Blog

İstatistik Bölümünü Kazananlara Önerileriler

Yazar: Tarih: 22 Mart 2011, 2.345 Yorum , Kategori: İstatistik

Merhaba arkadaşlar,

Zorlu bir yılın ardından, zorlu bir üniversite sınavından geçtiniz. Aslında bu yazımı buraya aktarırken hala üniversite sınavı maratonu bitmemiş olacak fakat, başlıktan da anlaşılacağı üzere, önerilerim bu bölümü yeni kazananlara yönelik, dolayısıyla başlığı okumak isteyenler zaten bu sınavdan tamamen geçmiş olacaklar.

Hacettepe İstatistik bölümünü kazandığımda(2004 de), benim için de büyük bir soru işaretiydi hem istatistik bölümü hem de istatistik bilimi. Belki siz de benim gibi, üniversite sınavında bir mühendislik hedeflemiştiniz fakat öyle bir puan aldınız ki, ne mühendislikleri tutuyor ne de azımsanacak bir puanınız var.. En sonunda bir daha bu sınav stresini yaşamamaya karar verdiniz ve bu bölümü seçtiniz. Hoş geldiniz aramıza diyelim.. Tabi kazanmakla geleceğinize belirli bir yön vermiş oluyorsunuz ama kafanızda hala giderek artan soru işaretleri var. Örneğin, istatistik bilimi, bölümü nedir? Bölümden mezun olmak zor mu? İş olanakları nelerdir? gibi sorular, istatistiğin yeteri kadar tanınmadığı bir ülkede normal tarzda sorulardır.

İstatistik bilimi nedir?

İstatistik biliminin amacı, geçmiş verilerden bazı sonuçlar çıkarmaktır. Öyle sonuçlar çıksın ki, bize planlamada ve geleceği görmede yardımcı olsun. Örneğin euro’nun gelecek 5 gün içerisindeki tahmini fiyatı nedir? Bunun için, istatistik bilimi bize zaman serileri analizi sunar. Bu analiz teknikleri ile, euro’nun gelecek 5 gün içerisindeki tahmini değeri hesaplanabilir. Bir fabrikanız var ve ürünlerinizin kalitesini ölçmek istiyorsunuz. Binlerce ürün ürettiğinizden, tüm ürünleri incelemek imkansız olacağından, bazı örnekleme yöntemleri ile ürettiklerinizden bir miktar örnek seçersiniz ve bunu incelersiniz ve hipotez testleriyle bunu değerlendirirsiniz. Çok değişik kullanım alanları mevcut, sosyolojide, biyolojide, ekonomide, sigortacılık ve bankacılıkta, planlamada..vs. Aslında ben istatistik bölümüne, küçük Endüstri Mühendisliği diyorum. Çünkü derslerimiz hemen hemen aynı.

İstatistik Bölümü zor mu?

Zorluk seviyesi kişilere bağlıdır, görecelidir. Bana soracak olursanız kolay olduğunu söyleyemem. Benim jenerasyonum, istatistik bölümüne girerken, lisede türev, integral vs gibi istatistikte çok sık kullanılan, matematik konularını bilmiyordu. Çünkü sınav sistemi onu gerektiriyordu. Dolayısıyla çok zorlandık. 4-5 defa matematik derslerini alıp da geçemeyen arkadaşlarımız var. Matematiksel tarafın zorluğundan başka, bir de analitik düşünebilme, bilgisayar programlama becerisi, uzun uzun formülleri öğrenebilme, yüzlerce sayısal veriyi usanmadan titizlikle değerlendirebilme gibi yetenek ve sabır gerektiren bir bölüm. Eğer bu bölümü yazmak istiyorsanız, bilgisayar programlamayı, matematiği, sayılarla ve formüllerle uğraşmayı seven ve bilgisayara yüzlerce veri girdikten sonra elektrik kesintisi ile tüm verileri kaybettikten sonra bile çelik gibi akıl sağlığı olan kişiler olmanız gerekir. Aksi taktirde 4 yıl size zehir gibi gelir, ne zaman bitecek diye kara kara düşünür, yada 2. sınıfta tekrar üniversite sınavına girmek isteyebilirsiniz. Nitekim, bir arkadaşım öyle yaptı ve 2. girişinde Fizik Tedaviyi kazandı. Şimdi gayet mutlu  ve istediği bir bölümde okuyor. Peki ben seviyor muyum bu bölümü? Sevdiğim yanları da var, sevmediğim yanları da.. Özellikle modelleme, simulasyon ve geleceği tahmin etme kısmını çok seviyorum. Ama türevli, integralli, differansiyelli kısımlarını pek sevdiğim söylenemez.

Bitirince Ne Olacak?
Bitirince çok şey değişecek. İstatistiği severseniz yaşamınızda çok daha değişik bakış açılarıyla ön plana çıkacaksınız. Sevmezseniz, büyük bir mental yorgunluk, erken yaşlanmışlık çekeceksiniz. Severseniz, kendinizi geliştirmiş bir şekilde çok güzel bir iş hayatına sahip olabileceksiniz. Sevmez iseniz, KPSS ye girerek düz bir memur olmaya razı olacaksınız.  Değişik sitelerde, 4 yılımı sürekli istatistik iş ilanlarını araştırarak geçirdim. Bunları istatistik sitelerine taşıdım ve en sonunda, “istatistik iş ilanları” üzerine ekoist.net i kurdum (Daha sonradan iş ilanlarının çokluğu nedeniyle takip edemedim ve siteyi kapatmak durumunda kaldım).  Bu konuda deneyimli olduğumu söyleyebilirim. İş olanakları konusunda sizlere şunu söylemem gerekir. Türkiye’de istatistik yeterince değer görmüyor ve tanınmıyor. Fakat bu durum gitgide değişiyor. 3-4 yıl önce, 2-3 günde bir istatistik iş ilanına rastlarken, bugün ilanların çokluğundan dolayı siteye eklemekte zorluk çekiyorum. İlan sayılarında çok büyük bir artış var. Bu da bu bilimin zamanla tanındığını ve iş olanaklarının arttığını göstermektedir. Fakat şunu söylemekte yarar var: Sadece istatistik bölümü diploması ile iş bulurum diyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Çünkü özel sektör, bizlerden çok şey istiyor. Özel sektörde, büyük olasılıkla, istatistikçi olarak çalışmayacağız fakat, istatistiği kullanan bir pozisyonumuz olacak. Dolayısıyla, yan bilgilere, yan yeteneklere ihtiyacımız olacak. Ne gibi? Çok değişik bilgisayar programlarını bilmemiz, programladan anlamamız, yabancı dil bilmemiz(ingilizceyi yabancı dilden saymıyorum, çünkü artık bir dünya dili oldu), ve en önemlilerinden birisi EKONOMİ’den anlamamız gerekecek. Dolayısıyla, bu önünüzdeki 4 yıl boyunca, bir yabancı dili çok iyi öğrenmeniz; Excel’i yalayıp yuttuktan sonra, LINDO, MATLAB, MINITAB, SPSS, E-views, SQL gibi şeyleri olabildiğince çok bilmemiz gerekir. Ekonomi için AÖF fakültesini de okumak fayda sağlayacaktır. Ayrıca, mümkünse yurtdışında ekonomi üzerine bir master yaparsanız, iş beğenmezsiniz. İktisatçı arkadaşlar gücenmesinler ama, unutmayın ki, istatistik okuduktan sonra iktisat üzerine master yapan birisi, iktisat okuduktan sonra iktisat üzerine master yapan birisinden “ekonomi konuları çerçevesinde” çoğu zaman daha donanımlıdır. Sözün kısası, iş var ama kendinizi geliştirirseniz…

UYARI : Aşağıdaki yorum kutusundan sormak istediklerinizi bana sorabilirsiniz. Fakat şöyle bir uyarı yapma ihtiyacı duydum. Burada anlattığım şeyler benim istatistik okuduktan sonra nasıl iş bulduğum ile alakalıdır. Dolayısıyla ben ve birçok istatistikçi arkadaşım iş bulduğuna göre, benim görüşüm, bütün yazı ve yorumlarımda söylediğim gibi istatistik bölümünü bitirdikten sonra özel sektörde çalışacaksanız sadece kendinizi geliştirmek kaydıyla (yabancı dil + yüksek lisans + yukarıda bahsettiğim bilgisayar programları) iş bulunduğu yönündedir. Yani aşağıdaki yorumlarımda da belirttiğim gibi, SADECE İSTATİSTİK DİPLOMASIYLA ÖZEL SEKTÖRDE İŞ BULABİLİRİM YANILGISINA DÜŞMEYİNİZ.İstatistik bölümünü seçmeden önce iş bulamayan istatistikçileri de dinleyiniz ve onların da fikirlerini alınız. Muhtemelen de onlar size olayı kendi bakış açılarıyla anlatacaklar tıpkı benim size anlattığım gibi..Eğer diğer bölümleri seçmeyi düşünüyorsanız o bölümlerden mezun olup da iş bulabilen- bulamayan kişileri dinleyiniz. En sonunda kararınızı kendi gönlünüzde yatana göre veriniz.

Toplam 2.345 Yorum


 1. Onur Erkan 17 Eylül 2014, 17:59

  Okan bey merhabalar;

  Ben İstatistik lisans mezunuyum ve finans mühendisliği alanında yüksek lisansımı yapmayı düşünüyorum. Ne şekilde faydasını görürüm.

  Cevapla
  • Okan 18 Eylül 2014, 21:24

   Face’den yazdım :- )

   Cevapla
 2. cansualan 16 Eylül 2014, 15:02

  merhaba Okan bey, Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrencisiyim bu sene açık öğretime 2. üniversite için başvuru yapacağım, ileride özel bir şirkette çalışmak istiyorum.. :) Sorum şu siz bana ne okumamı önerirsiniz acaba ?

  Cevapla
  • Okan 18 Eylül 2014, 21:25

   Merhaba Cansu, AOF CV ni çok zenginleştirmez, ama kişisel gelişimin için bankacılık ve sigortacılık yada iktisat olabilir

   Cevapla
 3. Melis 16 Eylül 2014, 10:50

  Merhaba Okan bey,
  Ben bu sene Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümüne başlıyorum.Sizin sitenizi okudum,bilgilendim ve bu şekilde seçimimi yönlendirdim.Bunun için teşekkür ederim :)
  Yakında ders seçimi başlayacak ancak ben hangi seçmeli dersleri seçersem daha bilgili ve bilinçli olurum bilemiyorum.Seçmeli derslerin linki;http://www.stat.hacettepe.edu.tr/turkce_yeni/indexe.php
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,şimdiden teşekkürler :)

  Cevapla
  • Okan 18 Eylül 2014, 21:27

   Merhaba Melis hayırlı olsun :- )

   Daha yolun çok başındasın. İlk seneki seçmeli dersler çok önemli değil, ama sen yine de ekonomi ile ilgili dersler seçmeye bak

   Cevapla
 4. zeynep 10 Eylül 2014, 18:56

  Merhaba Okan Bey. Ben Gazi Üniversitesinde istatistik okuyorum. Yıldız Teknik’e geçiş yapma imkanım var. Hocalarımla konuştum. Geçmen pek bişeyi değiştirmez dediler. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Cevapla
  • Okan 12 Eylül 2014, 23:41

   Merhaba Zeynep,

   Geçişin bazı şeyleri değiştirir. İstanbulda iş ve staj imkanın daha fazla. Diğer taraftan daha fazla ev kirası ödersin

   Cevapla
 5. Kübra sert 9 Eylül 2014, 14:01

  Merhaba Okan Bey,
  Gazi istatistik 3. sınıf öğrencisiyim Mimar Sinan Üniversitesine yatay geçiş için başvurmuştum bugün açıklandı ve asil olarak yerleşmişim. İstanbulda ikamet ediyorum. Sizce ne yapmalıyım. Gaziye devam mı etmeliyim yoksa Mimar Sinan’a mı gitmeliyim. En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum. Birkaç gün içinde kayıtlar bitecek. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Okan 18 Eylül 2014, 21:43

   Merhaba Kübra,
   kusura bakma biraz geç yazdım. Mimar Sinan çok daha iyi.. Umarım orayı yazmışsındır

   Cevapla
 6. Umur 22 Ağustos 2014, 22:23

  Okan Bey merabalar ben istatistik bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Biyoistatistik alanında yüksek lisans yapmak istiyorum fakat ülkemizde iş imkanları kariyer olanakları ne kadar yaygın ya da koşulları neler bilmiyorum. Sizin bir bilginiz var mı ?

  Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:05

   Biyoistatistikte iş imkanları gitgide daha iyi oluyor. İlaç sektöründe çalışmak istiyorsanız bence olabilir. Ama bence halen iş imkanları kısıtlı

   Cevapla
 7. kemal 22 Ağustos 2014, 17:35

  merhabalar;
  benim size farklı bişey sormak istiyorum. Ben bir öğretmenim ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum tabi bu sırada tez ve makaleler yazmamız gerekecek. Benim ne matematiğim nede kabacada olsa istatiktik bilgim var hatta ölçme değerlendirme dersi bile biz mezun olduktan sonra geldi bölüme (durum epey vahim yani)… Şimdi sorum şu ben kendi işimi görecebileceğim istatistik bilgisine (spss kullanmıda dahil) sahip olabilir miyim? olabilirsem de hangi yol/yollarla mümkün?
  saygılar…

  Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:09

   Merhabalar,

   İstatistiği yüksek lisans için mi soruyorsunuz ? Eğer öyle ise yüksek lisans çok zorlayıcı olabilir çünkü çok aşırı teorik. Ama kendi işinizi görecek kadar elbette öğrenebilirsiniz. Bunun için betimleyici istatistikten başlayıp, olasılık dağılımlarına geçmelisiniz. Youtube da ise SPSS anlatımları mevcut ordan faydalanabilirsiniz.

   Cevapla
 8. Caner 22 Ağustos 2014, 01:10

  İstatistik bölümüne yan dal olarak açıktan uluslar arası ilişkiler okumak sizce yararlı olur mu ?

  Cevapla
  • Caner 22 Ağustos 2014, 01:13

   Okan bey bir sorum daha olacaktı. İstatistik ile İstatistik ve Bilgisayar bilimleri arasında ne gibi bir fark var?

   Cevapla
   • Okan 24 Ağustos 2014, 00:10

    Birinde diğerine nazaran bilgisayar programlama dersleri daha ağırlıklı

    Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:11

   Faydalı olacağını zannetmiyorum çünkü birbirinden çok ayrı bilim dalları

   Cevapla
 9. Gökçe 19 Ağustos 2014, 18:26

  merhaba ben dokuz eylül üniversitesi 3. sınıf İngilizce matematik öğrencisiyim fakat bu bölüme hem istemeyerek geldim hem de kendimi okulda bölüm dışında geliştirebileceğim bir imkan yok şehirde. bu yüzden Marmara ya da mimar sinan istatistiğe geçmeyi düşünüyorum sizce değer mi? ilk iki yılın derslerini saydırabilir miyim?

  Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:36

   Bence değer.. Ama ders saydırma konusunda öğrenci işleri ile görüşmelisiniz

   Cevapla
 10. derya 16 Ağustos 2014, 15:01

  okan bey merhabalar ben ankara üniversitesinde okuyorum 2. sınıfa geçtim bu yıl bahar döneminde yandal başvurusu yapıcam.sosyoloji halkla ilişkiler maliye işletme ve iktisat bölümlerinde hanggisini önerirsiniz? ilerisi için bankacılık düşünüyorum.Teşekkürler :)

  Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:35

   Ben iktisat seçerdim :- )

   Cevapla
 11. seray 13 Ağustos 2014, 14:03

  merhaba… ben ist aydın üniversitesinde tam burslu istatistik okuyorum mimar sinana yatay geçiş yapmak istiyorum agno 3,44 . mimar sinan istatistik iyimi geçmeli miyim sizce ? fikrinizi almak istedim…

  Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:30

   Hayatınızda çok değişiklik yaratacağını zannetmiyorum

   Cevapla
 12. yılmaz 13 Ağustos 2014, 01:00

  Merhabalar okan bey. Benim bir kaç sorum olucaktı size. Ben ege üniversitesi istatistik bölümünü kazandım bu sene. ilk sorum sizce ege üni. bu bölüm için ne düzeyde bir üniversite yani ileride iyi bir iş sahibi olabilme adına? ikinci olarak bu bölümün üstüne genelde endüstri müh. üzerine master yapılmasından bahsediliyor daha çok ama ben bilgisayar ve yazılım alanı üzerinde çalışmayı bu yönde meslek edinmeyi çok daha fazla istiyorum, böyle birşey mümkün mü ve eğer mümkünse iş imkanları ve maddi açıdan bana getirisi ne düzeyde olur? son olarak bu sene 2. senem olduğu için biraz kendimi geç kalmış hissediyorum o yüzden ihtiyacım olmasına rağmen hazırlık okuma konusunda tereddüt içindeyim. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:29

   Yılmaz selam,

   Öncelikle hayırlı olsun. Ben olsam hazırlık okumam. Boş yere zaman kaybedersin, çünkü hazırlıkta da çok fazla ingilizce öğretilmiyor. Ege istatistik bence gayet kaliteli.. Ama istatistik bölümleri içerisinde ODTÜ istatistikten mezun olsan bile yüksek lisanssız iyi bir işe sahip olman günümüz şartlarında biraz zor. O yüzden farklı dallarda yüksek lisans yapmak gerekiyor. Ki sen mezun olana kadar geçecek olan süreyi göz önüne alacak olursak yüksek lisans şuanki durumdan daha önemli bir hale gelecek. Eğer yazılım sektöründe çalışmak istiyorsan ben senin yerinde olsam ilerde yazılım mühendisliği üzerine yüksek lisans yapardım. İlerde maddi açıdan ne durumda bir işin olur çok fazla bilemem çünkü eğitimsiz insanlardan da gayrimenkul zengini insanlar çıkabiliyor. Bir bakıyorsun adam yüksek lisanslar yapmış ama haketmediği bir işte çalışıyor ve geliri az.. Belli olmuyor her zaman, biraz da talih meselesi.

   Cevapla
 13. elif 9 Ağustos 2014, 22:20

  Birde istatiistik bölümünü bitirdikten sonra akedemisyen olma şansımız varmı? Varsa ne yapılmalı.

  Cevapla
  • Okan 24 Ağustos 2014, 00:19

   Merhaba, evet böyle bir şansınız var. Tek yapmanız gereken iyi bir not ortalaması, iyi bir ALES puanı ve hocalarla aranızı iyi tutmanız

   Cevapla
 14. melis 7 Ağustos 2014, 17:06

  merhaba benim de bir sorum olacak bankacı bölümünde okumuş ama matematik öğretmeni olmuş sizce nasıl oluyor. bana anlatırmısınız …:D

  Cevapla
  • Okan 7 Ağustos 2014, 19:15

   Kim öyle olmuşsa dershanede öğretmen olmuştur, devlette olunabileceğini pek sanmıyorum

   Cevapla
 15. Dilara 6 Ağustos 2014, 18:08

  Merhaba Okan Bey,istatistik mezunuyum,bu sene Gazi Üniversitesi İstatistik ve Ekonometri bölümlerinde yüksek lisans hakkı kazandım. Kayıtlarımın bitmesine bir kaç gün var ve ben hala hangisine gitmem gerektiği konusunda kararsızım. Avantajları ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak sizin fikrinizi almak isterim. Siz olsanız bir istatistik mezunu olarak hangi bölümde yapmayı, hangisinin getirisinin daha fazla olacağını düşünürdünüz? Şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Okan 7 Ağustos 2014, 19:19

   Yarın birgün iş başvurusu yaptığınız zaman, lisans diplomanıza bakacaklar ve sen istatistik konusunda uzmansın zaten diyecekler peki bunun yanına ne koydun diyecekler..O yüzden istatistik bitirdiyseniz eğer akademisyen olmak istemiyorsanız tekrar istatistik üzerine bir yüksek lisans yapmak zaman kaybı.. İstatistiğin yanına ekonometri koymak daha mantıklı

   Cevapla
 16. Rabia 5 Ağustos 2014, 21:24

  Merhaba Okan Bey,
  Kız kardeşim lise son sınıfa geçiyor bu sene.Onun için İstatistik,Uluslararası ticaret ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünü düşünüyoruz. Sizce bu bölümler arasından bir sıralama yapmak istesek hangi bölümü öncelikli olarak seçmeliyiz. Teşekkür ederim şimdiden.

  Cevapla
  • Okan 7 Ağustos 2014, 19:23

   Hepsi de iyi bölümler.. İnsan sevdiği meslekte başarılı olabilir. O yüzden benim önerim bu 3 bölümdeki derslerin kitaplarını bir kitapçıda incelemeniz ve hangisi ilginizi çektiyse onu seçmeniz.. Yoksa bu 3 ü de iş imkanları bakımından birbirinden çok farklı değil

   Cevapla
 17. Akın 2 Ağustos 2014, 11:28

  Merhabalar Okan Bey,
  Ben bu sene ankara üni. istatistik bölümünü kazandım.Size bir kaç sorum olacaktı.Öncelikle ankara üni. istatistik düzeyinde diğer üni.lerle ne derece yarış halinde ve ankara üni. sizce iyi mi? Ben sıkı çalışıp odtüye geçmeyi düşünüyorum.Siz ne dersiniz? Son iki sorum çok sıktım sizi biliyorum :) Hangi yan dal-çift ana dal programlarını önerirsiniz ve mezun olurken boş gitmemek için ingilizcenin yanında hangi dil iş alanında daha işlevseldir? Teşekkürler…

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:13

   Merhaba Akın,

   Öncelikle hayırlı olsun. Ankara üniversitesi iyi bir üniversite, herkes de iyi olduğunu düşünür. Yandal, çift anadal gibi programlar üniden üniye değişiklik göstermekte. O yüzden öncelikle üniversitenin, istatistik bölümü öğrencilerine böyle bir imkan sunup sunmadığını eğer sunuyorsa hangi bölümler için sunduğunu üniye sormanız lazım. İngilizce nin yanında her dil olabilir, farketmez. Çünkü her dil kendi kapısını açar.

   Cevapla
   • Akın 5 Ağustos 2014, 20:07

    Çok teşekkür ederim.Üniversitenin resmi sitesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Bilgisayar Mühendisliği, Sosyoloji, Psikoloji, Arkeoloji, Coğrafya, İktisat ve İşletme bölümlerine yan dal, çift ana dal verebiliyorlarmış.Siz ne önerirsiniz?

    Cevapla
    • Okan 7 Ağustos 2014, 19:21

     Peki yan dal ve çift anadal yapılabilecek bu bölümler istatistikçilere de açık mıymış? Onu da öğrenmenizde fayda var. Ben bunların arasından bilgisayar müh önerirdim

     Cevapla
 18. Ayse 1 Ağustos 2014, 00:02

  Merhabalar ankara üni. istatistik 2. sınıftayım. İnşallah ilerde yüksek lisans istiyorum ama yurtdışına gitmek orada çalışmak istiyorum sizce nasıl bir kariyer yapmalıyım yurtdışında çalışmak iyi bir fikir mi

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:15

   Merhaba Ayşe, şimdiden TEOFL sınavlarına hazırlanmanı öneririm. Yurt dışında çalışmak çok iyi bir fikir, hem de mesleki anlamda çok şey katacağını düşünüyorum.

   Cevapla
 19. Mahmut BAŞ 31 Temmuz 2014, 17:32

  Merhabalar Okan bey, Dikey geçiş sınavı hakkında bilginiz var mı? Var ise Mail atar mısınız? İstatistik bölümü hakkında da sorularım var ayrıca.
  Şimdiden teşekkürler.
  İyi günler

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:16

   Malesef DGS hakkında çok bilgi sahibi değilim, istatistik hakkında sorularınızı sorabilirsiniz

   Cevapla
   • Mahmut BAŞ 7 Ağustos 2014, 12:01

    DGS ile bilgisayar mühendisliğine gitme imkanım var ama biraz sınırda gelmeme ihtimalide var ..
    mühendislikten sonra böte ve istatistik arasında kaldım.
    Böte güzel iyi kolay bölüm ama atama sorun.
    İstatistik zor çok zor ama iş imkanları var..
    Böte için hacettepe , sakarya, uludağ, katü geliyor
    İstatistik için yıldız teknik, mimar sinan, hacettepe geliyor
    bunlar gözüme çarpanlar..
    Ben bir türlü karar veremiyorum..
    10 kişiye sorduysam istatistik daha iyi dediler ama işte zor diyenler iş imkanı yok diyenlerde var kafamı karıştırdı bunlar..

    Cevapla
    • Okan 7 Ağustos 2014, 19:17

     İstatistik böte den her alanda kat kat daha iyi..

     Cevapla
 20. eylem 31 Temmuz 2014, 00:35

  Merhaba Okan Bey,

  Ben Yıldız Teknik İstatistik bölümü öğrencisiyim. Çift ana dal yapmak istiyorum; fakat işletme ile mi iktisat ile mi yapmalıyım karar veremiyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:16

   Ben iktisat ın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

   Cevapla
 21. ecem nur 28 Temmuz 2014, 18:54

  herkes bu bölümü okuyacağına bi yıl daha hazırlan diyo.sizin fikrinizi öğrenebilir miyim?

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:17

   Eğer iyi bir mühendislik hedefliyorsan ben de aynı fikirdeyim.

   Cevapla
 22. Hakan 28 Temmuz 2014, 00:41

  merhabalar, ben bu yıl ktü istatistik ve bilgisayar bilimlerini kazandım, bu bölümden istatistik bölümüne yatay geçiş yapabilirmiyim?

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:18

   Geçebilirsiniz diye düşünüyorum, bununla ilgili sınavlar filan var ama bu geçiş size pek birşey kazandırmaz

   Cevapla
 23. Mehmet Anıl 28 Temmuz 2014, 00:33

  Merhabalar Okan Bey :

  Geçen sene tercih zamanı yazılarınızı ve sorulan sorulara veridğiniz cevaplardan aydınlanarak istatistik bölümünü yazdım Ankara Üniversitesi istatistik bölümünü kazandım. İyi ki yazmışım diyorum. Pişman değilim kesinlikle. 1 sene hazırlık okuduktan sonra 1.sınıfa başlarken Hacettepeye geçme hakkım olduğunu öğrendim. Okulumu seviyorum. Size sorum Hacettpeye geçiş yaparsam AÜ ye göre bana bir getirisi olurmu yada önüme farklı kapılar açarmı kişisel gelişim ve mesleki gelişim açısından.Birde bir öğrenci kuruluşu olan AIESEC de aktif gönüllü üyeyim sizce mesleki açıdan gelişimime faydası olur mu teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:21

   Merhaba Anıl,

   Mutlu olduğuna çok sevindim. Ben okurken de 2 arkadaşım AÜ den HÜ ye geçmişti. Birisi şimdi Ziraat Bankası’nda çalışıyor, diğerini bilmiyorum. AÜ den HÜ ye geçiş elbette sana birşeyler kazandırır, AÜ nün hoca kadrosunu çok bilmiyorum ama HÜ nünkiler gayet iyi. AIESEC i duymuştum ama bizzat içerisinde yer almadım. Eğer sana yurtdışında filan staj ayarlayabilecekse faydası olur.

   Cevapla
   • Mehmet Anıl 7 Ağustos 2014, 15:53

    Ayrıcan HÜ de Endüstri Müh – Bilgisayar Müh – Aktüerya – Matematiğe yandal imkanı sağlıyor. 2014-2015 ders yılından itibaren.Bunu okuduğumda aklıma direk Endüstri hakkında söyledikleriniz geldi 2.75 ortalama şartı var ama sizce çok yüksek bir hedef mi bu HÜ böyle bir imkan sağlamışken kullanamazsam çok üzülürüm şahsen.

    Cevapla
 24. kerim 27 Temmuz 2014, 14:36

  merhaba okan bey;
  ben dgs sınavı ile geçmem olası iki bölüm bilgisayar mühendisliği ve istatistik,
  sizce aralarında kar zarar ılıskısı yaparsak sonuc olarak neye varırırz.
  hangını secmelıym

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:22

   Bilgisayar mühendisliğini seçmelisin bence

   Cevapla
 25. Zafer 27 Temmuz 2014, 12:10

  Hocam iyi Günler !

  Size bir kaç sorum olacak şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim..

  Hocam istatistik bölümü okuyup kariyerimi bilgisayar yazılımı uzerine devam ettirebilir miyim? Yani istatistik bölümü okurken aynı zamanda kendimi yazılım konusunda geliştirsem piyasada bu diploma ve teknik yeterlilik ile yazılım sektorunde veya diğer alanlarda bir muhendis kadar olmasada yer bulabilirmiyim ?

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:23

   Merhaba Zafer,

   Evet bulabilirsinz elbette. Zaten bilg veya yazılım mühendisliği üzerine de yüksek lisans yaparak da bu konuda aranan çalışanlardan olabilirsin.

   Cevapla
 26. Büşra 25 Temmuz 2014, 17:36

  Merhaba Okan Bey, ben bu yıl ikinci kez üniversite sınavına girdim. Sonuç pek iyi değildi. Bu ikinci girişim olduğu için bir kez daha giremezdim yani tercih yapmak zorundaydım. Gazi Üniversitesi istatistiğe yerleştim ve isteyerek girdim bu bölüme. Sizce Gazi istatistik nasıldır bana bilgi verirseniz sevinirim ve sizce hazırlık okumalı mıyım?

  Cevapla
 27. Deniz 25 Temmuz 2014, 01:20

  Merhaba.Ben yıldız teknik istatistiği kazandım.İlk başta endüstri mühendisliğini istemiştim tabi puanım yetmeyince ve sizde küçük endüstri müh. deyince bende istatistik yazdım.Puanım kocaeli met.malzeme mühendisliğine de yetiyordu fakat onu istatistiğin altına yazmıştım.’Malzeme mühendisliği daha iyidir’ yorumunuzu okuduğumda ise pişman oldum.İç açıcı bir öneriniz var mı?

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2014, 16:33

   Merhaba Deniz,

   Gazi İstatistik gayet iyi bir bölüm. Moralini bozma. Yüksek lisansını endüstri mühendisliği üzerine yaparsın sonra iyi ki malzeme müh seçmemişim dersin..

   Cevapla
 28. ahmet 17 Temmuz 2014, 16:51

  ya ben kararsız kaldım hacettepe istatistikmi yoksa hacettepe jeolojimi sizce hangisi daha iyi

  Cevapla
 29. ZEYNEP 12 Temmuz 2014, 04:12

  ve hacettepe istatistik..

  Cevapla
 30. Tuğba 7 Temmuz 2014, 21:51

  Merhaba Okan Bey tercih döneminde olduğumuz için aklım baya karışık ve sizin fikirlerinizi almak istedim.
  1)Hacettepe aktüerya
  2)Gazi ekonometri
  3)Hacettepe-Gazi-Ankara istatistik
  Matematik ve bilgisayarla ilgilenmeyi seviyorum sizce hangisini seçmeliyim?

  Cevapla
  • Okan 7 Temmuz 2014, 22:55

   Merhaba, benim önerim Ekonometri>Aktüerya>Hacettepeİstatistik>Ankaraİstatistik>Gaziİstatistik olurdu.. Aktüerya ve ekonometri de istatistiğin bir alt dalıdır. Hacettepe Aktüerya mezununun işsiz kalma riski çok düşük ama sadece sigorta şirketlerinin genel müdürlüklerinde çalışabilirler

   Cevapla
   • Tuğba 23 Temmuz 2014, 22:23

    Hacettepe aktüeryayı kazandım.sizce okul başlamadan öğrenmemin yararı olan program veya program dilleri var mıdır

    Cevapla
    • Okan 4 Ağustos 2014, 16:10

     Okulun web sayfasındaki derslerin içeriklerine göz atın derim, o size bir fikir verecektir

     Cevapla
 31. kemal 7 Temmuz 2014, 20:18

  Merhabalar puanım Yıldız Teknik İstatistiğe yetiyor aynı zamanda Gazi Kimya Mühendisliğine yetiyor. Birde İstanbul’da %50 burslu endüstri mühendisliği tutuyor. Kararsızım sizce bu bölümlerden hangisi daha önde

  Cevapla
  • Okan 7 Temmuz 2014, 22:56

   Ben olsam %50 burslu endüstri müh. derdim. Eğitime harcanan paraya acımayacaksın..

   Cevapla
 32. Mustafa 7 Temmuz 2014, 17:14

  Merhaba benim mimar sinan istatistik tutuyor ama aynı zamanda Anadolu Üniversitesi çevre muhendisliğide tutuyor sizce istanbulda mı kalmalıyım yoksa anadolu universitesinde çevre muhendisliği mi okumalıyım? tesekkurler simdiden

  Cevapla
  • Okan 7 Temmuz 2014, 22:57

   İstatistik, çevre müh ile kıyaslanamayacak kadar iyidir

   Cevapla
 33. Sırma 7 Temmuz 2014, 14:54

  Çanakkale 18 Mart Ekonometri düşünüyorum sizce nasıldır ayrıca bilgisayar mühendisliğine bu bölümden yüksek lisans yapabiliyor muyum?

  Cevapla
  • Okan 7 Temmuz 2014, 22:58

   Lisans mezunlarının çoğu başka bölümlerden yüksek lisans yapabilir. Ancak ekonometri okuyup da üzerine bilgisayar müh üzerine yüksek lisans çok mantıklı değil. Biri ekonomi diğeri yazılım..

   Cevapla
 34. melis 6 Temmuz 2014, 23:14

  siz olsanız gazi üniversitesi kimya mühendisliği mi yoksa hacettepe istatistik bölümünü mü tercih ederdiniz? çok kararsızım

  Cevapla
  • Okan 7 Temmuz 2014, 22:59

   Ben olsam hacettepe istatistik derdim tabi bu benim tercihim

   Cevapla
 35. müge 6 Temmuz 2014, 13:08

  Merhaba Okan Bey tercih konusunda size danışmak istiyorum puanım yıldız teknik istatistik bölümünü tutuyor aynı zamanda İstanbul üniversitesi çevre mühendisliği, peyzaj mimarlığı, matematik ve Marmara üniversitesi tekstil mühendisliği tutuyor seçim yapmakta çok kararsız kaldım fikrinizi söylerseniz çok yardımcı olmuş olursunuz şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Okan 7 Temmuz 2014, 23:04

   İstatistik bölümü matematik, peyzaj ve çevreden iyi bir bölüm. Tekstil ile ise başabaş..

   Cevapla
 36. fatih 6 Temmuz 2014, 09:11

  hocam benim ille de şu mesleği yapmalıyım dediğim bişey yok. Nefret etmediğim her işi yaparım. o yüzden benim için para ve iş imkanı daha öncelikli geliyor. LYS sıralamam olarak odtü istatistik, itü çevre müh. , itü meteoroloji müh. , yıldız teknik şehir ve bölge planlama geliyor. iş bulma ve para açısından hangisini tavsiye edersiniz?

  Cevapla
  • Okan 7 Temmuz 2014, 23:08

   Bunların arasında Odtü İstatistik 10 numara.. İşsiz kalan ben tanımıyorum

   Cevapla
 37. Sinem 5 Temmuz 2014, 22:56

  Merhaba öncelikle ankara ve gazinin ikinci öğretimleri kalktımı ? Ayrıca 207bin sıralamam gazi 205 ile almış giirme ihtimalim nedir

  Cevapla
 38. beril 5 Temmuz 2014, 17:51

  Merhabalar. Benim büyük ihtimalle hacettepe istatistik tutar. O tutmazsa ankara ve gazi garantü tutuyor ama size bişey danışmak istiyorum. Bu zamana kadar istatistiği hiç düşünmedim. Hep mühendislik düşündüm. Puanım çok fazla yetmiyor. Ankara da yaşıyorum burda kalmak istiyorum. Ama şu sıralar endüstri mühendisliğini çok araştırdım ve çok istiyorum. Ama oda karabük kırıkkale erzurum gibi şehirlerde 2. öğretim olarak tutuyor.Karabük ve kırıkkaleyi ankaraya yakın olduğu için yazabilirim. Ama başka şehirde yapabileceğimi hele de ikinci öğretim olarak pek düşünmüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Okan 6 Temmuz 2014, 00:23

   Önemli olan seveceğiniz mesleği yapmanız, onu siz benden daha iyi bilirsiniz

   Cevapla
   • beril 6 Temmuz 2014, 00:49

    Siz istatistik bence küçük endüstri mühendisliği demişsiniz. Bu yüzden kafam karıştı. Eğer gerçekten birbirine benziyorsa ankarada kalıp istatistik okumak isterim.

    Cevapla
 39. sırac 5 Temmuz 2014, 15:56

  merhaba okan bey ben ben bır sene daha hazırlanıp bılgısayar muhendıslıgınımı yazmalıyım yoksa ıstatıslık okuyup bılgısayar muhendıslıgını yuksek lısans tan tamamlamalıyım ve ıstatıslıkten yuksek lısans yapmakla bılgısayar muhendıslıgını okumak arasında fark oluyormu

  Cevapla
  • Okan 6 Temmuz 2014, 00:24

   Hayır çok fark olmaz

   Cevapla
 40. Tarık 4 Temmuz 2014, 21:19

  öncelikle hayırlı akşamlar benim istatistik konusunda biraz tereddütlerim var.İlk olarak Mimar Sinan Üni. istatistik için gerekli donanıma sahip mi çıktıgımda gerekli donanıma sahip olurmuyum dersler konusunda iyiler mi çünkü güzel sanatlar üni. olduğundan o konuda emin olamıyorum bilginiz varsa eğer söylermisiniz ?

  Cevapla
  • Okan 5 Temmuz 2014, 00:16

   Mimar sinan üniversitesinin eğitim kalitesini çok iyi bilmiyorum ama istanbulda olması iş imkanları bakımından avantaj sağlıyor. Donanımlı bir şekilde mezun olmanız konusunda ise bu %20 üniversiteye %80 size bağlıdır. Üniversitelerin birinci göre evrensel (universal) insanlar yetiştirmek ve bilime katkı sunmaktır. Derslere giren hocalar sadece anlatır ve çıkarlar, sizinle çok ilgilenmezler. Anlattıkları şeyler de Anadolu’nun en ücra köşesindeki bir üniversitesindeki ile aynıdır. O yüzden eğer mesleğinizi severseniz ve kendinizi mesleğinizde geliştirirseniz, bir odtü istatistik mezunundan da donanımlı mezun olabilirsiniz.

   Cevapla
 41. Tugba 4 Temmuz 2014, 19:48

  Merhaba, benim puanım yıldız teknik istatistige yetiyor ama bir taraftan sakaryada bilgisayar ve makina mühendisligi de tutuyor tabi mühendislikler ikinci ögretim. Mühendislik için üniversite adının önemli oldugunun bilincindeyim ama yinede kafam çok karısık. Sizce neyi tercih etmeliyim? Görüşünüzü söyleyerek yardımcı olursanız sevinirim, kolay gelsin

  Cevapla
  • Okan 5 Temmuz 2014, 00:09

   Diğer yorumda da dediğim gibi, istatistik sadece maden, gıda, jeoloji ve fizik mühendisliklerinden iyi, tekstil ve inşaat mühendisliği ile hemen hemen denk. Diğer mühendisliklerde ise daha kötü bir seçim. Dolayısıyla ben olsam bilgisayar mühendisliğini düşünürdüm

   Cevapla
 42. kemal 4 Temmuz 2014, 19:30

  merhaba okan bey ben bu sene ıstatıslık yazmayı dusunuyorum da bılgısayar muhendıslıgıne doktoa yapmayı dusunuyorum ola bılırmı eger olursa zor olmuyordur ınsallah

  Cevapla
  • Okan 5 Temmuz 2014, 00:07

   İstatistikten mezun olduktan sonra onları da yapabilirsin

   Cevapla
 43. aydın 4 Temmuz 2014, 19:24

  merhaba okan bey ben mımarlık veya ınsaat muhendıslıgı ıstıyordum dusuk puan aldım ıstatıslık tercıh etsemmı yoksa tekrardan sınava gırsemmı eger sınava gırersem 3. senem olucak cok sıkıntılı bır donemden gecıcem demektır buda

  Cevapla
  • Okan 5 Temmuz 2014, 00:06

   Tekrar sınava girersen çok sıkıntılı bir dönem geçireceksin ama istatistik yazıp da istatistiği sevemezsen 4 sene çok kötü geçer. İstatistiği seven çok sever, sevmeyen hiç sevmez o yüzden biraz riskli. Ben senin yerinde olsam bir kitapçıda istatistik ile ilgili kitapları incelerdim ilgini çekiyorsa yazardım yoksa uzak dururdum

   Cevapla
 44. Tarık 4 Temmuz 2014, 15:27

  iyi günler Okan bey benim kardeşim istatistik konusunda kararsız kaldı biraz sizin düşüncelerinizi almak istiyorum bir konuda.Kardeşim kocaeli malzeme ve metalurji bölümü ve mimar sinan istatistik arasında kaldı hangisi sizce daha mantıklı ? Sunuda soyleyeyim o kafasına koydugunu yapan birisidir kendimi istatistikte geliştiririm yabancı dil programlar filan sorun degil diyor ama hangisi daha mantıklı bilmiyorum diyor.Son birşey daha Mimar Sinan üniversitesi istatistik bölümü eğitimi iyi midir gerekli ilgi gösteriliyor mu ? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Okan 5 Temmuz 2014, 00:04

   Mimar Sinan Üniversitesi nin İstanbul’da olması kendisini diğer istatistik bölümlerinden daha avantajlı kılıyor iş olanakları bakımından. Ama konu Malzeme ve metalurji mühendisliği gibi ciddi bir mühendislik ise bence mühendisliği seçmeli. İstatistik sadece gıda,maden, jeoloji ve fizik mühendisliklerinden iyidir ve tekstil ve inşaat mühendislikleri ile de yarışır ama diğer mühendisliklerden çok iyi değil. Mimar sinan ünisi için ise çok fazla bilgi sahibi değilim

   Cevapla
 45. gamze 3 Temmuz 2014, 22:13

  merhaba okan bey ben bu sene sınava girdim.ankara ve gazinin istatistikleri oluyor ama ikinci öğretimleri tabi öncelikle hangisini tavsiye edersiniz.bir de kendimi geliştirmem için okurken neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Okan 3 Temmuz 2014, 22:15

   Merhaba Gamze, bence Gazi İstatistik daha iyi. Gerekse seçmeli dersler, gerekse mühendislik bölümleri nedeniyle (Belki oralarda çift anadal şansı olabilir.) Kendini geliştirme konusunda ise önünde uzun yıllar var, önce bir bölüme başla ondan sonrası zaten gelecek

   Cevapla
 46. özlem 3 Temmuz 2014, 18:42

  İstatistik ile İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri arasındaki fark nedir? Hangisini seçmek daha mantıklıdır?

  Cevapla
  • Okan 3 Temmuz 2014, 21:28

   Birinde bilgisayar dersleri biraz daha ağırlıklı. Bence ikisi arasında çok büyük bir fark yok

   Cevapla
 47. Fırat Atalay 3 Temmuz 2014, 12:16

  Merhabalar Okan Bey
  Ben bu yıl yeni liseden mezun oldum,lysde de kötü bir sonuç aldım,ilk zamanlarda aklımda inşaat müh. vardı son zamanlarda da endüstriyi düşündüm tamamıyla inşaatı silip attım ama lys sonucum da hiçbir şehirde endüstriye yetmiyor. Klavuza öyle göz atarken istatistik bölümüne yettiğini gördüm,sonra biraz araştırayım derken sizi buldum bölüm hakkında hiçbir bilgim yoktu, yazılır mı yazılmaz mı bilmiyorum hala ama yazdıklarınızı baya okudum, ege üni. 2.öğretim düşünüyorum ben endüstriyi de 2. anadal olarak okumayı düşünüyorum, bu şekilde okusam mesela istatistikten ayrı sadece endüstri müh. olarak bir yerde calısabilir miyim? Bir diğer sorum da şu ; 2.öğretimi bitirip diploma alınca normal 1.öğretimden bir farkı oluyor mu? İleride iş ararken vs. bu 2.öğretim sıkıntı olur mu?

  Cevapla
  • Okan 3 Temmuz 2014, 21:21

   İş ararken 1. öğretim ile 2. öğretim arasında bir fark yok. Hatta bildiğim kadarıyla diplomada 2. öğretim de yazmıyor (sonradan değiştirdiler mi bunu bilmiyorum.). Bir üniyi yazacaksan o ünide endüstriden çift anadal a izin veriliyor mu verilmiyor mu önce onu sor öğrenci işlerine yada bölüm sekreterliğine. Çünkü her üni izin vermiyor.

   Cevapla
 48. Yiğithan 3 Temmuz 2014, 02:20

  İyi geceler Okan bey.Ben mf1 puanında 93 bindeyim mf4 puanında da 94 bin gibi bir sıralamam var yıldız teknik üniversitesi istatistik bölümü 120 bin ile alıyor aslında mühendis olmak istiyordum ve karadeniz teknik üniversitesin de makina mühendisliğine girebliyorum ama İstanbulda okumak hedeflerimin arasındaydı meslek olarakta masa başında bir meslek benim için iyi olucaktı özel şirketler falan sizce napmalıyım ktü de bir müh.lik mi yoksa istatistik mi ekonometri daha iyi diyorsunuz baya boşluktayım şimdiden teşekkürler bu kadar karmaşıklığa sizde bir istatikçi olarak çözüm bulamayacaksınız galiba :)

  Cevapla
  • Okan 3 Temmuz 2014, 21:17

   Valla çok karışık ama benim için makina mühendisliği daha ağır basıyor gibi

   Cevapla
 49. ışıl 2 Temmuz 2014, 23:33

  merhaba,son zamanlarda bazı mühendisliklerle alakalı çok iyi olmayan duyumlar aldım.sizce mühendislik mi yoksa istatistik mi tercih etmeliyim? çok kapsamlı bi soru oldu ama:) tesekkur ederım

  Cevapla
  • Okan 3 Temmuz 2014, 21:15

   Benim görüşüm, istatistik bölümü, gıda, inşaat, maden, meteoroloji, jeoloji mühendisliklerden çok daha iyi tabi üniversite ismini katmazsak

   Cevapla
 50. açelya 2 Temmuz 2014, 16:59

  bir şey sormayı unuttun benim puanım ekonometriye de yetiyor hangisini şeçmek daha mantıklı iş olanağı açısından ?

  Cevapla
  • Okan 2 Temmuz 2014, 23:13

   Ekonometri daha iyi

   Cevapla
 51. kurtt 2 Temmuz 2014, 14:31

  Okan Bey Merhaba Ben bu yıl Muğla İstatistik bölümünde 2. sınıfa geçtim alttan 1 dersim kaldı buda mat2 meslek lisesi çıkıslı oldugum için matematikte çok zorlanıyorum bu yıl tekrar sınava girdim ve iyi puan aldım kendi alanımla ilgili mühendisliklere yada iktisat işletmeye yönelmeyi düşünüyorum sizce sizce hangisi daha mantıklı bir tercih olur

  Cevapla
  • Okan 2 Temmuz 2014, 23:15

   Eğer istatistiği sevdiyseniz devam edin, sevmediyseniz bence o 2 yılı boşverin ve mühendisliğe geçin. Lakin mühendisliklerdeki matematik, istatistik bölümünde gördüğünüz matematikten çok daha ağır

   Cevapla
 52. Haydar 2 Temmuz 2014, 13:19

  Merhaba iyi günler, birşey danışmak istiyorum, Kkü de istatistik bölümü okuyorum ve büyük ihtimalle Ankara Üniversitesine yatay geçiş yapacağım (3.67 ortalamam var), mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisans yapsam(Mecburen yabancı dilim olacak) iş bulmam da çok sıkıntı olur mu? Teşekkür ediyorum..

  Cevapla
  • Okan 2 Temmuz 2014, 23:18

   Yüksek lisansı ne üzerine düşünüyorsun?

   Cevapla
   • Haydar 3 Temmuz 2014, 01:43

    Bilgisayar mühendisliği

    Cevapla
    • Okan 3 Temmuz 2014, 21:51

     O halde çok zorlanmazsın iş bulurken

     Cevapla
 53. Ozge 2 Temmuz 2014, 12:51

  Önümüzdeki günlerde üniversite için tercih dönemi başlayacak eğer bilginiz varsa İstanbul Ticaret Üniversitesi istatistik bölümü hakkında bilgi almak istiyorum. tercih listeme yazmalı mıyım? Matematik-bilgisayar bölümünüde düşünüyorum iş olanağı için istatiktik mi tercihiniz olurdu yoksa matematik-bilgisayar bölümü mü?

  Cevapla
  • Okan 2 Temmuz 2014, 23:19

   İş olanakları bakımından istatistik, matematikten de matematik-bilgisayar dan da daha iyidir. İstanbul Ticaret Üniversitesi hakkında çok bilgi sahip değilim malesef ama istanbulda olması tabiki bir avantaj.

   Cevapla
  • emre 4 Temmuz 2014, 18:47

   Ticaret üniversitesinde istatistik bölümü kalktı. Kılavuzda yok. Aynı şekilde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde de. İstanbulda olsun diyorsan Mimar Sinan Üniversitesi’ni yaz. Belki gelir.

   Cevapla
 54. kemal 2 Temmuz 2014, 12:09

  iyi günler istatistik bölümü mezunları nasıl öğretmen olabilir?

  Cevapla
  • Okan 2 Temmuz 2014, 23:21

   Formasyon vermiyorlar, vermesinler zaten eğitim fakültesinden mezun olanlar öğretmen olsun, herkes kendi mesleğini yapsın.

   Cevapla
 55. Sinem 2 Temmuz 2014, 11:24

  Merhaba ben bu sene sınava girdim ve puanım istediğim gibi değil.Gazi istatistik mi Ankara istatistik mi sizce

  Cevapla
  • Okan 2 Temmuz 2014, 23:22

   Gazi yi seçerdim çünkü orda ekonometri ve endüstri mühendisliği bölümleri de vardı benim zamanımda (belki halen varlardır.)

   Cevapla
 56. Hande 1 Temmuz 2014, 17:11

  Bu sene istatistik bölümüne girmeyi planlıyorum.Üniversite bittikten sonra finans yada ekonomiden yüksek lisans yapılabilir mi ?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:57

   Evet ben de öyle yaptım

   Cevapla
 57. alı 1 Temmuz 2014, 14:23

  merhaba okan bey istatıslık bolumu bıtırdıgımde endusturu muhendıslıgı uzerıne yuksek lısans yapa bılırmıyım veya bılgısayar muhendıslıgı uzerıne yuksek lısans yapmak ta olur mu acaba

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:56

   Evet ikisinden de yapabilirsiniz

   Cevapla
 58. ahmet 1 Temmuz 2014, 14:21

  merhaba okan bey ben ınsaat muhendıslıgı ıstıyordum ama puanım yetmedı bu sene gazı izsatıslıge rımemmı daha ıyı yoksa seneye bır daha hazırlanıp ınsaat bolumunumu secsem

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:56

   Merhaba Ahmet, hayatta mutlu olmak istiyorsan sevdiğin mesleği yapmalısın, o yüzden ben senin yerinde olsam inşaat müh ni denerdim tekrar

   Cevapla
 59. Berk 1 Temmuz 2014, 02:08

  Merhaba ben busene ıstatıstıge gıtmek istiyotum ama hangi üniversiteye karar veremedim ege ve gazi 2.ogretim dokuz eylul normal ogretim geliyo sizce hangisi en iyi olur

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:55

   Bence ege ikisinden de iyi

   Cevapla
 60. Hatice 1 Temmuz 2014, 00:37

  Merhabalar, Benimde bi sorum olacak çoğunluğun olduğu gibi benimde puanım pek iç açıcı değil başında matematik bölümü yazmayı düşünüyodum formasyon alıp öğretmen olmayı ama istatistik bölümünden endüstriye geçiş olduğunu duydum sanırım dersleri aynı ondanmış ama tam fikrim yok tercihim 19 mayıs üniversitesi böyle bi geçiş varmı bilginiz varmı ve nasıl geçiliyo çok teşekkür ederim

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:50

   Merhaba, evet istatistik de endüstri mühendisliğine benzer bir bölüm. Ancak üniversitelerde bölüm değiştirmek çok kolay değil. Hatta birçok üniversitede mümkün bile değil. Ama örneğin anadolu üniversitesinde çift anadal yapılabiliyordu (yani hem istatistik hem end. müh.) . Diğer taraftan mezun olduktan sonra endüstri müh. üzerine yüksek lisans yapabilirsiniz. Bir de, istatistik matematikten çok daha iyi bir bölüm..

   Cevapla
   • Hatice 2 Temmuz 2014, 04:05

    Peki eğitim açısından değilde mezun olunca istatistikde üniversitenin ne kadar önemi var ve ondokuz mayıs üniversitesi bu bölüm için ne kadar yeterli yada yeterli mi :)

    Cevapla
    • Okan 2 Temmuz 2014, 23:23

     Büyük şehirlerdeki istatistik bölümleri iyi, ama onun dışındakileri çok önermem, CV inize çok şey katmayacaktır

     Cevapla
 61. Hilal 1 Temmuz 2014, 00:04

  merhabalar bana odtü geliyor ama cidden çok kararsızım ya yazıp yazmamakta :/ sizce odtü de istatistik zirve mi yoksa içimde değilse zaten bu meslek hiç mi yazmamalıyım?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:47

   Odtü istatistik en iyi istatistik bölümüdür. Bence ilgi duyuyorsanız yazın

   Cevapla
 62. hakan 30 Haziran 2014, 23:21

  Ben bu sene gazi üniversitesi istatistik bölümüne gitmeyi düşünüyorum sizce o bölüme gitmelimiyim yoksa başka bölümlere yönelmelimiyim fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:46

   Meslek seçiminiz tüm hayatınızı etkileyeceği için, ben sizi yönlendirerek bu sorumluluğu üzerime alamam. İstatistik hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

   Cevapla
 63. KübraS 30 Haziran 2014, 19:40

  merhabalar, ben bu sene lys’de 50bine girdim odtü istatistik tercih etmeyi düşünüyorum etmeli miyim yoksa bu sıralamaya daha iyi bi bölüme gidebilir miyim? yorumlarınız cok önemli, teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:45

   Meslek seçiminiz tüm hayatınızı etkileyeceği için, ben sizi yönlendirerek bu sorumluluğu üzerime alamam. İstatistik hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

   Cevapla
 64. Ömer 30 Haziran 2014, 19:38

  Merhabalar, sizce odtüden sonra eğitim açısından hangi üniversite iyi? Siz hangisini tavsiye dersiniz ?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:44

   Hacettepe İstatistik… Ama iş olanakları açısından bakacak olursak Odtü istatistikten sonra istanbuldaki ünilerin istatistik bölümü daha iyi

   Cevapla
 65. zeynep 30 Haziran 2014, 18:03

  merhabalar ben yıldız teknik istatistik düşünüyorum ama mezun olunca iş bulabilir miyim ve ekonometri mi istatistik mi daha iyi acaba?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 22:43

   Ekonometri daha iyi. İş olanakları konusunda yazılarımı ve yorumlarımı okuyunuz

   Cevapla
 66. Fırat Atalay 30 Haziran 2014, 02:30

  Benim de size bir sorum olacak, ben de ege üniversitesi istatistik düşünüyorum bir bilginiz var mı acaba? Ne düşünüyosunuz ? Öneriniz ne olur ?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 23:11

   İyi bir üni ve iyi bir bölüm. Başka nereleri yazabildiğinize bağlı birşey

   Cevapla
 67. melek 30 Haziran 2014, 02:30

  merhaba okan bey dokuz eylül ve ege istatistik hakkında neler söylersiniz?

  Cevapla
 68. melek 30 Haziran 2014, 02:28

  merhaba okan bey dokuz eylül ve ege istatistik hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Cevapla
 69. Furkan 29 Haziran 2014, 23:34

  İstatistik okurken kendimi nasıl geliştirmeliyim ?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 23:07

   Derslerde öğrendiklerinizin ilerde çalışmak istediğiniz sektörde nasıl kullanıldığını öğrenmek, programlama dili ve yabancı dil öğrenmek, yüksek lisans yapmak

   Cevapla
 70. Furkan 29 Haziran 2014, 23:20

  Ekonometriyi önermiştiniz biraz bilgi verirmisiniz ?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 23:08

   İstatistiğin ekonomi üzerine uygulamasına ekonometri denir. Bence iş olanakları bakımından da istatistikten daha iyi..

   Cevapla
 71. Furkan 29 Haziran 2014, 23:19

  Yıldız Teknik Üniversitesinde İstatistik okurken ingilizceyi ve çift anadaldan iktisat-işletme-ekonomi okuyabileceğim taktirde iş bulabilceğimi söylemiştiniz.Aldığım bilgilere göre çift anadal yapmak zormuş onun yerine istatistik okurken açıktan iktisat-işletme-ekonomi okusam farkeder mi ?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 23:08

   Yüksek lisans, açıktan okumaktan daha iyi

   Cevapla
 72. Furkan 29 Haziran 2014, 23:10

  Merhaba okan bey bi sorum daha olucak iş imkanı açısında %81 lik pay oranının istanbula ait olduğunu grafikle göstermiştiniz bu yüzden istanbulda okumayı düşündüm (Yıldız Teknik Üniversitesi) İstanbulda ya da Ankarada okumam farkeder mi ?

  Cevapla
  • Okan 1 Temmuz 2014, 23:10

   İstanbul’da daha kolay ve daha çok staj yaparsınız.. bu da işe girmenizi daha da kolaylaştırır ilerde

   Cevapla
 73. Büşra 29 Haziran 2014, 22:04

  Merhabalar ben istatistik bölümünü yazmayı düşünüyorum hacettepe mimar sinan istanbul ticaret üniversitesi ve ankara üniversitesi arasından hangileri eğitim açısından daha iyidir teşekkür ederim

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:43

   Eğitim açısından hacettepe bunların en iyisi

   Cevapla
 74. Eda 29 Haziran 2014, 18:59

  merhaba okan bey,
  öncelikle istatistik bölümü şu ana kadar hiç düşünmediğim bir bölümdü lakin lys sonuçları açıklanana kadar
  ben küçüklükten beri hep mimar olmayı istedim ama şu an puanım o bölüme girmeye yetmiyor ve bu sene ailevi nedenlerden ve benim de bir sene daha aynı stresi çekmek istemediğimden dolayı bir yere gitmek zorundayım
  mimar sinan g.s.ü veya yıldız teknik üniversitesi istatikle başlayıp mimarlıkla çap yapmak size de imkansızı çağrıştırıyor mu ?

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:27

   İkisi de birbirinden çok farklı bölümler o yüzden mümkün olduğunu düşünmüyorum

   Cevapla
 75. kübra 29 Haziran 2014, 15:03

  Okan bey şimdi biz istatistik mezunları hangi alanlarda yüksek lisans yapabiliyor?İstediğim bölümde yüksek lisans yapabilir miyim?

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:25

   Evet istediğiniz bölümde yapabilirsiniz. Kendi üninizde yapamıyorsanız bile başka üniversitede yaparsınız

   Cevapla
 76. emre 29 Haziran 2014, 14:21

  odtü istatistik hakkında ne düşünüyorsunuz

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:20

   En iyi istatistik bölümü.. Mezun olan iş bulabilir, daha ne olsun :- )

   Cevapla
 77. Htc 29 Haziran 2014, 14:10

  Merhabalar Okan Bey
  Istatistik bolumunu tercih etmeyi dusunuyorum. Yorumlara baktim ve gercekten iyi bir is imkani istiyorsam kendimi daha simdiden gelistirmem gerektiginin farkina vardim.Yorumlara bakinca gozum korkmadigi degil tabi. Sorum olacak size Gazi Universitesi Istatistik,Dokuz Eylul Istatistik,Yildiz Teknik Fizik tercihim konusunda istatistik ve fizik arasinda gidip geliyorum sizce hangisini tercih etmeliyim ve istatistik bolumunde hangi universite daha iyi ?
  Yorumlariniz gercekten onemli benim icin
  Simdiden tesekkur ederim.

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:19

   Merhaba, Genelde hangi bölümü seçmeniz gerektiği konusunda pek yorum yapmıyorum çünkü hayatınızla oynamak istemiyorum. Ama bu sefer kendimi tutamıyorum çünkü istatistik yerine fizik yazarsan kendine çok büyük haksızlık yapmış olursun.. İstatistik çok daha iyi fizikten

   Cevapla
 78. Furkan 29 Haziran 2014, 04:44

  Merhaba,
  lys sonuçları açıklandı beklediğimden düşük geldi girebileceğim yerler arasında istatistik bölümünü gördüm açıklamalarınız beni çok aydınlattı ve teşvik etti.Geçen sene istatistik böülümden en iyi ODTÜ>YILDIZ TEKNİK Ü.>İSTANBUL AYDIN Ü.>HACETTEPE Ü. şeklinde ve ODTÜ dışındakilere girebiliyorum aklımda YILDIZ TEKNİK var orda okuyup yanına 2 yıllık (çift anadal şeklinde)bölüm bitirsem mesela işletme-iktisat-ekonomi-fizik-siyaset bil. gibi ing öğrenmiş olarak kabul edersek tabi rahat bir şekilde iş bulabilirmiyim sizce ?

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:04

   Evet bulabilirsiniz.. Bu arada istatistik yerine ekonometriyi de düşünebilirsiniz, ki bence daha iyi

   Cevapla
 79. said 29 Haziran 2014, 04:10

  merhabalar okan bey.Sonuçlar açıklandıktan sonra çok kararsız kaldım.Sizin yazılarınızı okudum ve gerçekten ilgimi çekti.Endüstri mühendisliği düşünüyordum.Ankarada yaşıyorum.Sizce kırıkkalede endüstri müh.mi yoksa hacettepede istatistik mi okumalıyım?

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:04

   Hacettepe Üniversitesindeki sınıf arkadaşlarımın hepsi şuanda çalışıyorlar, çok şükür kimse işsiz kalmadı. Endüstri mühendisliği de gayet iyi bir bölüm, ordan da mezun olduğunda işsiz kalmayacaksın. Senin hayatını etkilemek istemiyorum o yüzden birşey diyemiyorum

   Cevapla
 80. ceren 28 Haziran 2014, 21:38

  Merhaba okan bey ben yıldız teknik istatistik bölümünü kazanıyorum ayrıca bu bölümüde istiyorum yazdığınız yorumları okudum bilgisayarada ilgim var fakat ben daha çok yurt dışında bir kariyer düşünyorum istatistik bölümü yurt dışı için geçerli midir?bana nasıl olanaklar sağlayabilir? şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:00

   Merhaba Ceren, yurtdışında istatistik bölümleri Türkiye’dekinden çok daha iyi. Elbette yurtdışında da yol alabilirsin.

   Cevapla
 81. adem 28 Haziran 2014, 11:30

  merhaba okan bey ben ıkı yıllık tercıhmı yapsam yoksa ıstatıslık bolumunumu tercıh yapsam puanım cok dusuk geldı

  Cevapla
  • Okan 28 Haziran 2014, 18:13

   Hangi üniversitenin istatistik bölümü olduğuna bağlı

   Cevapla
 82. Ömer Fırat 28 Haziran 2014, 04:20

  Merhabalar okan bey istatistik yazmayı düşünüyorum ama mezun olduktan sonra iş bulma olanakları bide maaşları ne kadar aç kalırmıyım ?

  Cevapla
  • Okan 28 Haziran 2014, 18:13

   İstatistikçilerin maaşları çok değişken, çok düşük alan da var, kendi işini kurup geçinen de, yüksek maaş alan da var. Size bağlı

   Cevapla
 83. hasan 28 Haziran 2014, 03:37

  merhaba okan bey, lys sonuçları açıklandı. istatistik bölümünü seçmeyi düşünüyorum. seçeneklerim izmir ege üniv, izmir dokuz eylül üniv ve eskişehir anadolu üniv. sizce hangisini seçmem daha mantıklı ve neden?

  Cevapla
  • Okan 28 Haziran 2014, 18:16

   Ege > Dokuz Eylül >= Anadolu Üniversitesi

   Cevapla
 84. esef 25 Haziran 2014, 15:44

  Merhaba.ben baya bir süredir Anadolu istatistikte okuyorum.dersleri anlıyorum ama sınava girince sanki farklı bölüm sınavlarına giriyorum gibi.her şey o kadar yabancı geliyor ki ne yapacağım hakkında hiç fikrim yok.birazda benim hatam oldu tabi.mesela matematiksel istatistik, regresyon analizi, deney tasarmını derslerini almadan ekonometri dersini almaya kalktım.ilk adımı atmadan ikincisini atmaya çalıştım ama yapamadım.şimdi nerden başlıycam bilmiyorum.bi fikir verebilir misiniz bana?

  Cevapla
  • Okan 28 Haziran 2014, 18:19

   Merhaba Esef, ekonometri bir tek regresyon ve matematiksel istatistik ile ilişkili. Deney tasarımı biraz daha farklı. Diğer taraftan başaramadığından kastın ne? Sınav puanı ise o başarı puanı değil, benim de not ortalamam çok kötüydü. O yüzden kafana takma sadece derslerini vermeye bak ve derste öğrendiklerinin ilerde yapmak istediğin işte nerede kullanılıyor ona odaklan gerisi hikaye

   Cevapla
 85. Kübra 24 Haziran 2014, 21:13

  Merhaba Okan Bey.Ben Gazi istatistik 3.sınıf öğrencisiyim.Yazın staj yapmak istiyorum. Finansbank’tan görüşmeye çağırıldım.Sizce olursa gitmeli miyim? İleriye yönelik işime yarar mı bu staj?

  Cevapla
  • Okan 28 Haziran 2014, 18:21

   Hiç staj yapmamaktan daha iyidir. İlerde bankacılık ile ilgileniyorsanız faydalı olacaktır

   Cevapla
 86. basak 24 Haziran 2014, 01:43

  merhaba okan bey.Ben ankara üniversitesinde istatistik okuyorum. açıkögretimden de aynı zamanda devam etmek istiyorum hangi bölümü önerirsiniz??

  Cevapla
  • Okan 28 Haziran 2014, 18:22

   Bununla ilgili çok soru geliyor, açıköğretimden okuyacağınız bölüm CV nizi çok zenginleştirmiyor, sadece kişisel gelişiminize yardımcı olur. O yüzden ilgi duyduğunuz bölümü seçin

   Cevapla
 87. baran 19 Haziran 2014, 17:39

  iyi günler. istatistikten endüstri mühendisliğine hangi üniversiteler yüksek lisans için alıyor bilginiz var mı ?

  Cevapla
  • Okan 21 Haziran 2014, 21:13

   Merhaba Anadolu Üniversitesinde oluyor diye biliyordum

   Cevapla
 88. Esra çİÇEK 17 Haziran 2014, 00:02

  merhaba okan bey,bir soru sorucaktım.Bir istatistikçi asıl ekonomist olur?istatistik okuyup açıktanda iktisat okursa ekonomist olunuyor dıye bırsey duymuştum.ne kadarı doğru?tesekkurler…

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:43

   Evet ya o şekilde yada ekonomi üzerine bir yüksek lisans ile..

   Cevapla
 89. serdar 13 Haziran 2014, 01:31

  Merhaba ben avusturyada işletme bölümü öğrencisiyim gerek maddi gerek manevi sebeplerden ötürü temelli türkiyeye dönme kararı aldım istatistik bölümünde hazırlık olmadığı için direk başlıyabiliyorum sene kaybım yok ama çok kararsızım işletmemi istatistikmi üniverstenin verdiği imkanlarla yandal yaparak iki diploma alma şansımda var size bir danışmak istedim.(işletme ilk senem daha hali hazırda pek bişey öğrenmedim)

  Cevapla
  • Okan 21 Haziran 2014, 21:14

   İstatistiğe hiç girmeyin derim, ekonometriden devam etmenizi öneririm

   Cevapla
 90. Samet 2 Haziran 2014, 19:51

  Merhabalar Okan Bey,

  Ben Selçuk İstatistik mezunuyum ve istatistik bilimini kullanarak kendi işimi kurmak istiyorum. Deneyimlerinize dayanarak soruyorum, neler yapabilirim.

  Saygılarımla

  Cevapla
  • Okan 21 Haziran 2014, 21:16

   Araştırma şirketi kurabilirsiniz.. Ama önce bence bununla ilgili bir firmada çalışıp sektörü tanımanızı öneririm

   Cevapla
 91. Serhan 1 Haziran 2014, 12:42

  Merhaba,
  Seneye Hacettepe İstatistik Bölümü 1. sınıfa başlayacağım. Bilgisayar Programlamaya Giriş dersinde hangi programlama dili ile başlandığını bilmediğim için size bir sorum olacak. Programlama hakkında hiçbir bilgim yok. Hangi programlama dilini öğrenmeye başlasam benim için faydalı olur.

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:42

   Merhaba Serhan, öncelikle hayırlı olsun. Bize “C” programlama dilini öğretmişlerdi. Ama şimdi ne öğretiyorlar bilmiyorum. Gerçi farketmez, her programlama dilinin mantığı aynıdır.

   Cevapla
 92. Ekrem 23 Mayıs 2014, 22:15

  Okan bey merhaba ben istatistik okumayı düşünüyorum.Öncelikle çok güzel bir site hazırlamışsınız.

  Konumuza dönelim istatistiğin ülkemizde bilinmeyişi istatistik hakkında ön yargı oluştu. Ben hayatımdaki problemleri çözmeye odaklı bir insanım ve istatistiğinde problemleri çözme ve geleceğe dair planlama yapması benim çok hoşuma gitti ve bu yüzden istatistiğin işime yarayacağını düşünüyorum.

  Ben üniversitede okurken aynı zamanda uluslar arası bir kurumda (AIESEC) çalışıp hem kendimi ve ingilizcemi geliştirip hemde yurt dışıyla bağlantımın olmasını sağlamak istiyorum. Üniversiteden sonra yüksek lisans yapıp özelde çalışmayı düşünüyorum.

  Sizinde dediğiniz gibi istatistiğin avantajları çok bir o kadarda dezavantajları.

  Sizce bir istatistikçi ne kadar özelde yükselebilir ?

  Hangi departmanlarda çalışabilir ( iş geliştirme, pazarlama, finans, ik vs.) ?

  Bir istatistikçinin işini mühendis yapabilir mi ?

  Son sorum ve benim için en önemlisi. İstatistik hayatınızı nasıl etkiledi, istatistik size hayal ettiniz hayattan daha fazlasını verebildi mi?

  Çok konuştum. :) Bu sorularımı elinizden geldiğince cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:37

   ekrem selam,

   Soruların çok kaliteliydi hoşuma gitti :- ) Ama çok zamanım olmadığı için kısaca madde madde cevaplayabileceğim,

   1) Özel sektörde bir işe girdiğin zaman göreceksin ki senin yükselmeni mezun olduğun bölüm değil, senin çalışma isteğin, işini sevip sevmemen, yarattığın katma değer yani kısaca sen belirleyeceksin.

   2) İstatistikçiler özel sektörde genelde finans, planlama ve finans departmanlarında çalışırlar.

   3) Hayal ettiğimden daha fazlasını vermedi, zaten en iyi bölümler dahi veremezlerdi diye düşünüyorum, ama olumlu etkilediğini söyleyebilirim. Olasılıklarla düşünebiliyorsun ve birçok şeyi modelleyebilip geleceğe yönelik bilimsel tahmin yapabiliyorsun. İddaa yada hava durumu yada ilgi duyduğun başka birşey, aklına ne geliyorsa.. Geleceğe yönelik tahmin yapabildiğin için de, özel sektörde klasik “işletme-iktisat” ikilisinden farklı bir eleman olarak aranılabiliyorsun, tabi kendini iyi yetiştirebilirsen

   Cevapla
 93. hüseyin 12 Mayıs 2014, 17:14

  Maşallah hocam yorum yazacağım ama textboxı bulmak için baya bi scroll yaptım güzel yorumlar var :) hocam istatistik lisans bitiren birisi yüksek lisans bilgisayarla ilgili ne okuyabilir ? yükseklisans seçenekleri nelerdir ? teşekkürler

  Cevapla
  • Okan 29 Haziran 2014, 22:29

   İstatistik mezunu bilgisayar ve yazılımla ilgili yüksek lisans yapabilir

   Cevapla
 94. kevser 10 Mayıs 2014, 13:56

  merhaba okan bey ben gazi üni istatistik bölümnü kazandm şu anda ghazırlık okuyorum.bir ödevim var istatistik bölümünn avantajları ve dezavantajları diye ama okumaya başlamadığımdan tam olarak bilemiyorum.bana birkaç madde ile sırayabilir misiniz?teşekkür ederim şimdiden

  Cevapla
  • Okan 17 Mayıs 2014, 00:14

   merhaba kevser, sadece buradaki yorumları okusan bile faydası olur. Bence en büyük dezavantajı, istatistiğin iktisadi idari bilimler fakültesi içinde olacağına, fen fakültesi içinde olması, ekonometri-istatistik-aktüerya diye 3 e parçalanmasıdır. En büyük avantajı ise, bilgi çağında bilginin kolay depolanması ve kolay ulaşılması sonucunda her sektörde(bilimde) veri yığınlarından anlamlı modellemeler ve çıkarımlara ihtiyacın giderek artmasıdır.

   Cevapla
 95. AYSUN 23 Nisan 2014, 01:18

  MERHABA OKAN BEY BEN İSTATİSTİK BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM.SERMAYE PİYASASI LİSANLAR İÇİN OLAN SINAVA GIRMEK ISTIORUM DA HANGI DERSİ SEÇECEĞİMİ BILEMEDIM YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVINIRIM.

  Cevapla
 96. Tuğçe 12 Nisan 2014, 05:27

  Merhaba Okan Bey, Yıldız Teknik Üniversitesi istatistik son sınıf öğrencisiyim.Yüksek lisans için düşündüğüm 3 bölüm var.Sermaye Piyasası ve Borsa, Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi,İktisat(ingilizce).Sizce hangisini tercih etmem bana daha fazla iş imkanı sağlar? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan 12 Nisan 2014, 18:07

   Merhaba bence Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi > Sermaya Piyasası ve Borsa > İktisat

   Cevapla
 97. anıl 5 Nisan 2014, 03:26

  merhaba ben 9 eylül istatistik bölümü hazırlıkta okuyorum bu sene tekrar sınava girdim odtü yada yıldız teknik gibi daha iyi bir üniversiteye geçip baştan başlamak iş hayatına atılırken artı olarak yansır mı yoksa hangi üniversitede okuduğun o kadar önemli değil mi:?

  Cevapla
  • Okan 6 Nisan 2014, 20:28

   Merhaba, ODTÜ olursa geçin, olmazsa devam edin derim

   Cevapla
 98. enes 21 Mart 2014, 16:38

  Merhaba Okan Bey. Aöf’de ekonomiden başka ne okunmasını önerirsiniz?

  Cevapla
 99. olcay 17 Mart 2014, 17:17

  Merhaba Okan Bey
  Istatistik mezunuyum ve yuksek lisans programlarina basvurmak istiyorum ama kafam bir hayli karisti hangi programin daha cok getirisi olacagi konusunda sizce istatistik uzerine endustri muhendisliginde yuksek lisans yaptigimizda is ortamlarinda secilme sansimiz nedir? Ayrica finans muhendisligi ve risk analizi diye bir bolum var (kulaga cok hos geliyor) ya da isletme uzerine mi yaptigimiz da hangisinin daha fazla is imkani saglayacagi konusunda cok detayli fikrim yok bana bu konu hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim.Simdiden tesekkurler.

  Cevapla
  • Okan 22 Mart 2014, 20:34

   Merhaba Olcay,

   İstatistik üzerine yapmanızı kesinlikle önermem… Onun yerine finans mühendisliği o da olmazsa endüstri mühendisliği öneririm

   Cevapla
 100. Ömer 8 Mart 2014, 05:13

  Merhaba okan bey. Ben dgs ile çukurova istatistiğe geçtim zorluk derecesinden ziyade benim hayalim bil mühendisliği. Fakat o da olmazsa istatistikte kalmak istemiyorum böte (bil. öğretmenliği) de gelse gideyim diyorum.Sizce böte mi istatistik mi ?

  Cevapla
  • Okan 8 Mart 2014, 18:51

   Merhab Ömer, bana sorarsan istatistik, böteden kat ve kat daha iyi. İstatistik okuyor olman programcılık ile ilgilenmene bir engel değil, aksine bilgisayara daha kolay yönelebilirsin. Çünkü istatistik demek bir nevi data mining demek, mdata modelling demek. Doğal olarak bu da programcılık demek. Tabi karar senin

   Cevapla
 101. kubra 4 Mart 2014, 23:11

  merhaba Karadeniz Teknik Üniversitesi istatistik ve bilgisayar bilimleri 2. sınıf öğrencisiyim yazın staj yapmayı düşünüyorum nerelerde staj yapabilirim bilgi verir misiniz acaba ?

  Cevapla
  • Okan 5 Mart 2014, 21:42

   kariyernet gibi sitelerde istatistikçi arayan firmalara cv nizi faxlayın mutlaka cevap alırsınız bazılarından

   Cevapla
 102. yeliz 28 Şubat 2014, 10:34

  ben bilg prog okumuştum dgs ile geçiş yaptım şimdi ikinci sınıf öğrenciyim merak ettiğim şey ben okulu bitirince tek diplomaya mı sahip olacam yoksa 2 diplomaya mı?

  Cevapla
 103. Yasin Yeşilyurt 24 Şubat 2014, 12:43

  Merhaba Okan Bey,
  Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmak üzereyim. İstatistik ilgimi çekiyor. Çok fazla istatistik dersi almadım. Sadece 2-3 tane istatistik dersi aldım. Yani çok fazla istatistik bilgim yok. Yıldız Teknik Üniversitesi veya başka bir üniversitede istatistik üzerine yüksek lisans yapma fikrim var. Mezun olduktan sonra nerelerde hangi şartlarda çalışabilirim. Aldığım maaş ortalama bir öğretmen maaşından yüksek olur mu? Haliyle ekonomimi de düşünmek zorundayım. Eğer pek bir fark olmayacaksa iki yıl daha öğrenciliğe devam etmektense öğretmenlik yapıp istatistikle de hobi olarak ilgilenebilirim diye düşünüyorum. Öğretmenlik de sevdiğim bir meslek. O yönden sıkıntım yok. Siz bu konuda ne tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 104. Hakan 22 Şubat 2014, 11:19

  Merhabalar okan Bey ,Ben sizden birşey rica edecektim.Siz bir arkadaşınızın biyoistatistik uğruna Amerika’ya gittiğini yazmıştınız.Bunu okumuştum.Neyse ben o arkadasınızla iletişime geçmek istiyorum.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim aklımda bazı sorular var cevaplamam gereken.
  Kolay gelsin

  Cevapla
  • Okan 23 Şubat 2014, 19:21

   merhaba bana faceden ulaşın sizi ona yönlendireyim

   Cevapla
   • cise 10 Haziran 2014, 10:29

    ben universitede biyoistatistik okumak istiyorum fakat bunu okumam icin istatistik bolumunu kazanmam mi gerekiyor? internetten baktim ama biyoistatistik bolumu bulamadim

    Cevapla
    • Okan 21 Haziran 2014, 21:15

     Evet istatistik okumanız lazım önce

     Cevapla
 105. Emre Kuaa 20 Şubat 2014, 04:18

  Okan Bey, merhabalar.
  Ben Iyi duzeyde dunya derecesi olan bilgisayar programcisiyim. 3.sinif istatistik bolumu ogrencisiyim. Bilisim sistemleri muhendisligiyle cift anadal yapma sansim var onun disinda yuksek lisansi hangi alanda onerirsiniz. Ayrica iyi duzeyde sql, c#, biliyorum

  Cevapla
  • Okan 23 Şubat 2014, 19:32

   Senin benden değil, benim senden öğreneceklerim var

   Cevapla
 106. Esra 11 Şubat 2014, 23:40

  Merhaba iyi günler Okan Bey. Selçuk üniversitesi 4.sınıf öğrencisiyim. şuan kpss ye hazırlanıyorum fakat memurluk fazla düşünmüyorum fazla sakin bir meslek olur benim için. Yüksek lisans çok istiyorum fakat istatistik bölümünde yapmak istemiyorum çünkü sevmiyorum ama ne kadar sevmesem de derslerimde iyidir.sizden istediğim istatistik dışında yapabileceğim yüksek lisans alanları hakkında bilgi verebilir misiniz. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. tekrar iyi günler

  Cevapla
  • Okan 15 Şubat 2014, 14:51

   Merhaba, bu hangi sektörde çalışmak istediğinize bağlı olarak değişir

   Cevapla
 107. ŞÜKRÜ 10 Şubat 2014, 01:17

  Buralar nolmuş böyle yaw:-)1 yıldır bakamamıştım hiç abicim saygılar :-)eski yorumlar silinmiş sanırım :-)hatırlarmısın bilmiyorum 2011 yılında tercih döneminde burdaki daha 4.yorumdu benimki ve tercih edeceğimi ve ailemin istemediğini söylemiştim hatta sende dershanede negatif yorum demiştin vea aynen dershanedeki rehberlik hocamda istatistiği yazma dmeişti ama seni dinledim ben:-)
  ufak mazinin ardından soruma geliyim abicim zamamnını aldım kusura bakma cidden..SQL proğramında aggregate fonskiyonlar stok hesaplamaları vs yapabilyiorum fakant şunu anlamadım benden SQL ile ilgili bir banka ne isteyebilir çevremde bankacı olamdığından bilgi alamıyorum? diğer sorumda açıkçası özel sektör istiyorum bi heyecan var içimde yani biligisayarda sayılarla uğraştığım zaman keyif alıyorum şu an ankara üniversitesi 3.sınıfın ilk dönemide bitti artık bitiyor yani SQL in yanından spss e girdim bir süredirişin özeti şu çok uzattım farkındayım:(…Risk Yönetimi yada Risk Analizi üzerine çalışmak için şu noktadan sonra ne yapmallıyım abicim tercihlerde sayende bu yola girdim bide şimdi yol gösterirsen minnetar kalırım….

  Cevapla
  • Okan 15 Şubat 2014, 14:57

   Merhaba şükrü :- ) Nasıl gidiyor dersler? Zaman çok hızlı geçiyor. SQL i ben kullanıyorum bankada, bankaların dataları çok büyük olduğu için içinden gerekli bilgileri çıkarmak için SQL gerekiyor, o bilgiler ile analizler yapılır. Finans ve ekonomi üzerine yüksek lisans yapmalısın ki bir bankaya kolayca girebilesin. Sakın istatistik üzerine yüksek lisans yapma

   Cevapla
   • ŞÜKRÜ 16 Şubat 2014, 00:10

    aynen abicim valla ya iyi oldu ama iyi bu arada site daha kullanışlı olmuş ellerine sağlık….dersler ağırlaştı gittikçe yaw şu çok değişkenli dersi başa bela:-)zaman serileri diye bi ders seçtim şimdi sen eski yorumlarda demiştin sanırım kullanılyor finansta diye o yüzden seçtim bakalım zor olmaz inşallah:-)Finans ve ekonomi mesaj alındı :-)ama tabiki onuda yurtdışında tavsiye edeceksin eksin abicim:Ddün SBT diye bir şirketle görüştüm staj için olumlu baktılar bu reyting firmasıymış türkiyedeki en büyük vs dedide işte 27.000 kişilik anketlerdeki verileri düzenliyoruz vs dedi o aklıma yattı bide garanti bankasında yazın staj düşündümde ıvır zıvır işleri yaptıracaklar kesin sence değermi?SPSS kursuna yazılamyı düşünüyorum abicim ama millet hep youtubede var 2 haftada öğrenirsin falan dedi boşa para verme dedi o afamı karıştırdı ya hayırlısı:-)..bu arada eminim yoğunluktasın vakit ayırıp cevap verdiğin için allah razı olsun valla senden:-)

    Cevapla
 108. canan 9 Şubat 2014, 20:03

  Merhaba Okan Bey, size bir sorum olacak.Yıldız Teknik Üniversitesi istatistik bölümü öğrencisiyim şu anda ortalamam çift anadal yapmaya yetiyor ve iktisat bölümü düşünyorum.Ancak zor olur diye iktisatı açıköğretimden okumamı önerenler var, szice hangisini yapmalıyım eğer çift anadal yaparsam nasıl bir farkı olur?

  Cevapla
  • Okan 15 Şubat 2014, 14:59

   Çift anadal yapmanın çok farkı olur.. İkinci bir üniversite gibi.. Açıköğretim yapmak sana birşey katmaz.. Zor olur diyenleri anlamıyorum, başarılar kolay mı elde ediliyor sormak lazım onlara

   Cevapla
 109. tugce 6 Şubat 2014, 11:50

  merhaba.ben çukurova üniversitesi istatistik 3 sınıf ögrencisiyim kpss alan içi sınavına girmek istiyorum araştırdım ama tam bir sonuç bulamadım ben hangi alan sınavına girmem gerekiyor ve cıkacak dersler neler olduğu hakkında bilginiz varmı?

  Cevapla
  • Okan 8 Şubat 2014, 20:58

   Merhaba tuğçe, hayatım boyunca kpss için 1 sayfa bile çevirmedim o yüzden ben de bilmiyorum

   Cevapla
 110. DGS 4 Şubat 2014, 17:53

  merhaba Okan Bey, sizin yorumlarınıza önem veren biri olarak bir konu hakkında size danışmak istiyorum;

  Bilgisayar Müh
  Yazılım Müh.
  Bilişim Sistemleri Müh

  bölümlerinden hangisinin iş imkanı daha fazladır ?

  cevabınız için teşekkür ederim.. başarılar.

  Cevapla
  • Okan 8 Şubat 2014, 21:01

   Bilişim Sistemleri = Yazılım Müh > Bilgisayar Mühendisliği

   Cevapla
 111. Fazilet 1 Şubat 2014, 03:38

  merhaba ben eskişehr osmangazi ün istatitsk bölümü 2.sınıf öğrencisiyim staj yapmak istiyorum ama bunu hangi alanda yapacağıma yada kendimi neye yöneltirsem daha faydalı olur karar veremedim

  Cevapla
  • Okan 8 Şubat 2014, 21:09

   Merhaba fazilet, en çok hangi dersi sevdiğinden başlayabilirsin. En çok hangi dersi seviyorsan, o ders hangi sektörde yoğunlukla kullanılıyorsa sen o sektörde çalışmalısın

   Cevapla
 112. mazlumdc 23 Ocak 2014, 17:35

  merhaba hocam ben istatistik 1. sınıf öğrencisiyim. daha önce sorduğum sorular ve sözlerinizle rahatlatıcı ve tatmin edici cevaplar verdiğiniz için yine size bir sorum olcak :)
  şimdi ilk yarıyıl bitti bu soru için daha erken biliyorum. ortalamam şuan çift dal için yetmiyor ama yandal alabirim yıl sonu ortalamam hangisine yeterse bir dal almak istiyorum fakat kararsızım bir istatistikçi için ne seçerse mantılklı, doğru bir karar olur. daha önce matematik bölümünü bıraktığım için matematiğin bazı derslerdende muaf olursun hemen biter seç diyenler var ben bilemiyorum sizce ne seçmeliyim bölümü bitirdikten sonra KPSS ile uğraşmak istemiyorum

  Cevapla
 113. h. 22 Ocak 2014, 18:15

  İyi günler hocam ben bu sene tercih zamanında da buradan sizinle konuşuyordum istatistikle ilgilli nedir ne değildir diye ve şu anda Gazi İstatistik teyim gerçekten matematik altyapısı olmayanlar için zorlayıcı bir bölüm 67 kişiyiz ve 33 ü önceki senelerden kalan kişiler bu sene kayıt yaptıranların da yarısı derslerden kalacak gibi büyük ihtimal bende matematik ve deneysel bilimler dersinden kalacam gibi kalırsam domino taşı gibi diğer senelere de yansıyacak diye korkuyorum matematik için Thomas Kalkülüs dışında bildiğiniz matematiği sevdirebilecek bi kitap varmı ?

  Cevapla
  • Okan 8 Şubat 2014, 21:59

   Matematiği sevdirecek tek birşey vardır o da derste öğrendiklerini Matlab yazılımında uygulamaya çalışman, onun dışında başka türlü sevemezsin

   Cevapla
 114. Ali Lukunku 20 Ocak 2014, 00:24

  Merhabalar Okan bey.Finans sektöründe özellikle borsada boy gösterebilmek için bölüm olarak matematik mühendisliği mi istatistik mi önerirsiniz?

  Cevapla
  • Okan 8 Şubat 2014, 22:04

   Matematik mühendisliği

   Cevapla
 115. seda 12 Ocak 2014, 23:45

  Hocam sizce kocaeli üniversitesi matematik mi iyi İstanbul ticaret üniversitesi istatistik mi.

  Cevapla
  • Okan 13 Ocak 2014, 21:28

   istanbul ticaret üniversitesi istatistik

   Cevapla
 116. Onur 9 Ocak 2014, 16:32

  Merhaba Okan Bey, Sizce hangi bölümü okumak daha iyi olur ?

  Hacettepe – İstatistik mi ? ,
  KKTC-Doğu Akdeniz – Bilişim Sistemleri Mühendisliği mi (tam burs) ?
  Eskişehir Osmangazi Üniv. – Matematik-Bilgisayar

  yanıtlarsanız sevinirim.. iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
 117. Gizem 4 Ocak 2014, 23:04

  Merhaba Okan Bey.Finans Mühendisliğini araştırırken kafama takılan bişey oldu.Bu alanda yüksek lisans yapacak olanlara mezun olduktan sonra birkaç yıl çalışıp tecrübe kazanıp daha sonra yapmalarını tavsiye edenler var.Bu konuda düşünceniz nedir?

  Cevapla
  • Okan 4 Ocak 2014, 23:12

   Merhaba, Hiç gerek yok direkt başlayın, boş yere zaman kaybı..

   Cevapla
 118. istatistikkk 2 Ocak 2014, 23:11

  hocam öncelikle merhaba istatistik hazırlıktayım ama günlerim çok boş geçiyor yanına bir dil daha eklemek istiyorum ilerde ekonomi veya yazılımdan devam edeceğim sizce italyanca mı ispanyolca mı daha yararlı olur?Bunların yanında C program dili çalışıyorum ve başka neler çalışıp 1 ön hazırlık ve mesleki gelişimime yardımcı olur?

  Cevapla
  • Okan 4 Ocak 2014, 23:15

   2. yabancı dil için bence fransızca ve almanca daha iyi. C program diline şimdiden başlaman bence çok iyi olmuş. Şöyle birşey var, bütün programlama dilleri hemen hemen aynı mantık üzerine kurulu, sadece dilleri değişik. C nin yanında veri tabanı mantığına dayalı şeyler de öğrenirsen, okulda olmasa bile iş hayatında çok işine yarayacaktır. Access te SQL kodu yazma olayından başlayabilirsin

   Cevapla
 119. Dicle Güneş 2 Ocak 2014, 03:04

  Merhaba Okan Bey ;
  Ben 4.sınıf öğrencisiyim .
  Başlarda Kpss istesemde şu ara daha farklı bir iş yapmak istediğimi farkettim .
  İş olanakları bölümünde İletişim büyük yer kaplıyor .
  İletişim sektöründe bir İstatistikçi olarak ne iş yapabilirim ?

  Cevapla
  • Okan 4 Ocak 2014, 23:20

   İletişim sektöründeki ilanların çoğu cep telefonu operatörlerinin ilanlarıydı. Onlar AR-GE ye çok büyük yatırım yapıyorlar, dolayısıyla yatırımlarının getirilerini analiz etme durumundalar. Dolayısıyla finansal planlama, kalite analizi, müşteri analitiği, bütçe ve raporlama gibi alanlarda çalışabilirsiniz

   Cevapla
 120. öykü 27 Aralık 2013, 15:34

  merhaba, ben yıldız teknik üniversitesi istatistik 1.sınıf öğrencisiyim.şuan istatistik bölümünden bir şikayetim olmadı ve şimdiden kafamda az çok birşeyleri planlamak istiyorum.pazar günü erasmus sınavına gireceğim fakat çok beklentim yok seneye tekrar denemeyi düşünüyorum.yani 3.sınıfta gitmiş olacağım bu sınavda olmazsa.yazın work and travele başvuru yapacağım ve yazı orada geçireceğim.şuan ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum ve yurtdışında da seminerlere katılmayı istiyorum.benim sorum şu,yüksek lisansımı finans üzerine yapmam bana ne kadar yararı olur?ya da hangi bölüm üzerine yüksek lisans yapmam benim daha çok işime yarar?

  Cevapla
 121. Salih 27 Aralık 2013, 10:21

  okan bey merhabalar ben de 12.sınıf öğrencisiyim bilgisayar bölümü okuyorum ve bilgisayarla uğraşmayı da seviyorum istatistik bölümünü de epey araştırdım oda iyi sizce bölümümün üstüne mi gitmeliyim yoksa istatistik mi ? yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 122. helin 20 Aralık 2013, 18:29

  merhaba okan bey kpss a hakkında bilgi almak istiyorum ben hiç biyerden tam olarak bilgi alamıyorum istatistik s.ü 3.sınıf öğrencisiyim ben devlette çalışmayı düşünüyorum bana kpss a hakkında bilgi verirmisiniz istatistik dersleri dışında iibf de görülen derslerde var mı içerisinde ben böyle bir şey duydum internetten ne kadar araştırsamda bulamıyorum bi kaç dersaneylede konuştum pek bir şey sölemediler.

  Cevapla
  • Okan 21 Aralık 2013, 19:41

   Hayatım boyunca kpss çalışmadım, nasıl birşey olduğu konusunda pek bir fikrim yok

   Cevapla
   • sofi 6 Nisan 2014, 10:43

    aslın da çalışınca oluyoda bn çalışınca her şeyi unutuyorum

    Cevapla
 123. Gonca 10 Aralık 2013, 15:49

  Merhaba,

  Formasyon alıp öğretmen olma hakkımız var mıdır? İnternette olumlu olumsuz bir sürü yorum var açıkcası tam anlayamadım. 2010 yılı İstatistik bölüm mezunuyum.

  Cevaplarsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler..

  Cevapla
  • Okan 21 Aralık 2013, 20:26

   Merhaba bu konuda malesef benim de bir haberim yok

   Cevapla
 124. özge 5 Aralık 2013, 02:34

  merhabalar ben sizin fikrinizi almak ıstyorum bu yıl mezun olucam son 5 ayım kaldı istatistik bölümü mezunu olacagım nerelere basvuru yapmam gerektıgını cok bılmıyorum ozel sektorle ılgılı nerelere basvuru yapabılecegım hakkınızda bır bılgınız var mı ? yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 125. Seda 2 Aralık 2013, 22:22

  Merhaba okan bey.5 ay önce matematik öğretmenliğinden mezun oldum.KPSSye girdim atanamadım.Alesim 93.Matematik dışında bir alanda yüksek lisans düşünüyorum.Matematikte yüksek lisans beni sıkıcı teoremleri ispatlamaktan öteye götüremeyecek.Matematiğin daha çok uygulamalı kısmını seviyorum.İstatistiği yeni yeni düşünmeye başladım ancak derslerin içeriği hakkında pek bilgim yok.Matematik gibi zor ve teoremlerin ağırlıkta olduğu bir alan mıdır?Önerir misiniz bana istatistikte yüksek lisansı?

  Cevapla
  • Okan 21 Aralık 2013, 21:02

   Merhaba istatistik yüksek lisansını da önermem, zira matematik yüksek lisansından pek bir farkı yok, sıkıcı teoremlerden ötesi değil

   Cevapla
 126. istaiiiis 1 Aralık 2013, 22:07

  okan abi bu sene bitecek inş bölüm benim sormak istediğim bi kaç soru var önc likle merkez bankasının 5 günlük stajını kazandım gitmelimiyim bunların bana bi katkısı olurmu bide alesten öylesine girdim 68 puan aldım ben tezsiz yüksek lisan yada olurdsa devlette filan tezli istişyom ama ne yazacam ne yapacam bilmiyorum risk analizi dersini çok sevdim porföy filan ilgimi çekti finans ekonomi tarzı benim işime yararmı

  Cevapla
  • Okan 21 Aralık 2013, 21:05

   1)Faydası olur,
   2)finans mühendisliği
   3)işine yarar

   Cevapla
 127. ibrahim urhan 29 Kasım 2013, 18:32

  iyi günler ben karadeniz teknik üniversitesinde istatistik ve bilgisayar bilimleri 1. sınıf öğrencisiyim bölümü bırakıp bırakmama konusunda tereddütlerim var acaba bana ne gibi tavsiyeleriniz olabilir

  Cevapla
  • Okan 21 Aralık 2013, 21:06

   İlk 2 sene tüm üniversitelerin dersleri hemen hemen aynıdır. Daha birinci sınıfta sıkıldıysanız muhtemelen diğer bölümlerde de ilk seneden sıkılacaksınız

   Cevapla
 128. farukkarakaya 29 Kasım 2013, 11:39

  istatistik 3.sınıf öğrencisiyim formasyon olayı yeniden geldimi bu bölüme onu sorcaktım…

  Cevapla
 129. eser 24 Kasım 2013, 12:41

  merhaba okan abi ben dokuz eylül ekonometri ikinci sınıf öğrencısıyım yabancı dil olarak ingilizcenin yanında bir de arapça biliyorum fakat bu diln benim bu bölümde işime yaramcağını söylüyorlar ben ıse bu dille arap ülkelerinde yüksek lisans yapıp belkde oralarda çalısmayı düşünüyorum sizce arapça bu bölümde işime yarar mı

  Cevapla
 130. sibel 17 Kasım 2013, 11:17

  mrb okan bey ben çukurova istatistik 1. sınıf öğrencisiyim hasnatede çalışmayı planlıyorum ama endüstri mühendisliğinden yandal mı alsam yoksa ekonometri den mi yoksa finans mühendisliğinden master mı kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim maddi durumumdan dolayı yurtdışına çıkamayabilirim türkiyede yaparsam faydasını görürmüyüm herşey için tşkler

  Cevapla
  • Hakan 5 Aralık 2013, 17:54

   Selam bence Finans mühendisliğnde yap ama herşeyden önce ne yapmak istediğine iyi karar ver ondan sonra sor derim.
   Saygılar…

   Cevapla
 131. özge 16 Kasım 2013, 23:39

  merhaba okan bey öncelikle bu sayfayı açıp bizi aydınlattğnız için tşk ederim.Ben kırıkkale üniversitesi istatistik bölümü okuyorm.Aklım bu aralar iki seçenek arasında gidip geliyo.Sorum şu, puanımı yükseltıp Ankarada eğitimimi tamamlamak mi yoksa okudugm üni de yandal mı yapayım yandal olarak bizde iktisat ile işletme var ve bnde iktisat düşünüyrm.Yardımcı olrsanız sevinirim.

  Cevapla
 132. Onurcan Kılıç 7 Kasım 2013, 22:34

  Merhabalar.Mezun olduktan sonra özel sektördemi yoksa devlettemi çalışmalıyım sorusunun cevabını aylardır bulamıyorum.İkisininde kendısıne gore avantajları ve dezavantajları var.Bu konuda ufakta olsa bi tavsiyeniz varmıdır?

  Cevapla
  • Okan 11 Kasım 2013, 21:54

   Eğer herün yeni birşeyler öğrenmek istiyorsanız, rutini sevmiyorsanız, siyasete girmeden yükselebilmeyi umuyorsanız özel sektör.. bunların tam tersi için + rahatlık istiyorsanız devlet sektörü

   Cevapla
 133. Duygu Korkmaz 24 Ekim 2013, 20:44

  Merhabalar okan bey,fırat üniversitesi dördüncü sınıf istatistik bölümü öğrencisiyim,bölüm birincisiyim ve bi aksilik olmazsa birinci olarak bitireceğim,bi kaç sorum Olcak öncelikle ben kpss istemiyorum,eger olursa yüksek lisans istiyorum fakat yüksek lisansımin hem akademik anlamda hemde özel sektörde fayda sağlamasını istiyorum sizce hangi bolum üzerine yüksek lisans yapmalıyım bende yurt dışı istiyorum ama ingilizcem oyle o kadar ıyi olmamakla beraber okula yogunlastigim iç vs gibi programlarda kendmi gelistiremedim ve okulum biter bitmez çalışmak istiyorum,bu sene boyunca programlama ogrensem bitirince not ortalamamla bi bankaya girip hemde yüksek lisans yapabilirmiyim,not ortalamam araya gitsin istemiyorum bana faydası olur mu :( staj falanca yapmadım..alestenıyi bi puan alamıyorum..yerimde olsanız napardiniz :(

  Cevapla
  • Okan 24 Ekim 2013, 22:23

   Merhaba beni faceden ekleyebilir misin? Seni fırat istatistikten mezun olmuş ingilterede master yapmış ve yine orda bir bankada çalışan arkadaşıma yönlendireceğim..

   Cevapla
 134. aykut 24 Ekim 2013, 11:55

  çok araştırdım fakat bir bilgiye ulaşamadım gazi istatistik bölümümde 1. sınıf ögrencisiyim bölümü isteyip istememe konusunda kararsızım ve bu aralar istatistik bölümünden endüstri mühendisliginme geçiş dedikoduları duymaya başladım bunun nekadarı dogru ne kadarı yanlış böyle bir geçiş sözkonusumu herhangi bir bilginiz varmı??

  Cevapla
  • Okan 24 Ekim 2013, 13:17

   Hiç duymadım öyle birşey

   Cevapla
 135. nergis 21 Ekim 2013, 22:37

  KARARSIZIM LÜTFEN YARDIMCI OLUN
  ii geceler okan bey
  ben bilgisayar prog. bu sene mezun oldum ve suan dgs ıle ek tercihten gazı istatistik bölümünü kazandım..ama duyumlarıma göre istatistiğin önü acık deil diyorlar kpss calıs diyorlar sizce ne yapmalıyım, istatistiği bitirince hemen iş bulabilirmiyim yani ataması cok azmış bilginize ihtiyacım var teskkrler..

  Cevapla
  • Okan 22 Ekim 2013, 00:28

   Bölümler insanların önlerini açıp kapamazlar, insanlar kendi önlerini kendileri açar yada kaparlar. İstatistiği bitirirseniz hemen iş bulamazsınız, yönelmek istediğiniz sektörle ilgili bir yüksek lisans yapmanız gerekir. Çünkü artık her yer üniversite mezunu kaynıyor. Yada sadece KPSS ye hazırlanmalısınız

   Cevapla
 136. semih 20 Ekim 2013, 02:14

  Merhaba Okan Bey
  Gördüğüm kadarıyla birçok arkadaşımızın sorularına cevap verip kafalarındaki belirsizliği gidermişsiniz.Benimde kafamda birkaç belirsizlik var bana da yardımcı olursanız sevinirim.Okan bey ben matematik bölümü mezunuyum ve 5 aydır memur olarak görev yapıyorum ama ömür boyu memur olarak görev yapmaya pek niyetim yok o yüzden farklı alternatifler arıyorum geçen yıl tıp bilişiminde yüksek lisansı kazandım ama yaptığım araştırmalar sonucunda her ne kadar yurt dışında değerli bir bölüm olsa da türkiyede geleceği olmadığını gördüm.Bunun yerine bu alana yakın olan biyoistatistik alanında yüksek lisans yapmam daha mı doğru olur sizce? yaş 27 oldu ve bir türlü yüksek lisans yapacağım alana karar veremedim.
  Teşekkürederim…

  Cevapla
  • Okan 20 Ekim 2013, 19:36

   Bioistatistik özellikle Amerika’da çok çok değer gören bir bilimdalı. Çukurova istatistik mezunu hakan diye bir arkadaşım bioistatistik sevdası ile amerika ya gitti, başarılı bir şekilde ilerliyor orda. Ama türkiye’de kalmak istiyorsanız istatistik yeterli değeri görülmedikçe bioistatistik hiç değer görmeyecek.. Finans alanına ne kadar ilgi duyarsınız bilmiyorum ama finans mühendisliği alanında matematikçilerin katkısı inanılmaz.. Ben o konu üzerinde bir yüksek lisans öneririm size.

   Cevapla
   • hakan 5 Kasım 2013, 23:47

    Merhaban Okan Bey Amerika ya giden arkadaşınızla iletişime geçmem mümkün mü ?.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

    Cevapla
    • Okan 11 Kasım 2013, 21:51

     Merhaba evet mümkün mail adresiniz bu mu ? size mail göndersin

     Cevapla
 137. yeşim 17 Ekim 2013, 12:11

  merhabalar ben odtüde istatistik okuyorum ve yurtdışında çalışmak iyi yerlere gelmek istiyorum. bunun için ne yapabilirm ve hangi ülkeler istatistik için önü açıktır? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan 17 Ekim 2013, 13:18

   İstatistikçi ve aktüer lere verilen değer bakımından en iyi ülkeler, Amerika, İngiltere, Hollanda ve İskandinav ülkeleridir. İmkanınız varsa oraları tavsiye ederim.

   Cevapla
 138. Mehmet 17 Ekim 2013, 10:11

  İyi Bayramlar Okan Bey Bu sene Ankara üni istatistiği kazandım hazırlık okuyorum. Bölümü çok isteyerek yazdım. Makine inşaat v.b mühler tutan yerler olmasına rağmen yazmadım.Seneye a.ö den iktisat okumak gibi bi planım var. Bu sene work and travel ile yurt dışına gidip yabancı dilimide geliştime gibi bir planım var. Kpss aklım da asla yok inş da olmaz :) Kariyer amacım yurt dışında ekonomist bazında çalışmak sizede sorum bu :) yüksek lisansımı yaptıktan sonra özellikle yurt dışında ekonomist olarak çalışma imkanım var mı ? Yüksek lisans olarak Finans Mühendisliği düşünüyorum. Eğer böle bi imkanım varsa 1. sınıfa geçtiğim andan itibaren çalışırım :)) şimdiden teşşekkürler Yardımlarınız için sağ olun

  Cevapla
  • Okan 17 Ekim 2013, 13:14

   Merhaba mehmet, Sağol sana da iyi bayramlar. Hedefini şimdiden belirleyerek işsiz kalma riskini şimdiden %50 azalttın. Bence planın çok iyi ancak, yüksek lisansı Türkiye’de değil de yurtdışında yaparsan yurtdışında çalışma olanağın daha fazla olur, yurtdışında çalışamazsan bile Türkiye’ye döndüğünde birçok yer seni seveseve alır. Yurtdışında yüksek lisans seni korkutmasın, inan Türkiye’de yapmaktan çok daha kolay

   Cevapla
   • Mehmet 17 Ekim 2013, 14:25

    En başta çalışmak istediğim ülke Amerika imkanım olsa yurt dışındada okumak istiyordum. Fakat imkanlarım el vermedi yüksek lisansımı yurt dışında yapmak için elimden geleni yaparım fakat yurt dışı yapmak için neler gerekli bilemiyorum. Hazırlık üniversitemde zorunlu değil sırf yurt dışı için okuyorum seviyemi Upper-Intermediate yapmaya çalışıyorum. Fakat yurt dışı yüksek lisans için hangi seviyede bilmem gerekiyor o tür bilgiler de eksiğim nereden öğrenebilirim yani kısacası yurt dışı yüksek lisans okumak için daha hazırlıktan başlayarak neler yapmalıyım.

    Cevapla
    • Okan 17 Ekim 2013, 16:12

     İyi bir TOEFL puanı alman lazım bir de not ortalamanı yüksek tutmanda da fayda var. Onun dışında ekonomik olarak Türkiye’den çok daha avantajlı yüksek lisanslar var. Çünkü oradakiler 1 yıl sürüyor, Türkiyedekiler ise 2 yıl. Dolayısıyla 1 yıl daha az masraf yapmış oluyorsun + yabancı dil öğrenmiş oluyorsun+ yabancı bir diploma ile iş bulma olanağın daha fazla oluyor.. Bütün bunları yanyana koyunca çok daha karlısın. Ben de bunu görerekten kredi çekip de gitmiştim, hiç de pişman olmadım.. Tek pişmanlığım keşke hiç Türkiye’de üniversite sınavına girmeseydim de direkt İtalya’da sınavsız bir şekilde üniversiteye kaydımı yaptırsaydım..

     Cevapla
     • Mehmet 17 Ekim 2013, 19:23

      Cok teşşekkür ederim Okan Bey tekrar Benim de amacım yurt dışı eğitim görmek kısmetsede orda kalabilmek :) Şuan için önümde 1 yıl hazırlık var 1 yıl toefl seviyesine getirebilmek için çalışıcam. 1. sınıfta iken açıktan iktisat okumak dışında ileride bana yardımcı olabilecek sertifikalar varmı almam gereken Bilgisayarla aram iyi programlarada sıkıntım olmaz diye tahmin ediyorum tabi ne derece zor olur pek fikrim yok acıkcası

      Cevapla
      • Okan 18 Ekim 2013, 11:53

       Rica ederim, öğrencilik hayatında kendini geliştirebildiğin kadar geliştir 4 yıl çabuk geçer iyi değerlendir

       Cevapla
 139. mazlumdc 14 Ekim 2013, 16:06

  meraba Severseniz,
  kendinizi geliştirmiş bir şekilde çok
  güzel bir iş hayatına sahip
  olabileceksiniz. diyosunun nasl yani ne yapabilirm mesela?

  Cevapla
  • Okan 15 Ekim 2013, 16:20

   İyi bir yüksek lisans ile programcı da olabilirsiniz, sigorta şirketinde aktüer de, yada bankaların önemli departmanlarında uzman olarak da başlayabilirsiniz.

   Cevapla
   • yakup 22 Ekim 2013, 10:41

    Okan Bey bankalarda uzman olarak çalışabilmek için 4 yıllk işletme bölümünü bitirmek yeterli olur mu acaba

    Cevapla
    • Okan 23 Ekim 2013, 13:31

     Sınavla alan pozisyonlar için yeterli olur, sınavsız pozisyonlar için yetmez

     Cevapla
 140. mazlumdc 11 Ekim 2013, 23:18

  meraba ben karamanda matematik bolumunu 3.snf ogrenciyken ( alttn dersler yuznden 3den ders alamiyodm) ek yerlestirmelerle eskisehir istaristige yerlestim kararsızm gitsemmi acaba hocalar bu durumda yerinde olsaydm giderdim diyor ailem ise pek gitme taraftarı deiller en mantıklı karar nolur sizce gitmelimiyim isolanaklari matematige gore nasl ?

  Cevapla
  • Okan 12 Ekim 2013, 14:37

   Kesinlikle gitmelisin, istatistik matematiğe göre ve eskişehir de karamana göre çok iyi, düşünmeye bile gerek yok

   Cevapla
   • mazlum 14 Ekim 2013, 10:39

    tavsiyeniz için teşekürler istatistiğe kaydımı yaptıktan sonra cevabınızı gördüm azda olsa tahatladım biraz. çünkü çevremde herkes çok yanlış bi karar verdiğimi düşünüyor istatistiğe geçtiğime pişman oldum ama yapcak bişey yok hekes mezun olunca ne olcan diyor bende bilmiyorm ne olcam ama inş. matematikten iyi olur …

    Cevapla
    • Okan 14 Ekim 2013, 12:36

     Matematikten çok çok daha iyi olacağı kesin. Bana da KPSS ye neden girmiyorsun diye çevremdekiler yakınıyorlardı. Şimdi sesleri çıkmıyor :-) Yanlış karar verdiğini söyleyenlerin başka sundukları alternatifler nedir? Matematikse eğer, mezun olduktan sonra matematik mezunun yaptığı her işi yapacaksın üstelik ekonomi ve bilgisayar programcılığına da daha yakın olacaksın

     Cevapla
     • mazlumdc 14 Ekim 2013, 16:16

      istatistik mezunları M.E.B. de matematik ogretmeni olamiyo die biliyorum deranede ogretmenlik yapan bi akraba var oda dersanede calisabilirsn dien varsa yalan soyluyo dedi 16 yildir farkli dersanelerde calistm mat. dersine giren bi istatistikci gormedimde duymadmda baska bolumlerede matematik kadar onun acik deil diyo ailemde ona hak veriyo ailesel olarak zor durmdaym acikcası :S

      Cevapla
      • Okan 15 Ekim 2013, 16:20

       Küçük görmek gibi düşünmeyin her türlü mesleğe saygım var ama daha üst düzey meslekler varken neden dershane öğretmenliği? Hem dershaneler kapanıyor… Ben de 1 tane matematikçiye rastlamadım üst düzey yerlerde ama bir sürü istatistikçiye rastladım.. Çünkü çoğu sadece öğretmenlik için çabalıyor.. Fakat istatistikçi öyle değil, yüksek lisans yaptığı taktirde birçok kurumda(bankalarda, sigorta şirketlerinde vs) önemli görevler alıyorlar

       Cevapla
 141. emre 1 Ekim 2013, 22:18

  merhaba
  ben 2. üniversite kapsamında açıköğretim iktisat veya bil. programcılığı düşünüyorum. isteğim gelecekte veri bilimcisi, analizcisi olmak. Acaba hangisini tercih etmem mantıklı olur? Bir de bil. programcılığı açıköğretim olduğu için ne derece faydalı olur? Son olarak gelecekte veri bilimciliğini nasıl görüyorsunuz ve bununla ilgili bir tavsiyeniz, öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 142. mustafa 28 Eylül 2013, 22:20

  Hocam merhabalar öncelikle şunu söylemeliyim sizin sayenizde Ekonometri de karar kıldım şuan 2.sınıf öğrencisiyim…Benim sorum aslında şu: Bir istatistik mezunu olarak neden şiddetle Ekonometri öneriyorsunuz?

  Cevapla
  • Okan 29 Eylül 2013, 23:10

   Çünkü ekonometri ile istatistik aynı ama ekonometri iibf de.. dolayısıyla iş imkanı daha yüksek

   Cevapla
 143. elif öztoprak 21 Eylül 2013, 03:18

  Merhabalar ben Dokuz Eylül üniversitesi istatistik i.ö. kazandım geçen sene ve bölümümüz %100 ingilizce yani 1 yıl hazırlık sınıfı var. ben bu sene hazırlığı okudum ve başarılı bir şekilde fakülteye geçtim. Bu bölümü çok araştırdım ve 2. tercihimdi. iş olanaklarını , insana kazandırdığı özelliklerini kolay yollarını zor yollarını çok takip ettim ama herkes diyor ki çok zor işte dokuz eylül ün birde adı çıkmış hocalar bizleri çok zorluyor sınavlarda en az 7 senede zor bitirirsiniz duyumları alıyoruz. ben ne kadar istekli geldiysemde güvenim azalıyor bölümüme. acaba derslerden geçebilecekmiyim soruları var kafamda. çünkü harçlarmız çok yüksek ailemin durumu pek iyi değil gündüzleri çalışıp akşamları okula gitmeyi düşünüyorum size sorularım olacak acaba çalışırken bir yandan bölümüme odaklanabilirmiyim ? 2. bir sorum bir yandan açık öğretime başvurup ikinci üniv. mezun olma hayalim var sizce ne okumalıyım . ? ( işletme.. iktisat.. vb yararlı olabilecek bölümler .) 3. sorum ne gibi alanlarda araştırmalarda bulunursam bana daha faydalı olacak matematik , bilgisayar yada sadece sözel dersler mi ? beni biraz aydınlatırsanız sevinirim. Kattıklarınız ve vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Okan 22 Eylül 2013, 14:50

   Merhaba Elif,

   Evet istatistik zor bir bölümdür, fakat zorluk kişiye göre değişir. Matematik, fizik, tıptan kolaydır.. Hatta birçok mühendislikten de kolaydır. Ama gündüz çalışıp akşam okula gitmek çok zorlar, sosyal hayatın olmaz, deşarj olamazsın ve okulunu uzatabilirsin..AOF okumanız faydalı olacaktır kişisel gelişim bakımından (iktisat öneririm.) Ama özel sektörde işe girerken AOF diplomanızdan çok şey beklemeyin..

   Mezun olduktan sonra SQL SAS gibi database programlarını iyi öğrenin, ingilizceniz su gibi olsun, iyi bir yüksek lisansınız olsun(kesinlikle istatistik dışı olmalı).. Bunlara sahip olun da nasıl yaparsınız onu bilmem. Yada bütün bunlar size zevk değil de çok ağır bir zorluk gibi gelirse özel sektörde mutlu olamazsınız, sadece kpss ye odaklanın devlete girin derim

   Cevapla
 144. zeynep 20 Eylül 2013, 17:23

  Merhabalar. Ben bu yıl mimar sinan üniversitesinde istatistik 1.sınıfa başlayacağım. bu yıl istanbul üniversitesinin 2.üniversite programı var iktisat işletme sosyoloji vb bölümler var. bu bölümler aynı zamanda ist. ünv açıköğretimdede görünüyor. aradaki fark nedir yani ikisinide bitirdiğimde 4 yıllık lisans mezunu mu oluyorum eğer öyleyse açıköğretimimi diğerini mi tercih etmeliyim ? ve bunun bana bir getirisi olur mu ileride iş olanakları bakımından ? okul süresince benim için bir sorun teşkil eder mi çok zorlanır mıyım ?sorularım biraz fazla oldu fakat yapmam gerekenleri bir an önce planlamak istiyorum… şimdiden çok teşekkürler…

  Cevapla
  • Okan 22 Eylül 2013, 14:44

   Okul süresince zorlanmazsınız, faydası olacaktır kişisel gelişiminiz açısından.. Ama daha önce de dediğim gibi açıköğretim fakültesi diplomasının işe alım sürecinizde çok işe yarayacağı düşüncesinde değilim.. CV ye konulması zor olan şeyler her zaman için daha değerlidir. Bir bölüm hem açıköğretimde hem de örgün öğretimde olabilir, tek farkı birisinde dersleri dinlemek için sınıfa giriyorsunuz diğerinde oturup kendiniz çalışıp sadece sınavlara giriyorsunuz

   Cevapla
 145. nergis 19 Eylül 2013, 14:32

  lütfen cevaplayın
  ben dgs den istatistik tercih edicem, kimi diyor 1. sınıftan baslıosun kimi diyor 3. sınıftan sizce hangisi, bu bütün üniversiteler için geçerlimi

  Cevapla
  • Okan 19 Eylül 2013, 14:53

   Bu konuda benim de bir bilgim yok, tercih edeceğiniz üniversiteye sormanızı tavsiye ederim, en doğru bilgiyi onlar verir

   Cevapla
   • nergis 19 Eylül 2013, 15:02

    anladım teşekkr ederim..
    ben bu sene bilgisayar programcılığından mezun oldum..diyelimki istatistik okuyorm ve bırakmak zorunda kaldım o zaman 2 yıllık diplomam yanarmı..

    Cevapla
    • Okan 20 Eylül 2013, 01:02

     Eger mezun olursaniz bu bir kazanilmis haktir, dolayisiyla diplomaniz yanmaz

     Cevapla
  • elif öztoprak 21 Eylül 2013, 09:30

   aldığınız derslerden muaf tutularak 1. sınıftan devem ediyorsunuz üstten ders te alabiliyorsunuz diye biliyorum sınıf arkadaşlarımdan . tabiki üniverstenize bir daha danışın bence de okan beyin dediği gibi.

   Cevapla
  • Metin USLU 24 Eylül 2013, 11:35

   merhaba, sorunuza ben cevap vereyim, ben hacettepe ist. bölümüne 2010 dgs sınavı ile yerleştim. Hacettepe üniversitesi istatistik bölümünde intibak olmadığı için 1 sınıftan başladım, yalnız bazı üniversitelerde intibak programı var( örn: çukurova gibi) ve okuyan arkadaşlarım epey zorlandılar. İntibağı şöyle açıklayayım, başlayacağınız okulda verilen ilk 2 yıllık eğitimdeki dersleri bu dönem alıyorsunuz.
   İntibak olsun ya da olmasın gittiğiniz okulda bazı dersleri saydırabilmeniz mümkün (bunlar turk dili I ve II, ing I ve II, matematik I, bazı programlama ve veri tabanı üzerine dersler vb.)

   Cevapla
 146. Büşra 18 Eylül 2013, 20:31

  Merhaba, ben bu sene ytü istatisliği kazandım şuan hazırlık okuyacağım. Düşünmek için çok erken ancak ben ikinci bir dil olarak Korece öğrenmek istiyorum. Güney Kore’ye bağlı şirketlerden birinde çalışmak istiyorum. Bana biraz akıl hocalığı yapabilir misiniz? Ya da banka sektörüne yönelip Güney Kore’ de bankada çalışabilir miyim sizin gibi? Şimdiden çok teşekkürler =)

  Cevapla
  • Okan 18 Eylül 2013, 22:37

   Merhaba guzel fikir.. Senin gibi farkli yonlere yonelen insanlara her alanda ihtiyac var, fakat ben yerinde olsam Çince öğrenirdim. Zira hem benzer diller hem de Çin bankacılık sistemi çok daha büyük ve daha da büyüyecek, belki ilerde Türkiye’de bir banka kuracaklar yada banka satın alacaklar kim bilir

   Cevapla
   • Büşra 18 Eylül 2013, 23:09

    İlginiz için çok teşekkürler. Tavsiyelerinizi dikkate alıcağım =)

    Cevapla
 147. Açelya 16 Eylül 2013, 18:04

  ben istatistik ikinci sınıf öğrencisiyim ingilizce dışında bir yabancı dil daha öğrenmek istiyorum sizce ne öğrenmem yararlı olur

  Cevapla
  • Okan 16 Eylül 2013, 21:49

   Benim dediğim dili değil, sevebileceğiniz dili öğrenebilirsiniz

   Cevapla
 148. özge 14 Eylül 2013, 19:41

  Merhaba ben istatistik bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim ve ilerde okulda kalmak istiyorum bunun için nelerin iyi olması gerekiyor devlette çalışabilmem için kpss puanı mı gerekli oluyor ya cevaplarsanız sevinirim

  Cevapla
  • Okan 16 Eylül 2013, 21:45

   Bi kere hocalarla aranız iyi olmalı notlarınız yüksek olmalı ve yüksek lisans yapmanız lazım.. evet devlet için kpss

   Cevapla
 149. neriman kaya 13 Eylül 2013, 20:40

  iyi akşamlar okan bey.ben istatistik 3. sınıf öğrenciyim.yüksek lisansımı lineer cebirden yapmayı düşünüyorum.matematik bölümünde öğretim görevlisi olma imkanım var mı?

  Cevapla
  • Okan 16 Eylül 2013, 21:41

   Evet olabilir fakat bunu okulunuza sormanız lazım daha net bilgi için

   Cevapla
 150. Deniz 13 Eylül 2013, 13:11

  İstatistik okurken çift anadal yapmak özel sektörde bir artı sağlar mı ? Evet ise hangi bölümü önerirsiniz ?

  Cevapla
  • Okan 13 Eylül 2013, 13:21

   Evet, end müh yada iktisat

   Cevapla
   • essr42 13 Eylül 2013, 14:18

    hocam internetten baktığıma göre yan dal da yapılabiliyormuş yandal da iktisat var mı okusak getiresi büyük olur mu ? Benim kafam çok karıştı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

    Ben dgs ile kazandım 2. yada 3. sınıftan başlıcam yandal 3. dönem yapılabiliyormuş ama ben yapamam sanırım. Ekonomi alanında kendimi gelişritmek istiyorum hocam panik bozukluğu olan biriyim heycan yaptım mı herseyi elime yüzüme bulaştırırım kariyer hedefi olan azimli biriyimdir bana bi yol gösterin :(

    Cevapla
    • Okan 16 Eylül 2013, 21:40

     Esra selam sakin ol, akl-ı selim yollar sakinlikten geçer.. benim sana önerim hangi derslere neden ilgi duyuyorsun söyle gerisi daha kolay

     Cevapla
     • essr42 17 Eylül 2013, 08:44

      Hocam ilgi duymak diye birşey olmadığını düşünüyorum yani her ne kadar ilgi duyulsada duyulmasada öğrenci çalışmak istemez bu açık bir gerçek. Bu nedenle 3 yıl sonra ben kendimi öyle yetiştirmiş olmalıyım ki sektör de aranan kişi olmalıyım. Sadece okuyum dersleri vereyim gerisi Allah kerim mantığıyla gitmiyorum. Önce sen elinden geleni yapacan sonra Allaha bırakacan sonuçta. Bu nedenle kendimi nasıl geliştirmeliyim yada nasıl geliştirebilirim? sorusuna yanıt arıyorum. Ben normalde kolaya kaçan ama zoru seven biriyim. İlgi alanlarımı sorarsanız kolaya kaçarım ama istediğimi sorarsanız zor da belki gecelerce çalışmam gereksede sektör de aranan eleman olmak istiyorum…

      Cevapla
      • Okan 17 Eylül 2013, 12:59

       İşte ben de diyorum ki, ilgi duymadığınız birşey de kendinizi geliştirmeniz imkansız..Değişik alanlara ilgi duyan bir çok tanıdığım oldu, hepsi de iyi yerlerdeler. Hiçbirşeye ilgi duymayanlar hangi alana yöneleceklerini bilemediler ve ortada kaldılar sonra mecburen kpss çalışmaya başladılar.

       Cevapla
       • essr42 17 Eylül 2013, 13:06

        Ekonomi alanını düşünüyorum yani o alanda çalışmaya hevesliyim ama sektörün içine girince ne olur bilemiyorum

        Cevapla
   • Deniz 15 Eylül 2013, 12:05

    Peki yüksek lisans için ne dersiniz ve önerebileceğiniz bölüm ?

    Cevapla
    • Okan 16 Eylül 2013, 21:47

     Finans ve yazılım mühendislikleri

     Cevapla
 151. essr42 11 Eylül 2013, 17:58

  İyi günler
  Ben Selçuk Üniversitesi istatistiği kazandım şimdi diyorsunuz ki yüksek lisans yapın illa ales e mi girmek gerekiyo yüksek lisans için okuduğum üniversitede sınava girmeden yapamıyor muyum ???

  Cevapla
  • Okan 11 Eylül 2013, 21:33

   Hemen hemen tüm yüksek lisanslar başvuru koşullarında ALES puanı ararlar

   Cevapla
   • essr42 12 Eylül 2013, 08:44

    bilginiz var mı aleste minimum kaç yapmak gerekir ?

    Cevapla
    • Okan 12 Eylül 2013, 11:58

     Genelde 60 ı geçmek gerekir ama rekabet var dolayısıyla 80 civarı bir puan iyi olur

     Cevapla
     • essr42 13 Eylül 2013, 10:24

      peki hocam sigortacılık veya ekonomiye yönelebilirsiniz demişsiniz. Hangisinin iş imkanı daha iyi ve bir sorum olacak bazıları diyo bankalara rahatlıkla girersin bazıları diyo giremezsin. Bankalara girebiliyor muyuz rahatlıkla. Bankalara girebilmek için neleri bilmek gerekiyo. İngilizce ne derecede önemli?????????

      Cevapla
      • Okan 13 Eylül 2013, 13:16

       Bankacılığın iş imkanları daha iyi.. Kolay girip giremeyeceğiniz tamamen size bağlı.. İnsanlar da kendilerine göre değerlendirdikleri için kimisi zor der kimisi kolay der. İngilizce son derece önemli, aktif olarak kullanıyoruz. Onun dışında bütçe planlama, finans, risk yönetimi, raporlama, bilanço yorumlama gibi şeyleri bilmen lazım

       Cevapla
       • essr42 13 Eylül 2013, 13:54

        Bunları nasıl öğrencez nerelerde staj yapmamızı önerirsiniz?

        Cevapla
        • Okan 16 Eylül 2013, 21:37

         İnternette araştırma yapmanız yeterli olur. Banka finans sigorta kuruluşlarının genel müdürlükleri olsun yeter

         Cevapla
  • raci 16 Eylül 2013, 21:26

   bende selçuk 4.sınıf öğrencisiyim bana ulaşırsan yardım etmeye çalışırım

   Cevapla
 152. sedef 8 Eylül 2013, 17:39

  okan abi merhaba :) istatistik okuyorum 3. sınıfa geçtim ama alttan birsürü de dersim var. bölümü sevemedim ama mücadeleyi de elden bırakmıyorum :) okul bitince ilerde işime yarayacak sertifika belge kurs vs. hangileri acaba? bir de aöf den de bi bölüm bitirmek istiyorum kpss de hem istatistikten hem de başka bi bölümden tercih yapmak mantıklı geldi. sen hangisini önerirsin benim aklıma ‘işletme’, ‘iktisat’, ‘kamu yönetimi’, ‘çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri’ geldi ama karar veremedim.. bir de mezun olunca ortalamam çok düşük olsa bile yüksek lisans(biyoistatistik) yapma şansım var mı.. teşekkürler

  Cevapla
  • Okan 8 Eylül 2013, 22:14

   Merhaba, kafaniz biraz karisik gibi :- ) Oncelikle kpss mi yoksa yuksek lisans mi? Eger kpss dusunuyorsaniz yuksek lisans ile zaman kaybi yasarsiniz. Yuksek lisansi ozel sektor dusunuyorsaniz yapin. Hangisini istediginizi bu yilin basinda netlestirirseniz ve adiminizi da ona gore atarsaniz mezun oldugunuzda buyuk ihtimalle bir travma yasamazsiniz. Alttan cok dersiniz olmasina kafayi takmayin, ben de 1 yil uzatmistim :) Ben de istatistik bolumunu sevmiyordum ama istatistigi seviyordum. Derslerim kotu olmasina ragmen hedefim belliydi o yuzden bir problem yasamadim.

   AOF ye gelince iktisat bence daha iyi. Sertifikalar icin ise bence bir bilgisayar programi uzerine birseyler yapabilirsiniz. ORACLE, SqL gibi.. Benim bu programlarin sertifikalari ile ilgili bir bilgim yok ancak arastirilirsa mutlaka kurs veren yerler bulunur.

   Not ortalamaniz dusuk olunca malesef turkiyede yuksek lisans yapmak zorlasiyor, fakat bu hic yapamazsiniz anlamina gelmez

   Cevapla
 153. Kadir 8 Eylül 2013, 13:06

  Okan ben lisansını istatistikten alıp da yüksek lisansını endüstri mühendisliğinden alabiliyormuyuz bilginiz var mı?

  Cevapla
  • Okan 8 Eylül 2013, 22:06

   Evet tabiki.. Fakat not ortalamanizi, ALES puaninizi yuksek tutmaniz lazim.

   Cevapla
 154. elif 8 Eylül 2013, 12:54

  merhaba 3. sınıfa geçtim ve ders seçimi konusunda kafam karışık. hangi dersi görsem ileride bana fayda sağlar ? sigorta matematiği , aktierya , kalite denetimi , nümerik analiz , path (iz) analizi ,demografik analiz metotları , yönetim muhasebesi . yardımcı olursanız sevinirim. birde path (iz) analizi hastane kuruluşları için yararlı diye duydum doğru mu ?

  Cevapla
  • Okan 8 Eylül 2013, 22:05

   Elif merhaba,

   Ben olsam asagidaki onem siralamasini dikkate alirdim :

   1) Aktuerya
   2) Sigorta matematigi
   3) Yonetim muhasebesi
   4) Kalite denetimi
   5) Path analizi

   Path analizini sona koydum cunku mezun oldugunuzda var olan bilgilerinizle path analizi gibi istatistiksel yontemleri kendiniz ogrenebilirsiniz. Fakat yonetim muhasebesi, aktuerya gibi dersler ozel sektore bakisinizi gelistirecek derslerdir.

   Cevapla
   • raci 16 Eylül 2013, 21:28

    okan abi bizimde dersler grup grup a grubu stokastik zaman serileri kalite kontrol
    b grubu risk analizi sigorta
    fen ve mühendislik birimler,(kpss soruları çözülüyor)
    parametrik olmayan testler
    hangi grubu a<lmalıyım

    Cevapla
    • Okan 16 Eylül 2013, 21:51

     Farklı gruplardan dersler seçemiyor musunuz

     Cevapla
 155. Nil 7 Eylül 2013, 13:26

  Merhaba Okan Bey,ben Ankara Üniversitesi İstatistik bölümü 2.sınıf öğrencisiyim açık öğretim fakültesinden bir bölüm okumayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım sizce finans,bankacılık ve sigortacılık bölümü okusam iş olanaklarımı arttırır mı? ya da sizin önereceğiniz başka bölümler var mı?

  Cevapla
  • Okan 8 Eylül 2013, 22:15

   AOF den okuyacaginiz bolumler, daha onceden de soyledigim gibi, ozel sektorde ise girerken cok fazla fayda saglamazlar. Fakat kisisel gelisiminiz acisindan onemli olabilir

   Cevapla
 156. cherub 4 Eylül 2013, 23:26

  blog ‘dayazdığınız bilgilerden dolayı çok teşşekür ederim bi sorum olcak ben gazi 2. sınıf istatistik örencisiyim 1 yılda hazırlık gördüm aöf de bu yıl iktisat yazdım ikisini aynı anda nasıl götürebilirim birde bölümümün puanı çok düşdüğü için canımı sıkıyor sizce tekrar sınava girip endüstri müh. okumam dahamı iyi olur benim açımdan?

  Cevapla
  • Okan 5 Eylül 2013, 13:44

   İkisini de aynı anda götürebilirsiniz, puanın düşmesi bölümün kötü olduğu anlamına gelmez sadece tercih edilmediği anlamına gelir. Kötü olduğu için tercih etmemezlik yapmıyorlar, tanımıyorlar bölümü o yüzden tercih edilmiyor ve puanı artmıyor

   Cevapla
 157. Onur 3 Eylül 2013, 19:29

  Merhaba Okan Bey, Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü hakkında bir bilginiz var mı ? Bu bölümün bilgisayar müh ve yazılım müh. den farkı nedir? bu bölümden mezun donanımlı birisinin ne gibi özellikleri olmalı ve neleri bilmeli ? cvp için teşekkür ederim.. saygılar.

  Cevapla
  • Okan 4 Eylül 2013, 11:07

   İstatistik için yardımcı olabilirim

   Cevapla
 158. Yalçın 3 Eylül 2013, 19:20

  Merhaba Okan Bey.2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum. 1. tercihlere bilg. mühendisliğinden başka bölüm yazmadım ama tutmadı.İstatistiğe puanım tutuyor.Matematik 1i neredeyse iyi biliyorum.Bilgisayar yada yazılım mühendisliğini çok istemiştim çünkü programlamayı çok seviyorum.Ama istatistik bölümü hakkında pek fazla bilgim yok acaba bana zor gelir mi ? Her bölümün kendine göre zorluğu vardır tabi ama istatistik bölümü bilg. programlama seven ve programlamaya düşkün birine zor gelir mi ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

  Cevapla
  • Okan 4 Eylül 2013, 11:09

   Bilgisayar programlamayı seviyorsanız çok zor gelmez çünkü genelde herkes o kısımda zorlanıyor. Burada kendinize sormanız gereken şey, programlamayı seviyorsanız istatistik bölümünün bu ihtiyacınızı karşılayıp karşılayamayacağıdır

   Cevapla
   • Yalçın 4 Eylül 2013, 23:59

    Programlamayı seviyorum o kısmın zor geleceğini düşünmüyorum zaten.ama benim aklıma takılan en önemli nokta programlama haricindeki derslerin zorluğu nedir acaba ? Gerçekten aşırı derece bir zorluğu var mıdır ? Valla Okan Bey haklısınız aslında ben istatistik bölümünü hiç tercih etmeyi düşünmedim ama ne yapacaksınız 1 sene boyunca sabah akşam çalıştım gerçekten güzel netler çıkarıyordum ama bu sene ki dgs gerçekten çok zordu bende çuvalladım.artık 4 yıllık gideyim de neresi olursa olsun diyorum.insanın bir daha böyle çalışası gelmiyor bu sene ki soruları gördükten sonra.Sizden ricam son olarak bu programlama dersleri dışındaki derslerde çok zorlanır mıyım ? yani genel olarak çok zor mudur ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler :)

    Cevapla
    • Okan 6 Eylül 2013, 09:01

     Kolay değil dersler ama matematik, fizik gibi bölümlerin derslerinden kolay

     Cevapla
 159. deniz 3 Eylül 2013, 17:44

  Merhaba Okan Bey . Yüksek lisans ı tezli ya da tezsiz yapmamızın ne gibi farkları var araştırıyorum her kafadan bi ses kimi özel sektörde tezli yüksek lisans tercih ediliyo diyo kimi önemsiz diyo rica etsem kısaca özetlermisiniz tezli ya da tezsiz arasındaki fark nedir

  Cevapla
  • Okan 4 Eylül 2013, 11:10

   Tezli ile tezsiz arasındaki tek fark biri tezli diğeri tezsiz :) onun dışında bir fark yok, kimse sormuyor işe girerken tezli mi tezsiz mi diye.. Ama doktora yapacaksanız önemli olabilir

   Cevapla
 160. Onurcan Kılıç 1 Eylül 2013, 00:39

  Merhabalar :) ben hacettepe istatistik son sınıftayım ve şuanda karıyer planı konusunda karar vermekte zorluk yaşıyorum. Yüksek lisansı ingilizce işletme uzerıne yapmak ıstıyorum ama bana çok getirisi olurmu bilmiyorum bu konuda bı dusundugunuz bıldıgınız varmıdır?

  Cevapla
  • Okan 1 Eylül 2013, 00:44

   Merhaba, işletme ve iktisat gibi bölümler üzerine olan yüksek lisanslar çok demode.. Artık trend, ki aynı zamanda olması gereken, bu iki bölümün alt dalları üzerine konsantre olmuş uzmanlaşmış yüksek lisanslardır. İşletme üzerine yapacağınza, risk yönetimi, finans mühendisliği, bankacılık yüksek lisansları gibi daha spesifik olanları öneririm

   Cevapla
 161. canan 31 Ağustos 2013, 15:29

  merhabalar okan bey öncelikle teşekkürler vakit ayırıp bizi aydınlattıgınız için ben bu yıl istatistikten yeni mezun oldum iş ilanlarında genlde iş tecrübesi istiyolar e malum bizde yenı mezunuz özel sektör istiyorum ilk olarak nereden başlayabılırız ne yapabılırız hocam neler önerirsiniz şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Okan 31 Ağustos 2013, 18:09

   Tecrübe istiyoruz dediklerine bakmayın, 1,2 sene tecrübeli isteyenlere de başvurun. Tecrübeyi staj ile yada öne çıkan diğer qualifikasyonlarınızla giderebilirsiniz.

   Cevapla
 162. orhun akar 24 Ağustos 2013, 23:43

  Merhabalar Okan Bey Ben çukurova üniversitesi 2012 yılı istatistik mezunuyum şu an işletme yüksek lsans mı yoksa bilge adam tüm eğitimler mi alsam diye aklımdan iki şey geçiyor.Önemli Bir hastalık geçirmem nedeniyle YDS gibi sınavlara giremedim bu yüzden yüksek lisansı tezsiz olarak düşünüyorum siz bana ne önerirsiniz acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Okan 28 Ağustos 2013, 09:41

   Yüksek lisans çok yoğun birşey değil ikisini de beraber yürütebilirsiniz. Tezli yada tezsiz özel sektör için pek farketmez fakat akademisyenlik düşünoyrsanız farkedebilir

   Cevapla
 163. dgsli 21 Ağustos 2013, 21:12

  hocam yardımcı olursanız cok sevınırım son bir kaç saatim hala cevap bulmuş değilim. dokuz eylul ünv. istatistik ile gazi ünv. istatistik arasında kalmış durumdayım. ikiside %50 ağır basıyor. dokuzeylül ün hazırlığı cok zor diyorlar, gazi de 1.sınıftan başlatıyor diyorlar yaş ilerledi daha bi 5 sene (hazırlıkla birlikte) yaş için fazla geliyor bi fikriniz var mıdır acaba?

  Cevapla
  • Okan 22 Ağustos 2013, 09:07

   Gazi istatistik bence biraz daha iyi, ama 9 eylülü de seçtiysen çok şey değişmemiş olur. Hazırlık sınıfı hiçbir ünide zor değildir, hiç ingilizce bilmeyenlere zor gelir sadece

   Cevapla
 164. eren 20 Ağustos 2013, 20:20

  merhaba bende dgs ile istatistik kazanabiliyorum bil. programlamayı cok seviyorum ama matematikle sadece iyi. başarılı olabilirmiyim?

  Cevapla
 165. hakan 19 Ağustos 2013, 18:57

  Slm sızce memphis state üniversitesi nasıl bir okul yada california state uni..

  Cevapla
 166. Hikmet 19 Ağustos 2013, 12:55

  Lütfen Acil !
  2 gün içinde tercih yapıcam !
  Ben bu sene dgs sınavına girdim su an puanım sadece istatistik bölümüne yetiyor yorumlarınızı okudum
  istatistik bölümünün gerçekten geleceği olan bir bölüm oldugu sonucuna vardım
  sorum su ki
  ben bilgisayar programcılığı okudum ancak okurken programlamayı pek sevemedim bölümüm sayısal olmasına rağmen sözelci olmamamın pişmanlığı içindeyim bu yüzdende ağır bir sayısal bölüm olan istatistik tercih etmek beni düşündürüyor elbette her şey başarılabilir ancak hayatım boyunca çok haz etmediğim sayısalla uğraşmak sizce mantıklı mı gerçekten çok kararsızım tercih etmediğim takdir de ise AÖF de işletme 3. sınıf öğrencisiyim geleceğimi o yönde sürdürmeyi düşünüyorum elbette bir istatistik değil onuda biliyorum

  Şimdiden teşekkür ederim .

  Cevapla
  • Okan 19 Ağustos 2013, 17:13

   Hikmet merhabalar,

   Benim şahsi kanaatim, eğer sayıları, uzun formülleri ve teoremleri sevmiyorsan, istatistiği de sevemeyeceğin yönünde. Çünkü istatistikte sözel bir damla birşey yok.

   Cevapla
 167. ruzgar 18 Ağustos 2013, 16:02

  hocam merhabalar 2 sorum olacak
  1) bilgisayar proğramcılığı mezunuyum ve dgs ile ankara üni istatistiği kazandım çift diploma bana fayda sağlarmı ayrıca ank üni için nedersiniz
  2) proğramla dillerinden nefret ediyorum hocam bana göre hiç değil hiç istemiyorum istatistikte başka bölümlere yönelme durumum varmı yoksa illa proğralma şartmı
  kendimi bi konuda proğramlık hariç gelkiştirmek yurttışında yüksek lisans yapmak istiyorum ingilizcem iyidir
  şimdiden teşekkür ediyorum hocam

  Cevapla
  • Okan 18 Ağustos 2013, 20:47

   Merhabalar, bilg programcılığı mezunusunuz ama programlamayı sevmiyorsunuz :)

   1) evet çift diploma tabiki fayda sağlar, ankara üniversitesi de iyi bir üniversitedir.
   2) İstatistik herşeye uygulanabilen birşey olduğu için istatistik okurken tabiki birçok alana yönelebilirsiniz, ama istatistiği herkes sevemez, severseniz başarılı olursunuz. Programcılıktan başka alanlara da yönelebilirsiniz istatistik ile.. Örneğin sigortacılık ve ekonomi gibi..

   Cevapla
   • ruzgar 19 Ağustos 2013, 02:17

    hocam gerçekten proğram falan görmek istemiyorum bıktım artık ama istatistiği gerçekten ilgim çekiyor böyle gerçek hayttada gerçekten kullanıyorum hocam peki misal ekonomiye yöneldim proğramlamaya göre iş imkanları dahamı kısıtlı olur spss falan bişeyler duyduydum öyle proğramlarıda öğrenebilirim

    Cevapla
    • Okan 19 Ağustos 2013, 17:14

     Ekonomiye yönelirseniz aksine iş olanakları daha fazla olur. SPSS filan biraz çağın gerisinde kalmış bir program.. Matlab, SAS, SQL, SAP, Oracle biliyorsanız süper

     Cevapla
 168. Onur 17 Ağustos 2013, 16:36

  Merhaba Okan Bey.. DGS ile LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ – TAM BURSLU BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ( aynı zamanda YAZILIM MÜH. de tutuyor ) DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ – TAM BURSLU BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ , GAZİ ÜNİVERSİTESİ – İSTATİSTİK bu bölümler tutuyor.. sizce hangisine gitmeliyim maddi olarak ortahalli biriyiz biraz maddi yükün altına girip kıbrısta mühendislik mi okumalıyım yoksa gazi üniversitesi istatistik mi okumalıyım sizce hangisi daha mantıklı ? sosyal hayat hiç önemli değil benim için kıbrısta amacım okumak kendimi gelistirmek ve diplomamı almak..

  eğer istatistiği seçersem kendi alanımda yada başka bi alanda iş bulamaz mıyım ?

  yazınızı okudum yüksek lisans yapmadan iş bulmak zor demişsiniz.. yüksek lisans yapma şansım yok yaşım itibariyle. 22 yaşındayım lisans + yukseklisans 30 olur.. 30 yaşıma kadar coktan hayata atılmış olmam lazım diye düşünüyorum..

  kariyer.net ten baktım istatistik mezunlarına uygun birsürü iş var.. endüstri mühendisleri de aynı işi yapıyor bizle.. kendimizi mesleki olarak yetiştirip , sağlam bir ingilizce + istatistik diploması ile başlangıç maaşı 1500-2000 tl civarı iyi bir bulamazmıyız..

  ikilemde kaldım siz bana ne önerirsiniz tecrübeli biri olarak ? şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Okan 18 Ağustos 2013, 13:41

   Merhabalar, sağlam bir ingilizce + istatistik diploması ile o maaşla tabiki iş bulabilirsiniz. Ama hep tek düze bir kariyeriniz olur, yükselme olanaklarınız kısıtlı olur. Ben olsam yazılım mühendisliğini ilk seçenek, ikinci seçenek olarak gazi istatistik, üçüncü olarak da öğretmenliği düşünürdüm.

   Cevapla
 169. gizem 16 Ağustos 2013, 21:59

  merhaba okan abi ben yıldız teknik üniversitesinde istatistik okuyorum son sınıfa geçtim ben erasmusu kazandım gidersem okulum 6 ay uzayabilir sence gitmem iş imkanları için ileride bana faydalı olur mu göze alınabilir mi bir önceliğim olur mu ?

  Cevapla
  • Okan 18 Ağustos 2013, 13:38

   Son sınıfsanız artık yurtdışında erasmus yapacağınıza yurtdışında master yapmayı düşünmeniz lazım

   Cevapla
 170. deniz 16 Ağustos 2013, 19:14

  Hocam eğitim bakımından Hacettepe mi iyidir yoksa Gazi mi ?

  Cevapla
  • Okan 18 Ağustos 2013, 13:37

   tartışmasız hacettepe

   Cevapla
 171. Can 13 Ağustos 2013, 00:45

  Yüksek lisans ta toefl yetermi yoksa gidiceğimiz ülkenin dilinide mi bilmemiz lazım :S bide toefl yerine ielts olmazmı :S

  Cevapla
  • Okan 13 Ağustos 2013, 15:20

   Arkadaşlar bu tür soruları başvurmak istediğiniz yüksek lisanstan sorumlu hocalara yada diğer görevlilere sorun, her program başka şeyler isteyeceği için ben bilemem

   Cevapla
 172. iyi günler hocam öncelikle ben 2.sınıf ögrencisiyim ve bu bölumu çokkk seviyorum kendimi çok iyi gelstirmek istiyrm fakat bulundugum sehirde çokta gelstiremiyrm internetten program ögrenebilecegim anlasılır siteler önerebilrmisiniz ??

  Cevapla
  • Okan 13 Ağustos 2013, 15:23

   Ben de çok fazla program bilmiyorum o yüzden nereden nasıl öğrenileceği konusunda da çok fazla fikir sahibi değilim, bence kursa gitmek gerekli, ama en azından excel i internet sitelerinden en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 173. Kubra 12 Ağustos 2013, 17:21

  Merhabalar,
  Dgs ile tercih etmeyi düşündüğüm bir bölüm istatistik. Fakat %50 burslu Fatih üniversitesi(türkçe) bölümünüde
  düşünüyorum.Devlet istatistik alanlarının hepsi tutuyor çok şükür hacettepe hariç. Sizce ilerde iş bulma açısından hangi tercihi yapmam gerekir. İstatistikmi – Fatih Bilgisayar mühendisliğimi ? Fikirlerinizi dikkate alacağım.

  Cevapla
  • Okan 12 Ağustos 2013, 18:27

   Benim için bilgisayar mühendisliği her zaman istatistikten öndedir. İstatistik mezununun iş bulabilmesi için yüksek lisans yapması gerekir. Bilgisayar mühendisi günümüzde yapmasa da bulabilir. Ama tabi ileriki yıllar ne getirir bilemem çünkü üniversite sayısı da artıyor, her yıl universiteler daha çok mezun salıyorlar piyasaya, bu da rekabeti arttırıyor.

   Cevapla
 174. dilek kaplan 10 Ağustos 2013, 23:00

  öncelikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. bu sene hacettepe istatisliği kazandım. 5 yıl sonra ıyı bı iş sahibi olmam için acık öğretimden okuyabılecegım bolumler hakkında bılgı verırmısınız?

  Cevapla
  • Okan 11 Ağustos 2013, 12:04

   Bu soruya cevap vermekten yoruldum

   Cevapla
 175. burcu 9 Ağustos 2013, 22:19

  öncelikle bilgileriniz için çok teşekkürler .ben istatistik ve bilgisayar mühendisliği yazdım bilgisayar oldu.ileride bankaların bilgi işleminde çalışmak istiyorum.bunun için bilgisayar mühendisliğinin yanında açıköğretimden ne okumalıyım ve hangi bölümden yüksek lisans yapmalıyım.şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Okan 10 Ağustos 2013, 14:28

   Hayırlı olsun, açıköğretimden bankacılıkla ilgili şeyler okumanız lazım.. Çünkü bilgisayar mühendisliğinde ne kadar başarılı olursanız olun, bankalar IT departmanlarına sürekli bankacılık ile ilgili yazılımlar yaptırdığı için bankacılık size çok yabancı gelirse başaramazsınız

   Cevapla
 176. Can 9 Ağustos 2013, 07:27

  Bir de ülke fark eder mi yani İtalya , İspanya ya da İrlanda..Hangisinde master yaptığımız fark eder mi ?

  Cevapla
  • Okan 9 Ağustos 2013, 21:07

   Yoo hayir farketmez, yeter ki bir yurtdisi tecrubesi tadin

   Cevapla
 177. Can 9 Ağustos 2013, 07:06

  Merhabalar Okan Bey.Yurt dışında yüksek lisans için toefl belgesi gerekir mi ?

  Cevapla
  • Okan 9 Ağustos 2013, 21:07

   Cogu master TEOFL istemektedir

   Cevapla
 178. Deniz 9 Ağustos 2013, 00:33

  Okan bey çok teşekkür ederim , burada gerçekten çok güzel bi iş yapıyorsunuz insanları bilgilendiriyorsunuz , bazen insanların klavuzlardan ve okullardan ulaşabileceği kolay sorularla karşılaşsanız da internetten sağdan soldan kesin bulamayacağımız bilgileri vermeniz çok güzel , ben şahsım ve herkes adına teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Okan 9 Ağustos 2013, 21:06

   Ben tesekkur ederim umarim faydam dokunmustur

   Cevapla
 179. baran 7 Ağustos 2013, 17:36

  hocam bu sene dokuz eylul ıstatıstık kazandım hazırlık zorunlu mu ?

  Cevapla
 180. Deniz 7 Ağustos 2013, 07:24

  Merhaba Okan Bey.Ben bu yıl istatistik okuyacağım ve yüksek lisans yapmayı da düşünüyorum.Bütün bunları yaptıktan sonra iş imkanları nasıl olur , yani nasıl derken bu soruyu daha önce cevaplamışsınız ama sormak istediğim tam olarak şu ; işe başladığım da nasıl bir mevkide olurum ? ortalama ne kadar maaş alabilirim ? (Ben istatistiği seviyorum matematiği de ama para da baya önemli :) ) tabii ki bu benim kendimi geliştirmemle ve girişimcilikle ilgili ama bunların iyi olduğunu varsayarsak …

  Cevapla
  • Okan 7 Ağustos 2013, 17:22

   Merhabalar, en az uzman yardımcısı olarak en az 2100-2200 ile başlarsınız

   Cevapla
 181. Kullanıcı ADı* 7 Ağustos 2013, 00:09

  mrb okan hocam ben eski hükümlüyüm şu anda sicilim temiz ama adli sicil arşivimde görünüyor dgs den istatistik bölümünü kazandım sizcekamu veya özel sektörde calışabilir miyim bu bölümü okumalı mıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ler

  Cevapla
  • Okan 7 Ağustos 2013, 13:19

   Merhabalar, bu konuda benim de fikrim yok en iyisi bir avukata sormak, ne desem yanlış olabilir

   Cevapla
 182. ergan 5 Ağustos 2013, 18:24

  Merhaba okan abi
  Bu sene DGS ye girdim istatistik de neredeyse tüm üniversiteler tutuyor,Bilgisayar Ögretmenligine de ucu ucuna tutabilir sizce tavsiyeniz hangisi olur ve istatistik de hangi üniversite yi yazarsan benim için daha iyi olur. istatistik de yan dal+çift anadal la endüstri mühensdisligine geçiş yapılabilinir mi?

  Cevapla
  • Okan 5 Ağustos 2013, 19:58

   Ben ogretmenligi sevmedigim icin bilg ogretmenligi asla yazmazdim, hem zaten bir muh olarak gorulmuyorsunuz ve devlet atamasini beklemek de bir omur suruyor. Istatistik icin ben onceligi istanbuldaki universitelere verirdim

   Cevapla
 183. özgedalgıç 5 Ağustos 2013, 17:04

  merabalar ben bu yıl dokuz eylülde hazırlık okudum bu sene istatistik bölümü okuyacağım fakat istanbulda yaşadığım için ailemin isteği üzerine bu yıl tekrar sınava girdim ve istanbul ticaret üniversitesini yarı burslu ingilizce iktisat kazandım istatistikten mezun olduktan sonra da özel sektörde çalışmayı düşünüyorum ama ingilizce olması beni istanbulda kalmaya ikna ediyor ailemin yanında olduğum için ve özel okul olduğundan dolayı boş günlerimi fazla olucak ve staj amaçlı okula devam ederken en azından son iki yıl çalışabileceğimi de düşünüyorum izmiri ve bölümü seviyorum mastırla birlikte istatistik mezunu olmakta beni mutlu eder siz olsaydınız ne yapardınız ?

  Cevapla
  • Okan 5 Ağustos 2013, 19:56

   Ben olsam istanbula donerdim, iktisat ile istatistik arasinda is olanaklari konusunda pek bir fark yok ama istanbulda olmasi iktisati bir adim one cikartir

   Cevapla
 184. sefa 5 Ağustos 2013, 15:25

  Gaü %100 burslu bilgisayar Mühendisligi mi, Dogu Akdeniz Üni (%100 burslu) yazılım müh. veya bilisim sistemleri mühendisligimi yoksa Ankara,Gazi,Selcuk,Anadolu İstatistikmi ?

  Cevapla
  • Okan 5 Ağustos 2013, 19:55

   Yazilim muh > bilg muh > istatistik

   Cevapla
 185. can 5 Ağustos 2013, 06:46

  Hocam yurt dışında yüksek lisans yapmanın türkiye’de yapmaya göre avantajı ya da dez avantajı nedir ? Yani burda mı yapsak daha iyi yurt dışındamı.Hem maddi açıdan soruyorum hemde kariyere olan etkisi …

  Cevapla
  • Okan 5 Ağustos 2013, 20:01

   Daha once de dedigim gibi, yurtdisinda yapmak fayda/maliyet orani acisindan cok cok cok daha avantajli.. Amerika ve ingilteredeki yuksek lisanslar belki pahali gelebilir ama italya ve ispanya gibi ulkelerdeki master lar ucuz olabiliyor. Cunku 1 yil suruyor, ama Turkiye’de 2 yil… Dolayisiyla 1 yil daha az maliyetli. Diger taraftan staj ayarliyorlar ve bu da genelde maasli oluyor + ingilizce disinda baska bir dil daha ogrenmis oluyorsunuz. Daha ne olsun :- )

   Cevapla
 186. Betul 4 Ağustos 2013, 19:06

  Merhaba Okan Bey. DGS ile Bilgisayar Mühendisliği’ne geçiş yapmaktı amacım fakat 3467 gibi bir sıralamayla pek de mümkün olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden İstatistik yazmaya karar verdim. Bilgisayar mühendisliği de yazmayı düşünüyorum fakat elimde çok seçenek yok. Ondokuz mayıs üniversitesi ve Karabük Üniversitesini yazmayı düşünüyorum. yine de eğitim açısından yeterli olup olamayacağı konusunda tereddütlerim var. Onun haricinde İstatistik bölümüne ODTÜ hariç çoğu üniversite için yeterli bir puan. Size sormak istediğim Karabük üniversitesinde Bilgisayar mühendisliği okumak mı Yoksa Hacettepe veya Gazi üniversitesinde İstatistik mi okumak daha yaralı olur? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Okan 5 Ağustos 2013, 19:53

   Karabuk universitesi bir tabela universitesi mi yoksa gercekten iyi sartlari var mi ona bakmak lazim. Eger gercekten iyi sartlari varsa, egitimi iyiyse ben olsam bilg muh secerdim

   Cevapla
 187. can 4 Ağustos 2013, 01:25

  Okan Bey bir konuda yardımınızı alıcaktım. Genellikle okudum fakat kişisel bir tavsiye rica edicem sizden. Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun olacağım. Yüksek Lisans , Dil eğitimi gibi planlarım var fakat karar veremiyorum. Otomotiv vb sektör fabrikalarında yada devlet kurumlarında yöneticilik ünvanı ile çalışabilmem için öneriniz ne olur bana ? Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2013, 14:26

   Merhabalar, Devlette yönetici pozisyonunda çalışmak istiyorsanız malesef biraz politikaya ve siyasete yakınlaşmanız lazım. Zaten devlet sektörünün geri kalmışlığının nedeni de tam olarak bu dur. Özel sektörde ise tek limit sizin yapabileceklerinizdir. Otomotiv sektörü ne ister bilmiyorum benim uzmanlık alanım dışında bir konu

   Cevapla
 188. Deniz 3 Ağustos 2013, 18:36

  Hocam ben dgs ile istatistiğe geçiş yapcam ama yeni kanun gereği 4 yıl okucam.Gazi İstatistik ve Ankara İstatistik tutuyor.Hangisi daha iyi sizce ? Gazi de zorunlu hazırlık olduğu için istemiyorum ikinci öğretim diyorum onunda harcı var ya Gazi ikinci öğretim yazcam yada ankara üniversitesi.Ama kararsızım Ankara Üniversitesi gazi kadar iyimidir. yada ikinci öğretim , birince öğretime göre fark edermi :S

  Cevapla
  • Okan 4 Ağustos 2013, 11:30

   Eğitim kalitesi olarak gazi üniversitesi daha iyi, birinci yada ikinci öğretim arasında da harç hariç bir fark yok

   Cevapla
 189. mehmet 2 Ağustos 2013, 11:30

  Okan bey iyi günler ; ben bu sene DGS sınavına girdim ve aklımda önlisans programını okurken ilk amacım bilgisayar müh. geçmek idi ama son zamanlarda bilgisayar mühendisliğinin alt kollar bilişim yazılım vs gibi mühendisliklerin çoğalmasından sonra mühendisliğin işsizlik oranının %18 lere kadar çıkması alternatif olarak istatistiği araştırmama sebep oldu zevkli bölüm oldugu fakat zor olduğu söylenmekte ama bunun yanında bilgisayar programcılığı okumam beni çok zorlamıycağı yönünde şeyler duymama sebep oldu matematiklede aram çok kötü değil iş kapsamının geniş olması beni çok büyüledi kariyer açısından sizin tavsiyeniz nedir acaba ?

  Cevapla
  • Okan 2 Ağustos 2013, 21:56

   Merhabalar, istatistiğin yazılım ve programlama ile bağlantısı, çok büyük veri kitlelerinden istatistiksel anlamlı sonuçlar çıkartabilmek için gerekli olan yazılımlara ve programlama bilgisine duyulan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla database den iyi anlamak gerekmektedir. Böyle bir istatistikçinin ben gelecekte önünün açık olacağını düşünüyorum. Fakat şu da var ki yüksek lisanssız, hep teknik eleman olarak kalırsınız, önemli olan bir yönetici vizyonuna sahip olabilmek için kişisel olarak kendinizi geliştirmek…

   Cevapla
   • Onur 5 Ağustos 2013, 14:46

    TEKNİK ELEMAN OLARAK KALIRSINIZ derken düz teknik eleman mı yani 2 yıllık okuyan teknik elemanlardan farkımız olmuyor mu maaş ve statü iş rahatlığı vs gibi..

    Cevapla
    • Okan 5 Ağustos 2013, 19:55

     Hayir oyle degil yani yonetici olmayan orta duzey calisan anlaminda

     Cevapla
 190. kevser 30 Temmuz 2013, 02:43

  Hocam gazi ünide istatistk kazandm.Hazırlık var.İngilizcemde pek iyi değil.sizce okumalı mıyım?.birde ing hazrlık hakkında bilginiz var mı .geçmek falan zor mu gazide?

  Cevapla
  • Okan 30 Temmuz 2013, 13:08

   İngilizceniz iyi değilse okuyun derim

   Cevapla
   • Bayram 4 Ağustos 2013, 12:53

    Öncelikle iyi günler. Bu sene Gazi istatistik kazandım ve takıldığım bir konu var. Kampüsü merkezden uzakta ve çekici gelmiyor. İngilizce Rusça ve Almanca var dil olarak. Ne önerirsiniz hazırlık okumalı mıyım ? Bir de önerilerde bulunursanız sevinirim. Türev integralim de iyidir ama bilgisayar programlamadan pek anlamam ne yapmam gerekiyor ?

    Cevapla
 191. Erşan 29 Temmuz 2013, 22:10

  Hocam bölümü bitirdikten sonra KPSS’ye girince yaklaşık kaç puan almamız lazım? Bugün bir hocamla konuşurken bunu da sordu da cevap veremedim. İnternette araştırdım ama pek bir şey bulamadım.

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 22:31

   Merhaba Erşan, KPSS ile hiçbir zaman ilgilenmediğim için ben de bilmiyorum, diğer arkadaşlar belki sana yardımcı olabilirler

   Cevapla
 192. Mert 29 Temmuz 2013, 14:24

  merhaba.sene başında asıl hedefim istanbulda bilgisayar muhendisligi idi ama lysde bazi aksilikler yasadim dusuk puan aldim.istatistik bolumu bilgisayar muhendisligi ile benzerliklerinin oldugunu duydum tavsiyeler uzerine istatistigi bu yuzden sectim simdi Yıldız teknik istatistik kazandım.YTUnun istatistigi hakkinda ne dusunuyorsunuz?Bilgisayar muhendisligine kaymak yazilimci olmak icin neler yapmaliyim bilgisayar muh yukseklisans haricinde.universitede cap yapmak gercekten zor ama bende de bir okadar hırs var.matematik muh ile cap veya yandal yapmam yazilimda bana avantaj saglarmi?

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 22:29

   Bilgisayar ve özellikle yazılım mühendisliği gibi konular genellikle yaratıcılıkla ilgili şeylerdir. Hangi kursa giderseniz gidin size sadece hangi programlama dili ile yazılım yapacağınızı gösterebilirler, ama yaratıcılığınızı geliştiremezler, o sadece doğuştan gelen birşey. Bu doğuştan gelen şeye sahipseniz zaten kimse sizi tutamaz, oyun programı bile yazarsınız. Ama o yaratıcılık yoksa da en iyi okullarda bilgisayar müh okusanız bile, size yetecek kadar para kazanırsınız. Matematik mühendisliği apayrı bir dal, yazılımdan farklıdır

   Cevapla
 193. Mustafa 29 Temmuz 2013, 13:34

  Okan abi Eskişehir Anadolu üniversitesinde hazırlık var mı ? Bi de istatistik kazanan bi öğrenci için hazırlık gerekli mi sence ?

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 19:35

   İngilizcenin iyi ise bence gereksiz

   Cevapla
 194. ars 29 Temmuz 2013, 01:42

  bologna tam olarak nedir ? gazi üniversitesinde 1. sınıflara uygulanacakmış , iyi yanları kötü yanları ne olur hocam

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 11:56

   Benim de bir fikrim yok

   Cevapla
 195. esra 29 Temmuz 2013, 00:37

  merhabalar,bu yıl ege-istatistik bolumunu kazandım aile buyuklerı ne olucaksın yani diyorlar.onların anlayacağı bir dilde ne demeliyim sizce?

  Cevapla
 196. anamorfic 28 Temmuz 2013, 20:26

  istanbul aydın üniversitesi tam burslu istatistik kazandım . aydın istatistik hakıkında ne düşünüyorsunuz ?

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 11:59

   O üniversite hakkında pek bir fikrim yok, ama tabiki istanbulda olması büyük bir avantaj

   Cevapla
 197. cedric 28 Temmuz 2013, 11:43

  kolay gelsin hocam , hiç ummadığım bi şekilde gazi istatistik geldi , selçuk üni. beklerken …
  tavsiyeleriniz için teşekkürler .

  Cevapla
 198. müge 28 Temmuz 2013, 11:19

  ankara üniversitesi istatistiği kazandım nasıl sizce ?

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 19:35

   Hayırlı uğurlu olsun

   Cevapla
 199. İstatistiklereGöre 27 Temmuz 2013, 16:48

  Abi bu sene Anadolu üni – istatistik kazandım ve gidiyorum . İngilizcem pek iyi sayılmamakla beraber , matematikte de limit,türev,integral hiçbiri hakkında en ufak fikir oluşturmak için bakmadım bile, ilgimi çekmemişti. Baya bi cevaplarınızı okudum yapmam gerekenlere hazırım. limitten başlayıp türev integrali iyi bir şekilde öğreneceğim netten. Şimdiden yapmam gerekenler sizce neler ? Ayrıca hazırlık zorunlu olmadığı söylentiler arasında , sizce okumalı mıyım ? Aynı zaman da güzel bir öğrencilik hayatı da yaşayabilir miyim sizce ?

  Cevapla
  • yağmur 28 Temmuz 2013, 16:41

   aklın varsa hazırlık okumaya bile kalkışma derim yada anadolunun hazırlığını birz arastır derim ben ve biçok kişi hazırlık okuduk ve geçebılen kısı cok az.

   Cevapla
 200. mert 26 Temmuz 2013, 23:59

  okan abi ben ailemden gizlice çukurova üniversitesi ekonometri ing yazdım nasıl olsa gelmez diye kimseye sölemedim şans eseri geldi. aileme söyleyince demekdikleri laf kalmadı bağırdılar çağırdılar babam beni evden kovdu . neyse de Allah aşkına okdar kötü bi bölümmü tmm zor ama biraz bilgi verirsen sevinirim

  Cevapla
  • Okan 27 Temmuz 2013, 00:24

   Bence çok iyi bir bölüm sen kafanı yorma.. Eskiler genelde öğretmenlik doktorluk mühendislik vs gibi klasik mesleklere takılmışlar.. Bölüm iyi sen canını sıkma

   Cevapla
 201. selen 26 Temmuz 2013, 22:14

  Merhaba okan bey marmara üniversitesi-aktüerya bölümünü kazandım sizce ingilizce yanında hangi dil üzerinde çalışmam geleceğim için daha iyi olur?

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 22:35

   Dil öğrenmek sabır işidir, dolayısıyla sevebileceğiniz bir dil olsun da hangisi olursa olsun

   Cevapla
 202. Burak 26 Temmuz 2013, 21:36

  Hocam, Anadolu Üniv. İstatistik geldi. Çift anadal yapmayı istiyorum ama zorlanacağım kesin. Hazırlık okurken bilgisayar programlarına da zaman ayırsam sıkışmamak için öğrenebilirmiyim?(Bilgisayar programlarına yeterince ilgiliyimdir.) Yoksa mezuniyet sonrasına mı bırakmalıyım?

  Cevapla
  • Okan 29 Temmuz 2013, 22:36

   Bence zamanın varsa türev integral gibi ieyler çalış yada programcılık çalış, hani basit kodlamalar yapmaya çalış, for, while döngüleriyle filan.. Mesela fibonacci dizisini yazdıran program yazmaya çalış mesela en basitinden.

   Cevapla
 203. melis 26 Temmuz 2013, 14:43

  yıldız teknik üniversitesi istatistik bölümü mü yoksa marmara ekonometri mi daha iyidir sizce?

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:33

   marmara ekonometri daha iyidir

   Cevapla
 204. Erşan 26 Temmuz 2013, 13:25

  Hocam ben şuan lise son sınıfım. Bu sene sınava giricem ve istatistik bölümü düşünüyorum. Bilgisayar programlarından aşırı derece anlamam ama bana öğretildiği zaman da istenileni rahatlıkla yapabilirim. Yabancı dil öğrenmeyi de çok severim. Şu an İngilizce’nin yanında Almanca’da öğreniyorum. Okul başlamadan önce bölüm açısından kararımı vermek zorundayım. İstediğim bölüm ODTÜ istatistik. İstatistik bölümünü düşünmemin bir nedeni ise matematiği diğer derslere oranla daha çok sevmem. Ayrıca modelleme, simülasyon ve geleceği tahmin etme konularına değinmişsiniz, bunlarda ilgimi çekti gerçekten :) Sormak istediğim şey ise; istatistik bölümünde programcılık mı ağır basıyo yoksa matematik mi? Bölümü okurken ciddi bir biçimde programlamadan anlamak mı gerekiyo?

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:39

   Merhaba Erşan, seni tebrik etmek istiyorum çünkü ben senin kadar bilinçli değildim senin yaşında. Bizler istatistik bölümü nedir ne değildir bilmeden yazdık.. Kimisi sevdi kimisi sevemedi. Ben sevenlerden oldum.. Her neyse, matematik daha basar. Programcılık ise biraz ikinci planda kalır. Matematiksel modeller kurup geleceği tahmin etmeyi seversen istatistiği de seversin

   Cevapla
 205. halit 26 Temmuz 2013, 12:28

  okul açılana kadar evde neler çalışmamız ilk sene açısından kolaylık sağlar ?

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:40

   Bol bol türev integral

   Cevapla
 206. kevser 26 Temmuz 2013, 05:36

  Şimdi Okan hocam Gazi İstatistik oldu ama ben bu tam anlamayan, bilemeyen büyüklere ne yapar bu bölüm dediklerinde kolay anlaşılcak şekilde ne diyebilirim:))

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:42

   Oooo en zor soru :D Biz her sektörde çalışırız, her sektörde sayısal verilerden anşamlı sonuçlar çıkartan kişileriz dersin. Çünkü sayısal veriler her sektörde var

   Cevapla
 207. onur 26 Temmuz 2013, 03:14

  merhaba okan hocam Celal Bayar Üni-Bankacılık ve Finans((4 yıllık) bölümünü kazandım bu bölüm hakkında neler düşünüyorsunuz şimdiden teşekürler..

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:44

   Bence gayet iyi olmuş hayırlı olsun. İlerde meslektaşım olacaksın. İlerde şubelere hapsolmamak adına, öğrenmen gereken bazı şeyler olacak. Şimdi onları sana saymam sana çok yabancı gelecektir. Ama http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Basel/Basel.aspx bunlara öğrencilik hayatında ilgi duyarsan mezun olduğunda çok iyi yerlere gelebileceğinden emin olabilirsin

   Cevapla
   • onur 27 Temmuz 2013, 00:14

    çok teşekür ederim, fikirlerinizi almaya devam edeceğim…

    Cevapla
 208. duru 26 Temmuz 2013, 02:29

  hacettepe istatistik nasıl sizce ? zor mu ? hazırlık isteğe bağlı diyor ne anlama geliyor? bitirdikten sonra hacettepeden mezun olmak bana bir ayrıcalık tanır mı?

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:50

   Merhaba. Ben de oradan mezunum kolay olduğunu söyleyemem. Bir kere çok teorik… Hacettepe istatistiğin tek dezavantajı bence bu.. Onun dışında hocaları çok kaliteli ve eğitimi iyidir. Hazırlığı öprenci işlerine sormanızda fayda var. Bizim zamanımızda zorunluydu, sadece sınavı atlatırsanız hazırlık okumuyordunuz. Artık üniversite ismi iş bulmada önemini git gide kaybedip onun yerini kişisel yeterlilikler önemini arttırıyor. Ki sen mezun olduğunda üniversite ismi önemini daha da yitirecektir. Mezun olana kadar kendine bir vizyon çizip ben bu sektörde burada çalışmak istiyorum diyebildiğin zaman kendini kurtardığın zaman olacaktır emin ol

   Cevapla
   • duru 27 Temmuz 2013, 00:25

    hacettepe istatistik geldi :)

    Cevapla
 209. halit 26 Temmuz 2013, 01:11

  hocam gazi istatistik geldi :D ne önerirsiniz

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:51

   Hayırlı olsun bol bol gez derim okullar açılana kadar, sonra gezemeyeceksin :D

   Cevapla
 210. dilek 25 Temmuz 2013, 13:50

  hocam istatistikte staj için ne düşünüyorsunuz?

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 20:52

   İstanbulda okuayacaksanız mutlaka 1-2. sınıftan itibaren staj aramaya başlayın

   Cevapla
   • dilek 26 Temmuz 2013, 21:59

    ankadayım hocam ankara ünvstesi 2.sınıf , fark edermı ankara istanbul??

    Cevapla
    • Okan 29 Temmuz 2013, 22:38

     Farkeder, şöyle ki İstanbulda staj bulman çok daha kolay

     Cevapla
 211. deniz 22 Temmuz 2013, 19:44

  Merhaba Okan bey . Ben Amasya üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Bu sene bilimsel hazırlık okudum yani fizik kimya matematik dersleri aldım meslek lisesi çıkışlı olduğum için. Fakat bulunduğum şehre ve bölümüme karşı hiç bir ilgi duyamadığım ve hazırlık okuduğumdan dolayı yatay geçiş de yapamadığım için tekrar sınava girdim ve Ege istatistik Osmangazi istatistik Anadolu istatistik ve Selçuk istatistik yazdım tercihlerime . Büyük ihtimal gelecek de . Sizce bölümüme devam mı etmeliyim yoksa istatistik gelirse gitmeli miyim aklım çok karıştı hangisinde daha rahat okuyabilirim ve daha rahat iş bulurum lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
  • Okan 26 Temmuz 2013, 21:06

   Bence dur daha bölümün zevkli dersleri başlamamış.. Genelde her bölümde ilk 2 sene çok sıkıcıdır çünkü bölüm dersleri yerine genel dersler verilir. Elektrik elektronik dersleri başladığında belki sana zevkli gelecek?

   Cevapla
 212. Deniz 20 Temmuz 2013, 15:36

  Yazınızda AÖF den EKONOMİ okumanız fayda sağlayacaktır demişsiniz. Yorumlara verdiğiniz cevaplardan birinde ise AÖF den bir bölüm okumamız özel sektörde işe yaramayacağını belirtmiş sadece kişisel gelişimimiz için faydalı olacağını söylemişsiniz. Artı olarak AÖF den okuyacağım bölümün özel sektörde bana fayda sağlamasını istiyorum. Tavsiyeniz hangi yönde olur?

  Cevapla
  • Okan 20 Temmuz 2013, 17:41

   Kişisel gelişim için fayda sağlar, işe girerken pek bir faydası yok. Dediğim gibi, aof yerine daha başka şeylere odaklanabilirsiniz, örneğin yazılımcı olmak istiyorsanız database programlarını öğrenmek yada finans alanında çalışmak istiyorsanız SPK lisanslama sınavlarına hazırlanmak gibi.. Ama ben hem bunları yapacağım hem de aof okuyacağım diyorsanız fazla mal göz çıkarmaz :- )

   Cevapla
 213. Deniz 20 Temmuz 2013, 14:44

  Dokuz Eylül istatistiği neden önermiyorsunuz ?

  Cevapla
  • Okan 20 Temmuz 2013, 15:24

   Çünkü Ege nin eğitimi bence daha iyi

   Cevapla
 214. isa 19 Temmuz 2013, 18:30

  peki hocam saolun.bir sorum daha vardı..kac yıldır formasyon gelecek istatistik bölümüne diye konusuluyordu.liselere istatistik dersi konacak ve formasyon alıp ögretmen olabilecektik.böyle bi söylenti vardı.bi bilginiz var mı bu konuyla ilgili?

  Cevapla
  • Okan 20 Temmuz 2013, 15:23

   Öğretmen olmayı veya devlette çalışmayı aklımdan tamamen çıkardığım için hiç takip etmedim, o yüzden ben de bilmiyorum

   Cevapla
 215. isa 19 Temmuz 2013, 08:29

  hocam merhabalar..istatistik ögrencisiyim ve önümüzdeki sene kısmetse okulum bitiyor..yurt dısında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum..kafamda ekonometri var..siz benim yerimde olsanız hangi dalda yüksek lisans yapardınız ? hangi dallar daha avantajlı sizce?fikrinizi alabilir miyim?

  Cevapla
  • Okan 19 Temmuz 2013, 12:57

   Her zaman söylediğim gibi, çalışmak istediğiniz sektör üzerine bir yüksek lisans daha avantajlı. Hangi sektörde daha çok çalışma imkanı var diye hayallerinizi ona göre şekillendirmeyin, hayal vve hedeflerinize göre hayatınızı şekillendirin

   Cevapla
 216. kevser 19 Temmuz 2013, 07:17

  şu an içime bir korku düştü.Formasyon istatistik bölümünü etkiler mi? aramda 37 bin fark olan bir yer gelmeyebilir mi yani? :(

  Cevapla
  • Okan 19 Temmuz 2013, 12:55

   Bilmiyorum arkadaşlar

   Cevapla
  • Burak 19 Temmuz 2013, 15:29

   Bence gelir.Formasyonun çok etkiliyeceğini düşünmüyorum öğretmen olmak isteyenler genelde eğitim fakültelerini tercih eder yine.İçiniz rahat olsun bu konuda 37bin çok fazla bir fark. :)

   Cevapla
   • Arda 24 Temmuz 2013, 11:42

    Formasyon edebiyat ve tarih bölümlerini çok fazla etkileyecek istatistik fen fakültesi fakat formasyon etkilemez.öğretmen olmak isteyen biri istatistik niye yazsın? sıralamaların 5-7 bin düşmesi bekleniyor.37 bin fark korkulmaz :)

    Cevapla
 217. Flencher 19 Temmuz 2013, 00:56

  BEnim büyük ihtimal istatistik tutacak nasıl bir ilk sene geçirmeliyim sizce?

  Cevapla
  • Okan 19 Temmuz 2013, 12:55

   İlk sene derslerini aksatma yeter, bir alttan ders almaya başladın mı domino gibi bütün 4 senen kötü geçiyor

   Cevapla
 218. seda 18 Temmuz 2013, 22:59

  hocam merhaba sizce istanbul ticaret üniversitesi istatistik iyi midir tercihlerim arasına yazdm ama hala çokkk kararsızım lütfen yardımcı olun

  Cevapla
  • Okan 19 Temmuz 2013, 12:54

   Başka nereleri yazma olanağın vardı?

   Cevapla
   • seda 19 Temmuz 2013, 14:15

    ege, gazi, dokuz eylül ankara, anadolu üniversitesi, tutuyordu fakat şehir dışı olduğu içi yazmamıştım

    Cevapla
 219. halit 18 Temmuz 2013, 15:26

  hocam öncelikle sorularımızı cevapladığınız için gerçekten çok teşekkür ederim
  ilk sene bilgisayar almamızı önerirmisiniz.. ders açısından . bilgisayara yönelik mi işleriz dersleri ?

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 21:26

   ilk 2 sene genelde yazilim ve matematik dersleri olur, son 2 sene ise istatistik dersleri olur, ona gore planinizi yaparsiniz :- )

   Cevapla
 220. Flencher 18 Temmuz 2013, 15:06

  Cogu kişiyle konustum özel universitelere tek iyi diyen sizsiniz.İstatistik (eskisehir anadolu) gitmeyi düşünüyorum.Yüksek lisans vs es es anadolu hakkında bilgi verebilirmisiniz? Tercihlerim arasında dokuz eylül ve ege de var….

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 21:19

   Yuksek lisans ile ilgili merak ettiginiz sey ne?

   Cevapla
 221. abdullah 18 Temmuz 2013, 05:01

  İstatistlik ve bilgisayar bilimleri ktü , eskişehir istatistik anadolu , osmangazi istatistik bunlar ve matematik ve bilgisayar bilimleri arasında tercihlerde zorlanıyorum yardımcı olurmusunuz ? edit aaciiiiil

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:16

   istatistik ve bilgisayar bilimleri ktü ve osmangazi istatistik hakkında iyi şeyler duymadım, anadolu istatistik çok iyi.. Matematik ve bilgisayar bölümlerinde ne dersler var tam olarak bilmiyorum ama istatistik ten çok farklı olacağını sanmıyorum

   Cevapla
 222. prepra 18 Temmuz 2013, 01:46

  tercihler bugün bitiyor kararsızım halen esog-mat-bilgisayar iö(9 bin üstümde),dokuz eylül istatistik iö,esog istatistik ve muğla istatistik gelebilir.Muğla çift anadal ve ingilizce,fransızca,almanca dersleri veriyor esogta dil yok dokuz eylülde ing ama çift anadal yok.Esog mat-bilgisayarı başa ondan sonra muğlayı yazdım ama kararsızım ikisinin yerlerini değiştirmeli miyim?Mat-bilgisayardan çıkarsam sadece yazılımla kalırım ama istatistikte dil+bankalar ve yazılımda gelişebilir yüksek lisans yaparım iyi bir yere gelebilirim.Size ne yapmalıyım liste böyle kalmalı mı yoksa yer mi değişmeli?

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:15

   Bence iyi olmuş ben olsam değiştirmezdim

   Cevapla
 223. ayça 17 Temmuz 2013, 23:54

  hocam formasyon istatistiği nasıl etkiler ?

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:12

   Etkileyebilir bence

   Cevapla
 224. Fazilet 17 Temmuz 2013, 22:09

  Yardımlarınız için çokkkkk teşekkürederiz.Yarın ODTÜ istatistik yazıyoruz.

  Cevapla
 225. ayşe 17 Temmuz 2013, 19:24

  hocam sıralamam 101 bin hacettepe ankara ve gazi istatistik bölümlerini yazdım ama formasyon yeniden geleceği için 2010 2011 yıllarının başarı sıralaması önemli bu yılki sıralamalar önemsiz diye duydum böyle olursa hiçbir tercihim tutmuyor açıkta kalıyorum tercihime çevre illeri eklemem gerekir mi?

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:17

   Bilmiyorum ben gireli 9 yıl oldu

   Cevapla
 226. Buket 17 Temmuz 2013, 19:09

  metalurji ve malzeme mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz okan bey?

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:11

   Benim uzmanlık alanımın dışında ama uçak firmalarına girerseniz çok iyi olacağı düşüncesindeyim

   Cevapla
 227. Dilşah 17 Temmuz 2013, 17:40

  Hocam .Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde istatistik okuyorum.Aöf’den bölümüme ileride faydalı olacak bir bölüm önerebilir misiniz? Ben ÇEKO yazmayı düşünüyorum ama siz ne dersiniz?

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:10

   Arkadaşlar daha önce de söyledim AOF den hangi bölümü yazmak istiyorsanız yazın zaten özel sektörde çok fazla işe yaramayan bir diploma, sadece kendi kişisel gelişiminiz için kaydolmak istiyorsanız olun. Hangi konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ona başvurun

   Cevapla
 228. cemil 17 Temmuz 2013, 13:34

  mugla istatistik nasıl hacam?

  Cevapla
 229. Flencher 17 Temmuz 2013, 13:34

  Peki neden istatistik degilde burslu bilgisayar mühendisliği? yardımcı olursnaız sevinirim kafamda bazı soru işaretleri var… :)

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:08

   Bilgisayar mühendisliği yaratıcılağa daha açık bir bölüm

   Cevapla
 230. zacoo 17 Temmuz 2013, 13:30

  Biri benden daha önce sormuş daha önce sorduğum soruyu,peki beykent için internette eğitimi kötü olduğu söyleniyor açıkcası olumlu fazla birşey yok.Sizin bir bilginiz var mı? Bu yüzden çekiniyorum orayı yazmaktan

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:07

   Bence özel üniversiteler birçok devlet üniversitesinin sağladığı şartlar bakımından daha iyi durumdalar, beykent için olumsuz birşey duymadım ama araştırmak lazım

   Cevapla
 231. zacoo 17 Temmuz 2013, 13:26

  Merhaba okan bey, Beykent Bilgisayar mühendisliği mi yoksa gazi,anadolu,dokuz eylül,ege istatistik mi sizce? Her ikisinde de bilgisayar ,programlama ve matematik olduğu için sevmeme gibi bir problemim de yok

  Cevapla
  • Okan 18 Temmuz 2013, 09:07

   Beykent bilgisayar

   Cevapla
 232. Flencher 17 Temmuz 2013, 13:05

  Cok kararsız kaldım beykent bilgisayar mühendisliğimi %50 burslu gazi istatistik mi??

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 13:20

   Tabiki beykent bilgisayar müh

   Cevapla
 233. zeynep 17 Temmuz 2013, 09:03

  hocam benm bu sene tercih yapcam eskişehir istatislik ama dil tamamda yüksek yapmak riskli iş ve görsüğüme göre o kadar da önermiyorsunuz kesinlikle bizim bölümü yaz derim diye … kafam karıştı tyardımcı olursanız sevinirim …

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 12:07

   Yüksek lisans yapmak çok riskli değil, lisansa göre çok daha kolay.. Ama yüksek lisans yapamam diyorsanız bence istatistik yazmayın

   Cevapla
 234. yağmur 17 Temmuz 2013, 04:23

  sizcee anadolu istatistikmi yoksa biyolojimi?

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:15

   Biyolog olmak istiyorsanız biyoloji, istatistikçi olmak istiyorsanız istatistik

   Cevapla
 235. Flencher 17 Temmuz 2013, 04:02

  İStatistiği seçmiş olsam sıralamam nasıl olmalı? Hangisi istatistikte daha iyidir? ankara – anadolu-gazi-dokuz eylül-ege

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:15

   Gazi Ankara Anadolu Ege 9Eylul

   Cevapla
 236. kevser 17 Temmuz 2013, 02:19

  1) gazi üni istatistik 2)ankara üni istatistik (iö)3)gazi üni istatstk (iö) 4)ege üni istatistik(iö) 5)eskişehir osmangazi istatistik 6)dokuz eylül istatistik (iö) 7)eskişehirosmangazi istatistik (iö) 8)konya selçuklu istatistik .diye tercihlerimi yaptım.size göre değiştirmemi düşündüğünüz bi sıralama var mı?şimdiden teşkkürler

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:14

   Bence gayet iyi :- )

   Cevapla
 237. Kaan 17 Temmuz 2013, 02:14

  İstanbul Üniversitesi orman mühendisliği mi yoksa gazi ege veya dokuz eylül üniversitelerinde istatistik mi ? Ve nedenini açıklar mısınız lütfen hocam ?

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:12

   Orman mühendisliğini önermem, iş imkanı oldukça dar Sırf adı müh diye aldanmayın.

   Cevapla
 238. Anıl 17 Temmuz 2013, 02:10

  Hocam ege istatistik mi yoksa ege tekstil mi hangisini okumak daha faydalı olur?

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:11

   Tekstil müh olmak istiyorsan tekstil, sayılarla uğraşmak istiyorsan istatistikçi olmak daha faydalı

   Cevapla
 239. azra 17 Temmuz 2013, 01:04

  Hacettepe istatistikte hazırlık var mı

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:10

   İng sınavı geçersen yok

   Cevapla
 240. hazal 17 Temmuz 2013, 00:11

  Merhaba hocam.Sizce Ankara istatistik mi Gazi istatistik mi ve neden ? karar veremiyorum yardımcı olur musunuz

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:10

   Gazi istatistik.. çünkü seçmeli dersleri daha genişti bizim dönememizde. Bir de yanlış bilmiyorsam mühendisliklerinde çift anadal seçeneği var

   Cevapla
 241. Flencher 16 Temmuz 2013, 23:46

  Selamlar okan bey. Matematik ve bilgisayarla cok iyiyim.Burslu bilgisayar mühendislikleri mi sizce dokuz eylül istatistik mi? (bu arada beykent bilgisayar mühendisliği )

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:09

   Bilgisayar mühendislikleri daha iyi

   Cevapla
 242. Burak 16 Temmuz 2013, 23:28

  Okan bey sizin içinde bi sakıncası yoksa hangi okuldan mezun olduğunuzu ve şuan nerde çalıştığınızı sorabilirmiyim? Merak konusuda :)

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:09

   Sitemi inceleyin, yukarıda ben kimim ki kısmı var

   Cevapla
 243. cemre 16 Temmuz 2013, 21:29

  merhaba ben harıta muh arastırıdm ve herkez cok onerdı ama sımdı sızın sıtenıze baktım ıstatıslık de aklıma yattı hangısnı tercıh etmelıyım ?

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:09

   İlerde ne olmak istiyorsanız onu seçin

   Cevapla
 244. Mert 16 Temmuz 2013, 21:07

  Aktüerya bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz ? istatistikle kıyaslaması nasıl olur ?

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:08

   Bence çok iyi bir bölüm.. sigortacılık ve risk yönetimi üzerine.. istatistiğin bir alt bilim dalı.. İstatistik mezununa göre daha kolay iş bulabiliyorsun ama istatistik mezunu her sektörde çalışabilirken aktüerya mezunu sadece sigorta sektöründe çalışabilir

   Cevapla
 245. halit 16 Temmuz 2013, 20:12

  sizce selçuk istatistik mi anadolu istatistik mi ?
  ve ilk sene neler yapmamızı önerirsiniz ?
  ders çalışma anlamında.. neler almamızı önerirsiniz ?

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:07

   Anadolu istatistik daha iyi.. Hem de eskişehir konya ya göre çok daha güzel bir şehir.. İlk sene hiçbir ders bırakmayın domino etkisi yapar

   Cevapla
 246. Kaan 16 Temmuz 2013, 18:14

  Hocam neden Dokuz Eylül veya Ege değil de Gazi İstatistik önde sizin için ? Bunu açıklar mısınız lütfen

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 09:06

   Çünkü bildiğim kadarıyla mühendisliklerinde çift anadal imkanı var, ama kesin sonucu tabiki öğrenci işleri söyler. Bir de seçmeli dersleri daha geniş

   Cevapla
 247. Merve 16 Temmuz 2013, 17:56

  Merhaba sizce hacettepe bilgisayar öğretmenliği mi yoksa hacettepe istatistik mi?

  Cevapla
 248. halid 16 Temmuz 2013, 13:01

  merhaba okan bey matematik-bilgisayar istatistik istatistik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden hangisi daha avantajlı olur ?

  Cevapla
 249. dilara 16 Temmuz 2013, 02:22

  merhaba ben ank üni jeoloji hacettepe fizik müh ve gazi üni iö istatistik arasında kaldım bi fikir verebilirmisiniz ?

  Cevapla
  • Okan 16 Temmuz 2013, 12:50

   O saydığınız mühendislikleri okumaktansa istatistik okumak daha iyidir.

   Cevapla
 250. Ozan 15 Temmuz 2013, 20:29

  Okan Bey Ciddi Şekilde Ege istatistiği yazmayı düşünüyorum. Bu bölümü yapabileceğime inanıyorum. Fakat beni tek endişelendiren şey mezun olduktan sonraki işsiz kalma korkusu. Birde bu bölüm mezunlarının maaş aralığı nedir acaba örneğin yeni başlayanlar ne kadar ile , uzman istatistikciler ne kadar (ortalama olarak soruyorum tabiki tahmini)?

  Cevapla
  • Okan 15 Temmuz 2013, 22:06

   Daha onceden de dedigim gibi sadece kuru kuru istatistik diplomasiyla mezun olursaniz pek bir is bulamazsiniz cunku istihdam piyasasi cok kızışık ve herkes yarış halinde.. Maaş konusu nerede başladığınıza göre değişir, ama en kötüsünü söylüyorum 2000 TL den başlarsınız

   Cevapla
 251. Kaan 15 Temmuz 2013, 19:50

  Merhaba hocam.Ben istatistik okumayı çok istiyorum.Ege-Dokuz Eylül-Gazi arasından bi sıralama yapar mısınız lütfen.Bir de ingilizce olduğu için Dokuz Eylül’ü daha çok istiyorum.İngilizce konusunda kendimi daha çok geliştirmek istiyorum.Siz hangi üniversiteyi önerirsiniz? Bir de son olarak Hitit İÖ makine, Kahramanmaraş iö makine, Niğde iö makine mühendisliği mi yoksa bu saydığım üniversitelerdeki istatistik mi ? Teşekkürler hocam..

  Cevapla
  • Okan 15 Temmuz 2013, 22:03

   Benim siralamam Gazi >ege=9 eylul istatistik olurdu. Benim zamanima gore cok sey degismis ilk defa duyuyorum bu universiteleri, ama istatistik kadar iyi olacagini sanmiyorum. Anadolu istatistik de dusunebilirsin, cunku endustri muh uzerine cift anadal yapabiliyorsun orda

   Cevapla
   • Kaan 16 Temmuz 2013, 00:49

    Hocam Anadolu İstatistik bu sene yeni açılıyormuş şimdi Ösym’nin sitesinden baktım da.Bir de yandal ile anadal ın farkı ne hocam ? Ben dokuz eylül üniversitesini ingilizce olduğu için istiyorum ingilizce malumunuz artık bi dünya dili oldu. Ve yurt dışına da gitmeyi istiyorum erasmus ile. Tabiki bunlar ileride düşünülecek eşyler.Benim matematik ve bilgisayarla aram da iyi onun için istiyorum istatistiği.Ben bu sene son 2 ay hiç fen derslerine çalışmadım tm’ye yöneldim onda da istediğim puanı yakalayamayınca istatistik düşündüm.Aslında şu an kararsızlık içindeyim.Ne önerirsiniz bana ?Bir sene daha beklemeli miyim yoksa istatistiği çok istediğimden tercih etmeli miyim? Çok karışık yazmış olabilirim hocam gerçekten kafam çok karışık bu ara kusuruma bakmayın ..

    Cevapla
    • Okan 16 Temmuz 2013, 12:47

     Bu sene açılmıyor, yıllardır var o bölüm, geçen sene de konferans vermeye gitmiştim. Yandal ile çift anadalın farkı şu, yandalda belli başla bazı dersleri alıyorsun diğer bölümden ve sana diploma yerine yandal yaptığına dair bir belge veriyorlar, çift anadalda ise yanılmıyorsam sana diğer bölümün de diplomasını veriyorlar. Seneye daha iyi bir puan çekebileceğine inanıyorsan bence bekle, ama çok seviyorsan da istatistiği yaz, ben bişrşey diyemem hayatını etkilemek istemem

     Cevapla
     • Kaan 16 Temmuz 2013, 18:12

      Peki hocam.Çok teşekkürler.Seneye daha iyi bir puan çekebileceğime tabiki inanıyorum ama 1 sene daha bu stresi yaşamak istemiyorum açıkçası ve istatistik bölümünü severek okuyacağımı düşünüyorum..

      Cevapla
 252. eliff 15 Temmuz 2013, 18:56

  sizce gazi istatistik mi yoksa dokuz eylül istatistik mi :)

  Cevapla
 253. beyda 15 Temmuz 2013, 12:34

  merhaba okan bey; yıldız teknik hacettepe gibi okullarda istatistik sıralamasındayım. aklımda olmayan bir bölümdü, ekonomiye de çok ilgi duyduğum söylenemez. esasında hedefim içmimar olmaktı. bu ilgi alanı değişikliğiyle istatistikte mutlu olabilir miyim size? mezun olduğumda iş olanaklarım bana ne gibi alternatifler sağlayabilir? işini sevmeyen bir memur olmak istemem.

  Cevapla
  • Okan 15 Temmuz 2013, 21:58

   merhabalar, istatistigi sevebileceginizin garantisini veremem cunku seven cok seviyor, sevmeyen ise pek sevmiyor… Sevebilmeniz icin dedigim gibi sayilari ve formulleri, gelecegini tahmin etmeyi seven birisi olmaniz lazim.. Cunku istatistikte genelde sayilarla modeller kurulur ve gelecek tahmini yapilir..Istatistik bilimler arasi bir bilimdir, yani hemen hemen her bilime uygulanir.. Dolayisiyla ogretmenlik, mimarlik yada tip gibi degil.. Bunlari bitirdiginde ne olacagin bellidir, ya ogretmen ya mimar yada doktor olacaksin.. Ama istatistigi bitirdiginde sen nesin belli degildir, onu bolum belirlemiyor sen kendin belirliyorsun. Onu da yuksek lisans yaparak belirleyebilirsin. Yuksek lisanstan sonra da gercekten iyi yerlere girebilirsin.. Cunku farkli bir daldan yuksek lisans yapinca hem o dali ogrenmis oluyorsun hem de istatistik bilmeyen kisilerin onune gecmis oluyorsun..Her savundugum sudur ki, iktisat bilen bir istatistikci, bir iktisatcidan daha kalifiyedir

   Cevapla
 254. Emrullah 15 Temmuz 2013, 00:26

  Hocam bana çukurova istatistik ve osmangazi istatistik (i.ö) geliyor sizce hangisini şeçmeliyim ve veterinerlikde gelebilir çok kararsızım sizce hangisi olursa iyi olur fikriniz nedir şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Okan 17 Temmuz 2013, 12:09

   Veterinerlik konusunda birşey diyemem sonuçta ap ayrı bir meslek ve iş olanakları mevcut, ama çukurovamı osmangazi mi derseniz osmangazi derim.. Hatta Anadolu uniyi seçebiliyorsanız bence Anadolu uniyi osmangazinin de önüne koyun derim

   Cevapla
 255. Birgül 15 Temmuz 2013, 00:04

  Merhabalar, Namık Kemal Üniversitesi bilgisayar mühendisliği mi, yoksa YTÜ istatistik mi? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan 15 Temmuz 2013, 00:05

   namık kemal bılgısayar muh

   Cevapla
 256. beraatuk 14 Temmuz 2013, 23:00

  Hocam istatistik bölümü ile istatistik ve bilgisayar bölümleri arasında ne fark var öğrenebilir miyim

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 23:42

   Biri istatistik üzerine diğeri ise bilgisayar programcılığı üzerine

   Cevapla
 257. Pınar 14 Temmuz 2013, 12:44

  Merhaba Hocam.Ben bu sene tercih yapıcam ve kafam çok karışık. Gıda mühendisliği,Çevre mühendisliği ve istatistik düşünüyorum. Abant İzzet Baysal/Balıkkesir üniverstesi çevre mühendisliği. Kırklareli/Namık kemal üniversitesi gıda mühendisliği. Ege/Dokuz eylül ve anadolu üniversitesi istatistik.Sizce hangisi?

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 14:46

   Diger yorumlarimi okuyun, hep soyluyorum cevre ve gida muhendisligi degmez okumaya diye.. Adinin muhendislik olduguna aldanmayin

   Cevapla
   • Pınar 14 Temmuz 2013, 15:21

    Peki istatistik hangi okulu yazim?

    Cevapla
    • Okan 14 Temmuz 2013, 16:02

     Ege veya dokuz eylul anadolu universitesinden daha iyi. Ama cift anadal istiyorsaniz Anadolu universitesinin daha fazla olanagi var

     Cevapla
 258. tugce 14 Temmuz 2013, 12:13

  merhaba ben çukurova üniversitesi istatistik 3 sınıf ögrencisiyim ama hala okulu bitirince ne yapmalıyım karar veremedim bana yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 14:44

   Kendi hayalinizi kendi hedefinizi kendiniz belirlemeniz lazim, ben size uygun bir hedef belirleyemem.. Hayalinizi ve hedefinizi belirlerken hangi sektorde is imkani fazla diye degil, gonlunuzden gecen ne ise o sekilde belirlemek gerek

   Cevapla
 259. ferhat 14 Temmuz 2013, 11:39

  Merhabalar Okan bey, Ben Fırat Üniversitesi İstatistik 2.sınıg öğrencisiyim genel ortalamam 2,82. Alttan dersim yok. Harran Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğine geçiş için başvursam alma ihtimalleri var mı acaba. Onların isteğiyle olabilecek bir durum mu bu. Daha önce böyle bir geçiş yapan arkadaşımız var mıdır.

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 12:05

   merhaba ferhat inan benim de bir fikrim yok

   Cevapla
 260. Tuğçe 14 Temmuz 2013, 04:43

  Merhaba Okan bey benimde bir sorum var. Bu sene tercih yapacağım. Hemşirelik bir de bazı ünilerde bilgisayar mühendisliği yazdım (%50 burs sadece İzmir) ama istatistik kafamı karıştırıyor. İstatistikte YTÜ, hacettepe, ege, dokuz eylül, gazi ve istanbulda bazı ünilerde tam burs tutuyor. Sizce bunları da listeme eklemeli miyim?

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:26

   Bence eklemelisin, ben olsam hemsireligi ikinci plana koyardim, annem hemsire cekmedigi kalmadi kadincagizin

   Cevapla
   • Tuğçe 15 Temmuz 2013, 11:54

    Aslında hemşirelik benimde pek istediğim bir bölüm değil ama çevremdeki herkes hemşire olmam için ısrar ediyor. Yine de Ege ve Dokuz Eylül istatistikde yazdık. YTÜ de eklemeli miyim sizce? Ailem İzmir’de o yüzden sanırım İzmir’de okumak kolay olur fakat üniversite kalitesi olarak bakarsak hangisi daha üst sıralarda olmalı sizce?

    Cevapla
    • Okan 15 Temmuz 2013, 21:52

     YTU nun diger ikisinden egitim olarak farki olacagini sanmam, ancak YTU istanbulda olmasi sebebiyle staj konusunda size cok buyuk bir avantaj saglar

     Cevapla
 261. MBÇ 14 Temmuz 2013, 02:19

  okan bey merhaba Karabük endüstri mühendsliği karabük bilgisayar mühendisliği mi yoksa gazi istatistik mi

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:25

   Karabuk endustri>Karabuk bilgisayar>gazi istatistik

   Cevapla
 262. sena 14 Temmuz 2013, 01:04

  okan abi meraba ben odtü matematik ve odtü istatistk arasında kaldım ve ilerde yönetici olabilceğim bi yere girmek istiyorum sizce hangisini daha önce yazmalıyım şimdiden teşekkürler:)

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:24

   Arkadaslar bana matematik ile istatistigi kiyaslatmayin, cunku istatistik her zaman icin matematikten cok daha iyi bir bolumdur

   Cevapla
 263. Hande 13 Temmuz 2013, 23:42

  Hocam sizce Hacettepe istatistik olmazsa Ankara ünv. Mi yoksa gazi ünv mi tercih etmeliyim. Bi de istatistik mi kimya mühendisliğimi?

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:23

   gazi istatistik daha iyi, istatistik>kimya muh

   Cevapla
   • Hande 14 Temmuz 2013, 14:52

    Peki sizce ODTÜ biyoloji veya kimya yazmalı mıyım

    Cevapla
    • Okan 14 Temmuz 2013, 14:57

     Onun yerine daha az kaliteli bir okulda daha kaliteli bolumker yazilabilir

     Cevapla
 264. cedric 13 Temmuz 2013, 23:37

  kolay gelsin , ben peyzaj mimarlığı okuyorum 2 ye geçtim ,bu sene sınava girdim istatistik okumayı planllıyorum selçuk istatistiği önerir misiniz yoksa peyzaj mı ?

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:23

   ikisi de cok farkli bolumler, istatistigin is olanaklari daha genis ama sevmezseniz istatistigi? herkes sevemez istatistigi

   Cevapla
 265. Kullanıcı ADı*melisa 13 Temmuz 2013, 21:38

  ktü matematik yada istatistik mi ankara üniversitesi matematik yada istatistik mi

  Cevapla
 266. Asiyee 13 Temmuz 2013, 19:34

  merhaba Okan bey. istatistik birinci sınıf öğrencisiyim. Yalnızca istatistik yazan bi diplomaya sahip olmak dileğim kendimi olabildiğince geliştirmek istiyorum. Açıköğretimden bi üniversite daha bitirmek istiyorum bana faydası olabilecek bir bölüm. İşletme mi iktisat mı sizce ?

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:21

   iktisat daha iyi bence ama AOF is bulmanda cok yardimci olmaz bastan soyleyim.. sadece kisisel gelisim icin..

   Cevapla
 267. İbrahim 13 Temmuz 2013, 17:54

  Merhaba Okan Bey, ben Türkiye’den bir bölüm kazanıp Almanya’da okumak istiyorum.Mühendislikte bunu yapabiliyorum acaba istatistikte de yapabilirmiyim? İstatistik bölümünde ODTÜ hariç diğerlerini kazanma ihtimalim yüksek.

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:20

   Erasmus ile gidebilirsiniz yurtdisina

   Cevapla
 268. Burak 13 Temmuz 2013, 17:27

  Okan bey, anadolu üniversitesi istatistik bölümü öğrencilerine tüm mühendislik dallarında çap yapma şansı veriyor.Bu alanda endüstri mühendisliğine çap yapmakmı yoksa dokuz eylül üniversitesinde yüksek lisans yapmak mı daha faydalı olur?Çap yapsakda yüksek lisans yapabilirmiyiz her iki dalda?

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:20

   cap yapmaktan kasit ne, yuksek lisans mi yoksa cift anadal yandal filan mi

   Cevapla
   • Burak 14 Temmuz 2013, 14:50

    Çift anadal

    Cevapla
    • Okan 14 Temmuz 2013, 14:59

     Cift anadal yapip uzerine yuksek lisans yapmak daha iyi tabiki

     Cevapla
     • Burak 14 Temmuz 2013, 15:46

      Bu olaylar hayatımızda ilk olduğu için sağlıklı yorum yapamıyoruz o yüzden size soruyoruz yardımlarınız için teşekkürler.

      Cevapla
 269. emratk 13 Temmuz 2013, 16:29

  hocam enerji sistemleri muh/bilişim sistmleri muh/gıda muh/harita muh/imalat muh/kimya muh/metelurjı malzeme muh arasında bır kıyaslama yaparmısınız
  Tesekkur Ederim…

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:18

   Bunlarin hepsi benim uzmanlik alanim disinda o yuzden cok yardimci olamam ama gida harita ve kimyayi kafandan silebilirsin

   Cevapla
 270. murat 13 Temmuz 2013, 16:22

  merhaba okan bey ben meslk lisesi çıkışlıym şuan terch yapıcm sizce enerji sistemleri mühendisliğimi yoksa istatislikmi

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:17

   enerji sistemleri muhendisligi

   Cevapla
 271. Büşra 13 Temmuz 2013, 15:41

  Merhabalar Okan Bey,
  Sıralamam Marmara üniversitesi(i.ö), İstanbul Üniversitesi Ekonometri bölümüne yetiyor. Ancak ben 4 yıl boyunca sayısal bir eğitim aldığım için hep sayısal bir bölüm düşünmüştüm. Sayısal sınavından düşük bir sıralama gelince şansıma istatistik bölümüyle tanıştım. Sıralamam YTÜ İstatisk’e de yetiyor. Bir sıralama yapsanız nasıl yapardınız ve hangi bölümü seçmeliyim ? Şimdiden ilginiz için teşekkürlerimi iletiyorum.

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:14

   Ekonometri ve istatistik emin ol cok sayisal bolumlerdir. Ben gozum kapali ekonometriyi istatistigin onune yazarim

   Cevapla
 272. nurgül 13 Temmuz 2013, 15:39

  merhaba okan bey öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederm ben bu sene liseyi bitirdim v e şuan tercih dönemindeyiz kafam çok karışık tercih kitapçımı karıştırırken istatistik gözüme çarptı 9 eylül istatistik tutuyor bankacılıkta tutuyor sizce hangisinin iş olanakları daha yüksek kendimi geliştirmek ve dil eğitimide almayı düşünüyorum üniye gidersem sizce gideyim mi?

  Cevapla
  • Okan 14 Temmuz 2013, 11:13

   Ben olsam bankaciligi secerdim, ama 4 yillik degil mi? cunku 2 yillik bankacilik da var

   Cevapla
 273. deniz 13 Temmuz 2013, 11:47

  İyi günler Okan bey. Ege üni istatistik mi Hacettepe üni fizik mühendisliği mi yoksa Dokuz eylül tekstil mühendisliği mi? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 274. elif 13 Temmuz 2013, 00:31

  merhaba,ben bu sene tercih yapıcam tercihlerimin arasında gıda,imalat ve çevre mühendisliği bide istatistik var ama siz çevre mühendisliğini pek önermiyosunuz sanırım neden acaba?? bide sizce hangisi sıraya göre yazmalıyım?? teşekkürler :)

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:06

   Evet onermiyorum cunku is olanaklari oldukca dar.. benim siralamam su sekilde olurdu : imalat>=istatistik>gida

   Cevapla
 275. serhat 12 Temmuz 2013, 18:29

  okan bey merhaba. istatistik(mf1) mi yoksa bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği(ygs1) mi?

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:07

   ben ogretmen cocugu olmama ragmen ogretmenligi hic sevemedim o yuzden istatistik derdim

   Cevapla
 276. büşra 12 Temmuz 2013, 18:24

  ekonometri mi istatistik mi?

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:07

   kesinlikle ekonometri!

   Cevapla
   • büşra 13 Temmuz 2013, 16:19

    bazı dersleri aynı, ama ekonometriyi okuması çok zor diyorlar, hatta 4 senede bitirilemezmiş. ama ekonometride daha fazla iş imkanı olduğunu duydum, şöyle sormak istiyorum mimar sinan istatistik mi, dokuz eylül ekonometri mi?

    Cevapla
    • Okan 14 Temmuz 2013, 11:16

     Kolaylik zorluk kisiye gore degisir, sen zor diyenleri dinleme.. evet ekonometrinin is olanaklari daha genis, o yuzden ben olsam 9 eylul ekonometri secerdim

     Cevapla
 277. esra y... 12 Temmuz 2013, 17:40

  hocam ben fırat istatistik bitirdim çok severek okudum fakat şu an boş boş oturuorum evde şimdi açıköğretimden bir bölüm okumak istiyrum sizce ne yapmalıyım bir an önce iş hayatına atılmak istiyorum

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:09

   Yuksek lisans yapmalisin, sizin uniden serdar die bir arkadasim mezun olmustu sonra yuksek lisans yapti simdi ziraat bankasinin londra subesinde calisiyor.. Acikogretimi kucumsemek istemiyorum ama buyuk dusunun

   Cevapla
 278. osman 12 Temmuz 2013, 16:10

  Öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.Puanım ege ve 9 eylül istatistik e tutuyor.İzmir üniversitesi %50 burslu işletme ingilizce de tutuyor.sizce sıralama? çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:11

   istatistik her zaman icin isletmeden daha kalitelidir, ege ve 9 eylul arasinda da pek bir fark yok

   Cevapla
 279. Cansu 12 Temmuz 2013, 13:24

  Aydın üniversitesi %75 burslu istatistik mi, Eskişehir istatistik mi, Dokuz Eylül istatistik mi? Ve arada 30 bin fark olduğu ve ben önde için tercihimin tutma ihtimaline ne diyorsunuz?

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:12

   9 eylul istatistik daha agir basiyor

   Cevapla
 280. emre 12 Temmuz 2013, 12:40

  okan bey matematik , istatistik , matematik-bilgisayar , aktüerya bölümlerini sıralayabilir misiniz?

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:14

   Aktuerya > istatistik > matematik-bilgisayar > matematik…. Aktuerya, istatistigin sigortaciliga uygulanmasidir, sigorta firmalarinda calismak istiyorsaniz bence kacirmamaniz gereken bir bolum..

   Cevapla
 281. azra 12 Temmuz 2013, 10:43

  hocam Hacettepe istatistik mi yoksa Hacettepe aktüerya bilimleri mi?

  Cevapla
  • Okan 13 Temmuz 2013, 13:18

   ikisi de kardes bolum… Soyle bir kiyaslama yapalim, aktuerya okursan ise girme olasiligin daha yuksek ama sadece sigorta firmalarinda calisirsin, istatistigi secersen ise girme olasiligin aktuerya ya gore biraz daha dusuk ama daha degisik sektorlerde ornegin bankalarda calisabilirsin.. Karari sana birakiyorum.. Sigorta firmalarinin risk yonetimi departmanlarinda calismak istiyorsan bence aktuerya kacirilmamasi bir bolum

   Cevapla
 282. esmesss 12 Temmuz 2013, 02:22

  Okan Bey merhaba.Bu sene tercihlerim de İstatistik bölümü ağırlıklıydı fakat çevremin ”Yani bitirince ne olacaksın sen şimdi” diye sorularıyla karşılaşınca ne yapacağımı bilemedim.Bölümler arasında kararsız kaldığım noktalar var yardımcı olursanızç ok sevinirim.
  İstatistik bir çok şehirde tutuyor.Bunların en cazip gelenleri Karadeniz Teknik,Gazi,Ege,Dokuz Eylül ve Selçuk Üniversiteleri.
  Bunun yanı sıra Gıda ve Tekstil Mühendisliği de yazmak istiyorum.Tekstil Mühendisliği yazarsam kesin olarak çıkacağını düşünüyorum ama iş olanakları hakkında hiç bir bilgim yok.
  İşin özü şu ki;Uludağ veya Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği mi yoksa diğer üniversitelerde ki İstatistik bölümü mü?Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Okan 12 Temmuz 2013, 09:21

   Sektörel olarak düşünmeniz lazım, tekstil sektörü hiç ortadan kalkmayacak çünkü insanlar giyinmeye devam edecekler. Ama doymuş bir sektör, moda tasarımlarındaki değişiklikten başka pek bir gelişime açık değil.

   İstatistik ise bilimler arası bir bilim.. Yani her bilime uygulanır. Ekonomiye uygularsanız ekonometri olur, psikolojiye uygularsanız psikometri, sigortacılığa uygularsanız aktüerya, tıp a uygularsanız biyoistatistik vs olur. İşte bu yüzden insanlar çok fazla tanımıyorlar, sen ne olmak istiyorsan sana onu olmayı sunuyor. Bence bu gayet güzel birşey. Ben ekonomist olmayı seçtim, kimi arkadaşlarım ise sigortacı olmayı seçtiler kimisi ise yazılımcı. Tek sıkıntı ne olmak istediğine bir yüksek lisans ile karar vermen. Çünkü aldığın dersler ile herşeyden biraz anlıyorsun ama tek birşeyi tam olarak anlamak adına yüksek lisans gerekli oluyor. Gelişmeye açık bir bilim, teknoloji geliştikçe çok büyük veri setleri üzerinde sayısal analizler yapabilecek ve gelecek tahmini dolayısıyla planlama yapabilecek bir çalışan olabileceksin ilerde.

   Benden bu kadar kararı sana bırakıyorum :- )

   Cevapla
 283. gizem 12 Temmuz 2013, 01:57

  sorulara verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla istatistik üstüne ekleyeceğimiz yüksek lisans ve dil eğitimi endüstri mühendisliği gibi bölümlerin önüne geçirebilir iş imkanları açısından

  Cevapla
 284. buse 12 Temmuz 2013, 00:11

  okan bey rehber öğretmenım ile konuştum ve şu an ytü istatistik ve İstanbul üniv çevre müh arasındayım sizce hangisi?

  Cevapla
  • Okan 12 Temmuz 2013, 09:23

   İkisi arasında kaldıysan ben olsam istatistik seçerdim, ama çevre mühendisleri ile de konuşmanı önerirdim

   Cevapla
 285. hatice 11 Temmuz 2013, 16:11

  ziraat mühendisliğimi yoksa istatistikmi

  Cevapla
  • Okan 11 Temmuz 2013, 17:30

   Tarım sektörü daralıyor

   Cevapla
 286. tekn21 11 Temmuz 2013, 16:01

  merhaba hocam bu sene lys sınavına girdim ve şu an tercih dönemi puanım istatistik ve matematik bölmlerini tutuyor. hocalarm daha çok istatistik yerine matematk yaz diyorlar ama bnm kafamda istatistk var sizce ne yapmalıyım önerilerinz nelerdir?

  Cevapla
  • Okan 11 Temmuz 2013, 17:30

   Öğretmen olmayacaksan matematiği yazma, hangi akla hizmet matematiği seç diyorlar ki anlamıyorum

   Cevapla
 287. özgem. 11 Temmuz 2013, 15:27

  okan bey ben 4. sınıf istatistik bölümü öğrencisiyim kendimi bilgisayar proğramları üzerine geliştirmek istiyorum ama nerden başlayacağmı bilmiyorum nasıl öğrenebilrim minitab olsun e wiews gibi proğramları okulda göstermişlerdi bu proğramları nasıl daha iyi öğrenebilirim

  Cevapla
  • Okan 11 Temmuz 2013, 17:29

   O programları çok fazla kullanmayacaksın ileride. Bence Excel i çok iyi öğren, oracle, SAS gibi programları öğren çok daha iyi. Tek başına ö