İstatistik Bölümünü Kazananlara Önerileriler

Merhaba arkadaşlar,

Zorlu bir yılın ardından, zorlu bir üniversite sınavından geçtiniz. Aslında bu yazımı buraya aktarırken hala üniversite sınavı maratonu bitmemiş olacak fakat, başlıktan da anlaşılacağı üzere, önerilerim bu bölümü yeni kazananlara yönelik, dolayısıyla başlığı okumak isteyenler zaten bu sınavdan tamamen geçmiş olacaklar.

Hacettepe İstatistik bölümünü kazandığımda(2004 de), benim için de büyük bir soru işaretiydi hem istatistik bölümü hem de istatistik bilimi. Belki siz de benim gibi, üniversite sınavında bir mühendislik hedeflemiştiniz fakat öyle bir puan aldınız ki, ne mühendislikleri tutuyor ne de azımsanacak bir puanınız var.. En sonunda bir daha bu sınav stresini yaşamamaya karar verdiniz ve bu bölümü seçtiniz. Hoş geldiniz aramıza diyelim.. Tabi kazanmakla geleceğinize belirli bir yön vermiş oluyorsunuz ama kafanızda hala giderek artan soru işaretleri var. Örneğin, istatistik bilimi, bölümü nedir? Bölümden mezun olmak zor mu? İş olanakları nelerdir? gibi sorular, istatistiğin yeteri kadar tanınmadığı bir ülkede normal tarzda sorulardır.

İstatistik bilimi nedir?

İstatistik biliminin amacı, geçmiş verilerden bazı sonuçlar çıkarmaktır. Öyle sonuçlar çıksın ki, bize planlamada ve geleceği görmede yardımcı olsun. Örneğin euro’nun gelecek 5 gün içerisindeki tahmini fiyatı nedir? Bunun için, istatistik bilimi bize zaman serileri analizi sunar. Bu analiz teknikleri ile, euro’nun gelecek 5 gün içerisindeki tahmini değeri hesaplanabilir. Bir fabrikanız var ve ürünlerinizin kalitesini ölçmek istiyorsunuz. Binlerce ürün ürettiğinizden, tüm ürünleri incelemek imkansız olacağından, bazı örnekleme yöntemleri ile ürettiklerinizden bir miktar örnek seçersiniz ve bunu incelersiniz ve hipotez testleriyle bunu değerlendirirsiniz. Çok değişik kullanım alanları mevcut, sosyolojide, biyolojide, ekonomide, sigortacılık ve bankacılıkta, planlamada..vs. Aslında ben istatistik bölümüne, küçük Endüstri Mühendisliği diyorum. Çünkü derslerimiz hemen hemen aynı.

İstatistik Bölümü zor mu?

Zorluk seviyesi kişilere bağlıdır, görecelidir. Bana soracak olursanız kolay olduğunu söyleyemem. Benim jenerasyonum, istatistik bölümüne girerken, lisede türev, integral vs gibi istatistikte çok sık kullanılan, matematik konularını bilmiyordu. Çünkü sınav sistemi onu gerektiriyordu. Dolayısıyla çok zorlandık. 4-5 defa matematik derslerini alıp da geçemeyen arkadaşlarımız var. Matematiksel tarafın zorluğundan başka, bir de analitik düşünebilme, bilgisayar programlama becerisi, uzun uzun formülleri öğrenebilme, yüzlerce sayısal veriyi usanmadan titizlikle değerlendirebilme gibi yetenek ve sabır gerektiren bir bölüm. Eğer bu bölümü yazmak istiyorsanız, bilgisayar programlamayı, matematiği, sayılarla ve formüllerle uğraşmayı seven ve bilgisayara yüzlerce veri girdikten sonra elektrik kesintisi ile tüm verileri kaybettikten sonra bile çelik gibi akıl sağlığı olan kişiler olmanız gerekir. Aksi taktirde 4 yıl size zehir gibi gelir, ne zaman bitecek diye kara kara düşünür, yada 2. sınıfta tekrar üniversite sınavına girmek isteyebilirsiniz. Nitekim, bir arkadaşım öyle yaptı ve 2. girişinde Fizik Tedaviyi kazandı. Şimdi gayet mutlu  ve istediği bir bölümde okuyor. Peki ben seviyor muyum bu bölümü? Sevdiğim yanları da var, sevmediğim yanları da.. Özellikle modelleme, simulasyon ve geleceği tahmin etme kısmını çok seviyorum. Ama türevli, integralli, differansiyelli kısımlarını pek sevdiğim söylenemez.

Bitirince Ne Olacak?
Bitirince çok şey değişecek. İstatistiği severseniz yaşamınızda çok daha değişik bakış açılarıyla ön plana çıkacaksınız. Sevmezseniz, büyük bir mental yorgunluk, erken yaşlanmışlık çekeceksiniz. Severseniz, kendinizi geliştirmiş bir şekilde çok güzel bir iş hayatına sahip olabileceksiniz. Sevmez iseniz, KPSS ye girerek düz bir memur olmaya razı olacaksınız.  Değişik sitelerde, 4 yılımı sürekli istatistik iş ilanlarını araştırarak geçirdim. Bunları istatistik sitelerine taşıdım ve en sonunda, “istatistik iş ilanları” üzerine ekoist.net i kurdum (Daha sonradan iş ilanlarının çokluğu nedeniyle takip edemedim ve siteyi kapatmak durumunda kaldım).  Bu konuda deneyimli olduğumu söyleyebilirim. İş olanakları konusunda sizlere şunu söylemem gerekir. Türkiye’de istatistik yeterince değer görmüyor ve tanınmıyor. Fakat bu durum gitgide değişiyor. 3-4 yıl önce, 2-3 günde bir istatistik iş ilanına rastlarken, bugün ilanların çokluğundan dolayı siteye eklemekte zorluk çekiyorum. İlan sayılarında çok büyük bir artış var. Bu da bu bilimin zamanla tanındığını ve iş olanaklarının arttığını göstermektedir. Fakat şunu söylemekte yarar var: Sadece istatistik bölümü diploması ile iş bulurum diyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Çünkü özel sektör, bizlerden çok şey istiyor. Özel sektörde, büyük olasılıkla, istatistikçi olarak çalışmayacağız fakat, istatistiği kullanan bir pozisyonumuz olacak. Dolayısıyla, yan bilgilere, yan yeteneklere ihtiyacımız olacak. Ne gibi? Çok değişik bilgisayar programlarını bilmemiz, programladan anlamamız, yabancı dil bilmemiz(ingilizceyi yabancı dilden saymıyorum, çünkü artık bir dünya dili oldu), ve en önemlilerinden birisi EKONOMİ’den anlamamız gerekecek. Dolayısıyla, bu önünüzdeki 4 yıl boyunca, bir yabancı dili çok iyi öğrenmeniz; Excel’i yalayıp yuttuktan sonra, LINDO, MATLAB, MINITAB, SPSS, E-views, SQL gibi şeyleri olabildiğince çok bilmemiz gerekir. Ekonomi için AÖF fakültesini de okumak fayda sağlayacaktır. Ayrıca, mümkünse yurtdışında ekonomi üzerine bir master yaparsanız, iş beğenmezsiniz. İktisatçı arkadaşlar gücenmesinler ama, unutmayın ki, istatistik okuduktan sonra iktisat üzerine master yapan birisi, iktisat okuduktan sonra iktisat üzerine master yapan birisinden “ekonomi konuları çerçevesinde” çoğu zaman daha donanımlıdır. Sözün kısası, iş var ama kendinizi geliştirirseniz…

UYARI : Aşağıdaki yorum kutusundan sormak istediklerinizi bana sorabilirsiniz. Fakat şöyle bir uyarı yapma ihtiyacı duydum. Burada anlattığım şeyler benim istatistik okuduktan sonra nasıl iş bulduğum ile alakalıdır. Dolayısıyla ben ve birçok istatistikçi arkadaşım iş bulduğuna göre, benim görüşüm, bütün yazı ve yorumlarımda söylediğim gibi istatistik bölümünü bitirdikten sonra özel sektörde çalışacaksanız sadece kendinizi geliştirmek kaydıyla (yabancı dil + yüksek lisans + yukarıda bahsettiğim bilgisayar programları) iş bulunduğu yönündedir. Yani aşağıdaki yorumlarımda da belirttiğim gibi, SADECE İSTATİSTİK DİPLOMASIYLA ÖZEL SEKTÖRDE İŞ BULABİLİRİM YANILGISINA DÜŞMEYİNİZ.İstatistik bölümünü seçmeden önce iş bulamayan istatistikçileri de dinleyiniz ve onların da fikirlerini alınız. Muhtemelen de onlar size olayı kendi bakış açılarıyla anlatacaklar tıpkı benim size anlattığım gibi..Eğer diğer bölümleri seçmeyi düşünüyorsanız o bölümlerden mezun olup da iş bulabilen- bulamayan kişileri dinleyiniz. En sonunda kararınızı kendi gönlünüzde yatana göre veriniz.

2.335 Comments

 1. Umur

  Okan Bey merabalar ben istatistik bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Biyoistatistik alanında yüksek lisans yapmak istiyorum fakat ülkemizde iş imkanları kariyer olanakları ne kadar yaygın ya da koşulları neler bilmiyorum. Sizin bir bilginiz var mı ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Biyoistatistikte iş imkanları gitgide daha iyi oluyor. İlaç sektöründe çalışmak istiyorsanız bence olabilir. Ama bence halen iş imkanları kısıtlı

   Reply
 2. kemal

  merhabalar;
  benim size farklı bişey sormak istiyorum. Ben bir öğretmenim ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum tabi bu sırada tez ve makaleler yazmamız gerekecek. Benim ne matematiğim nede kabacada olsa istatiktik bilgim var hatta ölçme değerlendirme dersi bile biz mezun olduktan sonra geldi bölüme (durum epey vahim yani)… Şimdi sorum şu ben kendi işimi görecebileceğim istatistik bilgisine (spss kullanmıda dahil) sahip olabilir miyim? olabilirsem de hangi yol/yollarla mümkün?
  saygılar…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar,

   İstatistiği yüksek lisans için mi soruyorsunuz ? Eğer öyle ise yüksek lisans çok zorlayıcı olabilir çünkü çok aşırı teorik. Ama kendi işinizi görecek kadar elbette öğrenebilirsiniz. Bunun için betimleyici istatistikten başlayıp, olasılık dağılımlarına geçmelisiniz. Youtube da ise SPSS anlatımları mevcut ordan faydalanabilirsiniz.

   Reply
 3. Caner

  İstatistik bölümüne yan dal olarak açıktan uluslar arası ilişkiler okumak sizce yararlı olur mu ?

  Reply
  1. Caner

   Okan bey bir sorum daha olacaktı. İstatistik ile İstatistik ve Bilgisayar bilimleri arasında ne gibi bir fark var?

   Reply
   1. Okan (Post author)

    Birinde diğerine nazaran bilgisayar programlama dersleri daha ağırlıklı

    Reply
  2. Okan (Post author)

   Faydalı olacağını zannetmiyorum çünkü birbirinden çok ayrı bilim dalları

   Reply
 4. Gökçe

  merhaba ben dokuz eylül üniversitesi 3. sınıf İngilizce matematik öğrencisiyim fakat bu bölüme hem istemeyerek geldim hem de kendimi okulda bölüm dışında geliştirebileceğim bir imkan yok şehirde. bu yüzden Marmara ya da mimar sinan istatistiğe geçmeyi düşünüyorum sizce değer mi? ilk iki yılın derslerini saydırabilir miyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence değer.. Ama ders saydırma konusunda öğrenci işleri ile görüşmelisiniz

   Reply
 5. derya

  okan bey merhabalar ben ankara üniversitesinde okuyorum 2. sınıfa geçtim bu yıl bahar döneminde yandal başvurusu yapıcam.sosyoloji halkla ilişkiler maliye işletme ve iktisat bölümlerinde hanggisini önerirsiniz? ilerisi için bankacılık düşünüyorum.Teşekkürler :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben iktisat seçerdim :- )

   Reply
 6. seray

  merhaba… ben ist aydın üniversitesinde tam burslu istatistik okuyorum mimar sinana yatay geçiş yapmak istiyorum agno 3,44 . mimar sinan istatistik iyimi geçmeli miyim sizce ? fikrinizi almak istedim…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hayatınızda çok değişiklik yaratacağını zannetmiyorum

   Reply
 7. yılmaz

  Merhabalar okan bey. Benim bir kaç sorum olucaktı size. Ben ege üniversitesi istatistik bölümünü kazandım bu sene. ilk sorum sizce ege üni. bu bölüm için ne düzeyde bir üniversite yani ileride iyi bir iş sahibi olabilme adına? ikinci olarak bu bölümün üstüne genelde endüstri müh. üzerine master yapılmasından bahsediliyor daha çok ama ben bilgisayar ve yazılım alanı üzerinde çalışmayı bu yönde meslek edinmeyi çok daha fazla istiyorum, böyle birşey mümkün mü ve eğer mümkünse iş imkanları ve maddi açıdan bana getirisi ne düzeyde olur? son olarak bu sene 2. senem olduğu için biraz kendimi geç kalmış hissediyorum o yüzden ihtiyacım olmasına rağmen hazırlık okuma konusunda tereddüt içindeyim. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yılmaz selam,

   Öncelikle hayırlı olsun. Ben olsam hazırlık okumam. Boş yere zaman kaybedersin, çünkü hazırlıkta da çok fazla ingilizce öğretilmiyor. Ege istatistik bence gayet kaliteli.. Ama istatistik bölümleri içerisinde ODTÜ istatistikten mezun olsan bile yüksek lisanssız iyi bir işe sahip olman günümüz şartlarında biraz zor. O yüzden farklı dallarda yüksek lisans yapmak gerekiyor. Ki sen mezun olana kadar geçecek olan süreyi göz önüne alacak olursak yüksek lisans şuanki durumdan daha önemli bir hale gelecek. Eğer yazılım sektöründe çalışmak istiyorsan ben senin yerinde olsam ilerde yazılım mühendisliği üzerine yüksek lisans yapardım. İlerde maddi açıdan ne durumda bir işin olur çok fazla bilemem çünkü eğitimsiz insanlardan da gayrimenkul zengini insanlar çıkabiliyor. Bir bakıyorsun adam yüksek lisanslar yapmış ama haketmediği bir işte çalışıyor ve geliri az.. Belli olmuyor her zaman, biraz da talih meselesi.

   Reply
 8. elif

  Birde istatiistik bölümünü bitirdikten sonra akedemisyen olma şansımız varmı? Varsa ne yapılmalı.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, evet böyle bir şansınız var. Tek yapmanız gereken iyi bir not ortalaması, iyi bir ALES puanı ve hocalarla aranızı iyi tutmanız

   Reply
 9. melis

  merhaba benim de bir sorum olacak bankacı bölümünde okumuş ama matematik öğretmeni olmuş sizce nasıl oluyor. bana anlatırmısınız …:D

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Kim öyle olmuşsa dershanede öğretmen olmuştur, devlette olunabileceğini pek sanmıyorum

   Reply
 10. Dilara

  Merhaba Okan Bey,istatistik mezunuyum,bu sene Gazi Üniversitesi İstatistik ve Ekonometri bölümlerinde yüksek lisans hakkı kazandım. Kayıtlarımın bitmesine bir kaç gün var ve ben hala hangisine gitmem gerektiği konusunda kararsızım. Avantajları ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak sizin fikrinizi almak isterim. Siz olsanız bir istatistik mezunu olarak hangi bölümde yapmayı, hangisinin getirisinin daha fazla olacağını düşünürdünüz? Şimdiden teşekkür ederim..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yarın birgün iş başvurusu yaptığınız zaman, lisans diplomanıza bakacaklar ve sen istatistik konusunda uzmansın zaten diyecekler peki bunun yanına ne koydun diyecekler..O yüzden istatistik bitirdiyseniz eğer akademisyen olmak istemiyorsanız tekrar istatistik üzerine bir yüksek lisans yapmak zaman kaybı.. İstatistiğin yanına ekonometri koymak daha mantıklı

   Reply
 11. Rabia

  Merhaba Okan Bey,
  Kız kardeşim lise son sınıfa geçiyor bu sene.Onun için İstatistik,Uluslararası ticaret ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünü düşünüyoruz. Sizce bu bölümler arasından bir sıralama yapmak istesek hangi bölümü öncelikli olarak seçmeliyiz. Teşekkür ederim şimdiden.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hepsi de iyi bölümler.. İnsan sevdiği meslekte başarılı olabilir. O yüzden benim önerim bu 3 bölümdeki derslerin kitaplarını bir kitapçıda incelemeniz ve hangisi ilginizi çektiyse onu seçmeniz.. Yoksa bu 3 ü de iş imkanları bakımından birbirinden çok farklı değil

   Reply
 12. Akın

  Merhabalar Okan Bey,
  Ben bu sene ankara üni. istatistik bölümünü kazandım.Size bir kaç sorum olacaktı.Öncelikle ankara üni. istatistik düzeyinde diğer üni.lerle ne derece yarış halinde ve ankara üni. sizce iyi mi? Ben sıkı çalışıp odtüye geçmeyi düşünüyorum.Siz ne dersiniz? Son iki sorum çok sıktım sizi biliyorum :) Hangi yan dal-çift ana dal programlarını önerirsiniz ve mezun olurken boş gitmemek için ingilizcenin yanında hangi dil iş alanında daha işlevseldir? Teşekkürler…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Akın,

   Öncelikle hayırlı olsun. Ankara üniversitesi iyi bir üniversite, herkes de iyi olduğunu düşünür. Yandal, çift anadal gibi programlar üniden üniye değişiklik göstermekte. O yüzden öncelikle üniversitenin, istatistik bölümü öğrencilerine böyle bir imkan sunup sunmadığını eğer sunuyorsa hangi bölümler için sunduğunu üniye sormanız lazım. İngilizce nin yanında her dil olabilir, farketmez. Çünkü her dil kendi kapısını açar.

   Reply
   1. Akın

    Çok teşekkür ederim.Üniversitenin resmi sitesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Bilgisayar Mühendisliği, Sosyoloji, Psikoloji, Arkeoloji, Coğrafya, İktisat ve İşletme bölümlerine yan dal, çift ana dal verebiliyorlarmış.Siz ne önerirsiniz?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Peki yan dal ve çift anadal yapılabilecek bu bölümler istatistikçilere de açık mıymış? Onu da öğrenmenizde fayda var. Ben bunların arasından bilgisayar müh önerirdim

     Reply
 13. Ayse

  Merhabalar ankara üni. istatistik 2. sınıftayım. İnşallah ilerde yüksek lisans istiyorum ama yurtdışına gitmek orada çalışmak istiyorum sizce nasıl bir kariyer yapmalıyım yurtdışında çalışmak iyi bir fikir mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Ayşe, şimdiden TEOFL sınavlarına hazırlanmanı öneririm. Yurt dışında çalışmak çok iyi bir fikir, hem de mesleki anlamda çok şey katacağını düşünüyorum.

   Reply
 14. Mahmut BAŞ

  Merhabalar Okan bey, Dikey geçiş sınavı hakkında bilginiz var mı? Var ise Mail atar mısınız? İstatistik bölümü hakkında da sorularım var ayrıca.
  Şimdiden teşekkürler.
  İyi günler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Malesef DGS hakkında çok bilgi sahibi değilim, istatistik hakkında sorularınızı sorabilirsiniz

   Reply
   1. Mahmut BAŞ

    DGS ile bilgisayar mühendisliğine gitme imkanım var ama biraz sınırda gelmeme ihtimalide var ..
    mühendislikten sonra böte ve istatistik arasında kaldım.
    Böte güzel iyi kolay bölüm ama atama sorun.
    İstatistik zor çok zor ama iş imkanları var..
    Böte için hacettepe , sakarya, uludağ, katü geliyor
    İstatistik için yıldız teknik, mimar sinan, hacettepe geliyor
    bunlar gözüme çarpanlar..
    Ben bir türlü karar veremiyorum..
    10 kişiye sorduysam istatistik daha iyi dediler ama işte zor diyenler iş imkanı yok diyenlerde var kafamı karıştırdı bunlar..

    Reply
    1. Okan (Post author)

     İstatistik böte den her alanda kat kat daha iyi..

     Reply
 15. eylem

  Merhaba Okan Bey,

  Ben Yıldız Teknik İstatistik bölümü öğrencisiyim. Çift ana dal yapmak istiyorum; fakat işletme ile mi iktisat ile mi yapmalıyım karar veremiyorum. Teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben iktisat ın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

   Reply
 16. ecem nur

  herkes bu bölümü okuyacağına bi yıl daha hazırlan diyo.sizin fikrinizi öğrenebilir miyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Eğer iyi bir mühendislik hedefliyorsan ben de aynı fikirdeyim.

   Reply
 17. Hakan

  merhabalar, ben bu yıl ktü istatistik ve bilgisayar bilimlerini kazandım, bu bölümden istatistik bölümüne yatay geçiş yapabilirmiyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Geçebilirsiniz diye düşünüyorum, bununla ilgili sınavlar filan var ama bu geçiş size pek birşey kazandırmaz

   Reply
 18. Mehmet Anıl

  Merhabalar Okan Bey :

  Geçen sene tercih zamanı yazılarınızı ve sorulan sorulara veridğiniz cevaplardan aydınlanarak istatistik bölümünü yazdım Ankara Üniversitesi istatistik bölümünü kazandım. İyi ki yazmışım diyorum. Pişman değilim kesinlikle. 1 sene hazırlık okuduktan sonra 1.sınıfa başlarken Hacettepeye geçme hakkım olduğunu öğrendim. Okulumu seviyorum. Size sorum Hacettpeye geçiş yaparsam AÜ ye göre bana bir getirisi olurmu yada önüme farklı kapılar açarmı kişisel gelişim ve mesleki gelişim açısından.Birde bir öğrenci kuruluşu olan AIESEC de aktif gönüllü üyeyim sizce mesleki açıdan gelişimime faydası olur mu teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Anıl,

   Mutlu olduğuna çok sevindim. Ben okurken de 2 arkadaşım AÜ den HÜ ye geçmişti. Birisi şimdi Ziraat Bankası’nda çalışıyor, diğerini bilmiyorum. AÜ den HÜ ye geçiş elbette sana birşeyler kazandırır, AÜ nün hoca kadrosunu çok bilmiyorum ama HÜ nünkiler gayet iyi. AIESEC i duymuştum ama bizzat içerisinde yer almadım. Eğer sana yurtdışında filan staj ayarlayabilecekse faydası olur.

   Reply
   1. Mehmet Anıl

    Ayrıcan HÜ de Endüstri Müh – Bilgisayar Müh – Aktüerya – Matematiğe yandal imkanı sağlıyor. 2014-2015 ders yılından itibaren.Bunu okuduğumda aklıma direk Endüstri hakkında söyledikleriniz geldi 2.75 ortalama şartı var ama sizce çok yüksek bir hedef mi bu HÜ böyle bir imkan sağlamışken kullanamazsam çok üzülürüm şahsen.

    Reply
 19. kerim

  merhaba okan bey;
  ben dgs sınavı ile geçmem olası iki bölüm bilgisayar mühendisliği ve istatistik,
  sizce aralarında kar zarar ılıskısı yaparsak sonuc olarak neye varırırz.
  hangını secmelıym

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilgisayar mühendisliğini seçmelisin bence

   Reply
 20. Zafer

  Hocam iyi Günler !

  Size bir kaç sorum olacak şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim..

  Hocam istatistik bölümü okuyup kariyerimi bilgisayar yazılımı uzerine devam ettirebilir miyim? Yani istatistik bölümü okurken aynı zamanda kendimi yazılım konusunda geliştirsem piyasada bu diploma ve teknik yeterlilik ile yazılım sektorunde veya diğer alanlarda bir muhendis kadar olmasada yer bulabilirmiyim ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Zafer,

   Evet bulabilirsinz elbette. Zaten bilg veya yazılım mühendisliği üzerine de yüksek lisans yaparak da bu konuda aranan çalışanlardan olabilirsin.

   Reply
 21. Büşra

  Merhaba Okan Bey, ben bu yıl ikinci kez üniversite sınavına girdim. Sonuç pek iyi değildi. Bu ikinci girişim olduğu için bir kez daha giremezdim yani tercih yapmak zorundaydım. Gazi Üniversitesi istatistiğe yerleştim ve isteyerek girdim bu bölüme. Sizce Gazi istatistik nasıldır bana bilgi verirseniz sevinirim ve sizce hazırlık okumalı mıyım?

  Reply
 22. Deniz

  Merhaba.Ben yıldız teknik istatistiği kazandım.İlk başta endüstri mühendisliğini istemiştim tabi puanım yetmeyince ve sizde küçük endüstri müh. deyince bende istatistik yazdım.Puanım kocaeli met.malzeme mühendisliğine de yetiyordu fakat onu istatistiğin altına yazmıştım.’Malzeme mühendisliği daha iyidir’ yorumunuzu okuduğumda ise pişman oldum.İç açıcı bir öneriniz var mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Deniz,

   Gazi İstatistik gayet iyi bir bölüm. Moralini bozma. Yüksek lisansını endüstri mühendisliği üzerine yaparsın sonra iyi ki malzeme müh seçmemişim dersin..

   Reply
 23. ahmet

  ya ben kararsız kaldım hacettepe istatistikmi yoksa hacettepe jeolojimi sizce hangisi daha iyi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istatistik

   Reply
 24. ZEYNEP

  ve hacettepe istatistik..

  Reply
 25. Tuğba

  Merhaba Okan Bey tercih döneminde olduğumuz için aklım baya karışık ve sizin fikirlerinizi almak istedim.
  1)Hacettepe aktüerya
  2)Gazi ekonometri
  3)Hacettepe-Gazi-Ankara istatistik
  Matematik ve bilgisayarla ilgilenmeyi seviyorum sizce hangisini seçmeliyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, benim önerim Ekonometri>Aktüerya>Hacettepeİstatistik>Ankaraİstatistik>Gaziİstatistik olurdu.. Aktüerya ve ekonometri de istatistiğin bir alt dalıdır. Hacettepe Aktüerya mezununun işsiz kalma riski çok düşük ama sadece sigorta şirketlerinin genel müdürlüklerinde çalışabilirler

   Reply
   1. Tuğba

    Hacettepe aktüeryayı kazandım.sizce okul başlamadan öğrenmemin yararı olan program veya program dilleri var mıdır

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Okulun web sayfasındaki derslerin içeriklerine göz atın derim, o size bir fikir verecektir

     Reply
 26. kemal

  Merhabalar puanım Yıldız Teknik İstatistiğe yetiyor aynı zamanda Gazi Kimya Mühendisliğine yetiyor. Birde İstanbul’da %50 burslu endüstri mühendisliği tutuyor. Kararsızım sizce bu bölümlerden hangisi daha önde

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben olsam %50 burslu endüstri müh. derdim. Eğitime harcanan paraya acımayacaksın..

   Reply
 27. Mustafa

  Merhaba benim mimar sinan istatistik tutuyor ama aynı zamanda Anadolu Üniversitesi çevre muhendisliğide tutuyor sizce istanbulda mı kalmalıyım yoksa anadolu universitesinde çevre muhendisliği mi okumalıyım? tesekkurler simdiden

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik, çevre müh ile kıyaslanamayacak kadar iyidir

   Reply
 28. Sırma

  Çanakkale 18 Mart Ekonometri düşünüyorum sizce nasıldır ayrıca bilgisayar mühendisliğine bu bölümden yüksek lisans yapabiliyor muyum?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Lisans mezunlarının çoğu başka bölümlerden yüksek lisans yapabilir. Ancak ekonometri okuyup da üzerine bilgisayar müh üzerine yüksek lisans çok mantıklı değil. Biri ekonomi diğeri yazılım..

   Reply
 29. melis

  siz olsanız gazi üniversitesi kimya mühendisliği mi yoksa hacettepe istatistik bölümünü mü tercih ederdiniz? çok kararsızım

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben olsam hacettepe istatistik derdim tabi bu benim tercihim

   Reply
 30. müge

  Merhaba Okan Bey tercih konusunda size danışmak istiyorum puanım yıldız teknik istatistik bölümünü tutuyor aynı zamanda İstanbul üniversitesi çevre mühendisliği, peyzaj mimarlığı, matematik ve Marmara üniversitesi tekstil mühendisliği tutuyor seçim yapmakta çok kararsız kaldım fikrinizi söylerseniz çok yardımcı olmuş olursunuz şimdiden teşekkür ederim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik bölümü matematik, peyzaj ve çevreden iyi bir bölüm. Tekstil ile ise başabaş..

   Reply
 31. fatih

  hocam benim ille de şu mesleği yapmalıyım dediğim bişey yok. Nefret etmediğim her işi yaparım. o yüzden benim için para ve iş imkanı daha öncelikli geliyor. LYS sıralamam olarak odtü istatistik, itü çevre müh. , itü meteoroloji müh. , yıldız teknik şehir ve bölge planlama geliyor. iş bulma ve para açısından hangisini tavsiye edersiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bunların arasında Odtü İstatistik 10 numara.. İşsiz kalan ben tanımıyorum

   Reply
 32. Sinem

  Merhaba öncelikle ankara ve gazinin ikinci öğretimleri kalktımı ? Ayrıca 207bin sıralamam gazi 205 ile almış giirme ihtimalim nedir

  Reply
  1. Okan (Post author)

   bilmem

   Reply
 33. beril

  Merhabalar. Benim büyük ihtimalle hacettepe istatistik tutar. O tutmazsa ankara ve gazi garantü tutuyor ama size bişey danışmak istiyorum. Bu zamana kadar istatistiği hiç düşünmedim. Hep mühendislik düşündüm. Puanım çok fazla yetmiyor. Ankara da yaşıyorum burda kalmak istiyorum. Ama şu sıralar endüstri mühendisliğini çok araştırdım ve çok istiyorum. Ama oda karabük kırıkkale erzurum gibi şehirlerde 2. öğretim olarak tutuyor.Karabük ve kırıkkaleyi ankaraya yakın olduğu için yazabilirim. Ama başka şehirde yapabileceğimi hele de ikinci öğretim olarak pek düşünmüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Önemli olan seveceğiniz mesleği yapmanız, onu siz benden daha iyi bilirsiniz

   Reply
   1. beril

    Siz istatistik bence küçük endüstri mühendisliği demişsiniz. Bu yüzden kafam karıştı. Eğer gerçekten birbirine benziyorsa ankarada kalıp istatistik okumak isterim.

    Reply
 34. sırac

  merhaba okan bey ben ben bır sene daha hazırlanıp bılgısayar muhendıslıgınımı yazmalıyım yoksa ıstatıslık okuyup bılgısayar muhendıslıgını yuksek lısans tan tamamlamalıyım ve ıstatıslıkten yuksek lısans yapmakla bılgısayar muhendıslıgını okumak arasında fark oluyormu

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hayır çok fark olmaz

   Reply
 35. Tarık

  öncelikle hayırlı akşamlar benim istatistik konusunda biraz tereddütlerim var.İlk olarak Mimar Sinan Üni. istatistik için gerekli donanıma sahip mi çıktıgımda gerekli donanıma sahip olurmuyum dersler konusunda iyiler mi çünkü güzel sanatlar üni. olduğundan o konuda emin olamıyorum bilginiz varsa eğer söylermisiniz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Mimar sinan üniversitesinin eğitim kalitesini çok iyi bilmiyorum ama istanbulda olması iş imkanları bakımından avantaj sağlıyor. Donanımlı bir şekilde mezun olmanız konusunda ise bu %20 üniversiteye %80 size bağlıdır. Üniversitelerin birinci göre evrensel (universal) insanlar yetiştirmek ve bilime katkı sunmaktır. Derslere giren hocalar sadece anlatır ve çıkarlar, sizinle çok ilgilenmezler. Anlattıkları şeyler de Anadolu’nun en ücra köşesindeki bir üniversitesindeki ile aynıdır. O yüzden eğer mesleğinizi severseniz ve kendinizi mesleğinizde geliştirirseniz, bir odtü istatistik mezunundan da donanımlı mezun olabilirsiniz.

   Reply
 36. Tugba

  Merhaba, benim puanım yıldız teknik istatistige yetiyor ama bir taraftan sakaryada bilgisayar ve makina mühendisligi de tutuyor tabi mühendislikler ikinci ögretim. Mühendislik için üniversite adının önemli oldugunun bilincindeyim ama yinede kafam çok karısık. Sizce neyi tercih etmeliyim? Görüşünüzü söyleyerek yardımcı olursanız sevinirim, kolay gelsin

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Diğer yorumda da dediğim gibi, istatistik sadece maden, gıda, jeoloji ve fizik mühendisliklerinden iyi, tekstil ve inşaat mühendisliği ile hemen hemen denk. Diğer mühendisliklerde ise daha kötü bir seçim. Dolayısıyla ben olsam bilgisayar mühendisliğini düşünürdüm

   Reply
 37. kemal

  merhaba okan bey ben bu sene ıstatıslık yazmayı dusunuyorum da bılgısayar muhendıslıgıne doktoa yapmayı dusunuyorum ola bılırmı eger olursa zor olmuyordur ınsallah

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistikten mezun olduktan sonra onları da yapabilirsin

   Reply
 38. aydın

  merhaba okan bey ben mımarlık veya ınsaat muhendıslıgı ıstıyordum dusuk puan aldım ıstatıslık tercıh etsemmı yoksa tekrardan sınava gırsemmı eger sınava gırersem 3. senem olucak cok sıkıntılı bır donemden gecıcem demektır buda

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tekrar sınava girersen çok sıkıntılı bir dönem geçireceksin ama istatistik yazıp da istatistiği sevemezsen 4 sene çok kötü geçer. İstatistiği seven çok sever, sevmeyen hiç sevmez o yüzden biraz riskli. Ben senin yerinde olsam bir kitapçıda istatistik ile ilgili kitapları incelerdim ilgini çekiyorsa yazardım yoksa uzak dururdum

   Reply
 39. Tarık

  iyi günler Okan bey benim kardeşim istatistik konusunda kararsız kaldı biraz sizin düşüncelerinizi almak istiyorum bir konuda.Kardeşim kocaeli malzeme ve metalurji bölümü ve mimar sinan istatistik arasında kaldı hangisi sizce daha mantıklı ? Sunuda soyleyeyim o kafasına koydugunu yapan birisidir kendimi istatistikte geliştiririm yabancı dil programlar filan sorun degil diyor ama hangisi daha mantıklı bilmiyorum diyor.Son birşey daha Mimar Sinan üniversitesi istatistik bölümü eğitimi iyi midir gerekli ilgi gösteriliyor mu ? Şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Mimar Sinan Üniversitesi nin İstanbul’da olması kendisini diğer istatistik bölümlerinden daha avantajlı kılıyor iş olanakları bakımından. Ama konu Malzeme ve metalurji mühendisliği gibi ciddi bir mühendislik ise bence mühendisliği seçmeli. İstatistik sadece gıda,maden, jeoloji ve fizik mühendisliklerinden iyidir ve tekstil ve inşaat mühendislikleri ile de yarışır ama diğer mühendisliklerden çok iyi değil. Mimar sinan ünisi için ise çok fazla bilgi sahibi değilim

   Reply
 40. gamze

  merhaba okan bey ben bu sene sınava girdim.ankara ve gazinin istatistikleri oluyor ama ikinci öğretimleri tabi öncelikle hangisini tavsiye edersiniz.bir de kendimi geliştirmem için okurken neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Gamze, bence Gazi İstatistik daha iyi. Gerekse seçmeli dersler, gerekse mühendislik bölümleri nedeniyle (Belki oralarda çift anadal şansı olabilir.) Kendini geliştirme konusunda ise önünde uzun yıllar var, önce bir bölüme başla ondan sonrası zaten gelecek

   Reply
 41. özlem

  İstatistik ile İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri arasındaki fark nedir? Hangisini seçmek daha mantıklıdır?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Birinde bilgisayar dersleri biraz daha ağırlıklı. Bence ikisi arasında çok büyük bir fark yok

   Reply
 42. Fırat Atalay

  Merhabalar Okan Bey
  Ben bu yıl yeni liseden mezun oldum,lysde de kötü bir sonuç aldım,ilk zamanlarda aklımda inşaat müh. vardı son zamanlarda da endüstriyi düşündüm tamamıyla inşaatı silip attım ama lys sonucum da hiçbir şehirde endüstriye yetmiyor. Klavuza öyle göz atarken istatistik bölümüne yettiğini gördüm,sonra biraz araştırayım derken sizi buldum bölüm hakkında hiçbir bilgim yoktu, yazılır mı yazılmaz mı bilmiyorum hala ama yazdıklarınızı baya okudum, ege üni. 2.öğretim düşünüyorum ben endüstriyi de 2. anadal olarak okumayı düşünüyorum, bu şekilde okusam mesela istatistikten ayrı sadece endüstri müh. olarak bir yerde calısabilir miyim? Bir diğer sorum da şu ; 2.öğretimi bitirip diploma alınca normal 1.öğretimden bir farkı oluyor mu? İleride iş ararken vs. bu 2.öğretim sıkıntı olur mu?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İş ararken 1. öğretim ile 2. öğretim arasında bir fark yok. Hatta bildiğim kadarıyla diplomada 2. öğretim de yazmıyor (sonradan değiştirdiler mi bunu bilmiyorum.). Bir üniyi yazacaksan o ünide endüstriden çift anadal a izin veriliyor mu verilmiyor mu önce onu sor öğrenci işlerine yada bölüm sekreterliğine. Çünkü her üni izin vermiyor.

   Reply
 43. Yiğithan

  İyi geceler Okan bey.Ben mf1 puanında 93 bindeyim mf4 puanında da 94 bin gibi bir sıralamam var yıldız teknik üniversitesi istatistik bölümü 120 bin ile alıyor aslında mühendis olmak istiyordum ve karadeniz teknik üniversitesin de makina mühendisliğine girebliyorum ama İstanbulda okumak hedeflerimin arasındaydı meslek olarakta masa başında bir meslek benim için iyi olucaktı özel şirketler falan sizce napmalıyım ktü de bir müh.lik mi yoksa istatistik mi ekonometri daha iyi diyorsunuz baya boşluktayım şimdiden teşekkürler bu kadar karmaşıklığa sizde bir istatikçi olarak çözüm bulamayacaksınız galiba :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Valla çok karışık ama benim için makina mühendisliği daha ağır basıyor gibi

   Reply
 44. ışıl

  merhaba,son zamanlarda bazı mühendisliklerle alakalı çok iyi olmayan duyumlar aldım.sizce mühendislik mi yoksa istatistik mi tercih etmeliyim? çok kapsamlı bi soru oldu ama:) tesekkur ederım

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Benim görüşüm, istatistik bölümü, gıda, inşaat, maden, meteoroloji, jeoloji mühendisliklerden çok daha iyi tabi üniversite ismini katmazsak

   Reply
 45. açelya

  bir şey sormayı unuttun benim puanım ekonometriye de yetiyor hangisini şeçmek daha mantıklı iş olanağı açısından ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ekonometri daha iyi

   Reply
 46. kurtt

  Okan Bey Merhaba Ben bu yıl Muğla İstatistik bölümünde 2. sınıfa geçtim alttan 1 dersim kaldı buda mat2 meslek lisesi çıkıslı oldugum için matematikte çok zorlanıyorum bu yıl tekrar sınava girdim ve iyi puan aldım kendi alanımla ilgili mühendisliklere yada iktisat işletmeye yönelmeyi düşünüyorum sizce sizce hangisi daha mantıklı bir tercih olur

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Eğer istatistiği sevdiyseniz devam edin, sevmediyseniz bence o 2 yılı boşverin ve mühendisliğe geçin. Lakin mühendisliklerdeki matematik, istatistik bölümünde gördüğünüz matematikten çok daha ağır

   Reply
 47. Haydar

  Merhaba iyi günler, birşey danışmak istiyorum, Kkü de istatistik bölümü okuyorum ve büyük ihtimalle Ankara Üniversitesine yatay geçiş yapacağım (3.67 ortalamam var), mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans yapsam(Mecburen yabancı dilim olacak) iş bulmam da çok sıkıntı olur mu? Teşekkür ediyorum..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yüksek lisansı ne üzerine düşünüyorsun?

   Reply
   1. Haydar

    Bilgisayar mühendisliği

    Reply
    1. Okan (Post author)

     O halde çok zorlanmazsın iş bulurken

     Reply
 48. Ozge

  Önümüzdeki günlerde üniversite için tercih dönemi başlayacak eğer bilginiz varsa İstanbul Ticaret Üniversitesi istatistik bölümü hakkında bilgi almak istiyorum. tercih listeme yazmalı mıyım? Matematik-bilgisayar bölümünüde düşünüyorum iş olanağı için istatiktik mi tercihiniz olurdu yoksa matematik-bilgisayar bölümü mü?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İş olanakları bakımından istatistik, matematikten de matematik-bilgisayar dan da daha iyidir. İstanbul Ticaret Üniversitesi hakkında çok bilgi sahip değilim malesef ama istanbulda olması tabiki bir avantaj.

   Reply
  2. emre

   Ticaret üniversitesinde istatistik bölümü kalktı. Kılavuzda yok. Aynı şekilde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde de. İstanbulda olsun diyorsan Mimar Sinan Üniversitesi’ni yaz. Belki gelir.

   Reply
 49. kemal

  iyi günler istatistik bölümü mezunları nasıl öğretmen olabilir?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Formasyon vermiyorlar, vermesinler zaten eğitim fakültesinden mezun olanlar öğretmen olsun, herkes kendi mesleğini yapsın.

   Reply
 50. Sinem

  Merhaba ben bu sene sınava girdim ve puanım istediğim gibi değil.Gazi istatistik mi Ankara istatistik mi sizce

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Gazi yi seçerdim çünkü orda ekonometri ve endüstri mühendisliği bölümleri de vardı benim zamanımda (belki halen varlardır.)

   Reply
 51. Hande

  Bu sene istatistik bölümüne girmeyi planlıyorum.Üniversite bittikten sonra finans yada ekonomiden yüksek lisans yapılabilir mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet ben de öyle yaptım

   Reply
 52. alı

  merhaba okan bey istatıslık bolumu bıtırdıgımde endusturu muhendıslıgı uzerıne yuksek lısans yapa bılırmıyım veya bılgısayar muhendıslıgı uzerıne yuksek lısans yapmak ta olur mu acaba

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet ikisinden de yapabilirsiniz

   Reply
 53. ahmet

  merhaba okan bey ben ınsaat muhendıslıgı ıstıyordum ama puanım yetmedı bu sene gazı izsatıslıge rımemmı daha ıyı yoksa seneye bır daha hazırlanıp ınsaat bolumunumu secsem

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Ahmet, hayatta mutlu olmak istiyorsan sevdiğin mesleği yapmalısın, o yüzden ben senin yerinde olsam inşaat müh ni denerdim tekrar

   Reply
 54. Berk

  Merhaba ben busene ıstatıstıge gıtmek istiyotum ama hangi üniversiteye karar veremedim ege ve gazi 2.ogretim dokuz eylul normal ogretim geliyo sizce hangisi en iyi olur

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence ege ikisinden de iyi

   Reply
 55. Hatice

  Merhabalar, Benimde bi sorum olacak çoğunluğun olduğu gibi benimde puanım pek iç açıcı değil başında matematik bölümü yazmayı düşünüyodum formasyon alıp öğretmen olmayı ama istatistik bölümünden endüstriye geçiş olduğunu duydum sanırım dersleri aynı ondanmış ama tam fikrim yok tercihim 19 mayıs üniversitesi böyle bi geçiş varmı bilginiz varmı ve nasıl geçiliyo çok teşekkür ederim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, evet istatistik de endüstri mühendisliğine benzer bir bölüm. Ancak üniversitelerde bölüm değiştirmek çok kolay değil. Hatta birçok üniversitede mümkün bile değil. Ama örneğin anadolu üniversitesinde çift anadal yapılabiliyordu (yani hem istatistik hem end. müh.) . Diğer taraftan mezun olduktan sonra endüstri müh. üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz. Bir de, istatistik matematikten çok daha iyi bir bölüm..

   Reply
   1. Hatice

    Peki eğitim açısından değilde mezun olunca istatistikde üniversitenin ne kadar önemi var ve ondokuz mayıs üniversitesi bu bölüm için ne kadar yeterli yada yeterli mi :)

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Büyük şehirlerdeki istatistik bölümleri iyi, ama onun dışındakileri çok önermem, CV inize çok şey katmayacaktır

     Reply
 56. Hilal

  merhabalar bana odtü geliyor ama cidden çok kararsızım ya yazıp yazmamakta :/ sizce odtü de istatistik zirve mi yoksa içimde değilse zaten bu meslek hiç mi yazmamalıyım?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Odtü istatistik en iyi istatistik bölümüdür. Bence ilgi duyuyorsanız yazın

   Reply
 57. hakan

  Ben bu sene gazi üniversitesi istatistik bölümüne gitmeyi düşünüyorum sizce o bölüme gitmelimiyim yoksa başka bölümlere yönelmelimiyim fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Meslek seçiminiz tüm hayatınızı etkileyeceği için, ben sizi yönlendirerek bu sorumluluğu üzerime alamam. İstatistik hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

   Reply
 58. KübraS

  merhabalar, ben bu sene lys’de 50bine girdim odtü istatistik tercih etmeyi düşünüyorum etmeli miyim yoksa bu sıralamaya daha iyi bi bölüme gidebilir miyim? yorumlarınız cok önemli, teşekkür ederim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Meslek seçiminiz tüm hayatınızı etkileyeceği için, ben sizi yönlendirerek bu sorumluluğu üzerime alamam. İstatistik hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

   Reply
 59. Ömer

  Merhabalar, sizce odtüden sonra eğitim açısından hangi üniversite iyi? Siz hangisini tavsiye dersiniz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hacettepe İstatistik… Ama iş olanakları açısından bakacak olursak Odtü istatistikten sonra istanbuldaki ünilerin istatistik bölümü daha iyi

   Reply
 60. zeynep

  merhabalar ben yıldız teknik istatistik düşünüyorum ama mezun olunca iş bulabilir miyim ve ekonometri mi istatistik mi daha iyi acaba?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ekonometri daha iyi. İş olanakları konusunda yazılarımı ve yorumlarımı okuyunuz

   Reply
 61. Fırat Atalay

  Benim de size bir sorum olacak, ben de ege üniversitesi istatistik düşünüyorum bir bilginiz var mı acaba? Ne düşünüyosunuz ? Öneriniz ne olur ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İyi bir üni ve iyi bir bölüm. Başka nereleri yazabildiğinize bağlı birşey

   Reply
 62. melek

  merhaba okan bey dokuz eylül ve ege istatistik hakkında neler söylersiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence Ege daha iyi

   Reply
 63. melek

  merhaba okan bey dokuz eylül ve ege istatistik hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ege daha iyi

   Reply
 64. Furkan

  İstatistik okurken kendimi nasıl geliştirmeliyim ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Derslerde öğrendiklerinizin ilerde çalışmak istediğiniz sektörde nasıl kullanıldığını öğrenmek, programlama dili ve yabancı dil öğrenmek, yüksek lisans yapmak

   Reply
 65. Furkan

  Ekonometriyi önermiştiniz biraz bilgi verirmisiniz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistiğin ekonomi üzerine uygulamasına ekonometri denir. Bence iş olanakları bakımından da istatistikten daha iyi..

   Reply
 66. Furkan

  Yıldız Teknik Üniversitesinde İstatistik okurken ingilizceyi ve çift anadaldan iktisat-işletme-ekonomi okuyabileceğim taktirde iş bulabilceğimi söylemiştiniz.Aldığım bilgilere göre çift anadal yapmak zormuş onun yerine istatistik okurken açıktan iktisat-işletme-ekonomi okusam farkeder mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yüksek lisans, açıktan okumaktan daha iyi

   Reply
 67. Furkan

  Merhaba okan bey bi sorum daha olucak iş imkanı açısında %81 lik pay oranının istanbula ait olduğunu grafikle göstermiştiniz bu yüzden istanbulda okumayı düşündüm (Yıldız Teknik Üniversitesi) İstanbulda ya da Ankarada okumam farkeder mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstanbul’da daha kolay ve daha çok staj yaparsınız.. bu da işe girmenizi daha da kolaylaştırır ilerde

   Reply
 68. Büşra

  Merhabalar ben istatistik bölümünü yazmayı düşünüyorum hacettepe mimar sinan istanbul ticaret üniversitesi ve ankara üniversitesi arasından hangileri eğitim açısından daha iyidir teşekkür ederim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Eğitim açısından hacettepe bunların en iyisi

   Reply
 69. Eda

  merhaba okan bey,
  öncelikle istatistik bölümü şu ana kadar hiç düşünmediğim bir bölümdü lakin lys sonuçları açıklanana kadar
  ben küçüklükten beri hep mimar olmayı istedim ama şu an puanım o bölüme girmeye yetmiyor ve bu sene ailevi nedenlerden ve benim de bir sene daha aynı stresi çekmek istemediğimden dolayı bir yere gitmek zorundayım
  mimar sinan g.s.ü veya yıldız teknik üniversitesi istatikle başlayıp mimarlıkla çap yapmak size de imkansızı çağrıştırıyor mu ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İkisi de birbirinden çok farklı bölümler o yüzden mümkün olduğunu düşünmüyorum

   Reply
 70. kübra

  Okan bey şimdi biz istatistik mezunları hangi alanlarda yüksek lisans yapabiliyor?İstediğim bölümde yüksek lisans yapabilir miyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet istediğiniz bölümde yapabilirsiniz. Kendi üninizde yapamıyorsanız bile başka üniversitede yaparsınız

   Reply
 71. emre

  odtü istatistik hakkında ne düşünüyorsunuz

  Reply
  1. Okan (Post author)

   En iyi istatistik bölümü.. Mezun olan iş bulabilir, daha ne olsun :- )

   Reply
 72. Htc

  Merhabalar Okan Bey
  Istatistik bolumunu tercih etmeyi dusunuyorum. Yorumlara baktim ve gercekten iyi bir is imkani istiyorsam kendimi daha simdiden gelistirmem gerektiginin farkina vardim.Yorumlara bakinca gozum korkmadigi degil tabi. Sorum olacak size Gazi Universitesi Istatistik,Dokuz Eylul Istatistik,Yildiz Teknik Fizik tercihim konusunda istatistik ve fizik arasinda gidip geliyorum sizce hangisini tercih etmeliyim ve istatistik bolumunde hangi universite daha iyi ?
  Yorumlariniz gercekten onemli benim icin
  Simdiden tesekkur ederim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, Genelde hangi bölümü seçmeniz gerektiği konusunda pek yorum yapmıyorum çünkü hayatınızla oynamak istemiyorum. Ama bu sefer kendimi tutamıyorum çünkü istatistik yerine fizik yazarsan kendine çok büyük haksızlık yapmış olursun.. İstatistik çok daha iyi fizikten

   Reply
 73. Furkan

  Merhaba,
  lys sonuçları açıklandı beklediğimden düşük geldi girebileceğim yerler arasında istatistik bölümünü gördüm açıklamalarınız beni çok aydınlattı ve teşvik etti.Geçen sene istatistik böülümden en iyi ODTÜ>YILDIZ TEKNİK Ü.>İSTANBUL AYDIN Ü.>HACETTEPE Ü. şeklinde ve ODTÜ dışındakilere girebiliyorum aklımda YILDIZ TEKNİK var orda okuyup yanına 2 yıllık (çift anadal şeklinde)bölüm bitirsem mesela işletme-iktisat-ekonomi-fizik-siyaset bil. gibi ing öğrenmiş olarak kabul edersek tabi rahat bir şekilde iş bulabilirmiyim sizce ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet bulabilirsiniz.. Bu arada istatistik yerine ekonometriyi de düşünebilirsiniz, ki bence daha iyi

   Reply
 74. said

  merhabalar okan bey.Sonuçlar açıklandıktan sonra çok kararsız kaldım.Sizin yazılarınızı okudum ve gerçekten ilgimi çekti.Endüstri mühendisliği düşünüyordum.Ankarada yaşıyorum.Sizce kırıkkalede endüstri müh.mi yoksa hacettepede istatistik mi okumalıyım?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hacettepe Üniversitesindeki sınıf arkadaşlarımın hepsi şuanda çalışıyorlar, çok şükür kimse işsiz kalmadı. Endüstri mühendisliği de gayet iyi bir bölüm, ordan da mezun olduğunda işsiz kalmayacaksın. Senin hayatını etkilemek istemiyorum o yüzden birşey diyemiyorum

   Reply
 75. ceren

  Merhaba okan bey ben yıldız teknik istatistik bölümünü kazanıyorum ayrıca bu bölümüde istiyorum yazdığınız yorumları okudum bilgisayarada ilgim var fakat ben daha çok yurt dışında bir kariyer düşünyorum istatistik bölümü yurt dışı için geçerli midir?bana nasıl olanaklar sağlayabilir? şimdiden teşekkürler…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Ceren, yurtdışında istatistik bölümleri Türkiye’dekinden çok daha iyi. Elbette yurtdışında da yol alabilirsin.

   Reply
 76. adem

  merhaba okan bey ben ıkı yıllık tercıhmı yapsam yoksa ıstatıslık bolumunumu tercıh yapsam puanım cok dusuk geldı

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hangi üniversitenin istatistik bölümü olduğuna bağlı

   Reply
 77. Ömer Fırat

  Merhabalar okan bey istatistik yazmayı düşünüyorum ama mezun olduktan sonra iş bulma olanakları bide maaşları ne kadar aç kalırmıyım ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistikçilerin maaşları çok değişken, çok düşük alan da var, kendi işini kurup geçinen de, yüksek maaş alan da var. Size bağlı

   Reply
 78. hasan

  merhaba okan bey, lys sonuçları açıklandı. istatistik bölümünü seçmeyi düşünüyorum. seçeneklerim izmir ege üniv, izmir dokuz eylül üniv ve eskişehir anadolu üniv. sizce hangisini seçmem daha mantıklı ve neden?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ege > Dokuz Eylül >= Anadolu Üniversitesi

   Reply
 79. esef

  Merhaba.ben baya bir süredir Anadolu istatistikte okuyorum.dersleri anlıyorum ama sınava girince sanki farklı bölüm sınavlarına giriyorum gibi.her şey o kadar yabancı geliyor ki ne yapacağım hakkında hiç fikrim yok.birazda benim hatam oldu tabi.mesela matematiksel istatistik, regresyon analizi, deney tasarmını derslerini almadan ekonometri dersini almaya kalktım.ilk adımı atmadan ikincisini atmaya çalıştım ama yapamadım.şimdi nerden başlıycam bilmiyorum.bi fikir verebilir misiniz bana?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Esef, ekonometri bir tek regresyon ve matematiksel istatistik ile ilişkili. Deney tasarımı biraz daha farklı. Diğer taraftan başaramadığından kastın ne? Sınav puanı ise o başarı puanı değil, benim de not ortalamam çok kötüydü. O yüzden kafana takma sadece derslerini vermeye bak ve derste öğrendiklerinin ilerde yapmak istediğin işte nerede kullanılıyor ona odaklan gerisi hikaye

   Reply
 80. Kübra

  Merhaba Okan Bey.Ben Gazi istatistik 3.sınıf öğrencisiyim.Yazın staj yapmak istiyorum. Finansbank’tan görüşmeye çağırıldım.Sizce olursa gitmeli miyim? İleriye yönelik işime yarar mı bu staj?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hiç staj yapmamaktan daha iyidir. İlerde bankacılık ile ilgileniyorsanız faydalı olacaktır

   Reply
 81. basak

  merhaba okan bey.Ben ankara üniversitesinde istatistik okuyorum. açıkögretimden de aynı zamanda devam etmek istiyorum hangi bölümü önerirsiniz??

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bununla ilgili çok soru geliyor, açıköğretimden okuyacağınız bölüm CV nizi çok zenginleştirmiyor, sadece kişisel gelişiminize yardımcı olur. O yüzden ilgi duyduğunuz bölümü seçin

   Reply
 82. baran

  iyi günler. istatistikten endüstri mühendisliğine hangi üniversiteler yüksek lisans için alıyor bilginiz var mı ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Anadolu Üniversitesinde oluyor diye biliyordum

   Reply
 83. Esra çİÇEK

  merhaba okan bey,bir soru sorucaktım.Bir istatistikçi asıl ekonomist olur?istatistik okuyup açıktanda iktisat okursa ekonomist olunuyor dıye bırsey duymuştum.ne kadarı doğru?tesekkurler…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet ya o şekilde yada ekonomi üzerine bir yüksek lisans ile..

   Reply
 84. serdar

  Merhaba ben avusturyada işletme bölümü öğrencisiyim gerek maddi gerek manevi sebeplerden ötürü temelli türkiyeye dönme kararı aldım istatistik bölümünde hazırlık olmadığı için direk başlıyabiliyorum sene kaybım yok ama çok kararsızım işletmemi istatistikmi üniverstenin verdiği imkanlarla yandal yaparak iki diploma alma şansımda var size bir danışmak istedim.(işletme ilk senem daha hali hazırda pek bişey öğrenmedim)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistiğe hiç girmeyin derim, ekonometriden devam etmenizi öneririm

   Reply
 85. Samet

  Merhabalar Okan Bey,

  Ben Selçuk İstatistik mezunuyum ve istatistik bilimini kullanarak kendi işimi kurmak istiyorum. Deneyimlerinize dayanarak soruyorum, neler yapabilirim.

  Saygılarımla

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Araştırma şirketi kurabilirsiniz.. Ama önce bence bununla ilgili bir firmada çalışıp sektörü tanımanızı öneririm

   Reply
 86. Serhan

  Merhaba,
  Seneye Hacettepe İstatistik Bölümü 1. sınıfa başlayacağım. Bilgisayar Programlamaya Giriş dersinde hangi programlama dili ile başlandığını bilmediğim için size bir sorum olacak. Programlama hakkında hiçbir bilgim yok. Hangi programlama dilini öğrenmeye başlasam benim için faydalı olur.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Serhan, öncelikle hayırlı olsun. Bize “C” programlama dilini öğretmişlerdi. Ama şimdi ne öğretiyorlar bilmiyorum. Gerçi farketmez, her programlama dilinin mantığı aynıdır.

   Reply
 87. Ekrem

  Okan bey merhaba ben istatistik okumayı düşünüyorum.Öncelikle çok güzel bir site hazırlamışsınız.

  Konumuza dönelim istatistiğin ülkemizde bilinmeyişi istatistik hakkında ön yargı oluştu. Ben hayatımdaki problemleri çözmeye odaklı bir insanım ve istatistiğinde problemleri çözme ve geleceğe dair planlama yapması benim çok hoşuma gitti ve bu yüzden istatistiğin işime yarayacağını düşünüyorum.

  Ben üniversitede okurken aynı zamanda uluslar arası bir kurumda (AIESEC) çalışıp hem kendimi ve ingilizcemi geliştirip hemde yurt dışıyla bağlantımın olmasını sağlamak istiyorum. Üniversiteden sonra yüksek lisans yapıp özelde çalışmayı düşünüyorum.

  Sizinde dediğiniz gibi istatistiğin avantajları çok bir o kadarda dezavantajları.

  Sizce bir istatistikçi ne kadar özelde yükselebilir ?

  Hangi departmanlarda çalışabilir ( iş geliştirme, pazarlama, finans, ik vs.) ?

  Bir istatistikçinin işini mühendis yapabilir mi ?

  Son sorum ve benim için en önemlisi. İstatistik hayatınızı nasıl etkiledi, istatistik size hayal ettiniz hayattan daha fazlasını verebildi mi?

  Çok konuştum. :) Bu sorularımı elinizden geldiğince cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   ekrem selam,

   Soruların çok kaliteliydi hoşuma gitti :- ) Ama çok zamanım olmadığı için kısaca madde madde cevaplayabileceğim,

   1) Özel sektörde bir işe girdiğin zaman göreceksin ki senin yükselmeni mezun olduğun bölüm değil, senin çalışma isteğin, işini sevip sevmemen, yarattığın katma değer yani kısaca sen belirleyeceksin.

   2) İstatistikçiler özel sektörde genelde finans, planlama ve finans departmanlarında çalışırlar.

   3) Hayal ettiğimden daha fazlasını vermedi, zaten en iyi bölümler dahi veremezlerdi diye düşünüyorum, ama olumlu etkilediğini söyleyebilirim. Olasılıklarla düşünebiliyorsun ve birçok şeyi modelleyebilip geleceğe yönelik bilimsel tahmin yapabiliyorsun. İddaa yada hava durumu yada ilgi duyduğun başka birşey, aklına ne geliyorsa.. Geleceğe yönelik tahmin yapabildiğin için de, özel sektörde klasik “işletme-iktisat” ikilisinden farklı bir eleman olarak aranılabiliyorsun, tabi kendini iyi yetiştirebilirsen

   Reply
 88. hüseyin

  Maşallah hocam yorum yazacağım ama textboxı bulmak için baya bi scroll yaptım güzel yorumlar var :) hocam istatistik lisans bitiren birisi yüksek lisans bilgisayarla ilgili ne okuyabilir ? yükseklisans seçenekleri nelerdir ? teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik mezunu bilgisayar ve yazılımla ilgili yüksek lisans yapabilir

   Reply
 89. kevser

  merhaba okan bey ben gazi üni istatistik bölümnü kazandm şu anda ghazırlık okuyorum.bir ödevim var istatistik bölümünn avantajları ve dezavantajları diye ama okumaya başlamadığımdan tam olarak bilemiyorum.bana birkaç madde ile sırayabilir misiniz?teşekkür ederim şimdiden

  Reply
  1. Okan (Post author)

   merhaba kevser, sadece buradaki yorumları okusan bile faydası olur. Bence en büyük dezavantajı, istatistiğin iktisadi idari bilimler fakültesi içinde olacağına, fen fakültesi içinde olması, ekonometri-istatistik-aktüerya diye 3 e parçalanmasıdır. En büyük avantajı ise, bilgi çağında bilginin kolay depolanması ve kolay ulaşılması sonucunda her sektörde(bilimde) veri yığınlarından anlamlı modellemeler ve çıkarımlara ihtiyacın giderek artmasıdır.

   Reply
 90. AYSUN

  MERHABA OKAN BEY BEN İSTATİSTİK BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM.SERMAYE PİYASASI LİSANLAR İÇİN OLAN SINAVA GIRMEK ISTIORUM DA HANGI DERSİ SEÇECEĞİMİ BILEMEDIM YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVINIRIM.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben de bilmiyorum

   Reply
 91. Tuğçe

  Merhaba Okan Bey, Yıldız Teknik Üniversitesi istatistik son sınıf öğrencisiyim.Yüksek lisans için düşündüğüm 3 bölüm var.Sermaye Piyasası ve Borsa, Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi,İktisat(ingilizce).Sizce hangisini tercih etmem bana daha fazla iş imkanı sağlar? Teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba bence Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi > Sermaya Piyasası ve Borsa > İktisat

   Reply
 92. anıl

  merhaba ben 9 eylül istatistik bölümü hazırlıkta okuyorum bu sene tekrar sınava girdim odtü yada yıldız teknik gibi daha iyi bir üniversiteye geçip baştan başlamak iş hayatına atılırken artı olarak yansır mı yoksa hangi üniversitede okuduğun o kadar önemli değil mi:?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, ODTÜ olursa geçin, olmazsa devam edin derim

   Reply
 93. enes

  Merhaba Okan Bey. Aöf’de ekonomiden başka ne okunmasını önerirsiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Sermaye piyasaları

   Reply
 94. olcay

  Merhaba Okan Bey
  Istatistik mezunuyum ve yuksek lisans programlarina basvurmak istiyorum ama kafam bir hayli karisti hangi programin daha cok getirisi olacagi konusunda sizce istatistik uzerine endustri muhendisliginde yuksek lisans yaptigimizda is ortamlarinda secilme sansimiz nedir? Ayrica finans muhendisligi ve risk analizi diye bir bolum var (kulaga cok hos geliyor) ya da isletme uzerine mi yaptigimiz da hangisinin daha fazla is imkani saglayacagi konusunda cok detayli fikrim yok bana bu konu hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim.Simdiden tesekkurler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Olcay,

   İstatistik üzerine yapmanızı kesinlikle önermem… Onun yerine finans mühendisliği o da olmazsa endüstri mühendisliği öneririm

   Reply
 95. Ömer

  Merhaba okan bey. Ben dgs ile çukurova istatistiğe geçtim zorluk derecesinden ziyade benim hayalim bil mühendisliği. Fakat o da olmazsa istatistikte kalmak istemiyorum böte (bil. öğretmenliği) de gelse gideyim diyorum.Sizce böte mi istatistik mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhab Ömer, bana sorarsan istatistik, böteden kat ve kat daha iyi. İstatistik okuyor olman programcılık ile ilgilenmene bir engel değil, aksine bilgisayara daha kolay yönelebilirsin. Çünkü istatistik demek bir nevi data mining demek, mdata modelling demek. Doğal olarak bu da programcılık demek. Tabi karar senin

   Reply
 96. kubra

  merhaba Karadeniz Teknik Üniversitesi istatistik ve bilgisayar bilimleri 2. sınıf öğrencisiyim yazın staj yapmayı düşünüyorum nerelerde staj yapabilirim bilgi verir misiniz acaba ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   kariyernet gibi sitelerde istatistikçi arayan firmalara cv nizi faxlayın mutlaka cevap alırsınız bazılarından

   Reply
 97. yeliz

  ben bilg prog okumuştum dgs ile geçiş yaptım şimdi ikinci sınıf öğrenciyim merak ettiğim şey ben okulu bitirince tek diplomaya mı sahip olacam yoksa 2 diplomaya mı?

  Reply
 98. Yasin Yeşilyurt

  Merhaba Okan Bey,
  Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmak üzereyim. İstatistik ilgimi çekiyor. Çok fazla istatistik dersi almadım. Sadece 2-3 tane istatistik dersi aldım. Yani çok fazla istatistik bilgim yok. Yıldız Teknik Üniversitesi veya başka bir üniversitede istatistik üzerine yüksek lisans yapma fikrim var. Mezun olduktan sonra nerelerde hangi şartlarda çalışabilirim. Aldığım maaş ortalama bir öğretmen maaşından yüksek olur mu? Haliyle ekonomimi de düşünmek zorundayım. Eğer pek bir fark olmayacaksa iki yıl daha öğrenciliğe devam etmektense öğretmenlik yapıp istatistikle de hobi olarak ilgilenebilirim diye düşünüyorum. Öğretmenlik de sevdiğim bir meslek. O yönden sıkıntım yok. Siz bu konuda ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.

  Reply
 99. Hakan

  Merhabalar okan Bey ,Ben sizden birşey rica edecektim.Siz bir arkadaşınızın biyoistatistik uğruna Amerika’ya gittiğini yazmıştınız.Bunu okumuştum.Neyse ben o arkadasınızla iletişime geçmek istiyorum.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim aklımda bazı sorular var cevaplamam gereken.
  Kolay gelsin

  Reply
  1. Okan (Post author)

   merhaba bana faceden ulaşın sizi ona yönlendireyim

   Reply
   1. cise

    ben universitede biyoistatistik okumak istiyorum fakat bunu okumam icin istatistik bolumunu kazanmam mi gerekiyor? internetten baktim ama biyoistatistik bolumu bulamadim

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Evet istatistik okumanız lazım önce

     Reply
 100. Emre Kuaa

  Okan Bey, merhabalar.
  Ben Iyi duzeyde dunya derecesi olan bilgisayar programcisiyim. 3.sinif istatistik bolumu ogrencisiyim. Bilisim sistemleri muhendisligiyle cift anadal yapma sansim var onun disinda yuksek lisansi hangi alanda onerirsiniz. Ayrica iyi duzeyde sql, c#, biliyorum

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Senin benden değil, benim senden öğreneceklerim var

   Reply
 101. Esra

  Merhaba iyi günler Okan Bey. Selçuk üniversitesi 4.sınıf öğrencisiyim. şuan kpss ye hazırlanıyorum fakat memurluk fazla düşünmüyorum fazla sakin bir meslek olur benim için. Yüksek lisans çok istiyorum fakat istatistik bölümünde yapmak istemiyorum çünkü sevmiyorum ama ne kadar sevmesem de derslerimde iyidir.sizden istediğim istatistik dışında yapabileceğim yüksek lisans alanları hakkında bilgi verebilir misiniz. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. tekrar iyi günler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, bu hangi sektörde çalışmak istediğinize bağlı olarak değişir

   Reply
 102. ŞÜKRÜ

  Buralar nolmuş böyle yaw:-)1 yıldır bakamamıştım hiç abicim saygılar :-)eski yorumlar silinmiş sanırım :-)hatırlarmısın bilmiyorum 2011 yılında tercih döneminde burdaki daha 4.yorumdu benimki ve tercih edeceğimi ve ailemin istemediğini söylemiştim hatta sende dershanede negatif yorum demiştin vea aynen dershanedeki rehberlik hocamda istatistiği yazma dmeişti ama seni dinledim ben:-)
  ufak mazinin ardından soruma geliyim abicim zamamnını aldım kusura bakma cidden..SQL proğramında aggregate fonskiyonlar stok hesaplamaları vs yapabilyiorum fakant şunu anlamadım benden SQL ile ilgili bir banka ne isteyebilir çevremde bankacı olamdığından bilgi alamıyorum? diğer sorumda açıkçası özel sektör istiyorum bi heyecan var içimde yani biligisayarda sayılarla uğraştığım zaman keyif alıyorum şu an ankara üniversitesi 3.sınıfın ilk dönemide bitti artık bitiyor yani SQL in yanından spss e girdim bir süredirişin özeti şu çok uzattım farkındayım:(…Risk Yönetimi yada Risk Analizi üzerine çalışmak için şu noktadan sonra ne yapmallıyım abicim tercihlerde sayende bu yola girdim bide şimdi yol gösterirsen minnetar kalırım….

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba şükrü :- ) Nasıl gidiyor dersler? Zaman çok hızlı geçiyor. SQL i ben kullanıyorum bankada, bankaların dataları çok büyük olduğu için içinden gerekli bilgileri çıkarmak için SQL gerekiyor, o bilgiler ile analizler yapılır. Finans ve ekonomi üzerine yüksek lisans yapmalısın ki bir bankaya kolayca girebilesin. Sakın istatistik üzerine yüksek lisans yapma

   Reply
   1. ŞÜKRÜ

    aynen abicim valla ya iyi oldu ama iyi bu arada site daha kullanışlı olmuş ellerine sağlık….dersler ağırlaştı gittikçe yaw şu çok değişkenli dersi başa bela:-)zaman serileri diye bi ders seçtim şimdi sen eski yorumlarda demiştin sanırım kullanılyor finansta diye o yüzden seçtim bakalım zor olmaz inşallah:-)Finans ve ekonomi mesaj alındı :-)ama tabiki onuda yurtdışında tavsiye edeceksin eksin abicim:Ddün SBT diye bir şirketle görüştüm staj için olumlu baktılar bu reyting firmasıymış türkiyedeki en büyük vs dedide işte 27.000 kişilik anketlerdeki verileri düzenliyoruz vs dedi o aklıma yattı bide garanti bankasında yazın staj düşündümde ıvır zıvır işleri yaptıracaklar kesin sence değermi?SPSS kursuna yazılamyı düşünüyorum abicim ama millet hep youtubede var 2 haftada öğrenirsin falan dedi boşa para verme dedi o afamı karıştırdı ya hayırlısı:-)..bu arada eminim yoğunluktasın vakit ayırıp cevap verdiğin için allah razı olsun valla senden:-)

    Reply
 103. canan

  Merhaba Okan Bey, size bir sorum olacak.Yıldız Teknik Üniversitesi istatistik bölümü öğrencisiyim şu anda ortalamam çift anadal yapmaya yetiyor ve iktisat bölümü düşünyorum.Ancak zor olur diye iktisatı açıköğretimden okumamı önerenler var, szice hangisini yapmalıyım eğer çift anadal yaparsam nasıl bir farkı olur?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Çift anadal yapmanın çok farkı olur.. İkinci bir üniversite gibi.. Açıköğretim yapmak sana birşey katmaz.. Zor olur diyenleri anlamıyorum, başarılar kolay mı elde ediliyor sormak lazım onlara

   Reply
 104. tugce

  merhaba.ben çukurova üniversitesi istatistik 3 sınıf ögrencisiyim kpss alan içi sınavına girmek istiyorum araştırdım ama tam bir sonuç bulamadım ben hangi alan sınavına girmem gerekiyor ve cıkacak dersler neler olduğu hakkında bilginiz varmı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba tuğçe, hayatım boyunca kpss için 1 sayfa bile çevirmedim o yüzden ben de bilmiyorum

   Reply
 105. DGS

  merhaba Okan Bey, sizin yorumlarınıza önem veren biri olarak bir konu hakkında size danışmak istiyorum;

  Bilgisayar Müh
  Yazılım Müh.
  Bilişim Sistemleri Müh

  bölümlerinden hangisinin iş imkanı daha fazladır ?

  cevabınız için teşekkür ederim.. başarılar.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilişim Sistemleri = Yazılım Müh > Bilgisayar Mühendisliği

   Reply
 106. Fazilet

  merhaba ben eskişehr osmangazi ün istatitsk bölümü 2.sınıf öğrencisiyim staj yapmak istiyorum ama bunu hangi alanda yapacağıma yada kendimi neye yöneltirsem daha faydalı olur karar veremedim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba fazilet, en çok hangi dersi sevdiğinden başlayabilirsin. En çok hangi dersi seviyorsan, o ders hangi sektörde yoğunlukla kullanılıyorsa sen o sektörde çalışmalısın

   Reply
 107. mazlumdc

  merhaba hocam ben istatistik 1. sınıf öğrencisiyim. daha önce sorduğum sorular ve sözlerinizle rahatlatıcı ve tatmin edici cevaplar verdiğiniz için yine size bir sorum olcak :)
  şimdi ilk yarıyıl bitti bu soru için daha erken biliyorum. ortalamam şuan çift dal için yetmiyor ama yandal alabirim yıl sonu ortalamam hangisine yeterse bir dal almak istiyorum fakat kararsızım bir istatistikçi için ne seçerse mantılklı, doğru bir karar olur. daha önce matematik bölümünü bıraktığım için matematiğin bazı derslerdende muaf olursun hemen biter seç diyenler var ben bilemiyorum sizce ne seçmeliyim bölümü bitirdikten sonra KPSS ile uğraşmak istemiyorum

  Reply
 108. h.

  İyi günler hocam ben bu sene tercih zamanında da buradan sizinle konuşuyordum istatistikle ilgilli nedir ne değildir diye ve şu anda Gazi İstatistik teyim gerçekten matematik altyapısı olmayanlar için zorlayıcı bir bölüm 67 kişiyiz ve 33 ü önceki senelerden kalan kişiler bu sene kayıt yaptıranların da yarısı derslerden kalacak gibi büyük ihtimal bende matematik ve deneysel bilimler dersinden kalacam gibi kalırsam domino taşı gibi diğer senelere de yansıyacak diye korkuyorum matematik için Thomas Kalkülüs dışında bildiğiniz matematiği sevdirebilecek bi kitap varmı ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Matematiği sevdirecek tek birşey vardır o da derste öğrendiklerini Matlab yazılımında uygulamaya çalışman, onun dışında başka türlü sevemezsin

   Reply
 109. Ali Lukunku

  Merhabalar Okan bey.Finans sektöründe özellikle borsada boy gösterebilmek için bölüm olarak matematik mühendisliği mi istatistik mi önerirsiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Matematik mühendisliği

   Reply
 110. seda

  Hocam sizce kocaeli üniversitesi matematik mi iyi İstanbul ticaret üniversitesi istatistik mi.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istanbul ticaret üniversitesi istatistik

   Reply
 111. Onur

  Merhaba Okan Bey, Sizce hangi bölümü okumak daha iyi olur ?

  Hacettepe – İstatistik mi ? ,
  KKTC-Doğu Akdeniz – Bilişim Sistemleri Mühendisliği mi (tam burs) ?
  Eskişehir Osmangazi Üniv. – Matematik-Bilgisayar

  yanıtlarsanız sevinirim.. iyi çalışmalar dilerim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilişim sistemleri

   Reply
 112. Gizem

  Merhaba Okan Bey.Finans Mühendisliğini araştırırken kafama takılan bişey oldu.Bu alanda yüksek lisans yapacak olanlara mezun olduktan sonra birkaç yıl çalışıp tecrübe kazanıp daha sonra yapmalarını tavsiye edenler var.Bu konuda düşünceniz nedir?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, Hiç gerek yok direkt başlayın, boş yere zaman kaybı..

   Reply
 113. istatistikkk

  hocam öncelikle merhaba istatistik hazırlıktayım ama günlerim çok boş geçiyor yanına bir dil daha eklemek istiyorum ilerde ekonomi veya yazılımdan devam edeceğim sizce italyanca mı ispanyolca mı daha yararlı olur?Bunların yanında C program dili çalışıyorum ve başka neler çalışıp 1 ön hazırlık ve mesleki gelişimime yardımcı olur?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   2. yabancı dil için bence fransızca ve almanca daha iyi. C program diline şimdiden başlaman bence çok iyi olmuş. Şöyle birşey var, bütün programlama dilleri hemen hemen aynı mantık üzerine kurulu, sadece dilleri değişik. C nin yanında veri tabanı mantığına dayalı şeyler de öğrenirsen, okulda olmasa bile iş hayatında çok işine yarayacaktır. Access te SQL kodu yazma olayından başlayabilirsin

   Reply
 114. Dicle Güneş

  Merhaba Okan Bey ;
  Ben 4.sınıf öğrencisiyim .
  Başlarda Kpss istesemde şu ara daha farklı bir iş yapmak istediğimi farkettim .
  İş olanakları bölümünde İletişim büyük yer kaplıyor .
  İletişim sektöründe bir İstatistikçi olarak ne iş yapabilirim ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İletişim sektöründeki ilanların çoğu cep telefonu operatörlerinin ilanlarıydı. Onlar AR-GE ye çok büyük yatırım yapıyorlar, dolayısıyla yatırımlarının getirilerini analiz etme durumundalar. Dolayısıyla finansal planlama, kalite analizi, müşteri analitiği, bütçe ve raporlama gibi alanlarda çalışabilirsiniz

   Reply
 115. öykü

  merhaba, ben yıldız teknik üniversitesi istatistik 1.sınıf öğrencisiyim.şuan istatistik bölümünden bir şikayetim olmadı ve şimdiden kafamda az çok birşeyleri planlamak istiyorum.pazar günü erasmus sınavına gireceğim fakat çok beklentim yok seneye tekrar denemeyi düşünüyorum.yani 3.sınıfta gitmiş olacağım bu sınavda olmazsa.yazın work and travele başvuru yapacağım ve yazı orada geçireceğim.şuan ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum ve yurtdışında da seminerlere katılmayı istiyorum.benim sorum şu,yüksek lisansımı finans üzerine yapmam bana ne kadar yararı olur?ya da hangi bölüm üzerine yüksek lisans yapmam benim daha çok işime yarar?

  Reply
 116. Salih

  okan bey merhabalar ben de 12.sınıf öğrencisiyim bilgisayar bölümü okuyorum ve bilgisayarla uğraşmayı da seviyorum istatistik bölümünü de epey araştırdım oda iyi sizce bölümümün üstüne mi gitmeliyim yoksa istatistik mi ? yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 117. helin

  merhaba okan bey kpss a hakkında bilgi almak istiyorum ben hiç biyerden tam olarak bilgi alamıyorum istatistik s.ü 3.sınıf öğrencisiyim ben devlette çalışmayı düşünüyorum bana kpss a hakkında bilgi verirmisiniz istatistik dersleri dışında iibf de görülen derslerde var mı içerisinde ben böyle bir şey duydum internetten ne kadar araştırsamda bulamıyorum bi kaç dersaneylede konuştum pek bir şey sölemediler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hayatım boyunca kpss çalışmadım, nasıl birşey olduğu konusunda pek bir fikrim yok

   Reply
   1. sofi

    aslın da çalışınca oluyoda bn çalışınca her şeyi unutuyorum

    Reply
 118. Gonca

  Merhaba,

  Formasyon alıp öğretmen olma hakkımız var mıdır? İnternette olumlu olumsuz bir sürü yorum var açıkcası tam anlayamadım. 2010 yılı İstatistik bölüm mezunuyum.

  Cevaplarsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba bu konuda malesef benim de bir haberim yok

   Reply
 119. özge

  merhabalar ben sizin fikrinizi almak ıstyorum bu yıl mezun olucam son 5 ayım kaldı istatistik bölümü mezunu olacagım nerelere basvuru yapmam gerektıgını cok bılmıyorum ozel sektorle ılgılı nerelere basvuru yapabılecegım hakkınızda bır bılgınız var mı ? yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 120. Seda

  Merhaba okan bey.5 ay önce matematik öğretmenliğinden mezun oldum.KPSSye girdim atanamadım.Alesim 93.Matematik dışında bir alanda yüksek lisans düşünüyorum.Matematikte yüksek lisans beni sıkıcı teoremleri ispatlamaktan öteye götüremeyecek.Matematiğin daha çok uygulamalı kısmını seviyorum.İstatistiği yeni yeni düşünmeye başladım ancak derslerin içeriği hakkında pek bilgim yok.Matematik gibi zor ve teoremlerin ağırlıkta olduğu bir alan mıdır?Önerir misiniz bana istatistikte yüksek lisansı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba istatistik yüksek lisansını da önermem, zira matematik yüksek lisansından pek bir farkı yok, sıkıcı teoremlerden ötesi değil

   Reply
 121. istaiiiis

  okan abi bu sene bitecek inş bölüm benim sormak istediğim bi kaç soru var önc likle merkez bankasının 5 günlük stajını kazandım gitmelimiyim bunların bana bi katkısı olurmu bide alesten öylesine girdim 68 puan aldım ben tezsiz yüksek lisan yada olurdsa devlette filan tezli istişyom ama ne yazacam ne yapacam bilmiyorum risk analizi dersini çok sevdim porföy filan ilgimi çekti finans ekonomi tarzı benim işime yararmı

  Reply
  1. Okan (Post author)

   1)Faydası olur,
   2)finans mühendisliği
   3)işine yarar

   Reply
 122. ibrahim urhan

  iyi günler ben karadeniz teknik üniversitesinde istatistik ve bilgisayar bilimleri 1. sınıf öğrencisiyim bölümü bırakıp bırakmama konusunda tereddütlerim var acaba bana ne gibi tavsiyeleriniz olabilir

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İlk 2 sene tüm üniversitelerin dersleri hemen hemen aynıdır. Daha birinci sınıfta sıkıldıysanız muhtemelen diğer bölümlerde de ilk seneden sıkılacaksınız

   Reply
 123. farukkarakaya

  istatistik 3.sınıf öğrencisiyim formasyon olayı yeniden geldimi bu bölüme onu sorcaktım…

  Reply
 124. eser

  merhaba okan abi ben dokuz eylül ekonometri ikinci sınıf öğrencısıyım yabancı dil olarak ingilizcenin yanında bir de arapça biliyorum fakat bu diln benim bu bölümde işime yaramcağını söylüyorlar ben ıse bu dille arap ülkelerinde yüksek lisans yapıp belkde oralarda çalısmayı düşünüyorum sizce arapça bu bölümde işime yarar mı

  Reply
 125. sibel

  mrb okan bey ben çukurova istatistik 1. sınıf öğrencisiyim hasnatede çalışmayı planlıyorum ama endüstri mühendisliğinden yandal mı alsam yoksa ekonometri den mi yoksa finans mühendisliğinden master mı kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim maddi durumumdan dolayı yurtdışına çıkamayabilirim türkiyede yaparsam faydasını görürmüyüm herşey için tşkler

  Reply
  1. Hakan

   Selam bence Finans mühendisliğnde yap ama herşeyden önce ne yapmak istediğine iyi karar ver ondan sonra sor derim.
   Saygılar…

   Reply
 126. özge

  merhaba okan bey öncelikle bu sayfayı açıp bizi aydınlattğnız için tşk ederim.Ben kırıkkale üniversitesi istatistik bölümü okuyorm.Aklım bu aralar iki seçenek arasında gidip geliyo.Sorum şu, puanımı yükseltıp Ankarada eğitimimi tamamlamak mi yoksa okudugm üni de yandal mı yapayım yandal olarak bizde iktisat ile işletme var ve bnde iktisat düşünüyrm.Yardımcı olrsanız sevinirim.

  Reply
 127. Onurcan Kılıç

  Merhabalar.Mezun olduktan sonra özel sektördemi yoksa devlettemi çalışmalıyım sorusunun cevabını aylardır bulamıyorum.İkisininde kendısıne gore avantajları ve dezavantajları var.Bu konuda ufakta olsa bi tavsiyeniz varmıdır?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Eğer herün yeni birşeyler öğrenmek istiyorsanız, rutini sevmiyorsanız, siyasete girmeden yükselebilmeyi umuyorsanız özel sektör.. bunların tam tersi için + rahatlık istiyorsanız devlet sektörü

   Reply
 128. Duygu Korkmaz

  Merhabalar okan bey,fırat üniversitesi dördüncü sınıf istatistik bölümü öğrencisiyim,bölüm birincisiyim ve bi aksilik olmazsa birinci olarak bitireceğim,bi kaç sorum Olcak öncelikle ben kpss istemiyorum,eger olursa yüksek lisans istiyorum fakat yüksek lisansımin hem akademik anlamda hemde özel sektörde fayda sağlamasını istiyorum sizce hangi bolum üzerine yüksek lisans yapmalıyım bende yurt dışı istiyorum ama ingilizcem oyle o kadar ıyi olmamakla beraber okula yogunlastigim iç vs gibi programlarda kendmi gelistiremedim ve okulum biter bitmez çalışmak istiyorum,bu sene boyunca programlama ogrensem bitirince not ortalamamla bi bankaya girip hemde yüksek lisans yapabilirmiyim,not ortalamam araya gitsin istemiyorum bana faydası olur mu :( staj falanca yapmadım..alestenıyi bi puan alamıyorum..yerimde olsanız napardiniz :(

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba beni faceden ekleyebilir misin? Seni fırat istatistikten mezun olmuş ingilterede master yapmış ve yine orda bir bankada çalışan arkadaşıma yönlendireceğim..

   Reply
 129. aykut

  çok araştırdım fakat bir bilgiye ulaşamadım gazi istatistik bölümümde 1. sınıf ögrencisiyim bölümü isteyip istememe konusunda kararsızım ve bu aralar istatistik bölümünden endüstri mühendisliginme geçiş dedikoduları duymaya başladım bunun nekadarı dogru ne kadarı yanlış böyle bir geçiş sözkonusumu herhangi bir bilginiz varmı??

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hiç duymadım öyle birşey

   Reply
 130. nergis

  KARARSIZIM LÜTFEN YARDIMCI OLUN
  ii geceler okan bey
  ben bilgisayar prog. bu sene mezun oldum ve suan dgs ıle ek tercihten gazı istatistik bölümünü kazandım..ama duyumlarıma göre istatistiğin önü acık deil diyorlar kpss calıs diyorlar sizce ne yapmalıyım, istatistiği bitirince hemen iş bulabilirmiyim yani ataması cok azmış bilginize ihtiyacım var teskkrler..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bölümler insanların önlerini açıp kapamazlar, insanlar kendi önlerini kendileri açar yada kaparlar. İstatistiği bitirirseniz hemen iş bulamazsınız, yönelmek istediğiniz sektörle ilgili bir yüksek lisans yapmanız gerekir. Çünkü artık her yer üniversite mezunu kaynıyor. Yada sadece KPSS ye hazırlanmalısınız

   Reply
 131. semih

  Merhaba Okan Bey
  Gördüğüm kadarıyla birçok arkadaşımızın sorularına cevap verip kafalarındaki belirsizliği gidermişsiniz.Benimde kafamda birkaç belirsizlik var bana da yardımcı olursanız sevinirim.Okan bey ben matematik bölümü mezunuyum ve 5 aydır memur olarak görev yapıyorum ama ömür boyu memur olarak görev yapmaya pek niyetim yok o yüzden farklı alternatifler arıyorum geçen yıl tıp bilişiminde yüksek lisansı kazandım ama yaptığım araştırmalar sonucunda her ne kadar yurt dışında değerli bir bölüm olsa da türkiyede geleceği olmadığını gördüm.Bunun yerine bu alana yakın olan biyoistatistik alanında yüksek lisans yapmam daha mı doğru olur sizce? yaş 27 oldu ve bir türlü yüksek lisans yapacağım alana karar veremedim.
  Teşekkürederim…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bioistatistik özellikle Amerika’da çok çok değer gören bir bilimdalı. Çukurova istatistik mezunu hakan diye bir arkadaşım bioistatistik sevdası ile amerika ya gitti, başarılı bir şekilde ilerliyor orda. Ama türkiye’de kalmak istiyorsanız istatistik yeterli değeri görülmedikçe bioistatistik hiç değer görmeyecek.. Finans alanına ne kadar ilgi duyarsınız bilmiyorum ama finans mühendisliği alanında matematikçilerin katkısı inanılmaz.. Ben o konu üzerinde bir yüksek lisans öneririm size.

   Reply
   1. hakan

    Merhaban Okan Bey Amerika ya giden arkadaşınızla iletişime geçmem mümkün mü ?.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Merhaba evet mümkün mail adresiniz bu mu ? size mail göndersin

     Reply
 132. yeşim

  merhabalar ben odtüde istatistik okuyorum ve yurtdışında çalışmak iyi yerlere gelmek istiyorum. bunun için ne yapabilirm ve hangi ülkeler istatistik için önü açıktır? şimdiden teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistikçi ve aktüer lere verilen değer bakımından en iyi ülkeler, Amerika, İngiltere, Hollanda ve İskandinav ülkeleridir. İmkanınız varsa oraları tavsiye ederim.

   Reply
 133. Mehmet

  İyi Bayramlar Okan Bey Bu sene Ankara üni istatistiği kazandım hazırlık okuyorum. Bölümü çok isteyerek yazdım. Makine inşaat v.b mühler tutan yerler olmasına rağmen yazmadım.Seneye a.ö den iktisat okumak gibi bi planım var. Bu sene work and travel ile yurt dışına gidip yabancı dilimide geliştime gibi bir planım var. Kpss aklım da asla yok inş da olmaz :) Kariyer amacım yurt dışında ekonomist bazında çalışmak sizede sorum bu :) yüksek lisansımı yaptıktan sonra özellikle yurt dışında ekonomist olarak çalışma imkanım var mı ? Yüksek lisans olarak Finans Mühendisliği düşünüyorum. Eğer böle bi imkanım varsa 1. sınıfa geçtiğim andan itibaren çalışırım :)) şimdiden teşşekkürler Yardımlarınız için sağ olun

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba mehmet, Sağol sana da iyi bayramlar. Hedefini şimdiden belirleyerek işsiz kalma riskini şimdiden %50 azalttın. Bence planın çok iyi ancak, yüksek lisansı Türkiye’de değil de yurtdışında yaparsan yurtdışında çalışma olanağın daha fazla olur, yurtdışında çalışamazsan bile Türkiye’ye döndüğünde birçok yer seni seveseve alır. Yurtdışında yüksek lisans seni korkutmasın, inan Türkiye’de yapmaktan çok daha kolay

   Reply
   1. Mehmet

    En başta çalışmak istediğim ülke Amerika imkanım olsa yurt dışındada okumak istiyordum. Fakat imkanlarım el vermedi yüksek lisansımı yurt dışında yapmak için elimden geleni yaparım fakat yurt dışı yapmak için neler gerekli bilemiyorum. Hazırlık üniversitemde zorunlu değil sırf yurt dışı için okuyorum seviyemi Upper-Intermediate yapmaya çalışıyorum. Fakat yurt dışı yüksek lisans için hangi seviyede bilmem gerekiyor o tür bilgiler de eksiğim nereden öğrenebilirim yani kısacası yurt dışı yüksek lisans okumak için daha hazırlıktan başlayarak neler yapmalıyım.

    Reply
    1. Okan (Post author)

     İyi bir TOEFL puanı alman lazım bir de not ortalamanı yüksek tutmanda da fayda var. Onun dışında ekonomik olarak Türkiye’den çok daha avantajlı yüksek lisanslar var. Çünkü oradakiler 1 yıl sürüyor, Türkiyedekiler ise 2 yıl. Dolayısıyla 1 yıl daha az masraf yapmış oluyorsun + yabancı dil öğrenmiş oluyorsun+ yabancı bir diploma ile iş bulma olanağın daha fazla oluyor.. Bütün bunları yanyana koyunca çok daha karlısın. Ben de bunu görerekten kredi çekip de gitmiştim, hiç de pişman olmadım.. Tek pişmanlığım keşke hiç Türkiye’de üniversite sınavına girmeseydim de direkt İtalya’da sınavsız bir şekilde üniversiteye kaydımı yaptırsaydım..

     Reply
     1. Mehmet

      Cok teşşekkür ederim Okan Bey tekrar Benim de amacım yurt dışı eğitim görmek kısmetsede orda kalabilmek :) Şuan için önümde 1 yıl hazırlık var 1 yıl toefl seviyesine getirebilmek için çalışıcam. 1. sınıfta iken açıktan iktisat okumak dışında ileride bana yardımcı olabilecek sertifikalar varmı almam gereken Bilgisayarla aram iyi programlarada sıkıntım olmaz diye tahmin ediyorum tabi ne derece zor olur pek fikrim yok acıkcası

      Reply
      1. Okan (Post author)

       Rica ederim, öğrencilik hayatında kendini geliştirebildiğin kadar geliştir 4 yıl çabuk geçer iyi değerlendir

       Reply
 134. mazlumdc

  meraba Severseniz,
  kendinizi geliştirmiş bir şekilde çok
  güzel bir iş hayatına sahip
  olabileceksiniz. diyosunun nasl yani ne yapabilirm mesela?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İyi bir yüksek lisans ile programcı da olabilirsiniz, sigorta şirketinde aktüer de, yada bankaların önemli departmanlarında uzman olarak da başlayabilirsiniz.

   Reply
   1. yakup

    Okan Bey bankalarda uzman olarak çalışabilmek için 4 yıllk işletme bölümünü bitirmek yeterli olur mu acaba

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Sınavla alan pozisyonlar için yeterli olur, sınavsız pozisyonlar için yetmez

     Reply
 135. mazlumdc

  meraba ben karamanda matematik bolumunu 3.snf ogrenciyken ( alttn dersler yuznden 3den ders alamiyodm) ek yerlestirmelerle eskisehir istaristige yerlestim kararsızm gitsemmi acaba hocalar bu durumda yerinde olsaydm giderdim diyor ailem ise pek gitme taraftarı deiller en mantıklı karar nolur sizce gitmelimiyim isolanaklari matematige gore nasl ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Kesinlikle gitmelisin, istatistik matematiğe göre ve eskişehir de karamana göre çok iyi, düşünmeye bile gerek yok

   Reply
   1. mazlum

    tavsiyeniz için teşekürler istatistiğe kaydımı yaptıktan sonra cevabınızı gördüm azda olsa tahatladım biraz. çünkü çevremde herkes çok yanlış bi karar verdiğimi düşünüyor istatistiğe geçtiğime pişman oldum ama yapcak bişey yok hekes mezun olunca ne olcan diyor bende bilmiyorm ne olcam ama inş. matematikten iyi olur …

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Matematikten çok çok daha iyi olacağı kesin. Bana da KPSS ye neden girmiyorsun diye çevremdekiler yakınıyorlardı. Şimdi sesleri çıkmıyor :-) Yanlış karar verdiğini söyleyenlerin başka sundukları alternatifler nedir? Matematikse eğer, mezun olduktan sonra matematik mezunun yaptığı her işi yapacaksın üstelik ekonomi ve bilgisayar programcılığına da daha yakın olacaksın

     Reply
     1. mazlumdc

      istatistik mezunları M.E.B. de matematik ogretmeni olamiyo die biliyorum deranede ogretmenlik yapan bi akraba var oda dersanede calisabilirsn dien varsa yalan soyluyo dedi 16 yildir farkli dersanelerde calistm mat. dersine giren bi istatistikci gormedimde duymadmda baska bolumlerede matematik kadar onun acik deil diyo ailemde ona hak veriyo ailesel olarak zor durmdaym acikcası :S

      Reply
      1. Okan (Post author)

       Küçük görmek gibi düşünmeyin her türlü mesleğe saygım var ama daha üst düzey meslekler varken neden dershane öğretmenliği? Hem dershaneler kapanıyor… Ben de 1 tane matematikçiye rastlamadım üst düzey yerlerde ama bir sürü istatistikçiye rastladım.. Çünkü çoğu sadece öğretmenlik için çabalıyor.. Fakat istatistikçi öyle değil, yüksek lisans yaptığı taktirde birçok kurumda(bankalarda, sigorta şirketlerinde vs) önemli görevler alıyorlar

       Reply
 136. emre

  merhaba
  ben 2. üniversite kapsamında açıköğretim iktisat veya bil. programcılığı düşünüyorum. isteğim gelecekte veri bilimcisi, analizcisi olmak. Acaba hangisini tercih etmem mantıklı olur? Bir de bil. programcılığı açıköğretim olduğu için ne derece faydalı olur? Son olarak gelecekte veri bilimciliğini nasıl görüyorsunuz ve bununla ilgili bir tavsiyeniz, öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

  Reply
 137. mustafa

  Hocam merhabalar öncelikle şunu söylemeliyim sizin sayenizde Ekonometri de karar kıldım şuan 2.sınıf öğrencisiyim…Benim sorum aslında şu: Bir istatistik mezunu olarak neden şiddetle Ekonometri öneriyorsunuz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Çünkü ekonometri ile istatistik aynı ama ekonometri iibf de.. dolayısıyla iş imkanı daha yüksek

   Reply
 138. elif öztoprak

  Merhabalar ben Dokuz Eylül üniversitesi istatistik i.ö. kazandım geçen sene ve bölümümüz %100 ingilizce yani 1 yıl hazırlık sınıfı var. ben bu sene hazırlığı okudum ve başarılı bir şekilde fakülteye geçtim. Bu bölümü çok araştırdım ve 2. tercihimdi. iş olanaklarını , insana kazandırdığı özelliklerini kolay yollarını zor yollarını çok takip ettim ama herkes diyor ki çok zor işte dokuz eylül ün birde adı çıkmış hocalar bizleri çok zorluyor sınavlarda en az 7 senede zor bitirirsiniz duyumları alıyoruz. ben ne kadar istekli geldiysemde güvenim azalıyor bölümüme. acaba derslerden geçebilecekmiyim soruları var kafamda. çünkü harçlarmız çok yüksek ailemin durumu pek iyi değil gündüzleri çalışıp akşamları okula gitmeyi düşünüyorum size sorularım olacak acaba çalışırken bir yandan bölümüme odaklanabilirmiyim ? 2. bir sorum bir yandan açık öğretime başvurup ikinci üniv. mezun olma hayalim var sizce ne okumalıyım . ? ( işletme.. iktisat.. vb yararlı olabilecek bölümler .) 3. sorum ne gibi alanlarda araştırmalarda bulunursam bana daha faydalı olacak matematik , bilgisayar yada sadece sözel dersler mi ? beni biraz aydınlatırsanız sevinirim. Kattıklarınız ve vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Elif,

   Evet istatistik zor bir bölümdür, fakat zorluk kişiye göre değişir. Matematik, fizik, tıptan kolaydır.. Hatta birçok mühendislikten de kolaydır. Ama gündüz çalışıp akşam okula gitmek çok zorlar, sosyal hayatın olmaz, deşarj olamazsın ve okulunu uzatabilirsin..AOF okumanız faydalı olacaktır kişisel gelişim bakımından (iktisat öneririm.) Ama özel sektörde işe girerken AOF diplomanızdan çok şey beklemeyin..

   Mezun olduktan sonra SQL SAS gibi database programlarını iyi öğrenin, ingilizceniz su gibi olsun, iyi bir yüksek lisansınız olsun(kesinlikle istatistik dışı olmalı).. Bunlara sahip olun da nasıl yaparsınız onu bilmem. Yada bütün bunlar size zevk değil de çok ağır bir zorluk gibi gelirse özel sektörde mutlu olamazsınız, sadece kpss ye odaklanın devlete girin derim

   Reply
 139. zeynep

  Merhabalar. Ben bu yıl mimar sinan üniversitesinde istatistik 1.sınıfa başlayacağım. bu yıl istanbul üniversitesinin 2.üniversite programı var iktisat işletme sosyoloji vb bölümler var. bu bölümler aynı zamanda ist. ünv açıköğretimdede görünüyor. aradaki fark nedir yani ikisinide bitirdiğimde 4 yıllık lisans mezunu mu oluyorum eğer öyleyse açıköğretimimi diğerini mi tercih etmeliyim ? ve bunun bana bir getirisi olur mu ileride iş olanakları bakımından ? okul süresince benim için bir sorun teşkil eder mi çok zorlanır mıyım ?sorularım biraz fazla oldu fakat yapmam gerekenleri bir an önce planlamak istiyorum… şimdiden çok teşekkürler…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Okul süresince zorlanmazsınız, faydası olacaktır kişisel gelişiminiz açısından.. Ama daha önce de dediğim gibi açıköğretim fakültesi diplomasının işe alım sürecinizde çok işe yarayacağı düşüncesinde değilim.. CV ye konulması zor olan şeyler her zaman için daha değerlidir. Bir bölüm hem açıköğretimde hem de örgün öğretimde olabilir, tek farkı birisinde dersleri dinlemek için sınıfa giriyorsunuz diğerinde oturup kendiniz çalışıp sadece sınavlara giriyorsunuz

   Reply
 140. nergis

  lütfen cevaplayın
  ben dgs den istatistik tercih edicem, kimi diyor 1. sınıftan baslıosun kimi diyor 3. sınıftan sizce hangisi, bu bütün üniversiteler için geçerlimi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bu konuda benim de bir bilgim yok, tercih edeceğiniz üniversiteye sormanızı tavsiye ederim, en doğru bilgiyi onlar verir

   Reply
   1. nergis

    anladım teşekkr ederim..
    ben bu sene bilgisayar programcılığından mezun oldum..diyelimki istatistik okuyorm ve bırakmak zorunda kaldım o zaman 2 yıllık diplomam yanarmı..

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Eger mezun olursaniz bu bir kazanilmis haktir, dolayisiyla diplomaniz yanmaz

     Reply
  2. elif öztoprak

   aldığınız derslerden muaf tutularak 1. sınıftan devem ediyorsunuz üstten ders te alabiliyorsunuz diye biliyorum sınıf arkadaşlarımdan . tabiki üniverstenize bir daha danışın bence de okan beyin dediği gibi.

   Reply
  3. Metin USLU

   merhaba, sorunuza ben cevap vereyim, ben hacettepe ist. bölümüne 2010 dgs sınavı ile yerleştim. Hacettepe üniversitesi istatistik bölümünde intibak olmadığı için 1 sınıftan başladım, yalnız bazı üniversitelerde intibak programı var( örn: çukurova gibi) ve okuyan arkadaşlarım epey zorlandılar. İntibağı şöyle açıklayayım, başlayacağınız okulda verilen ilk 2 yıllık eğitimdeki dersleri bu dönem alıyorsunuz.
   İntibak olsun ya da olmasın gittiğiniz okulda bazı dersleri saydırabilmeniz mümkün (bunlar turk dili I ve II, ing I ve II, matematik I, bazı programlama ve veri tabanı üzerine dersler vb.)

   Reply
 141. Büşra

  Merhaba, ben bu sene ytü istatisliği kazandım şuan hazırlık okuyacağım. Düşünmek için çok erken ancak ben ikinci bir dil olarak Korece öğrenmek istiyorum. Güney Kore’ye bağlı şirketlerden birinde çalışmak istiyorum. Bana biraz akıl hocalığı yapabilir misiniz? Ya da banka sektörüne yönelip Güney Kore’ de bankada çalışabilir miyim sizin gibi? Şimdiden çok teşekkürler =)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba guzel fikir.. Senin gibi farkli yonlere yonelen insanlara her alanda ihtiyac var, fakat ben yerinde olsam Çince öğrenirdim. Zira hem benzer diller hem de Çin bankacılık sistemi çok daha büyük ve daha da büyüyecek, belki ilerde Türkiye’de bir banka kuracaklar yada banka satın alacaklar kim bilir

   Reply
   1. Büşra

    İlginiz için çok teşekkürler. Tavsiyelerinizi dikkate alıcağım =)

    Reply
 142. Açelya

  ben istatistik ikinci sınıf öğrencisiyim ingilizce dışında bir yabancı dil daha öğrenmek istiyorum sizce ne öğrenmem yararlı olur

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Benim dediğim dili değil, sevebileceğiniz dili öğrenebilirsiniz

   Reply
 143. özge

  Merhaba ben istatistik bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim ve ilerde okulda kalmak istiyorum bunun için nelerin iyi olması gerekiyor devlette çalışabilmem için kpss puanı mı gerekli oluyor ya cevaplarsanız sevinirim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bi kere hocalarla aranız iyi olmalı notlarınız yüksek olmalı ve yüksek lisans yapmanız lazım.. evet devlet için kpss

   Reply
 144. neriman kaya

  iyi akşamlar okan bey.ben istatistik 3. sınıf öğrenciyim.yüksek lisansımı lineer cebirden yapmayı düşünüyorum.matematik bölümünde öğretim görevlisi olma imkanım var mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet olabilir fakat bunu okulunuza sormanız lazım daha net bilgi için

   Reply
 145. Deniz

  İstatistik okurken çift anadal yapmak özel sektörde bir artı sağlar mı ? Evet ise hangi bölümü önerirsiniz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet, end müh yada iktisat

   Reply
   1. essr42

    hocam internetten baktığıma göre yan dal da yapılabiliyormuş yandal da iktisat var mı okusak getiresi büyük olur mu ? Benim kafam çok karıştı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

    Ben dgs ile kazandım 2. yada 3. sınıftan başlıcam yandal 3. dönem yapılabiliyormuş ama ben yapamam sanırım. Ekonomi alanında kendimi gelişritmek istiyorum hocam panik bozukluğu olan biriyim heycan yaptım mı herseyi elime yüzüme bulaştırırım kariyer hedefi olan azimli biriyimdir bana bi yol gösterin :(

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Esra selam sakin ol, akl-ı selim yollar sakinlikten geçer.. benim sana önerim hangi derslere neden ilgi duyuyorsun söyle gerisi daha kolay

     Reply
     1. essr42

      Hocam ilgi duymak diye birşey olmadığını düşünüyorum yani her ne kadar ilgi duyulsada duyulmasada öğrenci çalışmak istemez bu açık bir gerçek. Bu nedenle 3 yıl sonra ben kendimi öyle yetiştirmiş olmalıyım ki sektör de aranan kişi olmalıyım. Sadece okuyum dersleri vereyim gerisi Allah kerim mantığıyla gitmiyorum. Önce sen elinden geleni yapacan sonra Allaha bırakacan sonuçta. Bu nedenle kendimi nasıl geliştirmeliyim yada nasıl geliştirebilirim? sorusuna yanıt arıyorum. Ben normalde kolaya kaçan ama zoru seven biriyim. İlgi alanlarımı sorarsanız kolaya kaçarım ama istediğimi sorarsanız zor da belki gecelerce çalışmam gereksede sektör de aranan eleman olmak istiyorum…

      Reply
      1. Okan (Post author)

       İşte ben de diyorum ki, ilgi duymadığınız birşey de kendinizi geliştirmeniz imkansız..Değişik alanlara ilgi duyan bir çok tanıdığım oldu, hepsi de iyi yerlerdeler. Hiçbirşeye ilgi duymayanlar hangi alana yöneleceklerini bilemediler ve ortada kaldılar sonra mecburen kpss çalışmaya başladılar.

       Reply
       1. essr42

        Ekonomi alanını düşünüyorum yani o alanda çalışmaya hevesliyim ama sektörün içine girince ne olur bilemiyorum

        Reply
   2. Deniz

    Peki yüksek lisans için ne dersiniz ve önerebileceğiniz bölüm ?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Finans ve yazılım mühendislikleri

     Reply
 146. essr42

  İyi günler
  Ben Selçuk Üniversitesi istatistiği kazandım şimdi diyorsunuz ki yüksek lisans yapın illa ales e mi girmek gerekiyo yüksek lisans için okuduğum üniversitede sınava girmeden yapamıyor muyum ???

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hemen hemen tüm yüksek lisanslar başvuru koşullarında ALES puanı ararlar

   Reply
   1. essr42

    bilginiz var mı aleste minimum kaç yapmak gerekir ?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Genelde 60 ı geçmek gerekir ama rekabet var dolayısıyla 80 civarı bir puan iyi olur

     Reply
     1. essr42

      peki hocam sigortacılık veya ekonomiye yönelebilirsiniz demişsiniz. Hangisinin iş imkanı daha iyi ve bir sorum olacak bazıları diyo bankalara rahatlıkla girersin bazıları diyo giremezsin. Bankalara girebiliyor muyuz rahatlıkla. Bankalara girebilmek için neleri bilmek gerekiyo. İngilizce ne derecede önemli?????????

      Reply
      1. Okan (Post author)

       Bankacılığın iş imkanları daha iyi.. Kolay girip giremeyeceğiniz tamamen size bağlı.. İnsanlar da kendilerine göre değerlendirdikleri için kimisi zor der kimisi kolay der. İngilizce son derece önemli, aktif olarak kullanıyoruz. Onun dışında bütçe planlama, finans, risk yönetimi, raporlama, bilanço yorumlama gibi şeyleri bilmen lazım

       Reply
       1. essr42

        Bunları nasıl öğrencez nerelerde staj yapmamızı önerirsiniz?

        Reply
        1. Okan (Post author)

         İnternette araştırma yapmanız yeterli olur. Banka finans sigorta kuruluşlarının genel müdürlükleri olsun yeter

         Reply
  2. raci

   bende selçuk 4.sınıf öğrencisiyim bana ulaşırsan yardım etmeye çalışırım

   Reply
 147. sedef

  okan abi merhaba :) istatistik okuyorum 3. sınıfa geçtim ama alttan birsürü de dersim var. bölümü sevemedim ama mücadeleyi de elden bırakmıyorum :) okul bitince ilerde işime yarayacak sertifika belge kurs vs. hangileri acaba? bir de aöf den de bi bölüm bitirmek istiyorum kpss de hem istatistikten hem de başka bi bölümden tercih yapmak mantıklı geldi. sen hangisini önerirsin benim aklıma ‘işletme’, ‘iktisat’, ‘kamu yönetimi’, ‘çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri’ geldi ama karar veremedim.. bir de mezun olunca ortalamam çok düşük olsa bile yüksek lisans(biyoistatistik) yapma şansım var mı.. teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, kafaniz biraz karisik gibi :- ) Oncelikle kpss mi yoksa yuksek lisans mi? Eger kpss dusunuyorsaniz yuksek lisans ile zaman kaybi yasarsiniz. Yuksek lisansi ozel sektor dusunuyorsaniz yapin. Hangisini istediginizi bu yilin basinda netlestirirseniz ve adiminizi da ona gore atarsaniz mezun oldugunuzda buyuk ihtimalle bir travma yasamazsiniz. Alttan cok dersiniz olmasina kafayi takmayin, ben de 1 yil uzatmistim :) Ben de istatistik bolumunu sevmiyordum ama istatistigi seviyordum. Derslerim kotu olmasina ragmen hedefim belliydi o yuzden bir problem yasamadim.

   AOF ye gelince iktisat bence daha iyi. Sertifikalar icin ise bence bir bilgisayar programi uzerine birseyler yapabilirsiniz. ORACLE, SqL gibi.. Benim bu programlarin sertifikalari ile ilgili bir bilgim yok ancak arastirilirsa mutlaka kurs veren yerler bulunur.

   Not ortalamaniz dusuk olunca malesef turkiyede yuksek lisans yapmak zorlasiyor, fakat bu hic yapamazsiniz anlamina gelmez

   Reply
 148. Kadir

  Okan ben lisansını istatistikten alıp da yüksek lisansını endüstri mühendisliğinden alabiliyormuyuz bilginiz var mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet tabiki.. Fakat not ortalamanizi, ALES puaninizi yuksek tutmaniz lazim.

   Reply
 149. elif

  merhaba 3. sınıfa geçtim ve ders seçimi konusunda kafam karışık. hangi dersi görsem ileride bana fayda sağlar ? sigorta matematiği , aktierya , kalite denetimi , nümerik analiz , path (iz) analizi ,demografik analiz metotları , yönetim muhasebesi . yardımcı olursanız sevinirim. birde path (iz) analizi hastane kuruluşları için yararlı diye duydum doğru mu ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Elif merhaba,

   Ben olsam asagidaki onem siralamasini dikkate alirdim :

   1) Aktuerya
   2) Sigorta matematigi
   3) Yonetim muhasebesi
   4) Kalite denetimi
   5) Path analizi

   Path analizini sona koydum cunku mezun oldugunuzda var olan bilgilerinizle path analizi gibi istatistiksel yontemleri kendiniz ogrenebilirsiniz. Fakat yonetim muhasebesi, aktuerya gibi dersler ozel sektore bakisinizi gelistirecek derslerdir.

   Reply
   1. raci

    okan abi bizimde dersler grup grup a grubu stokastik zaman serileri kalite kontrol
    b grubu risk analizi sigorta
    fen ve mühendislik birimler,(kpss soruları çözülüyor)
    parametrik olmayan testler
    hangi grubu a<lmalıyım

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Farklı gruplardan dersler seçemiyor musunuz

     Reply
 150. Nil

  Merhaba Okan Bey,ben Ankara Üniversitesi İstatistik bölümü 2.sınıf öğrencisiyim açık öğretim fakültesinden bir bölüm okumayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım sizce finans,bankacılık ve sigortacılık bölümü okusam iş olanaklarımı arttırır mı? ya da sizin önereceğiniz başka bölümler var mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   AOF den okuyacaginiz bolumler, daha onceden de soyledigim gibi, ozel sektorde ise girerken cok fazla fayda saglamazlar. Fakat kisisel gelisiminiz acisindan onemli olabilir

   Reply
 151. cherub

  blog ‘dayazdığınız bilgilerden dolayı çok teşşekür ederim bi sorum olcak ben gazi 2. sınıf istatistik örencisiyim 1 yılda hazırlık gördüm aöf de bu yıl iktisat yazdım ikisini aynı anda nasıl götürebilirim birde bölümümün puanı çok düşdüğü için canımı sıkıyor sizce tekrar sınava girip endüstri müh. okumam dahamı iyi olur benim açımdan?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İkisini de aynı anda götürebilirsiniz, puanın düşmesi bölümün kötü olduğu anlamına gelmez sadece tercih edilmediği anlamına gelir. Kötü olduğu için tercih etmemezlik yapmıyorlar, tanımıyorlar bölümü o yüzden tercih edilmiyor ve puanı artmıyor

   Reply
 152. Onur

  Merhaba Okan Bey, Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü hakkında bir bilginiz var mı ? Bu bölümün bilgisayar müh ve yazılım müh. den farkı nedir? bu bölümden mezun donanımlı birisinin ne gibi özellikleri olmalı ve neleri bilmeli ? cvp için teşekkür ederim.. saygılar.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik için yardımcı olabilirim

   Reply
 153. Yalçın

  Merhaba Okan Bey.2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum. 1. tercihlere bilg. mühendisliğinden başka bölüm yazmadım ama tutmadı.İstatistiğe puanım tutuyor.Matematik 1i neredeyse iyi biliyorum.Bilgisayar yada yazılım mühendisliğini çok istemiştim çünkü programlamayı çok seviyorum.Ama istatistik bölümü hakkında pek fazla bilgim yok acaba bana zor gelir mi ? Her bölümün kendine göre zorluğu vardır tabi ama istatistik bölümü bilg. programlama seven ve programlamaya düşkün birine zor gelir mi ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilgisayar programlamayı seviyorsanız çok zor gelmez çünkü genelde herkes o kısımda zorlanıyor. Burada kendinize sormanız gereken şey, programlamayı seviyorsanız istatistik bölümünün bu ihtiyacınızı karşılayıp karşılayamayacağıdır

   Reply
   1. Yalçın

    Programlamayı seviyorum o kısmın zor geleceğini düşünmüyorum zaten.ama benim aklıma takılan en önemli nokta programlama haricindeki derslerin zorluğu nedir acaba ? Gerçekten aşırı derece bir zorluğu var mıdır ? Valla Okan Bey haklısınız aslında ben istatistik bölümünü hiç tercih etmeyi düşünmedim ama ne yapacaksınız 1 sene boyunca sabah akşam çalıştım gerçekten güzel netler çıkarıyordum ama bu sene ki dgs gerçekten çok zordu bende çuvalladım.artık 4 yıllık gideyim de neresi olursa olsun diyorum.insanın bir daha böyle çalışası gelmiyor bu sene ki soruları gördükten sonra.Sizden ricam son olarak bu programlama dersleri dışındaki derslerde çok zorlanır mıyım ? yani genel olarak çok zor mudur ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Kolay değil dersler ama matematik, fizik gibi bölümlerin derslerinden kolay

     Reply
 154. deniz

  Merhaba Okan Bey . Yüksek lisans ı tezli ya da tezsiz yapmamızın ne gibi farkları var araştırıyorum her kafadan bi ses kimi özel sektörde tezli yüksek lisans tercih ediliyo diyo kimi önemsiz diyo rica etsem kısaca özetlermisiniz tezli ya da tezsiz arasındaki fark nedir

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tezli ile tezsiz arasındaki tek fark biri tezli diğeri tezsiz :) onun dışında bir fark yok, kimse sormuyor işe girerken tezli mi tezsiz mi diye.. Ama doktora yapacaksanız önemli olabilir

   Reply
 155. Onurcan Kılıç

  Merhabalar :) ben hacettepe istatistik son sınıftayım ve şuanda karıyer planı konusunda karar vermekte zorluk yaşıyorum. Yüksek lisansı ingilizce işletme uzerıne yapmak ıstıyorum ama bana çok getirisi olurmu bilmiyorum bu konuda bı dusundugunuz bıldıgınız varmıdır?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, işletme ve iktisat gibi bölümler üzerine olan yüksek lisanslar çok demode.. Artık trend, ki aynı zamanda olması gereken, bu iki bölümün alt dalları üzerine konsantre olmuş uzmanlaşmış yüksek lisanslardır. İşletme üzerine yapacağınza, risk yönetimi, finans mühendisliği, bankacılık yüksek lisansları gibi daha spesifik olanları öneririm

   Reply
   1. Onurcan Kılıç

    çok teşekkür ederim :)

    Reply
 156. canan

  merhabalar okan bey öncelikle teşekkürler vakit ayırıp bizi aydınlattıgınız için ben bu yıl istatistikten yeni mezun oldum iş ilanlarında genlde iş tecrübesi istiyolar e malum bizde yenı mezunuz özel sektör istiyorum ilk olarak nereden başlayabılırız ne yapabılırız hocam neler önerirsiniz şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tecrübe istiyoruz dediklerine bakmayın, 1,2 sene tecrübeli isteyenlere de başvurun. Tecrübeyi staj ile yada öne çıkan diğer qualifikasyonlarınızla giderebilirsiniz.

   Reply
 157. orhun akar

  Merhabalar Okan Bey Ben çukurova üniversitesi 2012 yılı istatistik mezunuyum şu an işletme yüksek lsans mı yoksa bilge adam tüm eğitimler mi alsam diye aklımdan iki şey geçiyor.Önemli Bir hastalık geçirmem nedeniyle YDS gibi sınavlara giremedim bu yüzden yüksek lisansı tezsiz olarak düşünüyorum siz bana ne önerirsiniz acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yüksek lisans çok yoğun birşey değil ikisini de beraber yürütebilirsiniz. Tezli yada tezsiz özel sektör için pek farketmez fakat akademisyenlik düşünoyrsanız farkedebilir

   Reply
 158. dgsli

  hocam yardımcı olursanız cok sevınırım son bir kaç saatim hala cevap bulmuş değilim. dokuz eylul ünv. istatistik ile gazi ünv. istatistik arasında kalmış durumdayım. ikiside %50 ağır basıyor. dokuzeylül ün hazırlığı cok zor diyorlar, gazi de 1.sınıftan başlatıyor diyorlar yaş ilerledi daha bi 5 sene (hazırlıkla birlikte) yaş için fazla geliyor bi fikriniz var mıdır acaba?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Gazi istatistik bence biraz daha iyi, ama 9 eylülü de seçtiysen çok şey değişmemiş olur. Hazırlık sınıfı hiçbir ünide zor değildir, hiç ingilizce bilmeyenlere zor gelir sadece

   Reply
 159. eren

  merhaba bende dgs ile istatistik kazanabiliyorum bil. programlamayı cok seviyorum ama matematikle sadece iyi. başarılı olabilirmiyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilmiyorum

   Reply
 160. hakan

  Slm sızce memphis state üniversitesi nasıl bir okul yada california state uni..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilmiyorum

   Reply
 161. Hikmet

  Lütfen Acil !
  2 gün içinde tercih yapıcam !
  Ben bu sene dgs sınavına girdim su an puanım sadece istatistik bölümüne yetiyor yorumlarınızı okudum
  istatistik bölümünün gerçekten geleceği olan bir bölüm oldugu sonucuna vardım
  sorum su ki
  ben bilgisayar programcılığı okudum ancak okurken programlamayı pek sevemedim bölümüm sayısal olmasına rağmen sözelci olmamamın pişmanlığı içindeyim bu yüzdende ağır bir sayısal bölüm olan istatistik tercih etmek beni düşündürüyor elbette her şey başarılabilir ancak hayatım boyunca çok haz etmediğim sayısalla uğraşmak sizce mantıklı mı gerçekten çok kararsızım tercih etmediğim takdir de ise AÖF de işletme 3. sınıf öğrencisiyim geleceğimi o yönde sürdürmeyi düşünüyorum elbette bir istatistik değil onuda biliyorum

  Şimdiden teşekkür ederim .

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hikmet merhabalar,

   Benim şahsi kanaatim, eğer sayıları, uzun formülleri ve teoremleri sevmiyorsan, istatistiği de sevemeyeceğin yönünde. Çünkü istatistikte sözel bir damla birşey yok.

   Reply
 162. ruzgar

  hocam merhabalar 2 sorum olacak
  1) bilgisayar proğramcılığı mezunuyum ve dgs ile ankara üni istatistiği kazandım çift diploma bana fayda sağlarmı ayrıca ank üni için nedersiniz
  2) proğramla dillerinden nefret ediyorum hocam bana göre hiç değil hiç istemiyorum istatistikte başka bölümlere yönelme durumum varmı yoksa illa proğralma şartmı
  kendimi bi konuda proğramlık hariç gelkiştirmek yurttışında yüksek lisans yapmak istiyorum ingilizcem iyidir
  şimdiden teşekkür ediyorum hocam

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar, bilg programcılığı mezunusunuz ama programlamayı sevmiyorsunuz :)

   1) evet çift diploma tabiki fayda sağlar, ankara üniversitesi de iyi bir üniversitedir.
   2) İstatistik herşeye uygulanabilen birşey olduğu için istatistik okurken tabiki birçok alana yönelebilirsiniz, ama istatistiği herkes sevemez, severseniz başarılı olursunuz. Programcılıktan başka alanlara da yönelebilirsiniz istatistik ile.. Örneğin sigortacılık ve ekonomi gibi..

   Reply
   1. ruzgar

    hocam gerçekten proğram falan görmek istemiyorum bıktım artık ama istatistiği gerçekten ilgim çekiyor böyle gerçek hayttada gerçekten kullanıyorum hocam peki misal ekonomiye yöneldim proğramlamaya göre iş imkanları dahamı kısıtlı olur spss falan bişeyler duyduydum öyle proğramlarıda öğrenebilirim

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Ekonomiye yönelirseniz aksine iş olanakları daha fazla olur. SPSS filan biraz çağın gerisinde kalmış bir program.. Matlab, SAS, SQL, SAP, Oracle biliyorsanız süper

     Reply
 163. Onur

  Merhaba Okan Bey.. DGS ile LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ – TAM BURSLU BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ( aynı zamanda YAZILIM MÜH. de tutuyor ) DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ – TAM BURSLU BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ , GAZİ ÜNİVERSİTESİ – İSTATİSTİK bu bölümler tutuyor.. sizce hangisine gitmeliyim maddi olarak ortahalli biriyiz biraz maddi yükün altına girip kıbrısta mühendislik mi okumalıyım yoksa gazi üniversitesi istatistik mi okumalıyım sizce hangisi daha mantıklı ? sosyal hayat hiç önemli değil benim için kıbrısta amacım okumak kendimi gelistirmek ve diplomamı almak..

  eğer istatistiği seçersem kendi alanımda yada başka bi alanda iş bulamaz mıyım ?

  yazınızı okudum yüksek lisans yapmadan iş bulmak zor demişsiniz.. yüksek lisans yapma şansım yok yaşım itibariyle. 22 yaşındayım lisans + yukseklisans 30 olur.. 30 yaşıma kadar coktan hayata atılmış olmam lazım diye düşünüyorum..

  kariyer.net ten baktım istatistik mezunlarına uygun birsürü iş var.. endüstri mühendisleri de aynı işi yapıyor bizle.. kendimizi mesleki olarak yetiştirip , sağlam bir ingilizce + istatistik diploması ile başlangıç maaşı 1500-2000 tl civarı iyi bir bulamazmıyız..

  ikilemde kaldım siz bana ne önerirsiniz tecrübeli biri olarak ? şimdiden teşekkür ederim..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar, sağlam bir ingilizce + istatistik diploması ile o maaşla tabiki iş bulabilirsiniz. Ama hep tek düze bir kariyeriniz olur, yükselme olanaklarınız kısıtlı olur. Ben olsam yazılım mühendisliğini ilk seçenek, ikinci seçenek olarak gazi istatistik, üçüncü olarak da öğretmenliği düşünürdüm.

   Reply
 164. gizem

  merhaba okan abi ben yıldız teknik üniversitesinde istatistik okuyorum son sınıfa geçtim ben erasmusu kazandım gidersem okulum 6 ay uzayabilir sence gitmem iş imkanları için ileride bana faydalı olur mu göze alınabilir mi bir önceliğim olur mu ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Son sınıfsanız artık yurtdışında erasmus yapacağınıza yurtdışında master yapmayı düşünmeniz lazım

   Reply
 165. deniz

  Hocam eğitim bakımından Hacettepe mi iyidir yoksa Gazi mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   tartışmasız hacettepe

   Reply
 166. Can

  Yüksek lisans ta toefl yetermi yoksa gidiceğimiz ülkenin dilinide mi bilmemiz lazım :S bide toefl yerine ielts olmazmı :S

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Arkadaşlar bu tür soruları başvurmak istediğiniz yüksek lisanstan sorumlu hocalara yada diğer görevlilere sorun, her program başka şeyler isteyeceği için ben bilemem

   Reply
 167. iyi günler hocam öncelikle ben 2.sınıf ögrencisiyim ve bu bölumu çokkk seviyorum kendimi çok iyi gelstirmek istiyrm fakat bulundugum sehirde çokta gelstiremiyrm internetten program ögrenebilecegim anlasılır siteler önerebilrmisiniz ??

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben de çok fazla program bilmiyorum o yüzden nereden nasıl öğrenileceği konusunda da çok fazla fikir sahibi değilim, bence kursa gitmek gerekli, ama en azından excel i internet sitelerinden en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

   Reply
 168. Kubra

  Merhabalar,
  Dgs ile tercih etmeyi düşündüğüm bir bölüm istatistik. Fakat %50 burslu Fatih üniversitesi(türkçe) bölümünüde
  düşünüyorum.Devlet istatistik alanlarının hepsi tutuyor çok şükür hacettepe hariç. Sizce ilerde iş bulma açısından hangi tercihi yapmam gerekir. İstatistikmi – Fatih Bilgisayar mühendisliğimi ? Fikirlerinizi dikkate alacağım.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Benim için bilgisayar mühendisliği her zaman istatistikten öndedir. İstatistik mezununun iş bulabilmesi için yüksek lisans yapması gerekir. Bilgisayar mühendisi günümüzde yapmasa da bulabilir. Ama tabi ileriki yıllar ne getirir bilemem çünkü üniversite sayısı da artıyor, her yıl universiteler daha çok mezun salıyorlar piyasaya, bu da rekabeti arttırıyor.

   Reply
 169. dilek kaplan

  öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. bu sene hacettepe istatisliği kazandım. 5 yıl sonra ıyı bı iş sahibi olmam için acık öğretimden okuyabılecegım bolumler hakkında bılgı verırmısınız?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bu soruya cevap vermekten yoruldum

   Reply
 170. burcu

  öncelikle bilgileriniz için çok teşekkürler .ben istatistik ve bilgisayar mühendisliği yazdım bilgisayar oldu.ileride bankaların bilgi işleminde çalışmak istiyorum.bunun için bilgisayar mühendisliğinin yanında açıköğretimden ne okumalıyım ve hangi bölümden yüksek lisans yapmalıyım.şimdiden çok teşekkür ederim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hayırlı olsun, açıköğretimden bankacılıkla ilgili şeyler okumanız lazım.. Çünkü bilgisayar mühendisliğinde ne kadar başarılı olursanız olun, bankalar IT departmanlarına sürekli bankacılık ile ilgili yazılımlar yaptırdığı için bankacılık size çok yabancı gelirse başaramazsınız

   Reply
 171. Can

  Bir de ülke fark eder mi yani İtalya , İspanya ya da İrlanda..Hangisinde master yaptığımız fark eder mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yoo hayir farketmez, yeter ki bir yurtdisi tecrubesi tadin

   Reply
 172. Can

  Merhabalar Okan Bey.Yurt dışında yüksek lisans için toefl belgesi gerekir mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Cogu master TEOFL istemektedir

   Reply
 173. Deniz

  Okan bey çok teşekkür ederim , burada gerçekten çok güzel bi iş yapıyorsunuz insanları bilgilendiriyorsunuz , bazen insanların klavuzlardan ve okullardan ulaşabileceği kolay sorularla karşılaşsanız da internetten sağdan soldan kesin bulamayacağımız bilgileri vermeniz çok güzel , ben şahsım ve herkes adına teşekkür ederim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben tesekkur ederim umarim faydam dokunmustur

   Reply
 174. baran

  hocam bu sene dokuz eylul ıstatıstık kazandım hazırlık zorunlu mu ?

  Reply
  1. Okan (Post author)
 175. Deniz

  Merhaba Okan Bey.Ben bu yıl istatistik okuyacağım ve yüksek lisans yapmayı da düşünüyorum.Bütün bunları yaptıktan sonra iş imkanları nasıl olur , yani nasıl derken bu soruyu daha önce cevaplamışsınız ama sormak istediğim tam olarak şu ; işe başladığım da nasıl bir mevkide olurum ? ortalama ne kadar maaş alabilirim ? (Ben istatistiği seviyorum matematiği de ama para da baya önemli :) ) tabii ki bu benim kendimi geliştirmemle ve girişimcilikle ilgili ama bunların iyi olduğunu varsayarsak …

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar, en az uzman yardımcısı olarak en az 2100-2200 ile başlarsınız

   Reply
 176. Kullanıcı ADı*

  mrb okan hocam ben eski hükümlüyüm şu anda sicilim temiz ama adli sicil arşivimde görünüyor dgs den istatistik bölümünü kazandım sizcekamu veya özel sektörde calışabilir miyim bu bölümü okumalı mıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar, bu konuda benim de fikrim yok en iyisi bir avukata sormak, ne desem yanlış olabilir

   Reply
 177. ergan

  Merhaba okan abi
  Bu sene DGS ye girdim istatistik de neredeyse tüm üniversiteler tutuyor,Bilgisayar Ögretmenligine de ucu ucuna tutabilir sizce tavsiyeniz hangisi olur ve istatistik de hangi üniversite yi yazarsan benim için daha iyi olur. istatistik de yan dal+çift anadal la endüstri mühensdisligine geçiş yapılabilinir mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben ogretmenligi sevmedigim icin bilg ogretmenligi asla yazmazdim, hem zaten bir muh olarak gorulmuyorsunuz ve devlet atamasini beklemek de bir omur suruyor. Istatistik icin ben onceligi istanbuldaki universitelere verirdim

   Reply
 178. özgedalgıç

  merabalar ben bu yıl dokuz eylülde hazırlık okudum bu sene istatistik bölümü okuyacağım fakat istanbulda yaşadığım için ailemin isteği üzerine bu yıl tekrar sınava girdim ve istanbul ticaret üniversitesini yarı burslu ingilizce iktisat kazandım istatistikten mezun olduktan sonra da özel sektörde çalışmayı düşünüyorum ama ingilizce olması beni istanbulda kalmaya ikna ediyor ailemin yanında olduğum için ve özel okul olduğundan dolayı boş günlerimi fazla olucak ve staj amaçlı okula devam ederken en azından son iki yıl çalışabileceğimi de düşünüyorum izmiri ve bölümü seviyorum mastırla birlikte istatistik mezunu olmakta beni mutlu eder siz olsaydınız ne yapardınız ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben olsam istanbula donerdim, iktisat ile istatistik arasinda is olanaklari konusunda pek bir fark yok ama istanbulda olmasi iktisati bir adim one cikartir

   Reply
 179. sefa

  Gaü %100 burslu bilgisayar Mühendisligi mi, Dogu Akdeniz Üni (%100 burslu) yazılım müh. veya bilisim sistemleri mühendisligimi yoksa Ankara,Gazi,Selcuk,Anadolu İstatistikmi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yazilim muh > bilg muh > istatistik

   Reply
 180. can

  Hocam yurt dışında yüksek lisans yapmanın türkiye’de yapmaya göre avantajı ya da dez avantajı nedir ? Yani burda mı yapsak daha iyi yurt dışındamı.Hem maddi açıdan soruyorum hemde kariyere olan etkisi …

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Daha once de dedigim gibi, yurtdisinda yapmak fayda/maliyet orani acisindan cok cok cok daha avantajli.. Amerika ve ingilteredeki yuksek lisanslar belki pahali gelebilir ama italya ve ispanya gibi ulkelerdeki master lar ucuz olabiliyor. Cunku 1 yil suruyor, ama Turkiye’de 2 yil… Dolayisiyla 1 yil daha az maliyetli. Diger taraftan staj ayarliyorlar ve bu da genelde maasli oluyor + ingilizce disinda baska bir dil daha ogrenmis oluyorsunuz. Daha ne olsun :- )

   Reply
 181. Betul

  Merhaba Okan Bey. DGS ile Bilgisayar Mühendisliği’ne geçiş yapmaktı amacım fakat 3467 gibi bir sıralamayla pek de mümkün olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden İstatistik yazmaya karar verdim. Bilgisayar mühendisliği de yazmayı düşünüyorum fakat elimde çok seçenek yok. Ondokuz mayıs üniversitesi ve Karabük Üniversitesini yazmayı düşünüyorum. yine de eğitim açısından yeterli olup olamayacağı konusunda tereddütlerim var. Onun haricinde İstatistik bölümüne ODTÜ hariç çoğu üniversite için yeterli bir puan. Size sormak istediğim Karabük üniversitesinde Bilgisayar mühendisliği okumak mı Yoksa Hacettepe veya Gazi üniversitesinde İstatistik mi okumak daha yaralı olur? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Karabuk universitesi bir tabela universitesi mi yoksa gercekten iyi sartlari var mi ona bakmak lazim. Eger gercekten iyi sartlari varsa, egitimi iyiyse ben olsam bilg muh secerdim

   Reply
 182. can

  Okan Bey bir konuda yardımınızı alıcaktım. Genellikle okudum fakat kişisel bir tavsiye rica edicem sizden. Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun olacağım. Yüksek Lisans , Dil eğitimi gibi planlarım var fakat karar veremiyorum. Otomotiv vb sektör fabrikalarında yada devlet kurumlarında yöneticilik ünvanı ile çalışabilmem için öneriniz ne olur bana ? Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar, Devlette yönetici pozisyonunda çalışmak istiyorsanız malesef biraz politikaya ve siyasete yakınlaşmanız lazım. Zaten devlet sektörünün geri kalmışlığının nedeni de tam olarak bu dur. Özel sektörde ise tek limit sizin yapabileceklerinizdir. Otomotiv sektörü ne ister bilmiyorum benim uzmanlık alanım dışında bir konu

   Reply
 183. Deniz

  Hocam ben dgs ile istatistiğe geçiş yapcam ama yeni kanun gereği 4 yıl okucam.Gazi İstatistik ve Ankara İstatistik tutuyor.Hangisi daha iyi sizce ? Gazi de zorunlu hazırlık olduğu için istemiyorum ikinci öğretim diyorum onunda harcı var ya Gazi ikinci öğretim yazcam yada ankara üniversitesi.Ama kararsızım Ankara Üniversitesi gazi kadar iyimidir. yada ikinci öğretim , birince öğretime göre fark edermi :S

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Eğitim kalitesi olarak gazi üniversitesi daha iyi, birinci yada ikinci öğretim arasında da harç hariç bir fark yok

   Reply
 184. mehmet

  Okan bey iyi günler ; ben bu sene DGS sınavına girdim ve aklımda önlisans programını okurken ilk amacım bilgisayar müh. geçmek idi ama son zamanlarda bilgisayar mühendisliğinin alt kollar bilişim yazılım vs gibi mühendisliklerin çoğalmasından sonra mühendisliğin işsizlik oranının %18 lere kadar çıkması alternatif olarak istatistiği araştırmama sebep oldu zevkli bölüm oldugu fakat zor olduğu söylenmekte ama bunun yanında bilgisayar programcılığı okumam beni çok zorlamıycağı yönünde şeyler duymama sebep oldu matematiklede aram çok kötü değil iş kapsamının geniş olması beni çok büyüledi kariyer açısından sizin tavsiyeniz nedir acaba ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar, istatistiğin yazılım ve programlama ile bağlantısı, çok büyük veri kitlelerinden istatistiksel anlamlı sonuçlar çıkartabilmek için gerekli olan yazılımlara ve programlama bilgisine duyulan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla database den iyi anlamak gerekmektedir. Böyle bir istatistikçinin ben gelecekte önünün açık olacağını düşünüyorum. Fakat şu da var ki yüksek lisanssız, hep teknik eleman olarak kalırsınız, önemli olan bir yönetici vizyonuna sahip olabilmek için kişisel olarak kendinizi geliştirmek…

   Reply
   1. Onur

    TEKNİK ELEMAN OLARAK KALIRSINIZ derken düz teknik eleman mı yani 2 yıllık okuyan teknik elemanlardan farkımız olmuyor mu maaş ve statü iş rahatlığı vs gibi..

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Hayir oyle degil yani yonetici olmayan orta duzey calisan anlaminda

     Reply
 185. kevser

  Hocam gazi ünide istatistk kazandm.Hazırlık var.İngilizcemde pek iyi değil.sizce okumalı mıyım?.birde ing hazrlık hakkında bilginiz var mı .geçmek falan zor mu gazide?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İngilizceniz iyi değilse okuyun derim

   Reply
   1. Bayram

    Öncelikle iyi günler. Bu sene Gazi istatistik kazandım ve takıldığım bir konu var. Kampüsü merkezden uzakta ve çekici gelmiyor. İngilizce Rusça ve Almanca var dil olarak. Ne önerirsiniz hazırlık okumalı mıyım ? Bir de önerilerde bulunursanız sevinirim. Türev integralim de iyidir ama bilgisayar programlamadan pek anlamam ne yapmam gerekiyor ?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Bilmiyorum

     Reply
 186. Erşan

  Hocam bölümü bitirdikten sonra KPSS’ye girince yaklaşık kaç puan almamız lazım? Bugün bir hocamla konuşurken bunu da sordu da cevap veremedim. İnternette araştırdım ama pek bir şey bulamadım.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Erşan, KPSS ile hiçbir zaman ilgilenmediğim için ben de bilmiyorum, diğer arkadaşlar belki sana yardımcı olabilirler

   Reply
 187. Mert

  merhaba.sene başında asıl hedefim istanbulda bilgisayar muhendisligi idi ama lysde bazi aksilikler yasadim dusuk puan aldim.istatistik bolumu bilgisayar muhendisligi ile benzerliklerinin oldugunu duydum tavsiyeler uzerine istatistigi bu yuzden sectim simdi Yıldız teknik istatistik kazandım.YTUnun istatistigi hakkinda ne dusunuyorsunuz?Bilgisayar muhendisligine kaymak yazilimci olmak icin neler yapmaliyim bilgisayar muh yukseklisans haricinde.universitede cap yapmak gercekten zor ama bende de bir okadar hırs var.matematik muh ile cap veya yandal yapmam yazilimda bana avantaj saglarmi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilgisayar ve özellikle yazılım mühendisliği gibi konular genellikle yaratıcılıkla ilgili şeylerdir. Hangi kursa giderseniz gidin size sadece hangi programlama dili ile yazılım yapacağınızı gösterebilirler, ama yaratıcılığınızı geliştiremezler, o sadece doğuştan gelen birşey. Bu doğuştan gelen şeye sahipseniz zaten kimse sizi tutamaz, oyun programı bile yazarsınız. Ama o yaratıcılık yoksa da en iyi okullarda bilgisayar müh okusanız bile, size yetecek kadar para kazanırsınız. Matematik mühendisliği apayrı bir dal, yazılımdan farklıdır

   Reply
 188. Mustafa

  Okan abi Eskişehir Anadolu üniversitesinde hazırlık var mı ? Bi de istatistik kazanan bi öğrenci için hazırlık gerekli mi sence ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İngilizcenin iyi ise bence gereksiz

   Reply
 189. ars

  bologna tam olarak nedir ? gazi üniversitesinde 1. sınıflara uygulanacakmış , iyi yanları kötü yanları ne olur hocam

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Benim de bir fikrim yok

   Reply
 190. esra

  merhabalar,bu yıl ege-istatistik bolumunu kazandım aile buyuklerı ne olucaksın yani diyorlar.onların anlayacağı bir dilde ne demeliyim sizce?

  Reply
  1. esra

   iş olanaklarından bahsetmek isitoyorum mesela.neleri örnek vermeliyim?

   Reply
   1. Okan (Post author)
  2. Okan (Post author)

   Ne olacağıma fakülte karar vermeyecek, ilerde ben karar verebileceğim diyeceksin

   Reply
 191. anamorfic

  istanbul aydın üniversitesi tam burslu istatistik kazandım . aydın istatistik hakıkında ne düşünüyorsunuz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   O üniversite hakkında pek bir fikrim yok, ama tabiki istanbulda olması büyük bir avantaj

   Reply
 192. cedric

  kolay gelsin hocam , hiç ummadığım bi şekilde gazi istatistik geldi , selçuk üni. beklerken …
  tavsiyeleriniz için teşekkürler .

  Reply
 193. müge

  ankara üniversitesi istatistiği kazandım nasıl sizce ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hayırlı uğurlu olsun

   Reply
 194. İstatistiklereGöre

  Abi bu sene Anadolu üni – istatistik kazandım ve gidiyorum . İngilizcem pek iyi sayılmamakla beraber , matematikte de limit,türev,integral hiçbiri hakkında en ufak fikir oluşturmak için bakmadım bile, ilgimi çekmemişti. Baya bi cevaplarınızı okudum yapmam gerekenlere hazırım. limitten başlayıp türev integrali iyi bir şekilde öğreneceğim netten. Şimdiden yapmam gerekenler sizce neler ? Ayrıca hazırlık zorunlu olmadığı söylentiler arasında , sizce okumalı mıyım ? Aynı zaman da güzel bir öğrencilik hayatı da yaşayabilir miyim sizce ?

  Reply
  1. yağmur

   aklın varsa hazırlık okumaya bile kalkışma derim yada anadolunun hazırlığını birz arastır derim ben ve biçok kişi hazırlık okuduk ve geçebılen kısı cok az.

   Reply
 195. mert

  okan abi ben ailemden gizlice çukurova üniversitesi ekonometri ing yazdım nasıl olsa gelmez diye kimseye sölemedim şans eseri geldi. aileme söyleyince demekdikleri laf kalmadı bağırdılar çağırdılar babam beni evden kovdu . neyse de Allah aşkına okdar kötü bi bölümmü tmm zor ama biraz bilgi verirsen sevinirim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence çok iyi bir bölüm sen kafanı yorma.. Eskiler genelde öğretmenlik doktorluk mühendislik vs gibi klasik mesleklere takılmışlar.. Bölüm iyi sen canını sıkma

   Reply
 196. selen

  Merhaba okan bey marmara üniversitesi-aktüerya bölümünü kazandım sizce ingilizce yanında hangi dil üzerinde çalışmam geleceğim için daha iyi olur?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Dil öğrenmek sabır işidir, dolayısıyla sevebileceğiniz bir dil olsun da hangisi olursa olsun

   Reply
 197. Burak

  Hocam, Anadolu Üniv. İstatistik geldi. Çift anadal yapmayı istiyorum ama zorlanacağım kesin. Hazırlık okurken bilgisayar programlarına da zaman ayırsam sıkışmamak için öğrenebilirmiyim?(Bilgisayar programlarına yeterince ilgiliyimdir.) Yoksa mezuniyet sonrasına mı bırakmalıyım?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence zamanın varsa türev integral gibi ieyler çalış yada programcılık çalış, hani basit kodlamalar yapmaya çalış, for, while döngüleriyle filan.. Mesela fibonacci dizisini yazdıran program yazmaya çalış mesela en basitinden.

   Reply
 198. melis

  yıldız teknik üniversitesi istatistik bölümü mü yoksa marmara ekonometri mi daha iyidir sizce?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   marmara ekonometri daha iyidir

   Reply
 199. Erşan

  Hocam ben şuan lise son sınıfım. Bu sene sınava giricem ve istatistik bölümü düşünüyorum. Bilgisayar programlarından aşırı derece anlamam ama bana öğretildiği zaman da istenileni rahatlıkla yapabilirim. Yabancı dil öğrenmeyi de çok severim. Şu an İngilizce’nin yanında Almanca’da öğreniyorum. Okul başlamadan önce bölüm açısından kararımı vermek zorundayım. İstediğim bölüm ODTÜ istatistik. İstatistik bölümünü düşünmemin bir nedeni ise matematiği diğer derslere oranla daha çok sevmem. Ayrıca modelleme, simülasyon ve geleceği tahmin etme konularına değinmişsiniz, bunlarda ilgimi çekti gerçekten :) Sormak istediğim şey ise; istatistik bölümünde programcılık mı ağır basıyo yoksa matematik mi? Bölümü okurken ciddi bir biçimde programlamadan anlamak mı gerekiyo?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba Erşan, seni tebrik etmek istiyorum çünkü ben senin kadar bilinçli değildim senin yaşında. Bizler istatistik bölümü nedir ne değildir bilmeden yazdık.. Kimisi sevdi kimisi sevemedi. Ben sevenlerden oldum.. Her neyse, matematik daha basar. Programcılık ise biraz ikinci planda kalır. Matematiksel modeller kurup geleceği tahmin etmeyi seversen istatistiği de seversin

   Reply
 200. halit

  okul açılana kadar evde neler çalışmamız ilk sene açısından kolaylık sağlar ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bol bol türev integral

   Reply
 201. kevser

  Şimdi Okan hocam Gazi İstatistik oldu ama ben bu tam anlamayan, bilemeyen büyüklere ne yapar bu bölüm dediklerinde kolay anlaşılcak şekilde ne diyebilirim:))

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Oooo en zor soru :D Biz her sektörde çalışırız, her sektörde sayısal verilerden anşamlı sonuçlar çıkartan kişileriz dersin. Çünkü sayısal veriler her sektörde var

   Reply
 202. onur

  merhaba okan hocam Celal Bayar Üni-Bankacılık ve Finans((4 yıllık) bölümünü kazandım bu bölüm hakkında neler düşünüyorsunuz şimdiden teşekürler..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence gayet iyi olmuş hayırlı olsun. İlerde meslektaşım olacaksın. İlerde şubelere hapsolmamak adına, öğrenmen gereken bazı şeyler olacak. Şimdi onları sana saymam sana çok yabancı gelecektir. Ama http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Basel/Basel.aspx bunlara öğrencilik hayatında ilgi duyarsan mezun olduğunda çok iyi yerlere gelebileceğinden emin olabilirsin

   Reply
   1. onur

    çok teşekür ederim, fikirlerinizi almaya devam edeceğim…

    Reply
 203. duru

  hacettepe istatistik nasıl sizce ? zor mu ? hazırlık isteğe bağlı diyor ne anlama geliyor? bitirdikten sonra hacettepeden mezun olmak bana bir ayrıcalık tanır mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba. Ben de oradan mezunum kolay olduğunu söyleyemem. Bir kere çok teorik… Hacettepe istatistiğin tek dezavantajı bence bu.. Onun dışında hocaları çok kaliteli ve eğitimi iyidir. Hazırlığı öprenci işlerine sormanızda fayda var. Bizim zamanımızda zorunluydu, sadece sınavı atlatırsanız hazırlık okumuyordunuz. Artık üniversite ismi iş bulmada önemini git gide kaybedip onun yerini kişisel yeterlilikler önemini arttırıyor. Ki sen mezun olduğunda üniversite ismi önemini daha da yitirecektir. Mezun olana kadar kendine bir vizyon çizip ben bu sektörde burada çalışmak istiyorum diyebildiğin zaman kendini kurtardığın zaman olacaktır emin ol

   Reply
   1. duru

    hacettepe istatistik geldi :)

    Reply
 204. halit

  hocam gazi istatistik geldi :D ne önerirsiniz

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hayırlı olsun bol bol gez derim okullar açılana kadar, sonra gezemeyeceksin :D

   Reply
 205. dilek

  hocam istatistikte staj için ne düşünüyorsunuz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstanbulda okuayacaksanız mutlaka 1-2. sınıftan itibaren staj aramaya başlayın

   Reply
   1. dilek

    ankadayım hocam ankara ünvstesi 2.sınıf , fark edermı ankara istanbul??

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Farkeder, şöyle ki İstanbulda staj bulman çok daha kolay

     Reply
 206. deniz

  Merhaba Okan bey . Ben Amasya üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Bu sene bilimsel hazırlık okudum yani fizik kimya matematik dersleri aldım meslek lisesi çıkışlı olduğum için. Fakat bulunduğum şehre ve bölümüme karşı hiç bir ilgi duyamadığım ve hazırlık okuduğumdan dolayı yatay geçiş de yapamadığım için tekrar sınava girdim ve Ege istatistik Osmangazi istatistik Anadolu istatistik ve Selçuk istatistik yazdım tercihlerime . Büyük ihtimal gelecek de . Sizce bölümüme devam mı etmeliyim yoksa istatistik gelirse gitmeli miyim aklım çok karıştı hangisinde daha rahat okuyabilirim ve daha rahat iş bulurum lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence dur daha bölümün zevkli dersleri başlamamış.. Genelde her bölümde ilk 2 sene çok sıkıcıdır çünkü bölüm dersleri yerine genel dersler verilir. Elektrik elektronik dersleri başladığında belki sana zevkli gelecek?

   Reply
 207. Deniz

  Yazınızda AÖF den EKONOMİ okumanız fayda sağlayacaktır demişsiniz. Yorumlara verdiğiniz cevaplardan birinde ise AÖF den bir bölüm okumamız özel sektörde işe yaramayacağını belirtmiş sadece kişisel gelişimimiz için faydalı olacağını söylemişsiniz. Artı olarak AÖF den okuyacağım bölümün özel sektörde bana fayda sağlamasını istiyorum. Tavsiyeniz hangi yönde olur?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Kişisel gelişim için fayda sağlar, işe girerken pek bir faydası yok. Dediğim gibi, aof yerine daha başka şeylere odaklanabilirsiniz, örneğin yazılımcı olmak istiyorsanız database programlarını öğrenmek yada finans alanında çalışmak istiyorsanız SPK lisanslama sınavlarına hazırlanmak gibi.. Ama ben hem bunları yapacağım hem de aof okuyacağım diyorsanız fazla mal göz çıkarmaz :- )

   Reply
 208. Deniz

  Dokuz Eylül istatistiği neden önermiyorsunuz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Çünkü Ege nin eğitimi bence daha iyi

   Reply
 209. isa

  peki hocam saolun.bir sorum daha vardı..kac yıldır formasyon gelecek istatistik bölümüne diye konusuluyordu.liselere istatistik dersi konacak ve formasyon alıp ögretmen olabilecektik.böyle bi söylenti vardı.bi bilginiz var mı bu konuyla ilgili?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Öğretmen olmayı veya devlette çalışmayı aklımdan tamamen çıkardığım için hiç takip etmedim, o yüzden ben de bilmiyorum

   Reply
 210. isa

  hocam merhabalar..istatistik ögrencisiyim ve önümüzdeki sene kısmetse okulum bitiyor..yurt dısında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum..kafamda ekonometri var..siz benim yerimde olsanız hangi dalda yüksek lisans yapardınız ? hangi dallar daha avantajlı sizce?fikrinizi alabilir miyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Her zaman söylediğim gibi, çalışmak istediğiniz sektör üzerine bir yüksek lisans daha avantajlı. Hangi sektörde daha çok çalışma imkanı var diye hayallerinizi ona göre şekillendirmeyin, hayal vve hedeflerinize göre hayatınızı şekillendirin

   Reply
 211. kevser

  şu an içime bir korku düştü.Formasyon istatistik bölümünü etkiler mi? aramda 37 bin fark olan bir yer gelmeyebilir mi yani? :(

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilmiyorum arkadaşlar

   Reply
  2. Burak

   Bence gelir.Formasyonun çok etkiliyeceğini düşünmüyorum öğretmen olmak isteyenler genelde eğitim fakültelerini tercih eder yine.İçiniz rahat olsun bu konuda 37bin çok fazla bir fark. :)

   Reply
   1. Arda

    Formasyon edebiyat ve tarih bölümlerini çok fazla etkileyecek istatistik fen fakültesi fakat formasyon etkilemez.öğretmen olmak isteyen biri istatistik niye yazsın? sıralamaların 5-7 bin düşmesi bekleniyor.37 bin fark korkulmaz :)

    Reply
 212. Flencher

  BEnim büyük ihtimal istatistik tutacak nasıl bir ilk sene geçirmeliyim sizce?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İlk sene derslerini aksatma yeter, bir alttan ders almaya başladın mı domino gibi bütün 4 senen kötü geçiyor

   Reply
 213. seda

  hocam merhaba sizce istanbul ticaret üniversitesi istatistik iyi midir tercihlerim arasına yazdm ama hala çokkk kararsızım lütfen yardımcı olun

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Başka nereleri yazma olanağın vardı?

   Reply
   1. seda

    ege, gazi, dokuz eylül ankara, anadolu üniversitesi, tutuyordu fakat şehir dışı olduğu içi yazmamıştım

    Reply
 214. halit

  hocam öncelikle sorularımızı cevapladığınız için gerçekten çok teşekkür ederim
  ilk sene bilgisayar almamızı önerirmisiniz.. ders açısından . bilgisayara yönelik mi işleriz dersleri ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   ilk 2 sene genelde yazilim ve matematik dersleri olur, son 2 sene ise istatistik dersleri olur, ona gore planinizi yaparsiniz :- )

   Reply
 215. Flencher

  Cogu kişiyle konustum özel universitelere tek iyi diyen sizsiniz.İstatistik (eskisehir anadolu) gitmeyi düşünüyorum.Yüksek lisans vs es es anadolu hakkında bilgi verebilirmisiniz? Tercihlerim arasında dokuz eylül ve ege de var….

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yuksek lisans ile ilgili merak ettiginiz sey ne?

   Reply
 216. abdullah

  İstatistlik ve bilgisayar bilimleri ktü , eskişehir istatistik anadolu , osmangazi istatistik bunlar ve matematik ve bilgisayar bilimleri arasında tercihlerde zorlanıyorum yardımcı olurmusunuz ? edit aaciiiiil

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istatistik ve bilgisayar bilimleri ktü ve osmangazi istatistik hakkında iyi şeyler duymadım, anadolu istatistik çok iyi.. Matematik ve bilgisayar bölümlerinde ne dersler var tam olarak bilmiyorum ama istatistik ten çok farklı olacağını sanmıyorum

   Reply
 217. prepra

  tercihler bugün bitiyor kararsızım halen esog-mat-bilgisayar iö(9 bin üstümde),dokuz eylül istatistik iö,esog istatistik ve muğla istatistik gelebilir.Muğla çift anadal ve ingilizce,fransızca,almanca dersleri veriyor esogta dil yok dokuz eylülde ing ama çift anadal yok.Esog mat-bilgisayarı başa ondan sonra muğlayı yazdım ama kararsızım ikisinin yerlerini değiştirmeli miyim?Mat-bilgisayardan çıkarsam sadece yazılımla kalırım ama istatistikte dil+bankalar ve yazılımda gelişebilir yüksek lisans yaparım iyi bir yere gelebilirim.Size ne yapmalıyım liste böyle kalmalı mı yoksa yer mi değişmeli?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence iyi olmuş ben olsam değiştirmezdim

   Reply
 218. ayça

  hocam formasyon istatistiği nasıl etkiler ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Etkileyebilir bence

   Reply
 219. Fazilet

  Yardımlarınız için çokkkkk teşekkürederiz.Yarın ODTÜ istatistik yazıyoruz.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hayırlı olsun

   Reply
 220. ayşe

  hocam sıralamam 101 bin hacettepe ankara ve gazi istatistik bölümlerini yazdım ama formasyon yeniden geleceği için 2010 2011 yıllarının başarı sıralaması önemli bu yılki sıralamalar önemsiz diye duydum böyle olursa hiçbir tercihim tutmuyor açıkta kalıyorum tercihime çevre illeri eklemem gerekir mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilmiyorum ben gireli 9 yıl oldu

   Reply
 221. Buket

  metalurji ve malzeme mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz okan bey?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Benim uzmanlık alanımın dışında ama uçak firmalarına girerseniz çok iyi olacağı düşüncesindeyim

   Reply
 222. Dilşah

  Hocam .Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde istatistik okuyorum.Aöf’den bölümüme ileride faydalı olacak bir bölüm önerebilir misiniz? Ben ÇEKO yazmayı düşünüyorum ama siz ne dersiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Arkadaşlar daha önce de söyledim AOF den hangi bölümü yazmak istiyorsanız yazın zaten özel sektörde çok fazla işe yaramayan bir diploma, sadece kendi kişisel gelişiminiz için kaydolmak istiyorsanız olun. Hangi konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ona başvurun

   Reply
 223. cemil

  mugla istatistik nasıl hacam?

  Reply
 224. Flencher

  Peki neden istatistik degilde burslu bilgisayar mühendisliği? yardımcı olursnaız sevinirim kafamda bazı soru işaretleri var… :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilgisayar mühendisliği yaratıcılağa daha açık bir bölüm

   Reply
 225. zacoo

  Biri benden daha önce sormuş daha önce sorduğum soruyu,peki beykent için internette eğitimi kötü olduğu söyleniyor açıkcası olumlu fazla birşey yok.Sizin bir bilginiz var mı? Bu yüzden çekiniyorum orayı yazmaktan

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence özel üniversiteler birçok devlet üniversitesinin sağladığı şartlar bakımından daha iyi durumdalar, beykent için olumsuz birşey duymadım ama araştırmak lazım

   Reply
 226. zacoo

  Merhaba okan bey, Beykent Bilgisayar mühendisliği mi yoksa gazi,anadolu,dokuz eylül,ege istatistik mi sizce? Her ikisinde de bilgisayar ,programlama ve matematik olduğu için sevmeme gibi bir problemim de yok

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Beykent bilgisayar

   Reply
 227. Flencher

  Cok kararsız kaldım beykent bilgisayar mühendisliğimi %50 burslu gazi istatistik mi??

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tabiki beykent bilgisayar müh

   Reply
 228. zeynep

  hocam benm bu sene tercih yapcam eskişehir istatislik ama dil tamamda yüksek yapmak riskli iş ve görsüğüme göre o kadar da önermiyorsunuz kesinlikle bizim bölümü yaz derim diye … kafam karıştı tyardımcı olursanız sevinirim …

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yüksek lisans yapmak çok riskli değil, lisansa göre çok daha kolay.. Ama yüksek lisans yapamam diyorsanız bence istatistik yazmayın

   Reply
 229. yağmur

  sizcee anadolu istatistikmi yoksa biyolojimi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Biyolog olmak istiyorsanız biyoloji, istatistikçi olmak istiyorsanız istatistik

   Reply
 230. Flencher

  İStatistiği seçmiş olsam sıralamam nasıl olmalı? Hangisi istatistikte daha iyidir? ankara – anadolu-gazi-dokuz eylül-ege

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Gazi Ankara Anadolu Ege 9Eylul

   Reply
 231. kevser

  1) gazi üni istatistik 2)ankara üni istatistik (iö)3)gazi üni istatstk (iö) 4)ege üni istatistik(iö) 5)eskişehir osmangazi istatistik 6)dokuz eylül istatistik (iö) 7)eskişehirosmangazi istatistik (iö) 8)konya selçuklu istatistik .diye tercihlerimi yaptım.size göre değiştirmemi düşündüğünüz bi sıralama var mı?şimdiden teşkkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence gayet iyi :- )

   Reply
 232. Kaan

  İstanbul Üniversitesi orman mühendisliği mi yoksa gazi ege veya dokuz eylül üniversitelerinde istatistik mi ? Ve nedenini açıklar mısınız lütfen hocam ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Orman mühendisliğini önermem, iş imkanı oldukça dar Sırf adı müh diye aldanmayın.

   Reply
 233. Anıl

  Hocam ege istatistik mi yoksa ege tekstil mi hangisini okumak daha faydalı olur?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tekstil müh olmak istiyorsan tekstil, sayılarla uğraşmak istiyorsan istatistikçi olmak daha faydalı

   Reply
 234. azra

  Hacettepe istatistikte hazırlık var mı

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İng sınavı geçersen yok

   Reply
 235. hazal

  Merhaba hocam.Sizce Ankara istatistik mi Gazi istatistik mi ve neden ? karar veremiyorum yardımcı olur musunuz

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Gazi istatistik.. çünkü seçmeli dersleri daha genişti bizim dönememizde. Bir de yanlış bilmiyorsam mühendisliklerinde çift anadal seçeneği var

   Reply
 236. Flencher

  Selamlar okan bey. Matematik ve bilgisayarla cok iyiyim.Burslu bilgisayar mühendislikleri mi sizce dokuz eylül istatistik mi? (bu arada beykent bilgisayar mühendisliği )

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bilgisayar mühendislikleri daha iyi

   Reply
 237. Burak

  Okan bey sizin içinde bi sakıncası yoksa hangi okuldan mezun olduğunuzu ve şuan nerde çalıştığınızı sorabilirmiyim? Merak konusuda :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Sitemi inceleyin, yukarıda ben kimim ki kısmı var

   Reply
 238. cemre

  merhaba ben harıta muh arastırıdm ve herkez cok onerdı ama sımdı sızın sıtenıze baktım ıstatıslık de aklıma yattı hangısnı tercıh etmelıyım ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İlerde ne olmak istiyorsanız onu seçin

   Reply
 239. Mert

  Aktüerya bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz ? istatistikle kıyaslaması nasıl olur ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence çok iyi bir bölüm.. sigortacılık ve risk yönetimi üzerine.. istatistiğin bir alt bilim dalı.. İstatistik mezununa göre daha kolay iş bulabiliyorsun ama istatistik mezunu her sektörde çalışabilirken aktüerya mezunu sadece sigorta sektöründe çalışabilir

   Reply
 240. halit

  sizce selçuk istatistik mi anadolu istatistik mi ?
  ve ilk sene neler yapmamızı önerirsiniz ?
  ders çalışma anlamında.. neler almamızı önerirsiniz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Anadolu istatistik daha iyi.. Hem de eskişehir konya ya göre çok daha güzel bir şehir.. İlk sene hiçbir ders bırakmayın domino etkisi yapar

   Reply
 241. Kaan

  Hocam neden Dokuz Eylül veya Ege değil de Gazi İstatistik önde sizin için ? Bunu açıklar mısınız lütfen

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Çünkü bildiğim kadarıyla mühendisliklerinde çift anadal imkanı var, ama kesin sonucu tabiki öğrenci işleri söyler. Bir de seçmeli dersleri daha geniş

   Reply
 242. Merve

  Merhaba sizce hacettepe bilgisayar öğretmenliği mi yoksa hacettepe istatistik mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istatistik

   Reply
 243. halid

  merhaba okan bey matematik-bilgisayar istatistik istatistik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden hangisi daha avantajlı olur ?

  Reply
 244. dilara

  merhaba ben ank üni jeoloji hacettepe fizik müh ve gazi üni iö istatistik arasında kaldım bi fikir verebilirmisiniz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   O saydığınız mühendislikleri okumaktansa istatistik okumak daha iyidir.

   Reply
 245. Ozan

  Okan Bey Ciddi Şekilde Ege istatistiği yazmayı düşünüyorum. Bu bölümü yapabileceğime inanıyorum. Fakat beni tek endişelendiren şey mezun olduktan sonraki işsiz kalma korkusu. Birde bu bölüm mezunlarının maaş aralığı nedir acaba örneğin yeni başlayanlar ne kadar ile , uzman istatistikciler ne kadar (ortalama olarak soruyorum tabiki tahmini)?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Daha onceden de dedigim gibi sadece kuru kuru istatistik diplomasiyla mezun olursaniz pek bir is bulamazsiniz cunku istihdam piyasasi cok kızışık ve herkes yarış halinde.. Maaş konusu nerede başladığınıza göre değişir, ama en kötüsünü söylüyorum 2000 TL den başlarsınız

   Reply
 246. Kaan

  Merhaba hocam.Ben istatistik okumayı çok istiyorum.Ege-Dokuz Eylül-Gazi arasından bi sıralama yapar mısınız lütfen.Bir de ingilizce olduğu için Dokuz Eylül’ü daha çok istiyorum.İngilizce konusunda kendimi daha çok geliştirmek istiyorum.Siz hangi üniversiteyi önerirsiniz? Bir de son olarak Hitit İÖ makine, Kahramanmaraş iö makine, Niğde iö makine mühendisliği mi yoksa bu saydığım üniversitelerdeki istatistik mi ? Teşekkürler hocam..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Benim siralamam Gazi >ege=9 eylul istatistik olurdu. Benim zamanima gore cok sey degismis ilk defa duyuyorum bu universiteleri, ama istatistik kadar iyi olacagini sanmiyorum. Anadolu istatistik de dusunebilirsin, cunku endustri muh uzerine cift anadal yapabiliyorsun orda

   Reply
   1. Kaan

    Hocam Anadolu İstatistik bu sene yeni açılıyormuş şimdi Ösym’nin sitesinden baktım da.Bir de yandal ile anadal ın farkı ne hocam ? Ben dokuz eylül üniversitesini ingilizce olduğu için istiyorum ingilizce malumunuz artık bi dünya dili oldu. Ve yurt dışına da gitmeyi istiyorum erasmus ile. Tabiki bunlar ileride düşünülecek eşyler.Benim matematik ve bilgisayarla aram da iyi onun için istiyorum istatistiği.Ben bu sene son 2 ay hiç fen derslerine çalışmadım tm’ye yöneldim onda da istediğim puanı yakalayamayınca istatistik düşündüm.Aslında şu an kararsızlık içindeyim.Ne önerirsiniz bana ?Bir sene daha beklemeli miyim yoksa istatistiği çok istediğimden tercih etmeli miyim? Çok karışık yazmış olabilirim hocam gerçekten kafam çok karışık bu ara kusuruma bakmayın ..

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Bu sene açılmıyor, yıllardır var o bölüm, geçen sene de konferans vermeye gitmiştim. Yandal ile çift anadalın farkı şu, yandalda belli başla bazı dersleri alıyorsun diğer bölümden ve sana diploma yerine yandal yaptığına dair bir belge veriyorlar, çift anadalda ise yanılmıyorsam sana diğer bölümün de diplomasını veriyorlar. Seneye daha iyi bir puan çekebileceğine inanıyorsan bence bekle, ama çok seviyorsan da istatistiği yaz, ben bişrşey diyemem hayatını etkilemek istemem

     Reply
     1. Kaan

      Peki hocam.Çok teşekkürler.Seneye daha iyi bir puan çekebileceğime tabiki inanıyorum ama 1 sene daha bu stresi yaşamak istemiyorum açıkçası ve istatistik bölümünü severek okuyacağımı düşünüyorum..

      Reply
 247. eliff

  sizce gazi istatistik mi yoksa dokuz eylül istatistik mi :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Gazi istatistik

   Reply
 248. beyda

  merhaba okan bey; yıldız teknik hacettepe gibi okullarda istatistik sıralamasındayım. aklımda olmayan bir bölümdü, ekonomiye de çok ilgi duyduğum söylenemez. esasında hedefim içmimar olmaktı. bu ilgi alanı değişikliğiyle istatistikte mutlu olabilir miyim size? mezun olduğumda iş olanaklarım bana ne gibi alternatifler sağlayabilir? işini sevmeyen bir memur olmak istemem.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   merhabalar, istatistigi sevebileceginizin garantisini veremem cunku seven cok seviyor, sevmeyen ise pek sevmiyor… Sevebilmeniz icin dedigim gibi sayilari ve formulleri, gelecegini tahmin etmeyi seven birisi olmaniz lazim.. Cunku istatistikte genelde sayilarla modeller kurulur ve gelecek tahmini yapilir..Istatistik bilimler arasi bir bilimdir, yani hemen hemen her bilime uygulanir.. Dolayisiyla ogretmenlik, mimarlik yada tip gibi degil.. Bunlari bitirdiginde ne olacagin bellidir, ya ogretmen ya mimar yada doktor olacaksin.. Ama istatistigi bitirdiginde sen nesin belli degildir, onu bolum belirlemiyor sen kendin belirliyorsun. Onu da yuksek lisans yaparak belirleyebilirsin. Yuksek lisanstan sonra da gercekten iyi yerlere girebilirsin.. Cunku farkli bir daldan yuksek lisans yapinca hem o dali ogrenmis oluyorsun hem de istatistik bilmeyen kisilerin onune gecmis oluyorsun..Her savundugum sudur ki, iktisat bilen bir istatistikci, bir iktisatcidan daha kalifiyedir

   Reply
 249. Emrullah

  Hocam bana çukurova istatistik ve osmangazi istatistik (i.ö) geliyor sizce hangisini şeçmeliyim ve veterinerlikde gelebilir çok kararsızım sizce hangisi olursa iyi olur fikriniz nedir şimdiden teşekkür ederim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Veterinerlik konusunda birşey diyemem sonuçta ap ayrı bir meslek ve iş olanakları mevcut, ama çukurovamı osmangazi mi derseniz osmangazi derim.. Hatta Anadolu uniyi seçebiliyorsanız bence Anadolu uniyi osmangazinin de önüne koyun derim

   Reply
 250. Birgül

  Merhabalar, Namık Kemal Üniversitesi bilgisayar mühendisliği mi, yoksa YTÜ istatistik mi? Şimdiden teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   namık kemal bılgısayar muh

   Reply
 251. beraatuk

  Hocam istatistik bölümü ile istatistik ve bilgisayar bölümleri arasında ne fark var öğrenebilir miyim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Biri istatistik üzerine diğeri ise bilgisayar programcılığı üzerine

   Reply
 252. Pınar

  Merhaba Hocam.Ben bu sene tercih yapıcam ve kafam çok karışık. Gıda mühendisliği,Çevre mühendisliği ve istatistik düşünüyorum. Abant İzzet Baysal/Balıkkesir üniverstesi çevre mühendisliği. Kırklareli/Namık kemal üniversitesi gıda mühendisliği. Ege/Dokuz eylül ve anadolu üniversitesi istatistik.Sizce hangisi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Diger yorumlarimi okuyun, hep soyluyorum cevre ve gida muhendisligi degmez okumaya diye.. Adinin muhendislik olduguna aldanmayin

   Reply
   1. Pınar

    Peki istatistik hangi okulu yazim?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Ege veya dokuz eylul anadolu universitesinden daha iyi. Ama cift anadal istiyorsaniz Anadolu universitesinin daha fazla olanagi var

     Reply
 253. tugce

  merhaba ben çukurova üniversitesi istatistik 3 sınıf ögrencisiyim ama hala okulu bitirince ne yapmalıyım karar veremedim bana yardımcı olurmusunuz

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Kendi hayalinizi kendi hedefinizi kendiniz belirlemeniz lazim, ben size uygun bir hedef belirleyemem.. Hayalinizi ve hedefinizi belirlerken hangi sektorde is imkani fazla diye degil, gonlunuzden gecen ne ise o sekilde belirlemek gerek

   Reply
 254. ferhat

  Merhabalar Okan bey, Ben Fırat Üniversitesi İstatistik 2.sınıg öğrencisiyim genel ortalamam 2,82. Alttan dersim yok. Harran Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğine geçiş için başvursam alma ihtimalleri var mı acaba. Onların isteğiyle olabilecek bir durum mu bu. Daha önce böyle bir geçiş yapan arkadaşımız var mıdır.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   merhaba ferhat inan benim de bir fikrim yok

   Reply
 255. Tuğçe

  Merhaba Okan bey benimde bir sorum var. Bu sene tercih yapacağım. Hemşirelik bir de bazı ünilerde bilgisayar mühendisliği yazdım (%50 burs sadece İzmir) ama istatistik kafamı karıştırıyor. İstatistikte YTÜ, hacettepe, ege, dokuz eylül, gazi ve istanbulda bazı ünilerde tam burs tutuyor. Sizce bunları da listeme eklemeli miyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence eklemelisin, ben olsam hemsireligi ikinci plana koyardim, annem hemsire cekmedigi kalmadi kadincagizin

   Reply
   1. Tuğçe

    Aslında hemşirelik benimde pek istediğim bir bölüm değil ama çevremdeki herkes hemşire olmam için ısrar ediyor. Yine de Ege ve Dokuz Eylül istatistikde yazdık. YTÜ de eklemeli miyim sizce? Ailem İzmir’de o yüzden sanırım İzmir’de okumak kolay olur fakat üniversite kalitesi olarak bakarsak hangisi daha üst sıralarda olmalı sizce?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     YTU nun diger ikisinden egitim olarak farki olacagini sanmam, ancak YTU istanbulda olmasi sebebiyle staj konusunda size cok buyuk bir avantaj saglar

     Reply
 256. MBÇ

  okan bey merhaba Karabük endüstri mühendsliği karabük bilgisayar mühendisliği mi yoksa gazi istatistik mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Karabuk endustri>Karabuk bilgisayar>gazi istatistik

   Reply
 257. sena

  okan abi meraba ben odtü matematik ve odtü istatistk arasında kaldım ve ilerde yönetici olabilceğim bi yere girmek istiyorum sizce hangisini daha önce yazmalıyım şimdiden teşekkürler:)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Arkadaslar bana matematik ile istatistigi kiyaslatmayin, cunku istatistik her zaman icin matematikten cok daha iyi bir bolumdur

   Reply
 258. Hande

  Hocam sizce Hacettepe istatistik olmazsa Ankara ünv. Mi yoksa gazi ünv mi tercih etmeliyim. Bi de istatistik mi kimya mühendisliğimi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   gazi istatistik daha iyi, istatistik>kimya muh

   Reply
   1. Hande

    Peki sizce ODTÜ biyoloji veya kimya yazmalı mıyım

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Onun yerine daha az kaliteli bir okulda daha kaliteli bolumker yazilabilir

     Reply
 259. cedric

  kolay gelsin , ben peyzaj mimarlığı okuyorum 2 ye geçtim ,bu sene sınava girdim istatistik okumayı planllıyorum selçuk istatistiği önerir misiniz yoksa peyzaj mı ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   ikisi de cok farkli bolumler, istatistigin is olanaklari daha genis ama sevmezseniz istatistigi? herkes sevemez istatistigi

   Reply
 260. Kullanıcı ADı*melisa

  ktü matematik yada istatistik mi ankara üniversitesi matematik yada istatistik mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   ankara istatistik

   Reply
 261. Asiyee

  merhaba Okan bey. istatistik birinci sınıf öğrencisiyim. Yalnızca istatistik yazan bi diplomaya sahip olmak dileğim kendimi olabildiğince geliştirmek istiyorum. Açıköğretimden bi üniversite daha bitirmek istiyorum bana faydası olabilecek bir bölüm. İşletme mi iktisat mı sizce ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   iktisat daha iyi bence ama AOF is bulmanda cok yardimci olmaz bastan soyleyim.. sadece kisisel gelisim icin..

   Reply
 262. İbrahim

  Merhaba Okan Bey, ben Türkiye’den bir bölüm kazanıp Almanya’da okumak istiyorum.Mühendislikte bunu yapabiliyorum acaba istatistikte de yapabilirmiyim? İstatistik bölümünde ODTÜ hariç diğerlerini kazanma ihtimalim yüksek.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Erasmus ile gidebilirsiniz yurtdisina

   Reply
 263. Burak

  Okan bey, anadolu üniversitesi istatistik bölümü öğrencilerine tüm mühendislik dallarında çap yapma şansı veriyor.Bu alanda endüstri mühendisliğine çap yapmakmı yoksa dokuz eylül üniversitesinde yüksek lisans yapmak mı daha faydalı olur?Çap yapsakda yüksek lisans yapabilirmiyiz her iki dalda?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   cap yapmaktan kasit ne, yuksek lisans mi yoksa cift anadal yandal filan mi

   Reply
   1. Burak

    Çift anadal

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Cift anadal yapip uzerine yuksek lisans yapmak daha iyi tabiki

     Reply
     1. Burak

      Bu olaylar hayatımızda ilk olduğu için sağlıklı yorum yapamıyoruz o yüzden size soruyoruz yardımlarınız için teşekkürler.

      Reply
 264. emratk

  hocam enerji sistemleri muh/bilişim sistmleri muh/gıda muh/harita muh/imalat muh/kimya muh/metelurjı malzeme muh arasında bır kıyaslama yaparmısınız
  Tesekkur Ederim…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bunlarin hepsi benim uzmanlik alanim disinda o yuzden cok yardimci olamam ama gida harita ve kimyayi kafandan silebilirsin

   Reply
 265. murat

  merhaba okan bey ben meslk lisesi çıkışlıym şuan terch yapıcm sizce enerji sistemleri mühendisliğimi yoksa istatislikmi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   enerji sistemleri muhendisligi

   Reply
 266. Büşra

  Merhabalar Okan Bey,
  Sıralamam Marmara üniversitesi(i.ö), İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümüne yetiyor. Ancak ben 4 yıl boyunca sayısal bir eğitim aldığım için hep sayısal bir bölüm düşünmüştüm. Sayısal sınavından düşük bir sıralama gelince şansıma istatistik bölümüyle tanıştım. Sıralamam YTÜ İstatisk’e de yetiyor. Bir sıralama yapsanız nasıl yapardınız ve hangi bölümü seçmeliyim ? Şimdiden ilginiz için teşekkürlerimi iletiyorum.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ekonometri ve istatistik emin ol cok sayisal bolumlerdir. Ben gozum kapali ekonometriyi istatistigin onune yazarim

   Reply
 267. nurgül

  merhaba okan bey öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederm ben bu sene liseyi bitirdim v e şuan tercih dönemindeyiz kafam çok karışık tercih kitapçımı karıştırırken istatistik gözüme çarptı 9 eylül istatistik tutuyor bankacılıkta tutuyor sizce hangisinin iş olanakları daha yüksek kendimi geliştirmek ve dil eğitimide almayı düşünüyorum üniye gidersem sizce gideyim mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben olsam bankaciligi secerdim, ama 4 yillik degil mi? cunku 2 yillik bankacilik da var

   Reply
 268. deniz

  İyi günler Okan bey. Ege üni istatistik mi Hacettepe üni fizik mühendisliği mi yoksa Dokuz eylül tekstil mühendisliği mi? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   9 eylul tekstil

   Reply
 269. elif

  merhaba,ben bu sene tercih yapıcam tercihlerimin arasında gıda,imalat ve çevre mühendisliği bide istatistik var ama siz çevre mühendisliğini pek önermiyosunuz sanırım neden acaba?? bide sizce hangisi sıraya göre yazmalıyım?? teşekkürler :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet onermiyorum cunku is olanaklari oldukca dar.. benim siralamam su sekilde olurdu : imalat>=istatistik>gida

   Reply
 270. serhat

  okan bey merhaba. istatistik(mf1) mi yoksa bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği(ygs1) mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   ben ogretmen cocugu olmama ragmen ogretmenligi hic sevemedim o yuzden istatistik derdim

   Reply
 271. büşra

  ekonometri mi istatistik mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   kesinlikle ekonometri!

   Reply
   1. büşra

    bazı dersleri aynı, ama ekonometriyi okuması çok zor diyorlar, hatta 4 senede bitirilemezmiş. ama ekonometride daha fazla iş imkanı olduğunu duydum, şöyle sormak istiyorum mimar sinan istatistik mi, dokuz eylül ekonometri mi?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Kolaylik zorluk kisiye gore degisir, sen zor diyenleri dinleme.. evet ekonometrinin is olanaklari daha genis, o yuzden ben olsam 9 eylul ekonometri secerdim

     Reply
 272. esra y...

  hocam ben fırat istatistik bitirdim çok severek okudum fakat şu an boş boş oturuorum evde şimdi açıköğretimden bir bölüm okumak istiyrum sizce ne yapmalıyım bir an önce iş hayatına atılmak istiyorum

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yuksek lisans yapmalisin, sizin uniden serdar die bir arkadasim mezun olmustu sonra yuksek lisans yapti simdi ziraat bankasinin londra subesinde calisiyor.. Acikogretimi kucumsemek istemiyorum ama buyuk dusunun

   Reply
 273. osman

  Öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.Puanım ege ve 9 eylül istatistik e tutuyor.İzmir üniversitesi %50 burslu işletme ingilizce de tutuyor.sizce sıralama? çok teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istatistik her zaman icin isletmeden daha kalitelidir, ege ve 9 eylul arasinda da pek bir fark yok

   Reply
 274. Cansu

  Aydın üniversitesi %75 burslu istatistik mi, Eskişehir istatistik mi, Dokuz Eylül istatistik mi? Ve arada 30 bin fark olduğu ve ben önde için tercihimin tutma ihtimaline ne diyorsunuz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   9 eylul istatistik daha agir basiyor

   Reply
 275. emre

  okan bey matematik , istatistik , matematik-bilgisayar , aktüerya bölümlerini sıralayabilir misiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Aktuerya > istatistik > matematik-bilgisayar > matematik…. Aktuerya, istatistigin sigortaciliga uygulanmasidir, sigorta firmalarinda calismak istiyorsaniz bence kacirmamaniz gereken bir bolum..

   Reply
 276. azra

  hocam Hacettepe istatistik mi yoksa Hacettepe aktüerya bilimleri mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   ikisi de kardes bolum… Soyle bir kiyaslama yapalim, aktuerya okursan ise girme olasiligin daha yuksek ama sadece sigorta firmalarinda calisirsin, istatistigi secersen ise girme olasiligin aktuerya ya gore biraz daha dusuk ama daha degisik sektorlerde ornegin bankalarda calisabilirsin.. Karari sana birakiyorum.. Sigorta firmalarinin risk yonetimi departmanlarinda calismak istiyorsan bence aktuerya kacirilmamasi bir bolum

   Reply
 277. esmesss

  Okan Bey merhaba.Bu sene tercihlerim de İstatistik bölümü ağırlıklıydı fakat çevremin ”Yani bitirince ne olacaksın sen şimdi” diye sorularıyla karşılaşınca ne yapacağımı bilemedim.Bölümler arasında kararsız kaldığım noktalar var yardımcı olursanızç ok sevinirim.
  İstatistik bir çok şehirde tutuyor.Bunların en cazip gelenleri Karadeniz Teknik,Gazi,Ege,Dokuz Eylül ve Selçuk Üniversiteleri.
  Bunun yanı sıra Gıda ve Tekstil Mühendisliği de yazmak istiyorum.Tekstil Mühendisliği yazarsam kesin olarak çıkacağını düşünüyorum ama iş olanakları hakkında hiç bir bilgim yok.
  İşin özü şu ki;Uludağ veya Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği mi yoksa diğer üniversitelerde ki İstatistik bölümü mü?Şimdiden teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Sektörel olarak düşünmeniz lazım, tekstil sektörü hiç ortadan kalkmayacak çünkü insanlar giyinmeye devam edecekler. Ama doymuş bir sektör, moda tasarımlarındaki değişiklikten başka pek bir gelişime açık değil.

   İstatistik ise bilimler arası bir bilim.. Yani her bilime uygulanır. Ekonomiye uygularsanız ekonometri olur, psikolojiye uygularsanız psikometri, sigortacılığa uygularsanız aktüerya, tıp a uygularsanız biyoistatistik vs olur. İşte bu yüzden insanlar çok fazla tanımıyorlar, sen ne olmak istiyorsan sana onu olmayı sunuyor. Bence bu gayet güzel birşey. Ben ekonomist olmayı seçtim, kimi arkadaşlarım ise sigortacı olmayı seçtiler kimisi ise yazılımcı. Tek sıkıntı ne olmak istediğine bir yüksek lisans ile karar vermen. Çünkü aldığın dersler ile herşeyden biraz anlıyorsun ama tek birşeyi tam olarak anlamak adına yüksek lisans gerekli oluyor. Gelişmeye açık bir bilim, teknoloji geliştikçe çok büyük veri setleri üzerinde sayısal analizler yapabilecek ve gelecek tahmini dolayısıyla planlama yapabilecek bir çalışan olabileceksin ilerde.

   Benden bu kadar kararı sana bırakıyorum :- )

   Reply
 278. gizem

  sorulara verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla istatistik üstüne ekleyeceğimiz yüksek lisans ve dil eğitimi endüstri mühendisliği gibi bölümlerin önüne geçirebilir iş imkanları açısından

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet kesinlikle

   Reply
 279. buse

  okan bey rehber öğretmenım ile konuştum ve şu an ytü istatistik ve İstanbul üniv çevre müh arasındayım sizce hangisi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İkisi arasında kaldıysan ben olsam istatistik seçerdim, ama çevre mühendisleri ile de konuşmanı önerirdim

   Reply
 280. hatice

  ziraat mühendisliğimi yoksa istatistikmi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tarım sektörü daralıyor

   Reply
 281. tekn21

  merhaba hocam bu sene lys sınavına girdim ve şu an tercih dönemi puanım istatistik ve matematik bölmlerini tutuyor. hocalarm daha çok istatistik yerine matematk yaz diyorlar ama bnm kafamda istatistk var sizce ne yapmalıyım önerilerinz nelerdir?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Öğretmen olmayacaksan matematiği yazma, hangi akla hizmet matematiği seç diyorlar ki anlamıyorum

   Reply
 282. özgem.

  okan bey ben 4. sınıf istatistik bölümü öğrencisiyim kendimi bilgisayar proğramları üzerine geliştirmek istiyorum ama nerden başlayacağmı bilmiyorum nasıl öğrenebilrim minitab olsun e wiews gibi proğramları okulda göstermişlerdi bu proğramları nasıl daha iyi öğrenebilirim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   O programları çok fazla kullanmayacaksın ileride. Bence Excel i çok iyi öğren, oracle, SAS gibi programları öğren çok daha iyi. Tek başına öğrenmek zor bunları, o yüzden kursa gitmeni öneririm

   Reply
 283. ferit

  Hocam fen bilgisi ögretmenligimi. Istatistikmi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Öğretmen olmak istemiyorsan istatistik

   Reply
 284. burçin

  yıldız teknik matematik mi gazi istatistik mi seçmeliyim karar veremedim istanbulda oturduğum için yıldız daha cazip geliyor ama hangisi daha iyidir iş bakımından

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İş imkanı bakımından istatistik matematikten iyi.. Ama ytu matematik istanbulda olduğuna göre iş olanağı bakımından arayı kapatıyor, dolayısıyla dengede. YTU mat evine yakın ama istatistikten daha zor.. Ben de kararsız kaldım

   Reply
 285. eness

  hocam gazide bir mühendislik mi yoksa odtü istatistik mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Gazide mühendislik

   Reply
   1. Anıl

    Adana bilim ve teknoloji üniversitesi yeni açıldı . Orda mühendislik okumak mezun olunca üniversite daha yeni oldugu için sorun yaratırmı iş bulma anlamında ?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Zannetmem

     Reply
 286. Gökhan

  merhaba okan bey,
  ytü de istatistik mi saü de makine müh. ya da endüstri mühendisliğimi? bide uzaktan eğitim diye bir şey var.öyle okuyuncada normal diploma mı veriyolar.Bir de istatistiğin geleceği sizce nasıldır? kamuda istihdamı geniş midir? kendi bölümüyle ilgili çalışan istatistikçinin ortalama maaşı nedir?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   O kadar zor soruyorsunuz ki ben bile seçemiyorum hangisi iyi diye.. Allah yardımıcınız olsun… İstatistiiğin kamuda iş olanakları işletme ve iktisat ile aynı.. Fakat hedefiniz kamuda çalışmaktansa işletme ikitsat okuyun daha kolay.. İstatistiğin geleceği gayet iyi, özellikle veri analizi önem kazandıkça istatistik de önem kazanacaktır

   Reply
 287. ezqi

  size sormak istedigim bişey daha var. bugun hocama sordum istatistik bölümü hakkında ne düşündügünü sordum o da o bölümü okuma matematik oku dedi istatistikçi çok mezun veriyomuş iş bulamıyomuş falan filan demedigini bırakmadı matematik bölümünü okuyup ögretmen olursun dedi siz ne diyorsunuz matematik mi istatistik mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Öğretmen olmak istiyorsanız evet matematiği seçin, ama olmak istemiyorsanız, matematik istatistiğin yanından bile geçemez, o yüzden tabiki istatistik

   Reply
 288. ezqi

  merhaba okan bey size sormak istedigim bazı sorularım var. matematigi çok seviyorum istatistik matematikle alakalı oldugu için istatistik okumak istiyorum ama çevremde istatistik okuyan olmadıgı için ailem biraz pek iyi bakmıyorlar.bana çevre mühendisligi gıda mühendisligi yazmamı istiyorlar yazıcam da ama içimden geçen istatistik. size sormak istedigim çevre gıda istatistik iş imkamlarına göre en iyi olana göre sıralayabilir misiniz ??

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik > Gıda > Çevre

   Reply
 289. ferit

  LÚTFEN bu sefer cevap verin
  Okan bey bana selcuk .mugla .giresun gibi uni.ler geliyo. Universite cok onemlimi hacetepe dokuzeylul falan .
  Yoksa dediginiz gibi kendimi gelistirirsem yabinci dil yuksek lisans falan
  .universte farkediyormu.bide saydiklarim arasinda hangisini tercih etmeliyim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   selçuk muğla veya giresun ünileri ile hacettepe dokuz eylül arasında fark olur.. Ama yüksek lisansınız iyi bir yerden yaparsanız bu açığı kapatabilirsiniz. Benim sıralamam Muğla Selçuk ve giresun olurdu

   Reply
 290. merve

  hocam merhaba ben karabük ünv endüstri müh ve izmirde ege ve dokuz eylülde istatistik kazanıyrm sizce hangisi daha iyi istatistik bitirsem hangi bölüm üzerinden yüüksek lisans yapabilirim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Karabük endüstri daha iyi.. hangi bölümü bitirirseniz bitirin istediğiniz bölümden yüksek lisans yapabilirsiniz

   Reply
 291. Arzu

  Merhabalar benim puanım mimar sinan istatistiği tutuyor.türev ve integrali çok seviyodum özellikle integralim çok iyiydi.Ama bilgisayar konusunda ne denli başarılı olabilirim bilmiyorum çünkü ben sanatsal şeyleri seven biriyim ve sınava girerkende amacım mimar yada şehir planlayıcısı olmaktı.Aslında ingilizcenin yanında fransızca öğrenmek gibi bir şansım var.Sizce bu bölüm beni zorlar mı seçmeli miyim yoksa maden yada jeoloji müh. gibi başka alanlara mı yönelmeliyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Zorlar mı zorlamaz mı bilmiyorum çünkü sizi tanımıyorum ama maden ve jeoloji seçeceğinize istatistik çok daha iyi

   Reply
 292. Selen

  Merhabalar Okan Bey sizce Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği mi Ege Üniversitesi İstatistik mi daha doğru bir tercih olur?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben de bilmiyorum

   Reply
  2. Okan (Post author)

   Ben de kararsız kaldım

   Reply
   1. Selen

    Peki ege istatistik okumak mı marmara aktüerya okumak mı? Lütfen yardım edin çok kararsız kaldım yanlış tercih yapmaktan korkuyorum. Tekstil mühendisliğinin geleceği nasıl sizce?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     marmara aktuerya cok daha iyi ege istatistige gore… tekstil muh cok buyuk bir atilim yapmayacak gelecekte

     Reply
 293. kübra

  ist üniv peyzaj mimarlığı mı ist üniv çevre müh ytü matematik mi yü istatistik mi ist üniv jeoloji müh mü yardımcı olursanız sıralama acısından çok memnun olacağım sevgiler…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İst ünv peyzaj = ytu istatistik > mat > çevre

   Reply
 294. Gökhan

  Merhaba Okan Bey,
  bana ytü de istatistik tutuyor fakat hocalarım fen-edebiyat fakültesi önermiyorlar ayrıca çift anadalla endüstri okuyamıyormuşsun fakülte farkından dolayı. makine müh. ile endüstri arasında kaldım. Herşey hakkında birşey bilmek mi yoksa bir şey hakkında her şeyi bilmek mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Öyle birşey yok, okul izin verirse okuyabiliyorsun, mesela Anadolu üniversitesinde böyle yapanları tanıyorum. Endüstri mühendisliği daha iyi bence makina mühendisliğine göre

   Reply
 295. evaist

  Sizce
  Dokuz Eylül istatistik mi
  Çukurova çevre mühendisliği mi
  İstanbul Üniversitesi jeoloji Mühendisliği mi
  ?.????
  ÇOok kararsızım ..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ya dokuz eylül istatistik yada istanbul üniversitesi jeoloji

   Reply
 296. Burak

  Okan bey Dokuz Eylül Üniversitesi istatistik düşünüyorum çift ana dal yapma şansım varmı yoksa üniversitelere göre bir değişim mi söz konusu?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Uniye göre değişir, öğrenci işlerine sormanız lazım

   Reply
 297. hasan

  merhaba hocam ben çok çalışmadan ygs ve lys de çok da kötü olmayan bir sonuç aldımistatistiği araştırdım çok çekici geldi.puanım odtü istatistiği tutuyor.oraya gittikten sonra endüstri üzerine çift anadal ve yandal yapabilirmiyim.yapamasam bile endüstri üzerine yüksek lisans yaparsam bir endüstiri mühendisi gibi çalışabilirmiyim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet yapamazsan bile çalışabilirsin o şekilde, yandal yada çift anadal şansı var mı yok mu onu üniversiteye sorman gerekir

   Reply
   1. hasan

    hocam bir sorum daha var.Odtü istatistik mi Hacettepe Odyoloji mi?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Odtü istatistik

     Reply
 298. Yalın

  Tekrardan merhabalar okan bey size daha önce biriki şey sordum ama hala kafamda bazı şeyler netleşmedi malesef..suanda odtü hariç tüm üniversitelerde istatistik bölümü tutuyor(ama ben izmirde kalmak istediğimden egeyi düşünüyorum) onun dışında ekonomide %45 burslu endüstri müh. yaşarda %50 burslu bilgisayar müh. adnan mendereste ve kıbrıs odtüde ise önceden hedefim olan %50 inşaat müh. seçeneklerim var.. açıkçası inşaat hariç diğerlerine iş olanakları olarak bakmıyorum aile şirketimizde işim hazır (reklam şirketi)..siz bunları nasıl bir sıralamaya sokardınız sizin açınızdan en çok artısı olan hangisidir? birde biliyorum alanınız değil ama istatistik okumam halinde sonrasında ekonometri,işletme,iktisad gibi bölümlere geçiş yapabilmem nekadar olasıdır sizce? Şimdeden teşekkür ederim cevabınız için..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   “ekonomide %45 burslu endüstri müh. yaşarda %50 burslu bilgisayar müh. ” kısmı istatistik ten daha iyi… Ben olsam bunları seçerdim. Bölüm değiştirmeye gelince, çok zor bir iş.. en iyisi geçmek istediğiniz bölümden daha sonradan yüksek lisans yapmak

   Reply
   1. Yalın

    dediğim gibi iş imkanı olarak bakmadığımdan okumam bile belki çok gerekli değil sonrasında yüksek lisans yapmak nekadar mantıklı bilemiyorum..teşekkür ederim okan bey iyi çalışmalar.)

    Reply
 299. buse

  merhabalar, sizce traka gıda mühendisliği mi ytü isttistik mi? neden?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tabiki YTU istatistik

   Reply
   1. Anıl

    Okan bey iyi günler . ben bu sene ya çukurova istatistiği seçecem yada adanada 2011 yılında acılan adana bılımler ve teknolojı unıversıtesınde endustri mühendisliğini seçecem . adana bılımler ve teknolojı üni. yeni açıldığı için mezun olunca iş bulmamda bi zararı olumsuz etkısı olurmu ? sız hangısını tercıh ederdınız . bıde çukurova ıstatıstık mı yok çukurova çevre müh . mi ?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Endüsti mühendisliğini gözün kapalı seç derim

     Reply
 300. Hilal

  Merhaba istatistik bölümünde üniversite adı çok önemli mi? Benim sıralamam Ege İstatistiğe yetiyor fakat Adana’da oturduğum için Çukurova’yı yazmayı düsünüyorum. İlerde üniversite ismi benim için sıkıntı yaratır mı bunu merak ediyorum. Şimdiden tesekkürler :)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yaratmaz çok fazla ama izmirde okumak daha iyi, daha fazla seçenek var.. Adana çok iyi bir şehir değil

   Reply
 301. Denizd

  Tam olarak durumumu ozetlemissiniz. Astronomi ve uzay bilimleri,tekstil muh, maden muh, istatistik tutturabildim ve endustri muhendisligi istiyirdm ancak bir yik daha hazirlanmak bu stresi yasamak hic istemiyorum. Matematigi cok severim borsa ve ekonomiyle ilgilenmek isterim. Ne onerirsiniz istatistik okuyup ekonomi masteri yapabilirim ingilizce ve ispanyolcam var?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ne desem bilemedim ben de

   Reply
 302. Tolga

  merhabalar.
  1)odtü-istatistik
  2)uludağ-elektrik elektronik müh
  3)itü-gemi işletme ulastırma müh
  4)hacettepe-nükleer enj müh
  sizce sıralama nasıl olmalı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben olsam 2 ile 1 i yer değiştirirdim

   Reply
 303. Emre

  Özyeğin,Bilgi,Bahçeşehir,Yeditepe’den birinde Bilgisayar mühendisliği mi (%50 burslu) yoksa Yıldız İstatistik mi ?

  Bir de olasılık dersi çok yoğun mu?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Burslu bilgisayar mühendislikleri daha iyi

   Reply
 304. mehmet emin

  Hocam siz beni çok kötü bi kuşkuya düşürdünüz.Ben zaten iktisat bölümünü kazanacağım puanı,türev integral yapmadan kazandım.Matematikte sadece 14 doğrum vardı.Bilgisay konusunda kendimi geliştireceğime inanıyorum fakat matematik konusu beni epey kasar galiba.Madem integral ve uzun formulleri ezberliyeceksek,sizce bi sene daha sınava girmenin ve daha rahat iş bulabileceğim bi üniversiteye gitmem daha mantıklı olmaz mı ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet o tarz formülleri sevmezseniz yapamazsınız bu bölümü

   Reply
 305. nazlı

  okan bey herkeze yardımcı olmuşsunuz sağolun :) ben melek lisesi çıkışlıyım bu sene lys ye de girdim ve gazi ünüversitesi istatistik bölümü tutmakta lys ye hazırlanırken türev integral vb. mat2 konularını ilk defa gördüm ve özellikle bu iki konuda çok sıkıntı yaşadım mat2 de hala da yapamadığımı söyleyebilirim istatistiğin derslerini araştırdığmda genellikle türev ve integral ağarlıklı olduğunu gördüm sizce bu bölümün derslerini anlamayan bi şahıs üniversitedeki derslerle anlayıp yapabilir mi ve sonradan formasyon alıp matematik öğreteni olma imkanımız nedir ? şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Formasyon yok diye biliyorum, türev integrale gelince, ben de türev integral bilmeden girmiştim bölüme, zorlanmıştım baya.. Ama bitiyor bir şekilde

   Reply
 306. aslı aksoy

  ağaç işleri mühedisliği mi?istatistik mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Tabiki istatistik arkadaşlar… kıyaslanamaz bile

   Reply
 307. meltem

  sizce ege eskişehir yada dokuz eyleül istatistik için iyi mi ? mezun olduğumda nerelerde çalışabilirim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ege daha iyi diyorlar

   Reply
 308. ayşe

  hocam sizce istanbulda %75 burslu istatistik okumak mı, istanbul dışında fen bilgisi öğretmenliği mi, yoksa bir yıl daha hazırlanmak mı çok kararsızım sizin fikrinizi öğrenebilir miyim?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istatistik, fen bilgisi öğretmenliğinden çok daha iyi.. ama seneye bir daha girme konusunda birşey diyemem

   Reply
 309. Kullanıcı ADı*büşra

  hacettepe istatistik mi yoksa mimar sinan istatistik mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hacettepe’nin eğitimi iyi, mimar sinan da istanbulda olması itibariyle iş ve staj olanakları daha iyi.. Seçimi size bırakıyorum

   Reply
 310. kevser

  dokuz eylül istatistik bölümü ile aramızda 20 bin fark var . ben 20 bin öndeyim.sizce gelir mi? ben geleceğini düşünüyorum ama korkuyorum da bu sene üniversiteli 500 bin kişi girmiş sınava üni puanlarının 15-17 puan yükselebileceği fln söyleniyor öyle bi durum olabilir mi .dokuz eylül üni ile de aramızda 4 puan fark var ama 20 bin de öndeyim.teşekkürler şimdiden:)

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben üni sınavına gireli 10 sene oldu, o yüzden yardımcı olamayacağım :- )

   Reply
 311. hülya

  merhabalar okan bey sizce hacettepe kimya mühendisliğimi odtü istatistik mi yoksa yıldırım beyazit bilgisayar mühendisliği mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Odtü istatistik > Hacettepe kimya müh > yıldırım beyazıt bilg. müh.

   Reply
 312. tolga

  iyi akşamlar istatislik olarak hacettepe – ankara – gazi üni mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Hacettepe > Gazi >= Ankara

   Reply
 313. cemmoli

  selam okan bey karabük enerji sistemleri mühendisliğimi yıldız teknik istatistikmi hangisini önerirsiniz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Enerji sistemleri mühendisliği de mi çıktı, benden sonra baya bir bölüm açılmış. Bana iyi bir mühendislikmiş gibi geldi.. Sektörün böyle birşeye ihtiyacı olabilir. O yüzden iyi olabilir, iyice araştırın derim ben de kararsız kaldım

   Reply
 314. fatih

  rehber öğretmenim bugün matematik bölümü yerine istatistik bölümü yazmamı önerdi. ancak benim içimde hala bir şüpe var .dahadoğrusu iş bulamama korkusu var. sizce tercih etmelimiyim .birde üniversitenin adı ve şehri önemlimidir.(gazi ,hacettepe ,yıldız teknik ,ege , dokuz eylül üniversitelerini sıralayacak olsanız nasıl sıralarsınız. ) şimdiden teşekkürler

  Reply
 315. sibel

  merhabalar. ben bu yıl tercih yapcam ziraat müh. gıda müh. imalat müh. testil müh. jeoloi müh jeofizik müh.dış ticaret ve istatistik geliyor büyük ihtimal sizce hangisine öncelik vermeliyim. şimdiden çok teşekkürler

  Reply
 316. Kullanıcı Adı*

  katü de istatistik ve bilgisayar bilimleri mi yoksa çağ üniversitesinde uluslararası finans ve bankacılık mı?

  Reply
 317. ferit

  Mereba okan bey..bana muğla sıtkı k. üniv. Selcuk univ.giresun univ. Ve fırat univ. Geliyor hangisinde okumaliyim acaba is acisindan kariyer acisindadnda.

  Reply
 318. egemen

  okan bey 4 yıllık istatistik mi yoksa 2 yıllık mekatronik mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istatistik

   Reply
 319. Enes

  Ben matematik ve istatistik bölümü arasında kararsızım . Büyük bi matematik ve araştırma aşkı var bende , acaba hangi bölüm daha uygun olur. Ve akademisyen olma imkanları nasıl acaba ? yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik her bakımdan matematik bölümünden iyidir

   Reply
 320. can

  merhaba ben bu sene ygs sonucundan memnun olmayınca lys iyi hazırlanmadım .seneye düşünüyordum fakat bir tanıdığım beni odtü istatistik e gitmemi söyledi kendisi … sıralamayla rahat giriyorum ama kafam karışık seneye kalıp iyi bir endüstri mühendisliği için çalışsam mı yoksa bu sene gitsem mi yardımcı olursan sevinirim..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   ODTÜ istatistik çok iyi, fakat puanım iyi değil deyip ODTÜ istatistik tuttuğuna göre, demek ki başarılı birisin dolayısıyla endüstri yi tutturabilirsin gelecek sene. Ben olsam 1 sene daha beklerdim

   Reply
 321. emrecan

  Merhaba Hocam ;

  Bu sene istatistik okumayı düşünüyorum ama bölüm beni korkutuyor çünkü tm öğrencisiyim ve yapabilir miyim yapamaz mıyım diye şüphelerim var. Beni rahatlatan bir durum da var o da matematiğim iyi ve en sevdiğim dersdir. Sizce başarılı olabilir miyim bu bölümde ve mezun olduktan sonra kendimi geliştirdiğim zaman rahat bir şekilde iş bula bilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
 322. kaan

  okan bey size göre istatistik mi kimya bölümü mü ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik çok daha iyi

   Reply
 323. ada

  ODTÜ İstatistik mi? Marmara Ekonometri mi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Marmara ekonometri… çünkü istanbulda ve ekonometri olması daha iyi

   Reply
 324. ecem

  sizce anadolu üniversitesi istatistik mi yoksa ege istatistik yada dokuz eylül istatistik mi eğitim kalitesi olarak karar veremedim bir de ikinci öğretim olması bir sorun teşkil eder mi

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İkinci öğretim olması bir sorun teşkil etmez. Ege>DokuzEylül>Anadolu Üni.

   Reply
 325. emre

  2 soru sormak istiyorum 1.si istatistik için yıldız teknik mi yoksa hacettepe mi ? 2.si de istatistik mi yoksa metalurji ve malzeme mühendisliği mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yıldız Teknik istatistik, istanbulda olması açısından daha iyi.. Metalurji mi istatistik mi sorusunda ise ona ben de karar veremiyorum hangisi iyi diye

   Reply
 326. begüm torbalı

  matematik istatistik çevre mühendisliği peyzaj mimarlığı gıda mühendisliği arasında kararsızım ne yapmalıyım ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   istatistik bunların hepsinden iyi

   Reply
   1. begüm torbalı

    olasılık falan ben pek yapamıyorum kime sorsam çok zor sakın yazma lanet edersin diyorlar

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Olasılık yapamıyorsan gerçekten lanet edersin, çünkü bölümün kendisi olasılık :- )

     Reply
 327. Perviz Ibrahimov

  Selam hocam :) Ben Azerbaycandan :) Matematiğim kötü değil,fiziktende iyiyim. Ama kimya okumak aşkım var. Bir sorun var,kimyadan çok kötüyüm. İyi ola bilirdim ama hiç kitap açamadım,üniversitede kimya bölümüne kayıt yaptırırsam okuya bilirmiyim? Matematik ve fiziğim iyi. Üniversitede temel kimya geçiyorlar, yani baştan. Öğrene bilirmiyim böyle?(

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhabalar, ben istatistikçiyim kimya dersleri hakkında çok fazla bilgim yok :- )

   Reply
 328. sena

  Odtü istatistik tek hedefimdi ama olmadı. Matematiğe dolayısıyla istatistiğe ilgim büyük. Hacettepe istatistikten endüstri mühendisliğine geçiş var mı? Özel üniversitelerde elektrik elektronik, endüstri, mekatronik mühendisliklerini mi seçmeliyim yoksa? Rahat bir iş istiyorum ya da çalışmamakta olabilir. hangisi daha uygun olur bu durumda?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Rahatlığa düşkünseniz istatistiği önermem

   Reply
 329. öğrenci

  merhaba hocam istatistik bölümü geleceğin mesleği gibi görünüyor peki kamuda iş imkanı nasıl?cevabınz için tşk ederim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Kamudaki iş imkanı işletme ve iktisat mezunlarıyla aynı.. Eğer hedefiniz kamuda çalışmak istese, istatistik yerine çok daha kolay bir bölüm yazıp oturur KPSS çalışırdım.

   Reply
 330. halid

  okan bey biyosistem müh kimya müh imalat müh ve istatistik arasında bi karar vermem gerek. fakat çok kararsız kaldım. acaba hangisini tavsiye edersiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   1) İmalat müh. 2) İstatistik 3)Kimya müh. 4) biosistem

   Reply
 331. Hilal

  istatistik mi ? ekonometri mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ekonometri

   Reply
 332. ayşe

  hocam, istanbuldaki özel üniversitelerde istatistik ile matematik ve bilgisayar bölümüne puanım yetiyor ikisi arasında çok kararsızım özel ünide okumanın iş bulurken bu bölüme bir ek getirisi ya da zararı olur mu?

  birde biyosistem,çevre,fizik,imalat,jeofizik,jeoloji,kimya,maden,tekstil mühendisliklerin den hangileri tercihlerde ön planda olmalı? cevaplarsanız çok sevinirim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Özel üniversitede okumanın bir zararı yok ek getirisi bile olabilir çünkü daha fazla imkan sağlıyorlar genelde. O saydığınız mühendislikleri sıralasam ilki imalat mühendisliği ikincisi ise tekstil mühendisliği olurdu. Gerisini boşver..

   Reply
   1. ayşe

    Peki istatistik mi matematik ve bilgisayar bölümümü hangisi arasında tercih yapmalıyım?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Ders içeriklerine bakın, hangisinde bilgisayar dersleri daha ağırlıklıysa onu seçin. Zannediyorum ki matematik ve bilgisayar bölümününki daha ağırlıklıdır. Yanlız şöyle birşey daha var, eğer matematik bölümünün tıptatıp aynısıysa hiç yazmayın direkt istatistik yazın çok daha iyi

     Reply
 333. ege

  Merhaba Okan bey. Ben geçen sene Mimar Sinan istatistik bölümünü kazandım. 1 dönem boyunca orada okudum. 2. döneme hiç başlamadan sınava tekrar hazırlanmak için İzmir’e geri döndüm. Beni hem üniversite hemde İstanbul çok boğdu. Yalnız bu sene tekrar lysye girdiğimde kayıtlı olduğumdan sıralamam gerilediği için geçen seneki sıralamamın aynısı oldu. sizce mimar sinan istatistiğe devam etmeyi mi tercih etmeliyim yoksa ege istatistik mi? istatistikte kendimi ne yönlerde geliştirebilirim? yoksa yaşar üniversitesinde yazılım müh okumak daha mı mantıklı ? yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim . teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yaşar üniversitesinde yazılım mühendisliği okuma fırsatınız varsa bence değerlendirin.. Eğer öyle bir imkanınız yoksa bence mimar sinan istatistik, istanbulda olması dolayısıyla iş bulma konusunda daha avantajlı diye düşünüyorum

   Reply
 334. Gizem

  Merhaba Okan Bey.yabancı dil önerileriniz arasında ispanyolcanın neden olmadığını merak ediyorum.bir de çift anadal konusunda borsaya meraklı birisinin ne yapmasını önerirsiniz?çift anadalın ilerde faydası olur mu yoksa yükseklisansla kapatılabilir mi o açık?şimdiden teşekkürler.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba, yoo ispanyolca öğrenmeyin demedim, aksine ingilizcenin yanında hangi dil öğrenirseniz öğrenin mutlaka bir kapı açar diyorum. Çift anadalın tabiki faydası olur, yüksek lisans kadar önemli birşeydir, ikisini kıyaslayamam birisi elma diğeri portakal, ikisini de yemek faydalı

   Reply
   1. Gizem

    peki erasmus için hangi ülkeyi önerirsiniz?

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Yüksek lisansı hangi ülkede yapmak isterseniz erasmusu da o ülkede yapmanızı öneririm, böylece gittiğinizde yüksek lisans için de araştırma yapmış olursunuz

     Reply
 335. bircan

  mrb hocamm

  sitenizi bu akşam incelerken fark ettim cogu arkadaşları sormak istediğim soruları sormuş sizde cevaplamışsınız saolun bende istatistiği tam bilmiyorum nerelerde çalışır hangi kurumlarda iş bulabilir?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bankalar, sigorta şirketleri, giyim firmaları, devlet kurumları, yazılım şirketleri

   Reply
 336. Ozge

  Merhaba Okan Bey. Puanım dokuz eylül,eskişehir,çukurova,muğla sıtkı kocaman gibi üniversitelerde istatistik tutuyor. Yazmayı düşünüyorum ama kararsızım. İstatistik mezunu olduktan sonra nerelerde çalışabilirim bilgilendirirseniz sevinirim.. Şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Diğer yorumları okuyun

   Reply
 337. emre

  okan bey sizce msgsü istatistik mi yoksa istanbulda yarı burslu end. müh. mi? bide matematiğe formasyon verilmesi istatistiğe olan rağbeti arttırır mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yarı burslu endüstri mühendisliği daha iyi tabiki.. İstatistiğe formasyon verilmesi rekabeti arttırır ama verilip verilmediği konusunda bir bilgim yok

   Reply
   1. Yalın

    Okan bey negüzel tamda netleştirmiştim kafamda istatistiği oldumu şimdi bu.)..benimde ekonomi üni. de %50 endüstri tutuyor ki ekonomide mimarlıktan sonra en iyi bölüm endüstri deniyor..iş olanağı olarak bakmıyorum açıkçası bizim şirketimizde devam edicem ona üni. bile gerekmiyor ama tabiki bir bölüm bitirmem gerek aksi halde herşeyden önce kendimede yediremem..kafam karışık baya sizce ileride ticaretle uğraşıcak birine hangisi daha yararlı olur? keşke imkanım olsada iktisad yada ekonometri gibi bölümler okuyabilsem ama eldekiler bunlar malesef..

    Reply
    1. Okan (Post author)

     İstatistikçiyim, ama doğruya doğru endüstri daha iyi istatistikten :- )

     Reply
 338. kevser

  Sizce bayburt,malatya,çankırı karatekin gibi ünilerde gıda ya da kimya mühendisliği okumak mı daha iyi daha mantıklı? yoksa ktü,ondokuzmayıs,kocatepe gbi ünilerde fen bilg öğretmnliğimi? yoksa istatistik için de gazi mi ege mi dokuz eylül mü? okudğum bazı yazılarınızda izmir güzel onun için ege diye yazmışsınız ama ben eğitim açısından hangisinin daha iyi olduğuna göre değerlendirmesinizi rica ediyrm?Şimdiden teşekkürler:))

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bu durumda tartışmasız bir şekilde ege veya dokuz eylül istatistik

   Reply
 339. Kullanıcı Adı

  İyi günler Okan bey, lys maratonundan yeni çıktım, puanım istatistik, matematik-bilgisayar gibi şeylere tutuyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim, istatistik hala iş imkanı olan bir bölüm mü?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Daha önceden de dediğim gibi, iş bulabilmeniz bölümünüzden daha çok size bağlı birşey

   Reply
 340. Gökay Çime

  Hocam tamda yazınızda olduğu gibi sınavda başarılı olamadım :) Bir sene daha hazırlanmak gözüme hiç hoş gelmiyor. Eskişehir ve İzmir İstatistik’ e puanım yetiyor.Uzun zamandır bakıyorum İstatistik Bölümüne kafam çok karışık…Siz şuan benim yerimde olsanız İstatistik okur muydunuz ? İş ilanlarının hangisinde İstatistik bölümü kabul görür ? Maaş durumları nedir ? Benim için çok ama çok önemli yanıtlarsanız çok sevinirim…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Eğer ölçütünüz para ise, bence üniversiteye gitmeyin onun yerine Playstation kafe açın inanın daha çok kazanırsınız. Bunu cidden söylüyorum.

   Ben istatistik okumazdım, onun yerine ekonometri okurdum bir şekilde. Çünkü aynı dersler ama ekonometri daha iyi.

   Reply
 341. Leyla

  MF-1′de 129 bindeyim, babam bilgisayar programcisi, istatistik konusunda bilgim yok, sizce matematik mi istatistik mi okumam daha iyi?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İstatistik, matematikle kıyaslanamaz, istatistik çok daha iyi

   Reply
 342. ....

  Hocam bu yıl hacettepe üni İstatistik bölümü için puanım tutuyor. tercihlerime yazıp yazmamakta kararsızım. bana yardımcı olurmusunuz? yazmalımıyım , bu bölümü bana önerirmisiniz?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Ben karar veremem tercihlerinize, ben istatistik bilimini ve bölümünü anlatırım, tercih size kalmış, o sorumluluğu ben alamam

   Reply
 343. Kullanıcı Adı*

  Okan Hocam ODTÜ İstatistiğe puanım tutuyor fakat ben bugüne kadar istatistik hiç düşünmüyordum ama ÖDTÜ olmasıda beni cezbediyor. Sizce Gazi’de Makine okumak mı yoksa ODTÜ’de istatistik okumak mı ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İkisi de hemen hemen aynı düzeyde.. O yüzden kararı sen vermelisin, ders içeriklerine bakmanı öneririm, hangisi ilgini çekiyorsa bence onu seç, ikisi de hemen hemen aynı dediğim gibi

   Reply
 344. neslihan

  merhaba okan bey , yıldız teknik mi hacettepe mi ? arada çok büyük farklar varmıdır bunu detaylı söylerseniz çokk yardımcı olmuş olacaksınız …

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Yıldız teknik istatistik istanbulda olması açısından bence daha iyi. Tamam hacettepe istatistik eğitim konusunda yıldız teknikten daha önde ama, Ankara’da da okunmaz ki, hiçbirşey yok özel sektör adına.. Staj bile çok zor bulunuyor.

   Reply
 345. melis

  Merhaba OKAN Bey,
  Seneye Baskent Universitesinden mezun olacagim. Bahar doneminde baska bir universitenin isbirligi ile anketorluk yaptim ve acikcasi is bulma sikintisi yasayacagimi dusunuyor, oldukca endiseleniyorum. Ingilizce ve Almanca biliyorum, cok ileri seviyede olmasa da. Programlama derslerim de fena degildi. Genel ortalamam 3 e yakin umarim son sinifta 3 un uzerine cikar.
  Sormak istedigim yuksek lisans yaparsam bana özel sektor icin katkisi olur mu? Bir de hangi alanda yapilirsa is bulma olasiligi artar? 3 senede programlamadan cok yoruldum. Cok fazla secmeli ders aldim bilgisayar uzerine. SPSS i bu sene gordum ve cok eglenceli hem veri girisi hem de yorumlamalar. Biyoistatistik alaninda master yapmak mantikli midir? Simdiden tesekkurler…

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İçimden bir ses size yazılım mühendisliği üzerine bir yüksek lisansın işe yarayacağını söylüyor

   Reply
 346. tugba

  merhaba.. bu sene sınava girdim ve ytü endüstri mühendisliği istiyordum ama puanım yetmedi. ytü istatistik bölümüne gidip daha sonra yatay geçişle aynı okulun endüstri mühendisliğine geçme şansım var mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Öğrenci işlerine sormanız gerekir

   Reply
 347. Buse

  Ben izmirde yaşıyorum . İstatistik tercihi yapmayı düşünüyorum fakat Hacettepe mi Ege mi yazmalıyım kararsız kaldım. Ailem yanlarında okumamın daha avantajlı olduğunu düşünüyor. Yazılım ve dil kurslarına daha rahat gidebileceğimi düşünüyorlar. Benim sormak istediğim Hacettepe mezunu olmak Ege mezunu olmaktan daha iyi bir referans mıdır ? Eğitim olarak hangisi daha iyidir ? Sizce hangisine gitmeliyim. Cevap verirseniz sevinirim.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İki üni arasında bence bir uçurum yok. İzmir, ankaraya göre çok daha güzel bir şehir. Orada da yeterli olanaklar var. Ben olsam ben de izmiri seçerdim.

   Reply
 348. Anıl

  Okan Bey Merhaba. Öss hazırlanan bir öğrenci idim. 5 aydır sizi takip ediyorum. Sürekli söylediğiniz gibi önemli olan üniversite değil kendinizi ne kadar geliştirebildiğiz. Fakat ben genede kazandığın yerleri size söylemek ve fikir edinmek istiyorum.Sıralamama göre Gazi Üniversitesi – Ege Üniverstesi üniversitesi kesin gibi (daha tercih yapmadım) Ankara üniversitesi olma olasılığı var. Yani kısacası olmayacak yerler . ODTU HACETTEPE VE YILDIZTEKNİK. Sizce Gazimi Egemi ? diye sorayım :) . ikisinide derslerine baktım birbirine yakın fakat egenin dersleri daha iyi gibi geldi ama bilemiyorum tabi şimdiden yorumlarınız için teşşekkür ederim.
  Bilgisayarla aram iyi matematiği özellikle olasılıkları ve gelecek hakkında yorum yapmayı sevdiğim için istatistik istiyorum. Küçük şehirlerde mühendisliklerin tutma olasılı olsa bile yazmak istemiyorum. Çünkü istediğin ve arayış içinde olduğum mesleğin istatistik oldğuna inanıyorum.
  Biraz fazla konuştum ama kusura bakmayın :) Sürekli aof un fazla bi getirisi olmadığını söylüyorsunuz ama cv doldurmak açısından istatistik ve yüksek lisanstan sonra yanında iktisat veya işletme gibi bir aof diploması daha olmasının hiçbir getirisi olmazmı yada kenidimizi hiç bir açıdan geliştirmemize yardımcı olmazmı
  şimdiden teşşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Bence de Ege Üniversitesi daha iyi, hem daha güzel bir şehir. AOF nin bir getirisi yok derken, kendinize elbette faydası var kişisel gelişim bakımından. Benim kastım işe girerken CV ye çok şey katmadığı, yani hayal kırıklığına uğramasın kimse diye söylüyorum.. Ama tabiki de fazla mal göz çıkarmaz :- )

   Reply
   1. Anıl

    Cevabınız için teşekkür ederim. Ege de okumak bende isterim. Üniversiteler hakkında fazla bilgim yok ama yurt dışı çıkma imkanım olucak mı? birde yurt dışında kalıp çalışabileceğim bir meslek olarak istatistiği görebilirmiyim? yani kısacası istatistik yurt dışında iş olanağı varmı :)

    Reply
    1. Okan (Post author)

     İstatistiğe yurt dışında çok fazla önem veriyorlar.. O yüzden, Avrupa ülkelerinde krizden önce, istatistikçiler iş bulabiliyorlardı. Şimdi ise tüm meslekler için durum karışık

     Reply
 349. .....

  merhaba ben bu yıl mezun oldum.ve aldığım puan çokda yüksek sayılmaz.bir sonraki yıla kalmakta istemiyorum çünkü sonucun pek değişeceğini sanmıyorum.internette araştırma yaparken istatistik bölümü gözüme çarptı sizce hangi üniversite olduğunun bi avantajı yada dezavantajı var mı ? ve bu bölümü seçip bitirsem iş bulamama imkanım sizde nedir ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Odtü ile çukurovayı kıyaslarsanız evet hangi üniversitede olduğunuz önemli, ama ankara istanbul ve izmirdeki ünileri kıyaslarsanız üniden ziyade kişisel beceriler öne çıkar. İşsizlik diye bir problem yok, herkes iş buluyor sadece iş arama süresi biraz uzun

   Reply
 350. ayşe

  2 sru srucam imalat mhndisliğimi istatislik mi hngsi daha iyidir ? istatislikte endstri mhndsliğine geçiş imkanı zormudur nekadardır? yardımcı olursanız çok sevinirim..

  Reply
  1. Okan (Post author)

   İmalat mühendisliği daha iyi, istatistikten endüstri mühendisliğine geçiş zor olur üniversite izin vermez.. Ama end müh. yüksek lisans yapılabilir.

   Reply
 351. fnre

  diploma iş bulmaz diyorsunuz muhtemelen haklısınız ama ODTU istatistik diploması da buna dahil mi ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   O pek dahil değil onunla bulursunuz ama yüksek lisanssız yine de çok iyi bir iş olmaz

   Reply
 352. yeşim

  mrblar,ben eskişehir osmangazi üniversitesi matematik ve bilgisayar bilimleri okuyorum 1 sene sınıfta kaldım çok zor okuyorum,fakülte berbat hiçbirşey öğrenemiyorum matematikçimi bilgisayarcı mı olucaz belli değil zorunlu stajı yok hazırlık eğitimi almadık dil yok sınıflar kalabalık ilgilenilmiyor dışardan dil kursuna gidicem bilgisayar kursuna gidicem bu senemde kötü geçti.bu yüzden bu sene össye girdim orta halli bir puan aldım.anadolu ünw. istatistiğe geçme gibi bi düşüncem var.ama baştan başlicam.aileme söylesem tepki göstericek hayır diyecek ne yapacağımı bilmiyorum.istatistik bizim bölümden daha kolay ve anadolu üniversitesi daha iyi bir üniversite yani kafam çok karışık.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Anadolu üniversitesine geçmek yerinde sayman demektir. Ben olsam bir şekilde üniversiteyi bitirmeye odaklanırdım önce.. Sonra iyi bir yüksek lisans için uğraşırdım. Lisansta yaşanan lisansta kalsın, o kadar önemli değil

   Reply
 353. elif

  okan abi benim kafam baya karıştı. bölümümü çok seviyorum. okulda kalmayı düşünüyordum bi ara zaman kaybetmeden tüik e girmek için hazırlansam mı diye düşünüyorum ? birde tüik için kpss ye hazırlanabileceğim en güzel kaynak ne olur. yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Okulda kalmak TUIK e girmek çok daha iyi bence.. KPSS konusunda yardımcı olamam çünkü ben de bilmiyorum sistemini

   Reply
 354. mihraç

  abi ben bu sene tercih yapıcam çift anadal konusundan bahsedebilir misin? beni ne kadar zorlar endüstri müh. için çift anadal yapmak istiyorum

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Çift anadal yapmak kolay çok zorlamaz, asıl zor kısmı çift anadala kabul edilme şartlarını yerine getirme : okulun çift anadala izin vermesi, not ort. vs

   Reply
 355. ayşe

  merhaba hocam bende istatistik 3. sınıf olacak bir öğrenciyim önümde endüstri mühendisliğinde yandal ve çiftanadal olmak üzere iki seçenek var çiftanadalın beni çok yıpratacağını düşünüyorum ama yapmazsam pişman olacağımı söylüyorlar fikir verebilir misiniz bu konuda?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Evet kesinlikle pisman olursun, olanagin varsa zorlamalisin

   Reply
 356. ...

  merhaba okan bey , ben eskişehir osmangazi üniversitesi 1.sınıf istatistik bölümü öğrencisiyim. bir konuda fikrinizi almak istiyorum benim akademide kalmak gibi bir düşüncem yok. ya kpss ya merkez bankası ya da özel sektör düşünüyorum bölümümü çok seviyorum ama ilk senemden istediğim ortalamayı yakalayamadım ve programlamada eksiğim var nasıl geliştirebilirim? yaz okuluna gidip ortalamamı yükseltmememi yoksa kalıp visual basic,excel kurslarına yazılmakmı? şimdiden teşekkür ediyorum.

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Sinifta kalma tehliken yoksa tabiki visual basic excel kurslari tabiki daha iyi

   Reply
 357. dilek

  hocam mrblar bilgileriniz için çok teşşekkürler çok sag olun.ankara ünv 2.sınıfa geçtim.açık ögretimden bir bölüm okumak istiyorm işletme iksitat Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mi okusam fikir verirmisiniz?

  Reply
  1. dilek

   hocam yorumlar okuyorum açık ögretm okumak pek bişi katmaz diorsunuz onun yerıne bılgısayar ve dılımı mı geliştirmeliyim?ama ben onlarıda yapmaya calısıyorum:/

   Reply
   1. Okan (Post author)

    Evet pek birşey katmaz, ama yapmak istiyorsanız yapın :- )

    Reply
    1. dilek

     çok teşekkürler hocam:)

     Reply
  2. Okan (Post author)

   Ben AOF nin çok şey katacağını düşünmüyorum hangisini istiyorsanız onu yapın

   Reply
 358. dilara

  mrb ben yaklaşık 1 ay sonra tercihlerimi yapıcm ama çok kararsızım.cevre müh,şehir bölge planlama,istatistik arasında gidip geliyorum.bu bölümleri secersem iyi bir ün. olcak ama inş.müh secersem muhtemelen doğuya gitcem.ne önerirsinnz ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Çevre ve şehir bölge planlamayı ben olsam kafamdan silerdim, diğer ikisi konusunda kararsız kalmakta haklısın

   Reply
   1. dilara

    hmm neden peki ? inş.müh seçersem istemediğim bir şehir ama istediğim bölümü seçmiş olacağım ama istatistik seçersem istediğim şehir istemediğim bölüm olacak :(

    Reply
    1. Okan (Post author)

     Bölümü sevmemek şehiri sevmemekten daha mutsuz eder. Dolayısıyla ya inş müh seç yada sınava tekrar gir derim

     Reply
     1. dilara

      tekrar sınava girme şansım yok.inş müh. bile olmuyor ya istatistik ya fen bilgisi öğretmenlği sececeğim :(

      Reply
      1. Okan (Post author)

       Bence istatistik daha iyi, ama hangi üni olduğu da önemli

       Reply
 359. gkhnolcy

  hocam ben bu dönem mezun oldum duydum ki belediyelerde de istatistik mezunları çalışabiliyomuş fakat ne olarak hangi birimde çalışabileceğimi bilmiyorum bana yardımcı olurmusun

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Belediye’de ne olarak çalışıyorlar ben de çok iyi bilmiyorum. Ben belediyede bir istatistikçi çalıştırsam ondan hanehalkı memnuniyeti yada demografik araştırmalar isterdim heralde

   Reply
 360. mvlt

  Okan bey merhaba,
  Kendi alanınız için okuduğunuz veya standart şeyleri geliştirebileceğimiz nokta atışı olur dediğiniz kitaplar(yerli yabancı) var mı?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Merhaba,

   Evet var, hayatımda 2 kitabın çok büyük etkisi olmuştur :

   1) Herkes için Yapısal Yolla İtalyanca (Asım Tanış) —> İtalyanca’yı %100 garantiyle öğreten bir kitap
   2) Tanrılara Karşı Riskin Olağanüstü Tarihi (Richard Bernstein) —> Kumar masasında olasılığın nasıl doğduğunu, olasılıktan istatistiğin nasıl doğduğunu, istatistikten sigortacılığın nasıl doğduğunu, sigortacılıktan da risk yönetiminin nasıl geiştiğini anlatan çok güzel bir kitap

   Mesleki kitaplardan ise, Aswath Damodaran’ın tüm eserleri süper. Kendi internet sitesinde (http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/) tüm yazıları excel uygulamaları ile mevcut. Ayrıca John Hull’ûn finans ile ilgili hiçbir kitabını da kaçırmamak gerekir.

   Reply
   1. mvlt

    Okan bey,
    Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.

    Reply
 361. hasan

  bu bölüm mezunları nerelerde iş bulabilir ne tür işler yaparlar yardımcı olurmusun şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Diger yorumlari okumaniz yeterli

   Reply
 362. tugba

  merhaba Okan bey ben Gazi istatistik bölümünü kazandım aslında endüstri müh. istiyodum ama ailem yollamadı bu yıl da hazırlık okudum endüstri mühendisligine çift anadal yapmak istiyorum sizce yapabilir miyim yoksa tekrar sınava mı hazırlanıyım çok kararsızım..

  Reply
 363. Banu zorlu

  Merhabalar.Ben istatistik bölümünü bu sene tercih edicem matematikle formüllerle aram çok iyi fakat bilgisayar konusunda ve dil konusunda o kadar iyi değilim üniversiteye başladığımda kurslarına gitmeyi düşünüyorum ilk olarak hangisinden başlamalıyım sizce ?

  Reply
  1. Okan (Post author)

   Önce bilgisayar programlamadan başlamanı öneririm