Erteleme Bitim Tarihi Nedir?

Efendim 4 yıllık üniversiteden mezun oldunuz.. Canınız hemen askere gitmek istemedi, yada bir işe girdiniz iş yerinden sizi bırakmıyorlar veya herhangi kişisel bir neden ile 2 yıl mazaretsiz tecil hakkınızı kullandınız ve elinize askerlik durum belgenizi verdiler.

İki yıl boyunca askerlik dışında herşeyi yaptınız.. İş aradınız, kurslara gittiniz, kız arkadaşınızla gezip tozdunuz. 2 yıl su gibi geçip gitti. Askerlik geldi kapıya dayandı. Tabi o vakte kadar size verilen o belgeyi tam olarak incelemediniz ve sadece üst kısmında yazılı olan

” Aşağıda kimliği yazılan yükümlünün, 30.07.2012 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.” yazısını okudunuz ve “Oh be tamam, bu tarihe kadar rahatım.” dediniz.

Daha sonra, yüksek lisans ile tekrar askerliğinizi erteletmek istediniz, üniversitelerin istediği belgeleri toplamaya başladınız. Tabi bunlardan biri de askerlik durum belgesi..Onu da çantaya koyayım derken gözünüze en altta

Muhtemel Sevk Tarihi : 30.07.2012

Erteleme Bitim Tarihi : 07.06.2012.

tarihleri gözünüze çarptı. Hemen takvime baktınız, 07.06.2012 tarihini geçirmiş ama 30.07.2012 tarihini geçirmemişsiniz. Aklınıza hemen bir soru takıldı : Acaba askerliğimi yüksek lisans ile erteletebiliyor muyum? veya içinizi bir korku saldı :  “o kadar yüksek lisans hazırlıkları yaptım, iş yerinden bırakmıyorlar, askere şimdi gidersem döndüğümde yerimde başkası çalışacak..”

Korkmanıza gerek yok! Bu durumda askerliğiniz yüksek lisans ile ertelenebiliyor. Ki ben de zaten öyle yaptım. Ben de erteleme bitim tarihini geçirmiş, ama belgenin başındaki “30.07.2012″ tarihini geçirmemiştim. Artık başka forumlarda bu konu ile ilgili araştırma yapmanıza gerek yok.

Bu durumda olanlar, geç kalmadan yüksek lisans kayıtlarını yaptırdıktan sonra askerlik erteletme işlemine girişebilirler..

Peki bu erteleme bitim tarihi o zaman neden yazılmış? Neden yazıldığı konusunda size şunu söyleyeyim, gereksiz birşey! Yani sadece kafa karıştırıyor. Bu tarih şu anlama geliyor : ” Teciliniz bu tarihte bitiyor.” O kadar.. Başka bir anlam yüklemeyin. Yani şu anlama gelmiyor : ” Evet askerlik işlemleri bakımından 30.07.2012 ye kadar herhangi bir sakıncanız yok ama 30.07.2012 – 07.06.2012 tarihleri arasında tecil işlemi yapamazsınız, sevkiniz yapılmıştır.” Böyle bir anlama gelmiyor..

Kolay gelsin diyelim :- )

40 Adet Yorum

 1. admin; erteleme bitiş tarihim 07.06.2014 – muhtemel sevk tarihim 30.09.2014. Doktora için kayıt yaptırdım 25.06.2014′te. Öğrenci işleri eylülde yazışmaları yapıcaz dedi içime korku düştü. şu an yasal olarak öğrenciyim, elimde öğrenci belgem de var. işlemleri okulun yapmasını beklemeliyim bilemedim. kendim yapabiliyor muyum ?

  Cevapla

 2. admin sen varya 10 numara adamsın bu belgedeki saçmalığı ne güzel açıklamışsın helal olsun sana

  Cevapla

 3. ADAMSIN ADAM..

  Cevapla

 4. Hocam bi rahatlattın ki sorma , adamın dibisin eyvallah

  Cevapla

 5. Arkadaş, çok net anlatmışsın. Adamsın.
  Teşekkür ediyorum.

  Cevapla

 6. Eyvallah.

  Cevapla

 7. Arkadaş bütün interneti, ASAL sitesini, Savunma Bakanlığını, bedelli forumlarını vs. hatmettim, hiç birisi senin verdiğin şu bilgi kadar aydınlatıcı olmadı Okan kardeş, teşekkür ederim.. Benim durumumda da yumurta kapıya dayandı, derhal kayıt oldum yükseğe “Erteleme bitim tarihi ile muhtemel sevk tarihi” arasında.. Okuldan öğrenci belgesi aldım.

  Cevapla

 8. muhtemel sevk tarihim 01.11.2013, erteleme bitim tarihimde 31.12.2013 acaba bu arada tekrar tecil alabilirmiyim veya herhangi bi devlet içi işlem yaptırıken bi sorun çıkar mı acaba. yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla

 9. haziran 2013′te mezun oldum ve temmuz 2013′te askerlik tecil işlemimi gerçekleştirdim. şu anda 30 ekim 2015′e kadar askerlik sıkıntım yok. fakat statü kısmında yedek subay adayı yazıyor ve ben yedek subaylık işaretlemediğim halde bu böyle oldu.tecil işlemi sonrası bu durumla karşılaşan çok insan duydum. yani şimdi benim daha ne zaman askere gideceğim kesin olarak belli olmadan yedek subay olarak gideceğim mi belirlenmiş oldu. eğer öyleyse çok enteresan bunun yüksek lisansı var doktorası var şimdiden nasıl belli olacak ki.

  Cevapla

  • 4 yıllık mezunların hepsinde yedek subayı yazar, ama bu yedek subay olacağınızın garantisi değildir, kısa dönem askerlik de çıkabilir normal er olarak.

   Cevapla

 10. 30.09.2013 muhtemel sevk tarihi ama ben 2014 agustos celp doneminde gidecem bu iki tarih arasinda tecil edebilir miyim?

  Cevapla

 11. şu sorunun cevabını bir türlü bulamamıştım taki bu siteye girene kadar :) evet gayet net bir şekilde açıklamışsın çok teşekkür ederim .Bende erteleme bitim tarihinden sonra yurtdışına çıkma durumunda havalimanında alırlar diye korkuyodum ama meğersem öyle değilmiş bu durumda sevk tarihine kadar rahatım :) bu süre içinde yurtdışına çıkıp çalışmaya başlamış olurum :)

  Cevapla

 12. Teşekkürler yazı için benim tecilde aynı tarihler de erteleme bitim tarihi 20.06.2013 yalnız yüksek lisans için baktığım üniversitelerde genelde

  “Askerliğini yapmış adaylar için terhis belgesinin, henüz yapmamış adaylar için ise akademik yılın başlangıcına kadar askerliğin tecil edildiğini gösteren belgenin ibrazı zorunludur.”

  yazıyor.Hala üç buçuk atmaya devam ediyorum :)

  akademik yıl başlangıçları genelde eylul oluyor bildiğim kadarıyla sizden yüksek lisans için böyle bir belge istenmişmiydi.

  Cevapla

  • Benimki de eylülde başlıyordu ama kayıtlar muhtemel sevk tarihi ile erteleme bitim tarihi arasındaydı. Gittim öğrenci işlerine, benim yüksek lisans ile erteletme hakkım var ve yüksek lisans yapmak istiyorum dedim. Kayıt oldum, ordan aldığım belgeyi askerlik şubesine verdim. Biraz mırın kırın kem küm ettiler ama dersler başlayana kadar ertelediler. Derslerin başlamasına yakın da üniversite kendisi erteledi.

   Cevapla

 13. Allah razi olsun.

  Cevapla

 14. Selamlar. Yüksek lisans kaydı sonrası tecile gidince kaç yıl erteleme yapılır, bu erteleme bölümün öğrenim süresine göre değişir mi?. Teşekkür ederim

  Cevapla

 15. Dostum selamlar, farklı bir soru sorsam belki bilgin vardır :)
  şimdi biliyorsun bu sevk tarihlerinde (yukarıdaki örnek için 31 temmuz) rapor alıp bir daha ki sevk tarihine kadar askerliği erteleyebiliyoruz.
  Şimdi böyle bir tecil yaptığımızda acaba sonradan yüksek lisansa girebiliyor muyuz ? bilgin var mı acaba ?
  şimdiden teşekkürler

  Cevapla

 16. Açıklama için teşekkürler baya yardımcı oldu. ama bıçak kemige dayanınca ister istemez tekrar teyit istiyor insan. benim durumda aynı 31.07.2013 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur diyo ama erteleme bitim tarihi 29.06.2013 muhtemel sevk tarihi 31.07.2012 diyor. yuksek lisans basvuru ve kabul tarihleri 9-14 temmuz arası olucak. bu durumda gönül rahatlıyla o tarihi bekliyim mi ? :)

  Cevapla

  • Bence bir sıkıntı olmaz 31.07.2013 tarihine kadar ama sen yine de bence askerlik şubesinden birisiyle konuş, sonra sakata gelme :- )

   Cevapla

 17. oncelikle acik bir dille herseyi anlattiginiz icin cok tesekkurler,
  sormak istedigim bir soru var eger bu konu hakkinda bilginiz var ise yardimci olurmusunuz ?

  yurt disinda denkligi olmayan bir universite de yuksek lisans mezunu olduktan sonra askerligimi erteletebiliyormuyum ? ve erteleme surem yanilmiyorsam 1 yil olacak ?
  simdiden tesekkurler

  Cevapla

 18. slm. ertleme bitim tarihim 31,12,2012 – muhtemel sevk tarihim ise 21,02,2013 yani bugün.. herhangi bir tecil yaptırmadım ne oldu sımdı anlamadım

  Cevapla

 19. ben yüksek lisansa kayıd olmıcam benim tecilim bu belgeye göre 30 07 2012 mi 07 06 2012 mi yani hangisinin bittiginde aranması başlar insanın yada hangisi bittiginde korkmaya başlaması gerekir

  Cevapla

 20. Kardeşim Allah razı olsun senden. Şuan yurtdışındayım. Benim de son erteleme aralık 22 , 30 marta kadar da askerlikle ilişkisi yok diyor. Öyle korktum ki çünkü oturum ve çalışma izninin martın ilk haftası alacağım.. İçimi öyle rahatlattın ki şu gurbette.. ALlah da seni mutlu etsin

  Cevapla

 21. Allah senden razı olsun…

  Cevapla

 22. ya sen ne güzel bir insanmışsın, korkumu 10 saniyede aldığın için çok sağ ol.

  Cevapla

 23. yapmış olduğun açıklama yeterince açık ve net oldu soracağım sormaya çekindiğim tüm soruların cevabı burda mevcut teşekkürler.

  Cevapla

 24. Mini Kalp krizleri sonrası çok iyi geldi… Teşekkürler…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 × = yirmi dört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>